Utangaçlık

steve78

Doçent
Reaksiyon puanı
48
Arkadaşlar toplum içinde çok utangacım. Bu utangaçlığı nasıl yenebilirim? Utangaçlıktan kimseyle konuşamıyorum. Konuşmaya kalkışsam yüksek sesle konuşmadığımdan tepki alıyorum. Yüzüm kızarıyor. Topluma karşı düzgün bir duruşum, yürüyüşüm, tipim olduğunu düşünmüyorum. Aile ve arkadaş çevresinde bir nebze de olsa aktif bir rol oynarken tanımadığım kesime karşı salakça davranışlar (duruşum, konuşmam vs.) sergilediğimi düşünüyorum. Arkadaş çevrem 2 kişi, çok geniş bir çevrem bulunmuyor. Arkadaş edinirken nasıl tanışmam gerekir? Hiç kız arkadaşım olmadı nasıl kız arkadaşım olabilir hiç bilmiyorum. Merhaba kelimesinden sonra ne diyebilirim ki? Hayata karşı pesimistim ve oldukça derin düşünüyorum. 18 yaşındayım ve saçlarım beyazlamaya başladı. Sanırım sebebi bu düşünceler. Ben biliyorum kendimi ancak bu utangaçlık, karşı tarafa süt, süzme vs. ibaresinde damga yememe sebep oluyor. Sizden isteğim bu durumu yenebilmiş veya varsa bir önerisi bulunan arkadaşlardan yardım. Psikiyatriye gitme konusu ise dediğim gibi utangaç biri psikiyatriye nasıl gidebilir ki? Çeşitli formlar geliştirilmeli bence bu açıda. Bu sorunu kendim çözümlemek istiyorum ve sizden yardım istiyorum.

Seyhoo

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
741
Akışına bırak. Şimdi yaza yaza bunu mu yazdın diyeceksin ama bende 15 yaşına kadar öyleydim ergenliğe geç girmişsin belli bunlar olağan şeyler eminim geçecektir. Sosyal olmaya çalış böyle arkadaşlarınla hep diyalog halinde olmaya çalış kendine güvenmelisin

Odessa

Profesör
Reaksiyon puanı
432
Hobin var mi? Spor yapar misin? Yardimlari dokunabilir.

ahmet4545

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kardesim durumunu anlıyorum bi aralar bende utangaçtim ama suan yine eskiye göre iyiyim toplum karşısında senin problemin ozguven eksikligi eminimki kendine su sorulari soruyorsundur ben neden boyleyim neden kendimi guzel gormuyorum fiziksel olarak ki en buyuk özgüven eksikligini sagliyan durumdur kız arkadaşım yok diyosun cunki kızlarla konusma konusunda kendine güvenin yok öncelikle kendini guven kendini aşağılicak sorular sorma karşındaki kisinin mükemmel oldugunu dusunme unutma oda senin gibi bir insan neyse benim soyliceklerim bu kadar yardimci olduysam ne mutlu

steve78

Doçent
Reaksiyon puanı
48
@odessa illegal graffiti yapıyorum. Daha önce çok kiloluydum yürüyüş sayesinde zayıfladım ve çok sık olmasada genelde yürüyorum.

rawkid

Dekan
Reaksiyon puanı
1,316
Beni anlatmışsın kardeş :) ama geçen sene ki halimi. bu sene de aynı gibiyimde biraz daha sosyalim. yaş 15. arkadaşlarınla takılmaya başla. kenara köşeye çekilme. kız arkadaş konusunda bende bi gelişme gösteremiyorum ama yapıcak bişey yok :)

steve78

Doçent
Reaksiyon puanı
48
@ahmet4545 evet topluma karşı bir özgüvensizliğim olduğu doğru. Ben özgüvensizim. Siz nasıl aştınız bu durumu?

ahmet4545

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Kardesim öncelikle kendine iyi bir arkadas ortami yapman lazim kendini iyi hissedebildigin bir ortam öncelikle asasyol biriysen asasyolligi birakip sosyalleşmeye calis karsindaki bir kizla veya herhangi biri ile konusurken kendini sıkma rahat ol

BlitzHan

Doçent
Reaksiyon puanı
18
Sana kendimden örnekler vererek yardım edeyim. Bende toplumda utangaç biriyim ama yerine göre. Yeni bir ortama gittiğimde ortamdan çekinirim ve fazla konuşmam biraz alışınca espirileri patlatırım. Ortamdan her çekindiğimde Bedük'ün sözleri aklıma gelir. Bir programda Bedük yabancıların yaptığı şeyleri çok abarttıklarını söylemişti. Unutma senin gözünde büyüttüğün dünya starıda sabahları tuvalete gidiyor :). Canım sıkıldığında bu sözler aklımdan geçer. Karşımdakide insan aynı benim gibi sıkılmaya ve çekinmeye gerek yok ve karşımdakini tuvalette hayal ediyorum ve onunda benim gibi basit biri olduğunu anlıyorum. O aşamadan sonra espiriler havada patlıyor :).

Yani kısaca karşındakinden hiçbir zaman çekinme onun senden bir üstün tarafı yok ve seninde ondan bir üstün yanın yok.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,712
Utangaçlık, bir tür bilinmeyene karşı savunma mekanizması sayılır. İnsanlar saedece yabancılardan utanırlar. Bu tabii bir durum. Bu duygudan tamamen mahrum olanların başı genelde dert'ten kurtulmaz. Bir kız ile veya yeni bir arkadaş ile önce tanışırsın, onu anlarsın, ondan sonra samimi olursun. Bu normal bir şeydir. İnsanlar, bayanlar ile arkadaşlıkta da dahil, ancak ortak bir yönleri olduklarında samimi olabilirler. Baban ile bile farklı ilgi alanlarınız varsa, konuşacak fazla konu bulamayabilirsiniz. Konuşmak için, önce bir konu gerekir. Bu konununda ortak bir ilgi alanı olması, muhabbetin uzun sürmesi için en önemli unsur.

Bir de şunu belirteyim. Asosyal ve utangaçlık, farklı şeyler. Asosyal insanlar, topluma uyum sağlayamayan ve herhangi bir yönden tomlum bireyleri veya toplum için zararlı olan kişiler.

Bir kız arkadaş (veya bayanlar için erkek arkadaş) topluma uyum için bir ölçü değil. Aradığın kızı daha bulamaışsın. Onunla karşılaştığında bunu farklı bir şekilde hisedersin.

NOT:Sipariş ile aşık olunmaz.

Halkulvad

Profesör
Reaksiyon puanı
53
Kendine her ortama dala bilen arkadaş bul onla takıl. (Çok işe yarıyor.)
Bende de kızlarla yüz yüze konuşurken sıkıntı var. Bu yüzden sevgilimde yok... :) (Ne sevgilisi len! Daha yaşın kaçta manita yapacan? Otur sınavına çalış!!!! *NOT* Cümlem sana değil kendime... :wink:)

steve78

Doçent
Reaksiyon puanı
48
@BlitzHan Bedük'ün o sözlerini biliyorum. Bilmiyorum başka bir yerde de bahsetti mi ama ben Sosyalmedya TV programında izlemiştim. Serdar KUZULOĞLU'nun konuğuydu.

Absolut Milk

Profesör
Reaksiyon puanı
46
Kursa yazıl, herhangi bir şey , Gitar, ingilizce , dans ne olursa .. Faydası olur.
yada kendine yeni hobiler edin, sevdiğin şeyleri yap bu sayede seninle aynı şeyleri yapmaktan hoşlanan yeni arkadaşların olacak, yavaş yavaş üzerinden atmış olursun bu utangaçlığı.

Aslında psikologdan da yardım alabilirsin, konuşamam , çekinirim deme zaten bunun için gidiyorsun :)

lqnd

Profesör
Reaksiyon puanı
4
ne yapıp da böyle oluyorsan tersini yap olmak istediğin şekilde olacaksın
bence şunu yapıyorsun:sürekli kendine hakaret ediyorsun
şunu yapmalısın:kendini öv hem de bir narsist gibi öv dozunu da istediğin gibi kaçır çünkü sen mazojist derecesinde kendini yermişe benziyorsun