Soru Üstü küflenmiş salça yenir mi?

Methet2000

Öğrenci
18 Ocak 2021
19
6
3
26
Merhaba, Karnım aç ve Dolaptan Dün Gece Salça Çıkarmıştım Ve Üzeri Küflüydü Küflü Bölgenin Biraz Altından Küfleri Çıkardım Ve Salçayı Kapağı Kapalı Olacak Şekilde +4 Derecede Buzdolabında saklıyorum salçayı yemem sağlığıma zarar verir'mi?

karpuzlumidye

Öğrenci
28 Haziran 2024
4
5
3
Küf kimi yiyeceklerde yararlı kimisinde ise zararlı olabiliyor.
Söz konusu bahsettiğin salça mikotoksin yayılımına yatkın bir üründür yani gözle görülmeyecek şekilde her yere yayılabilir.
Fazla tüketimi hastalıklara ve hatta vefat durumuna dahi yol açabilir. Küflü salça tüketiminden kaçının.
Sağlıklı günler

Methet2000

Öğrenci
18 Ocak 2021
19
6
3
26
Küf kimi yiyeceklerde yararlı kimisinde ise zararlı olabiliyor.
Söz konusu bahsettiğin salça mikotoksin yayılımına yatkın bir üründür yani gözle görülmeyecek şekilde her yere yayılabilir.
Fazla tüketimi hastalıklara ve hatta vefat durumuna dahi yol açabilir. Küflü salça tüketiminden kaçının.
Sağlıklı günler
Peki azcık yersem dahi etkileri olabilirmi? ve bu salçayı yemekte pişirerek kullanılırsa yine zehirli etkisi devam eder'mi?
Sıyırıp yiyebilirsin hocam. Aklında bulunsun.
Zaten küfü sıyırmıştım konuda yazıyor

Yahya Furkan

contravolta
Moderatör
İçerik Ekibi
29 Şubat 2020
3,548
5
3,872
358

karpuzlumidye

Öğrenci
28 Haziran 2024
4
5
3
Peki azcık yersem dahi etkileri olabilirmi? ve bu salçayı yemekte pişirerek kullanılırsa yine zehirli etkisi devam eder'mi?

Zaten küfü sıyırmıştım konuda yazıyor
Azıcık yemekten bir şey olmayacaktır ama hastalığa davet çıkarmaya lüzum da yok.
Tüketim sonrası ev yapımı ya da hazır salça üzerini kaplayacak kadar zeytinyağı/sıvıyağı ekleyerek hava ile temasını keserek muhafaza etmeniz küflenmesine karşı önlem olacaktır.

Graveworm

Profesör
Moderatör
17 Haziran 2012
1,797
6
826
293
36
Görünmeyen yerlere de yayılmış oluyor küf. Tüketilmemeli.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Zehirlenmezsin. Hasta etmeyecek kadar olsa da yine zararlı tabii.

Hocam yıllardır öyle kullanırız. Bjzim buzdolabı çok soğutmuyor, o yüzden her türlü küfleniyor biraz. Üst katmanını alıyoruz sonra devam

Lord Erenify

Profesör
11 Mart 2023
1,181
587
293
17
Küflenmiş salçayı yemek sağlınıza ciddi şekilde zarar verebilir. Bu arada küf sadece yüzeye değil, tüm salçaya yayılmış olabilir ve mikotoksin adı verilen zararlı maddeler üretilmiş olabilir. Yememenizi öneririm.

Constantin87

Profesör
1 Aralık 2013
3,449
1,954
358
Sağlığa zararlı olduğunu biliyorum ancak ben küflenen yeri kaşık ile sıyırıp kullanmaya devam ediyordum. Sonrasında bir videoya denk geldim salçayı kullanmaya başladığınızda içine biraz zeytinyağı eklerseniz küflenme sorunu kalmıyor ve kurumuyor.

ozciceky

Profesör
20 Haziran 2020
3,195
2,765
358
51
eğer bir bölgede yüzeysel küf varsa o kısım sıyrılıp tüketilebilir. Ancak yoğun küflenme varsa tüketiminden kaçınmak gerekir.

murat zorluu

Bende iPhone köşemdeyim 14 256 GB ile…
17 Mayıs 2017
1,491
1
692
293
32
Valla benim 20 yerde hatta italya’da dahi evim var çoğunda salça küfleniyor…

Eşimde annem de sıyırıp alıyorlar

Daha birley olmadı 😁

SPECİAL FORCES

Müdavim
Müdavim
4 Aralık 2017
6,116
5,114
1,708
29
Merhaba, Karnım aç ve Dolaptan Dün Gece Salça Çıkarmıştım Ve Üzeri Küflüydü Küflü Bölgenin Biraz Altından Küfleri Çıkardım Ve Salçayı Kapağı Kapalı Olacak Şekilde +4 Derecede Buzdolabında saklıyorum salçayı yemem sağlığıma zarar verir'mi?
Çok sağlıklı değil aslında, küflenen ürünlerin tüketilmesi pek tavsiye edilmiyor.

Methet2000

Öğrenci
18 Ocak 2021
19
6
3
26
Bahsettiğim salçayı yedim ve 1 kere şu ana kadar ishal hariç belki devam ediyordur zaman gösterecek bir sorun olmadı ama uzun vadede bana zarar verebilir risk aldım yapmanızı katiyyen önermem hele bağışıklığınız zayıfsa benimki güçlü ama yinede ne olacak allah kerim deneyimlerim bu şekilde cevap veren herkese çok teşekkür ederim.