Usb Kurulum Destekli Linux

Bu konuyu okuyanlar

SoLidBurn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar Slax haricinde 4gblik flash belleğe kurabileceğim Türkçe destekli bir linux sürümü var mı?

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Ben Kubuntu'yu kurmustum. 4gb biraz az gelir mi bilmem ama ben 8 gblik usbye Kubuntu kurmustum. Nasil dersen eger anlatmaya calisayim. Buradaki program araciligi ile. Istersen iso dosyasini kendin indirirsin istersende program araciligi ile. 3.adima geldiginde 4090 mb'a kadar istegin buyuklukte bir alan secebilirsin. Sonra kuruluma devam edebilirsin. Benim usbye kurulum yapma amacim yoktu sadece denemek istemistim. Sonra baktim Kubuntu usbye kurulmus. Zannedersem bu sekilde diger dagitimlarida usbye kurabilirsin. Deneyebilirsin.

SoLidBurn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Teşekkür ederim arkadaşım. Slax boyuntlarında bir sistem olursa iyi olur. Diğerleri büyük gelir diye düşünüyorum. Zaten 4gb yi 3.72 gb olarak görüyor.

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
ArchLinux var mesela, zor bi dagitim demezsen. Puppy var, benim bildigim. Buradan diger dagitimlara da bi goz atabilirsin. Mesela senden sonra ben Linux Mint'i denedim, su anda Usb'den yaziyorum.

SoLidBurn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Puppy indirip bir deneyeyim. Türkçe desteği var mı?

cexen

Asistan
Reaksiyon puanı
11
Puppy indirip bir deneyeyim. Türkçe desteği var mı?

usb belleğe kurmak derken tam olarak ne kastediyorsun? USB den çalışan linuxları mı? eğer öyle ise hemen hemen hepsi 4 gb flash bellekle kullanılabilir. örnek ubuntu,mint,fedora

SoLidBurn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Evet hepsi çalışır cd sürümleri ama flashta yer kalmıyor. Ufak boyutlu sistemler olursa bellek içine başka dosyalarda atmak istiyorum.

cexen

Asistan
Reaksiyon puanı
11
Evet hepsi çalışır cd sürümleri ama flashta yer kalmıyor. Ufak boyutlu sistemler olursa bellek içine başka dosyalarda atmak istiyorum.

Örneğin ubuntu nun 11.04 sürümü bir cd kadar yer tutuyor. yeterli değil mi? sonuçta çoğu cd ve dvd kalıpları var. cd kalıplarını alıp usb ye yazdırıp kullanabilirsin. ancak %100 türkçe olmaz hiçbiri.

illa yer önemli ise tiny core linux var 10 mb idi en son. Birde Lubuntu var.

SoLidBurn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=104165]cexen[/MENTION] ubuntu live cd sürümünü usb belleğe boot şekilde ayarladığımda 700mb mi tutuyor? mint türkçe özel sürüm cd versiyonu indirdim boot şekilde ayarladım 50mb alan kaldı.

SoLidBurn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar bu sorunu Linux Mint Türkiye Forumundaki arkadaşlar aracılığı ile halletim. Slax linux usb kurulumu yaptım.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Arkadaşlar bu sorunu Linux Mint Türkiye Forumundaki arkadaşlar aracılığı ile halletim. Slax linux usb kurulumu yaptım.
Demek o sendin. :)

Neyse, Slax ihtiyaçlarını karşılamaz ise Xubuntu kur. Eğer daha fazla alan istiyorsan Tiny Core dene.

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Ben de Usb bellege kurulum yapilacak sandim. Yani usb bellegi sabit disk gibi kullanmak istedigini anlamistim. Sen calisan cd diyorsun. Gerci halletmissin isini ama 4 gb bellege 700 mb alan normal bence. Turkce olarak Pardus ve Linux Mint Turkish Edition var. Ikiside tamamen Turkce.

SoLidBurn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Hepinize Teşekkür Ediyorum Arkadaşlar Hakkınızı Helal Edin. Kubuntu İndiriyorum ve Onu Deneyeceğim.

ßLaCkЯiDeЯ

Asistan
Reaksiyon puanı
1
daha önce hiç denemedim ama Linuxu merak ediyorum ve denemeyi düşünüyorum indirebileceğim bir link varsa ö.m yoluyla gönderebilirmisiniz

SoLidBurn

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ben Linux Mint Türkçe Özel sürüm ve Ubuntu kullanıyorum. Linux Mint Türkçe Özel Sürüm ile başlangıç yapabilirsin sende

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Ilk sefer icin kolay bi dagitim deneyebilirsin. Pardus, Ubuntu yada Linux Mint olabilir. Bence baslangic icin digerlerine gore daha kolay. Turkce destek alman daha kolay olur.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Ilk sefer icin kolay bi dagitim deneyebilirsin. Pardus, Ubuntu yada Linux Mint olabilir. Bence baslangic icin digerlerine gore daha kolay. Turkce destek alman daha kolay olur.
Pardus hariç diğerleri güzel örnek.

qazxcv

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben 2 GB lık Flash bellek ile ubuntu kuruyorum.
Ayrıca Unetbootin programı ile aklına gelen tüm Linux dağıtımlarını Flash belleğe kurabilirsin.

İlgili Link
http://unetbootin.sourceforge.net/

yanlış hatırlamıyorsam bu şekilde kurunca ayarları ve değişiklikleri kaydetmiyordu. yani persistent olmuyordu.

www.porteus.org
buraya da bakabilirsin. slaxtan türetilmiş bir sürüm. eski adı "slax remix" di zaten. 64 bit desteği de var.

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Ben 2 GB lık Flash bellek ile ubuntu kuruyorum.
Ayrıca Unetbootin programı ile aklına gelen tüm Linux dağıtımlarını Flash belleğe kurabilirsin.

İlgili Link
http://unetbootin.sourceforge.net/

Ben calisan cd olarak sadece Arch Linux'u kuramadim. Denemek istiyorum ama bi turlu olmuyor. Ilk mesajimda da ornek olarak vermistim ama kuramadigim o an icin aklimdan cikmis birde Usb'ye kalici olarakta kurulamadigini bilmiyordum. Linux Live Usb Creator programiyla olmuyor.

umityakup

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arch linux kurabilirsin..Normal kurulum adımlarını takip et.mkinitcpio.conf'da en alttaki HOOKS satırına usb ekle.menu.lst dosyanda usb'yi sdb1 olarak göster.Sorun kalmaz..:yes:

hsngrms

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Arch Linux'u USB'den canlı olarak kullanmak isteyenler için yapılacak en basit iş ArchBang kullanmaktır.

http://forum.shiftdelete.net/linux/228634-archbang-[-arch-linux-openbox-].html

Ana konuda link vermedim çünkü kurup kullanması çokta kolay değil fakat Live olarak denemek için mükemmel.

Şunu çok rahat söyleyebilirim denediğim Live dağıtımlar içerisinde en az sistem kaynağı kullananı ve en hızlı açılanıdır :)

Son mesajlar