Usb İle Hızlı Format

Bu konuyu okuyanlar

okaizm

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Eskiden saatlerce format atmakla, sürücüleri yüklemekle uğraşırdık. Üstüne bir de hata alınca çıldırmamak elde değil tabi. Neyse ki artık eskisi kadar zor değil bu işler. Şimdi size anlatacağım yöntemle en fazla 30 dakika içinde kolayca ve sorunsuzca format atabileceksiniz. Sürücüler mi? Onları dert etmeyin.

“Format sidisi var mı abi?” diyen küçüklerime ve “Yiğenim benim pilgisayara bi format atsana, vürüs girmiş galiba” diyen büyüklerime yardımcı olmak dileğiyle..

Adım 1: Başlıyoruz

İlk önce 8 GB’lık bi Usb belleğe ihtiyacımız var. Windows dosyalarını indirip bu Usb’ye yükleyeceğiz.

*Ha unutmadan söyleyeyim; eğer dizüstü bilgisayara format atacaksanız fişe takın, bataryası falan biterse çıldırabilirsiniz. Ayrıca indireceğiniz Windows dosyalarının ortalama boyutu 4 GB civarında, onu da söylemekte fayda var.

Adım 2: Windows’u İndir

Windows 8 ve 8.1 için buraya, Windows 10 için de buraya tıklayın ve Media Creation Tool adlı programın inmesini bekleyin.

*Her Windows sürümü için ayrı anlatım yapmayacağım. Üçünün de yükleme şekli benzer olduğu için tek bir anlatım yapacağım. Siz hangisini isterseniz onu yükleyebilirsiniz.

Adım 3: Usb’yi Hazırla

Usb’yi bilgisayarınıza takın ve indirdiğiniz programı açın. Karşınıza çıkan adımları uygulayın. Sonucunda Windows yükleme dosyaları inmeye başlayacak ve Usb belleğinize yüklenecektir.

*Bu indirme, yükleme işleminin süresi internet hızınıza ve bilgisayarınızın performansına göre değişebilir.

Adım 4: Boot İşlemi

Evet, çoğu gitti azı kaldı. Şimdi hazırladığınız Usb’yi bilgisayarınıza takın ve yeniden başlatın. Bilgisayarınız yeniden başlar başlamaz Boot etme tuşuna seri şekilde bas-çek yapın. Taa ki Boot Menüsü gelene kadar.

*Boot menüsünü açmak için genelde F8, F9 veya F12 tuşları kullanılır. Eğer bu tuşlar olmuyorsa bilgisayarınızın modelini Google’da arayıp tuşu bulabilirsiniz(ör: hp probook boot key).

Boot Menüsü açıldığında listeden Usb’yi seçin ve devam edin. Bu sayede bilgisayarınız Usb üzerinden çalışmaya başlayacak ve yükleme dosyalarınızı çalıştıracak.

Adım 5: Format Başladı

Ve artık format işlemi başladı. Gerisi çok daha kolay. Tek yapmanız gereken karşınıza çıkan adımları dikkatlice okumak ve işlemi tamamlamak.

Ama dur ben yine de kısaca bahsedeyim.

Dikkat Etmeniz Gereken Yerler:

• Etkinleştirme yani diğer adıyla lisanslama işlemi için ekstra bir şey yapmanıza gerek yok. Yeni nesil bilgisayarlarda lisans anahtarı Bios’a gömülü olur. Windows kurulumu sırasında sistem lisans anahtarını Bios’tan otomatik olarak alır. Eğer olmazsa şuradaki programı indirin. Bu program size lisans anahtarınızı gösterecek. Bir yere not edin, lazım olursa yazarsınız.

• Windows’un kurulacağı bölümü seçtiğiniz adımda size tavsiyem tüm birimleri biçimlendirip silmeniz. Daha sonra tekrar oluşturun ve temiz bi kurulum yapın. Ben genelde öyle yaparım, alışkanlık işte.

• Sürücüler eksik yada hatalı falan yüklenirse şuradaki programı indirip kullanabilirsiniz. Bu program bilgisayarınızda eksik yada güncel olmayan sürücüleri tespit edip otomatik olarak günceller.

Gözünüz aydın, format işlemi bitti. Bilgisayarınız tertemiz, mis gibi oldu.

Sorun olursa yorum yazın, yardımcı olmaya çalışırım.

İyi günler.

Kaynak: 1 Piksel: Usb ile Hızlı Format