upgrade sonrası oluşan ısı sorunu

AsiOne

Asistan
Reaksiyon puanı
21
sistem özellikleri;
r7 240 2gb , q6600 4çekirdek , 4gb ddr3 ram, 500gb hdd
upgrade etmeden önce hd 5450 512mb e.k. ve e6600 işlemci vardı bilgisayar üretim yılı 2011 olarak gözüküyor ve pc de sadece sol tarafta olmak üzere küçük bir fan bulunuyor sizce pc nin arka tarafına fan takmalımıyım? önerileriniz neler? ayrıca bilgisayarın durduğu yer çok dar fanla tahta arasında sadece 3cm lik yer var.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
Termal macunu gereğinden fazla veya az sürmüş olabilirsiniz, kontrol edin. Ayrıca kasalarda egzoz fan kesinlikle bulunmalıdır, en yakın zamanda takın.

AsiOne

Asistan
Reaksiyon puanı
21
Termal macunu gereğinden fazla veya az sürmüş olabilirsiniz, kontrol edin. Ayrıca kasalarda egzoz fan kesinlikle bulunmalıdır, en yakın zamanda takın.
kusura bakma dostum geç cevap verdim. egzoz fan olarak uygun bişey önerebilirmisin? ayrıca termal macunu bezelye tanesi kadar sürdüm ve dağıttım.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
kusura bakma dostum geç cevap verdim. egzoz fan olarak uygun bişey önerebilirmisin? ayrıca termal macunu bezelye tanesi kadar sürdüm ve dağıttım.
O zaman termal macun açısından bir problemimiz yok, ısı problemi upgrade'a bağlı olarak yaşanıyor. Yeni donanımlarınız eski donanımlarınıza göre daha fazla ısınıyor olabilir, kasanızda fanlar için ayrılan yerler 9CM mi 12CM mi?

Reaksiyon puanı
10,563
E6600 65W tdp, Q6600 105W tdp ye sahip.
HD 5450 ekran kartı 19W , R7 240 ise 30W değerine sahip.

R7 240 2 gb modeli için önerilen powersupply (psu) 350W değerinde.

Hal böyle olunca ısınması gayet normal. Kasa ile çevresi arasında 3cm boşluk olduğunu söylemişsiniz. Buda olması gerekenden fazla ısınmasına sebebiyet verir. Ayrıca egzoz fanının olmamasıda cabası.

Tabi eski bir sisteme masraf yapmak istemeyebilirsiniz. Sistem boştayken ve yük altındayken (ör: Oyunda) sıcaklık değerlerini kontrol ediniz. Yük altında 70 75C üzerini görüyorsanız kısa süre idare eder sisteme zarar gelmez imkan olduğunda eksikleri giderebilirsiniz. Ancak 80 85C ve üzeri bir sıcaklık görürseniz sisteme gerekli soğutmayı sağlayana kadar yormamaya özen gösterin.

AsiOne

Asistan
Reaksiyon puanı
21
O zaman termal macun açısından bir problemimiz yok, ısı problemi upgrade'a bağlı olarak yaşanıyor. Yeni donanımlarınız eski donanımlarınıza göre daha fazla ısınıyor olabilir, kasanızda fanlar için ayrılan yerler 9CM mi 12CM mi?
sol taraftakini metre ile çapraz bir şekilde ölçtüğümde 12cm gösterdi aynı şekilde arka taraftaki delikli yerde 12cm gösterdi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

E6600 65W tdp, Q6600 105W tdp ye sahip.
HD 5450 ekran kartı 19W , R7 240 ise 30W değerine sahip.

R7 240 2 gb modeli için önerilen powersupply (psu) 350W değerinde.

Hal böyle olunca ısınması gayet normal. Kasa ile çevresi arasında 3cm boşluk olduğunu söylemişsiniz. Buda olması gerekenden fazla ısınmasına sebebiyet verir. Ayrıca egzoz fanının olmamasıda cabası.

Tabi eski bir sisteme masraf yapmak istemeyebilirsiniz. Sistem boştayken ve yük altındayken (ör: Oyunda) sıcaklık değerlerini kontrol ediniz. Yük altında 70 75C üzerini görüyorsanız kısa süre idare eder sisteme zarar gelmez imkan olduğunda eksikleri giderebilirsiniz. Ancak 80 85C ve üzeri bir sıcaklık görürseniz sisteme gerekli soğutmayı sağlayana kadar yormamaya özen gösterin.
cs go da 80 85 dereceyi görüyorum o yüzden gta v gibi pc yi yoran oyunlara girmemeye çalışıyorum.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
F/P ürünü istiyorsanız Frisby 12CM fanlar var, ben uzun süre kullandım gayet performanslıydı TX ve Aerocool'da aynı performansı verir. Bütçe problemim yok diyorsanız Zalman veya Akasa Viper ürünlerine göz atabilirsiniz.

AsiOne

Asistan
Reaksiyon puanı
21
F/P ürünü istiyorsanız Frisby 12CM fanlar var, ben uzun süre kullandım gayet performanslıydı TX ve Aerocool'da aynı performansı verir. Bütçe problemim yok diyorsanız Zalman veya Akasa Viper ürünlerine göz atabilirsiniz.
tavsiyelerin için teşekkürler.