Üniversiteler Hakkında Bilgi-Yardım

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
aslında bununla ilgili konu açmayacaktım kendim araştıracaktım ama bizim okuldaki rehberlikçiler bizi tercihlerde kendi halimize bıraktılar :) okulda tanıdıkları 3 5 kişiye yardım edecekler

üniversiteler hakkında internette araştırdım ama pek bilgi buladım, herkes siyasi görüşüyle yorum yapmış :hammer:
daha mantıklı yorumlara ulaşamadım

gideceğim şehir ucuz olmalı, çok sosyal biri değilim sadece ders çalışacağım :) , ve gidebileceklerim arasından eğitimi en iyi olan yeri istiyorum

ayrıntılar

MF_4: puanım 295 - sıralamam 116 bin (bilgisayar mühendisliği istiyorum-başka bölüm istemiyorum)
istediğim yerler: batı karadeniz ve yakın yerler

düşündüğüm üniversiteler(başarı sırasına göre en iyiden kötüye):
1) konya selçuk
2) samsun 19 mayıs
3) çanakkale 18 mart
4) sakarya üni (tek. fakültesi)
5) kütahya üniversitesi
6) düzce üniversitesi
7) bilecik şeyh edebali
8) karabük üniversitesi
9) kastamonu üniversitesi

puanım ilk 4 hariç hepsine yeterli, hangisi yazarsam o gelir ama ne şehirler hakkında, nede üniversiteler hakkında bilgim var
sizden isteğim eğer bu şehirler ve üniversiteleri hakkında bilgi sahibi iseniz benimle paylaşmanız ve tercih listeme ekleyebileceğim uygun üniversite öneriniz varsa söylemeniz :)
şimdiden teşekkürler

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
saçma sapan, kimseye fayda getirmeyen bi telefon konusu 1 günde 10. sayfayı geçiyor, bu konuya mesaj yazan yok :hammer:
hiç kimse bu şehirlerde yaşamadı mı yada hiç bulunmadı mı yada bu şehirlerle ilgili bi bildiği yok mu kimsenin?

Koca Adam

Profesör
Reaksiyon puanı
13
saçma sapan, kimseye fayda getirmeyen bi telefon konusu 1 günde 10. sayfayı geçiyor, bu konuya mesaj yazan yok :hammer:
hiç kimse bu şehirlerde yaşamadı mı yada hiç bulunmadı mı yada bu şehirlerle ilgili bi bildiği yok mu kimsenin?

yazaydın güzelim memleketimin üniversitesini destan yazaydım sana :D Erzurum-Atatürk Üniversitesi

Eric Cartman

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Karabük yaşamadım ama üniversite ile ilgili bilgi aldım öncelikle her bölümde ingilizce şart . Karabük ilinde kiralar çok uçukmuş 1.000 tl kira görebilirsin .

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Karabük yaşamadım ama üniversite ile ilgili bilgi aldım öncelikle her bölümde ingilizce şart . Karabük ilinde kiralar çok uçukmuş 1.000 tl kira görebilirsin .
teşekkür ederim
karabük zaten benim sıralamama göre biraz düşük, kütahya dumlupınar iyi bi yer gibi, ama olumsuz yorumlar var yinede,
biraz daha fizik yapabilseydim böyle kara kara düşünmezdim :( neyse artık gidebileceğim en mantıklı yeri seçmeliyim

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
tercihimi yaptım, 6 tane üniversite yazdım, puanıma göre %90 listedeki 3. üniversite gelecek

Jomolocco

Doçent
Reaksiyon puanı
5
neden özel yok listende o okullarin hic biri ingilizce egitim vermiyor ileride yeni bir issiz mi olmak istiyorsun ?

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
neden özel yok listende o okullarin hic biri ingilizce egitim vermiyor ileride yeni bir issiz mi olmak istiyorsun ?
özelde okuyanları direk işe mi alıyorlar ki ?
bu puanla da %100 burslu özel kazanılmaz, en fazla %50 burslu kazanılır, geri kalan %50 lik kısmı nasıl ödebilirim ?

belli başlı olanlar dışında, özel üniversitelerdeki eğitimin beş para etmediğini söyleyenilirim, oralarda amaç eğitim, öğrenciyi ilerletmek değil paradır, düşüncemi saçma bulabilirsin ama durum bu.

hiç ama hiçbir devlet üniversitesi "bizi tercih edin" diye reklam yapmaz tvlede, yada başka bir medya yoluyla
özel eğitim kurumlarını her zaman bir ticaret merkezi olarak düşünmüşümdür, muhasebesi olan bi yer
ve bence özellere parası bol olupta bilgisi sıfır olanlar gidiyor, yine belli başlı özel ünileri dışarıda tutuyorum tabiki

oslun

Dekan
Reaksiyon puanı
33
yukarıdaki üniversitelerin hiçbiri ileride bir iş alımında veya mülakatta fark yaratacak üniversiteler değil kanımca. listedekilerden en iyisi konya selçuk ve çanakkale 18 mart gibi ama onlara da puan yetmiyor galiba. listedeki hiçbir üniversite birbirinden çok daha iyi veya çok daha kötü değil ama kütahya yaşam standartları olarak diğerlerine göre biraz daha üstün olabilir.

ayrıca siyaset olayı tamamen sana bağlı.. kimse zorla seni siyasetin içine çekmez.

Mg.

Profesör
Reaksiyon puanı
24
Kütahya da bilgisayar mühendisliği varmış demek :) kısaca anlatayım ulaşım kolay. Üniversite 15 bir dakika. Ucuz pahalı ayrımını pek yapamadım ama herhalde pahalı değildir. Kiralar 300ddn başlar. Normal bir şehir içinde 400 500 civarı. Siyaset kavga pek olmaz kendi halinde bir şehir. Oturacak kalkacak kafe restorant sıkıntısı pek olmaz. Yeşillik dağ bayır gezecek yer de çok :) bölüm kalitesi olarak bilgim yok ama kendini geliştir olur bir şeyler. Dil kursları da var :) üniversite yerleşkesi de güzel

cansermo

Profesör
Reaksiyon puanı
30
Sakaryada yaşıyorum. Ben de bu sene üniye yerleşiyorum ve tercihlerimi full saü yazdım ama bunun saü nün çok iyi ya da çok kötü olduğu hakkında bir fikir edinmeni istemem çünkü ben özel nedenlerden dolayı saü yazdım. Ulaşım genelde kolay belediye otobüsleri ve minibüsler gidiyor. Ulaşım ücreti 1.25 - 2 tl arası değişiyor ama kart çıkarttırırsan daha ucuza getirebilirsin. Kira olarak ta 500 den başlar kampüse yaklaştıkça artar. :)
Bu arada Samsun da memleketim ama en ufak bilgim yok maalesef. Ama eğer samsun gidersen çalıkuşu vardı öneririm orayı. :D Oradaki dürümün lezzetini başka bi yerde bulamadım :)

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Sakaryada yaşıyorum. Ben de bu sene üniye yerleşiyorum ve tercihlerimi full saü yazdım ama bunun saü nün çok iyi ya da çok kötü olduğu hakkında bir fikir edinmeni istemem çünkü ben özel nedenlerden dolayı saü yazdım. Ulaşım genelde kolay belediye otobüsleri ve minibüsler gidiyor. Ulaşım ücreti 1.25 - 2 tl arası değişiyor ama kart çıkarttırırsan daha ucuza getirebilirsin. Kira olarak ta 500 den başlar kampüse yaklaştıkça artar. :)
Bu arada Samsun da memleketim ama en ufak bilgim yok maalesef.
sakaryayı bende düşünüyorum ama teknoloji fakültesi bilgisayar mühendisliği geliyor, mühendislik fakültesi gelse direk yazrdım

cansermo

Profesör
Reaksiyon puanı
30
sakaryayı bende düşünüyorum ama teknoloji fakültesi bilgisayar mühendisliği geliyor, mühendislik fakültesi gelse direk yazrdım

O benim de kafamı karıştırmıştı ve araştırdığımda galiba teknoloji fak. daha çok uygulamalı öğretim veriyormuş ve iki fakülteyi de bitirdiğinde aynı diploma veriliyormuş sonuçta (?).

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
yukarıdaki üniversitelerin hiçbiri ileride bir iş alımında veya mülakatta fark yaratacak üniversiteler değil kanımca. listedekilerden en iyisi konya selçuk ve çanakkale 18 mart gibi ama onlara da puan yetmiyor galiba. listedeki hiçbir üniversite birbirinden çok daha iyi veya çok daha kötü değil ama kütahya yaşam standartları olarak diğerlerine göre biraz daha üstün olabilir.

ayrıca siyaset olayı tamamen sana bağlı.. kimse zorla seni siyasetin içine çekmez.
farkındayım, çok iyi yerler değiller, bir yıl daha beklemek gibi şansım olsa tercih yapmazdım
evet çanakkale be konya için puanım yetersiz
ama yinede çok umutsuz olmayayım, 200 puanla mühendisliğe giden var, onlar bi şeyler yapabiliyorsa ben de yapabilirim,
bu şartlar altında ösym nin sınavlarında bu kadar puan alabildim, şimdi ağlayıp sızlanmamalı gidebileceğim en mantıklı yere gidip elimden geleni yapmalıyım

ileride farkı, gittiğim üniversite yaratmayacaksa ben yaratırım, günümün büyük bir bölümü ders çalışarak geçecek, kampüsten yurttan dışarı pek çıkmam bile belki, bu sebeple şehrin nasıl bir yer olduğunu aslında pek önemsemiyorum, üniversitedeki eğitim iyi olsun yeter

- - - Mesaj Güncellendi - - -

O benim de kafamı karıştırmıştı ve araştırdığımda galiba teknoloji fak. daha çok uygulamalı öğretim veriyormuş ve iki fakülteyi de bitirdiğinde aynı diploma veriliyormuş sonuçta (?).
evet bende öyle araştırdım, mühendislik ile teknoloji fakültesi arasında fark yokmuş, ama hem kontenjanı daha az hemde puanları, mutlaka fark vardır, biraz daha araştırıp kafama yatarsa yazacağım

- - - Mesaj Güncellendi - - -

link

çoğunluk okulun düşünüldüğü kadar önemli olmadığını söylüyor, kendini geliştirmen, ne kadar bildiğin okuldan daha önemlidir diyenler çok fazla

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,809
Dostum gel konya selçuğa. Ben de oraya gidicem sanırım

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
GbEbn6.png

tercihlerimin son hali bu, bana yardımcı olan bir rehber öğretmen olmadığı için siz bi şeyler söyleyin :)
kendi çabalarımla araştırarak böyle bir tercih listesi yaptım, ekleyip çıkarabileceğim bir şey var mı?

lordare

Moderatör
Moderatör
Reaksiyon puanı
1,809
Tercihler açıklandı kimler nereyi kazandı bakalım :)