Soru Üniversite Sınavı Hakkındaki Bilgi Karmaşası

Bu konuyu okuyanlar

Toki4182

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Başka bir forumda kişiler epey tartışmışlar konuları şu, biraz süzerek anlatayım;
"Tercih yapıp bir yer çıkmaz ise, mezuna kalırsam diploma/ek puanım seneye kesilir mi? Seneye TYT sınavında eski puanımdan daha yüksek alırsam ona diploma puanım eklenir mi?"

Yani anladığım şu;
Kişi mezuna kalmak istiyor ama şansını da denemek istiyor. Ancak endişesi seneye sınava girdiğinde aldığı puana diploma puanı eklenir mi? Yoksa seneye aldığı puanda diploma puanını kullanamaz mı?
Not: Diploma puanını kullanamaması büyük bir dejavantaz

(Herkes bu konuya farklı yorum yapmış.)

BatinY

₿itcoin
Emektar
Reaksiyon puanı
1,492
Eğer tercih yapmazsa seneye kullanabilir diye biliyorum diploma puanını. Eğer tercih yapıp gitmezse %50 si galiba kullanılabiliyordu.

Toki4182

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Eğer tercih yapmazsa seneye kullanabilir diye biliyorum diploma puanını. Eğer tercih yapıp gitmezse %50 si galiba kullanılabiliyordu.
Ancak gitmeme değil, tercihim çıkmazsa diyor.(zaten bende bu yüzden merak ettim puan kesilmezse denenebilir) Epey uçuk yazacak anladığım kadarıyla

Irıs von Everec

Profesör
Reaksiyon puanı
1,472
Ancak gitmeme değil, tercihim çıkmazsa diyor.(zaten bende bu yüzden merak ettim puan kesilmezse denenebilir) Epey uçuk yazacak anladığım kadarıyla
Tercih yapıp da çıkmazsa hiçbir şey olmuyor puan kesilmesi gibi.

Eğer bir yere gidersen %50sini alıyorsun OBPden gelen puanın.

Little Cat

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,457
O durum şöyle. Örneğin, 2020 sınavında tercihinde bir yer çıktı ve gitmedin. 2021 senesinde tekrar sınava girdin diyelim OBP'nin "1" seneliğe mahsus olmak üzere yarısı kesilir. Kazandıktan sonraki 1 sene için geçerlidir. 2022 sınavında tam OBP puanı alırsınız. Bu arada kazanılmazsa bir sorun olmuyor. Seneye OBP'nin tam puanını kullanabilir.

Usain

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,039
Yerleşip gitmezseniz puan kesilir. Tercih ettikten sonra çıkmasa ve boşta kalırsanız puan kesilmez.

Toki4182

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Yerleşip gitmezseniz puan kesilir. Tercih ettikten sonra çıkmasa ve boşta kalırsanız puan kesilmez.
1) Mevcut puanı koruma olayı da hiç tercih yapmayaraktı değil mi?

2) Mesela TYT'den 300 aldın, seneye için AYT'ye çalıştın, geçen yıl ki TYT puanını kullanıp, TYT sınavına girmeme veya yüksek puanı kullanma hakkın var diye biliyorum. Bu doğru mu?

Usain

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
15,039
Hayır TYT puanı her türlü korunuyor. Ben de geçen sene ve bu sene sınava girdim. Geçen sene AYT 39k ile öylesine tıp yazdım ve doğal olarak gelmedi. Bu sene geçen seneki TYT puanımı kullanabildim. TYT'ye ve AYT'ye bu sene de girdim ama geçen seneki TYT bu sene 23k'ya tekabül ettiği için geçen seneki TYT'yi kullandım. Zaten sınav kayıt zamanında soruyor hiç TYT'ye girmeden geçen senekini kullanabilirsiniz diye. Ben bu sene de çözdüm TYT'yi ama dediğim gibi geçen seneki daha iyi olduğundan onu kullandım.