Üniversite öğrencileri de yaşadığı şehirde oy kullanabilsin

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

byharby

Profesör
Reaksiyon puanı
21
187960_118807721528679_5501930_n.jpg

Üniversite öğrencileri de yaşadığı şehirde oy kullanabilsin diye açılmış , öğrencilerin oy kullanmak için ne yapmaları gerektiği anlatan taze bir facebook sayfası

BURADAN

Mod not:

Üniversite öğrencileri, 2011 Genel Seçimleri'nde, kaldıkları yurda bağlı ilçelerde oy kullanabilecek. Öğrenci belgesi ve yurttan alınan belge ile ilgili ilçe nüfus müdürlüğüne başvurmak gerekiyor. Son başvuru 31 Mart saat 17:00'ye kadar.

YSK karar verdi. Yurtta kalan öğrenciler, 12 Haziran'ta gerçekleştirilecek genel seçimlerde yaşadıkları yurdun bağlı olduğu ilçelerde oy kullanabilecek.

Seçimin üniversitelerin final dönemine denk gelmesi yaşadığı şehrin dışında okuyan üniversite öğrencileri için sorun oluşturuyordu.

Evde yaşayan öğrencilerin, bir adet fatura ve kimlikle yaşadığı ilçenin bağlı bulunduğu nüfus müdürlüğüne giderek kaydını değiştirmesi gerekiyor.

Yurtta kalan öğrencilerin ise öğrenci olduklarına ve yurtta kaldıklarına dair belgeyle nüfus müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) kararına göre, başvurular 31 Mart Perşembe günü saat 17:00'ye kadar yapılabiliyor.

YSK kararı
7 Mart 2011 tarihli, 2011/158 sayılı Yüksek Seçim Kurulu kararı ile kabul edilen 140/I sayılı "Seçmen Kütüğünün Güncelleştirilmesi Usul ve Esaslarını Gösterir Örnek" başlıklı genelgenin 7. maddesinin (c) fıkrası şöyle:

"Öğrenci olup, seçmen niteliğini taşıyan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oylarını kullanmak isteyen öğrenciler (askeri öğrenciler hariç), öğrenim gördükleri okuldan, o okulun öğrencisi olduklarına ve yurt müdürlüklerinden, yurtta kaldıklarına ilişkin alacakları belgeler ile kaldıkları yurtların bağlı bulunduğu ilgili nüfus müdürlüklerine bizzat başvurmak suretiyle nüfus müdürlüğünden alacakları adres değişikliğinin uygunluğuna ilişkin belge ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim ederler.

"Bu kisilerin askı süresince posta ile yapacakları müracaatları ile muhtarlık bölgesi askı listelerinin indirilme tarihi olan 31/3/2011 Persembe günü saat: 17.00'den sonra yapılacak basvurular nüfus müdürlüklerince hiçbir suretle dikkate alınmayacaktır."

Champion78

Profesör
Reaksiyon puanı
43
ben perşembe günü gittim nüfus müdürlüğüne, tek istedikleri sıra numarası :D şu adreste oturuyorum dedim, baktı boş gözüküyor dedi, oraya aldı hemen ikameti. ama aynı evde kalan ev arkadaşlarımın da buraya aldırabilmesi için benim imzam gerekiyormuş. ne öğrenci belgesi istedi, ne başka bi şey :) ardından il seçim kuruluna gittim, başka bi şey yapmana gerek yok dediler. yani sadece nüfus müdürlüğüne giderek işlem hallediliyor...

sdmh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Sadece öğrenciler değil tatilciler ve tayincilerde oldukları yerde oy kullanabilmeli. Bence il seçim kuruluna veya nufus müdürlüğüne tek başvuru yeterli olmalı

OnLT

Dekan
Reaksiyon puanı
149
... da bu işler facebook'tan falan olmaz yetkili merciilere ulaştırmanız gerek.

jonjon

Profesör
Reaksiyon puanı
54
Dün haberlerde söyledi öğrenci belgenizle başvurunca oluyormuş bi araştırın hele ..

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Bu iş için sayfa açmaya ve reklam yapmaya gerek yok !

KİLİT !

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...