Universal Laptop Adaptörü

RoyGreen

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Merhaba, iyi ramazanlar herkese. Bugün laptop'um için Trust'un beyaz renk 90W'lik universal adaptörünü aldım...Benim laptop Samsung NP370R5E-S06TR modeli, yani standart laptop ile Ultrabooklar arası bir geçiş formuna sahip. Alırken cahillik edip elektriksel değerlerin uyumuna bakmadan aldım. Eve gelip baktım benim pc 19V ve 3.16A yani 60W'lık değerlere sahip. Adaptörün ise 15V - 16V - 18.5V - 19V - 19.5V için uygun, 4.62A ve maximum 90W destekliyor. Bir de aletin üstünde 15-16-19.5V olmak üzere üç kademeli bir voltaj ayarı var. Aleti henüz laptopa takmadım, sizce bu alet laptop için tehlike oluşturur mu? Ne diyorsunuz, kullanayım mı yoksa iade mi edim?

Laptop...19V - 3.16A - 60W
Yeni Adaptör....15, 16, 18.5, 19, 19.5V - 4.62A - 90W

JBoND

Asistan
Reaksiyon puanı
9
Adı üstünde universal olduğu için bütün laptolarda kullanılabilecek bir adaptör ve senin orijinal adaptörünün 19V - 3,16A - 60W olması yeni alacağının daha yüksek akım ve güç değerine sahip olması sorun değil tam tersine daha düşük akımla çalışacağı için daha uzun ömürlü anlamına gelir. Sonuçta 19V besleme ile 3,16A tüketerek 60W harcayacak, bu değerlerden daha düşük olmaması gerekiyor. Rahatlıkla kullanabilirsin.

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Senin bilgisayarın zaten istenilenden fazla akım çekmez. Adaptörün 90W (19.5V * 4.62A) olması maksimum sağlayabildiği gücü gösteriyor ve sen bilgisayarına bağladığın zaman adaptörden 60W (19V*3.16A) çekilecek.

RoyGreen

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Senin bilgisayarın zaten istenilenden fazla akım çekmez. Adaptörün 90W (19.5V * 4.62A) olması maksimum sağlayabildiği gücü gösteriyor ve sen bilgisayarına bağladığın zaman adaptörden 60W (19V*3.16A) çekilecek.

işin Watt kısmı tamam ama Volt ve Amper değerlerindeki farklar sorun teşkil eder mi? Mesela adaptörde 19V ayarı yok en yakın 19.5V ayarı var, laptop 19V, aradaki 0.5V fark sorun yaratır mı? Ayrıca amper değerlerindeki 1.46A'lık fark sorun olur mu? Nette kimisi sorun olmaz demiş, kimisi universal adaptör işine hiç girmeyin demiş. Elektronik veya bilgisayar mühendisi arkadaşlar kesin bişey söyley de ona göre kullanayım yada iade sürecini başlatim:) Bilgisayarımın sağlam kalsın.

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
işin Watt kısmında sorun diyelim tamam ama Volt ve Amper değerleri sorun teşkil eder mi? Mesela adaptörde 19V ayarı yok en yakın 19.5V ayarı var, laptop 19V, aradaki 0.5V fark sorun yaratır mı? Ayrıca amper değerlerindeki 1.46A'lık fark sorun olur mu? Nette kimisi sorun olmaz demiş kimisi, hiç universal adaptör işine girmeyin demiş falan...Nedir bu işin kesin getirisi ve götürüsü. Gerçekten bilgisayarı pert etme ihtimali varsa iade edeyim geç olmadan?

Amper değerlerinin yazması aslında sadece çekilecek güçle alakalı. Şöyle anlatayım 2L bir kova ile 1.5L su taşımak istersen taşıyabilir misin? O aradaki fark, kovanın boş kısmı oluyor ve kullanılmıyor. 4.62A maksimum seviyeyi gösteriyor ama senin bilgisayarın bu kadarını talep etmeyecek adaptörden ve sadece istediği 3.16A lik akımı alacak. Yani adaptörün amper değerinin yüksek olması hiçbir sorun yaratmıyor.

19V ayarı var sanmıştım. 19.5V ile beslemek büyük ihtimalle bilgisayarın içinde tolere edilecektir çünkü gerilim değerleri değişimine karşı koruma birimleri mevcut oluyor ama bir süre sonra zarar verebilir. Bu ihtimali göze almak istemiyorsan iade et bence.

RoyGreen

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Amper değerlerinin yazması aslında sadece çekilecek güçle alakalı. Şöyle anlatayım 2L bir kova ile 1.5L su taşımak istersen taşıyabilir misin? O aradaki fark, kovanın boş kısmı oluyor ve kullanılmıyor. 4.62A maksimum seviyeyi gösteriyor ama senin bilgisayarın bu kadarını talep etmeyecek adaptörden ve sadece istediği 3.16A lik akımı alacak. Yani adaptörün amper değerinin yüksek olması hiçbir sorun yaratmıyor.

19V ayarı var sanmıştım. 19.5V ile beslemek büyük ihtimalle bilgisayarın içinde tolere edilecektir çünkü gerilim değerleri değişimine karşı koruma birimleri mevcut oluyor ama bir süre sonra zarar verebilir. Bu ihtimali göze almak istemiyorsan iade et bence.

Eyvallah kardeş bilgiler için, ozaman ben hiç riske girmeyim, orjinal candır diyorum ve iade ediyorum, sağol.

Reaksiyon puanı
16,118
ve Trust marka alma çinli kapon marka çok ucuza alıp kaliteli diye satabilmek için şişirilmiş marka tunç marka al samsung servisine sendeki bozuksa onu götür belki yenisini bedava verirler...

RoyGreen

Asistan
Reaksiyon puanı
2
ve Trust marka alma çinli kapon marka çok ucuza alıp kaliteli diye satabilmek için şişirilmiş marka tunç marka al samsung servisine sendeki bozuksa onu götür belki yenisini bedava verirler...

haklisin...aslinda orjinal adaptorumde bi sorun yok, sirf bilgisayar beyaz oldugu icin sarj adaptorum de beyaz olsun istedim ve birtek Trust'un beyazi oldugu icin direk bunu aldim..tamamen sacma bi fantazi yani benimkisi, almam zaten bidaha Trust falan.

RoyGreen

Asistan
Reaksiyon puanı
2
İade ettim, para iadesi yapmadılar ama çek verdiler olsun..laptopum sağolsun:)

ibrahimsen123

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bebde evrensel alacağım sizce alalyımmı leptobumun makraksı acer aspire 5742g 19v 3.42a 65w diyor ben 90w luk alsam sorun olurmu?

Reaksiyon puanı
16,118
kanka bana bir link atarmıson pc marla acer-aspire 5742g 19v 3.42a 90w luk söylediğin markalardan
Mesaj otomatik birleştirildi:

5.5 1.7 ucta
bunlara bak orijinali daha iyi ...