Ülkemizde Windows 10'da Cortana Aktif Etme

Bu konuyu okuyanlar

WinDPzero

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Windows 10 ile birlikte gelen en büyük yeniliklerden birisi de şüphesiz Cortana. Fakat Cortana, Türkiye'ye destek vermiyor. Türkiye'de kullanmak ise önceki iOS'larda İngilizce Siri'yi ülkemizde kullanmak gibi kolay da değil. Eğer hevesli iseniz, adımları takip edin.

NOT: Kendi bloğumda yazmış olduğum yazıyı HTML-BB CODE Converter ile çevirdim. Hatalar olabilir, kusura bakmayın.

NOT: Bu işlemlerden sonra bilgisayarınızın dili İngilizce olacaktır. Eğer Türkçe'ye çevirirseniz Cortana kapanır!

ADIM 1: Varsayılan Dili Seçme

Başlat Menüsünü açıyoruz ve "Ayarlar" ikonuna tıklıyoruz/dokunuyoruz. Buradan "Zaman ve Dil" menüsüne giriyoruz ve ardından "Bölge ve Dil" kısmına giriyoruz. Akabinde "Diller" başlığı altından "English (United States)" kutucuğunu seçiyoruz ve "Varsayılan Olarak Ayarla" seçeneğine tıklıyoruz/dokunuyoruz.

ADIM 2: Konuşma Paketini İndirme

108 MB olan bu dosyayı indirmemiz şart. Çünkü Cortana'nın ses dosyaları da burada. Bunun için "English (United States)" altında "Seçenekler" kutucuğuna tıklıyoruz/dokunuyoruz ve "Konuşma" başlığı altında "İndir" butonuna tıklıyoruz/dokunuyoruz. Bu dosya indikten sonra 3. Adım'dan devam edebilirsiniz.

ADIM 3: Ülke/Bölgeyi Seçme

"Bölge ve Dil" ekranına gelip "Ülke veya Bölge" altından "Amerika Birleşik Devletleri" seçeneğine tıklıyoruz/dokunuyoruz.

ADIM 4: Dil Paketini İndirme

Neredeyse bitti. Tekrar "English (United States)" altında "Seçenekler" kutucuğuna tıklıyoruz/dokunuyoruz ve bu sefer "Dil Paketi İndir" başlığı altında "İndir" butonuna tıklıyoruz/dokunuyoruz. Bir süre indirme işlemi sürecek. İndirme işleminin bitmesini bekleyin. Bitince oturumunuzu kapatıp açın. Bilgisayarınızın İngilizce olduğunu göreceksiniz.

ADIM 5: Cortana'yı Aktif Etme

Son olarak Cortana'yı aktif edeceğiz. Bunun için Arama Kutusuna girip Cortana'nın Ayarlarına girmemiz gerek. Burada en üstteki düğmeyi "On" durumuna getiriyoruz. Artık Cortana Çalışıyor! Cortana'ya sormak istediğiniz her şeyi sorabilirsiniz...

MR.Anonymous

Dekan
Reaksiyon puanı
498
Bilgisayarda sesli asistan çok gereksiz bence. Söyleyeceksin de anlayacak da dediğini yapacak. O yapana kadar ben çoktan işimi bitiririm.

WinDPzero

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Bilgisayarda sesli asistan çok gereksiz bence. Söyleyeceksin de anlayacak da dediğini yapacak. O yapana kadar ben çoktan işimi bitiririm.

Açıkçası ben de bilgisayarda kullanmam. Eğer kullanacaksam tablette/telefonda kullanırım. Fakat kullanmıyorum/kullanamıyorum. Telefonum iPhone 4 olduğu için Siri'm yok :D Ancak bazı kullanıcılar kullanmayı seviyorlar. Bu yüzden rehber paylaşmak istedim.

MR.Anonymous

Dekan
Reaksiyon puanı
498
Açıkçası ben de bilgisayarda kullanmam. Eğer kullanacaksam tablette/telefonda kullanırım. Fakat kullanmıyorum/kullanamıyorum. Telefonum iPhone 4 olduğu için Siri'm yok :D Ancak bazı kullanıcılar kullanmayı seviyorlar. Bu yüzden rehber paylaşmak istedim.

Ben iPhone 6'da kullanıyorum. Şarjdayken hey Siri ile sinema sisteminden Bluetooth ile arama yapmak hoşuma gidiyor. Birde bisiklet sürerken çok kullanışlı oluyor.