ülkemizde neden bu kadar çok vergi var

ülkemizde neden bu kadar çok vergi var

• Kullanılan toplam oy
    18

Bu konuyu okuyanlar

Dora

Dekan
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
9,728
IMG_20200924_191808.jpg

O kadar çok vergimiz yok.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Ülkemizde vergilerin yüksek olmasının ana nedeni Dolar kuru. Devlet aklı sıra ÖTV diye bir vergi çıkarmış. Bunun diğer ülkelerde olduğuna şüpheliyim. Bu ÖTV Özel Tüketim vergisi adı altında vatandaşın ithal ürün almasını ve cari açığın azalmasını hemde bu sırada devletin ek kazanç vergi alması üstüne çalışıyor.

ÖTV'nin başlıca kullanıldığı yerler Araba- Telefon -Bilgisayar parçaları- Alkol- Sigara - Tütün - Kürk deri elbiseler yat kat tarzı genelde devlete göre LÜKS sıradan bir vatandaşın ihtiyacı olmayan ürünler (!!!)

Bu vergiye mantık olarak karşıyım ama uygulanmasına karşı çıkamıyorum bizim insanımızı ve ihtiyacı olsun olmasın her şeyi alma gösteriş hava atma sevdası olduğu için. Bizim insanımız 5 yaşında ki çocuk gibi önüne şeker konulsun patlayana çatlayana kadar yeme sevdasında dişi mi çürür midesimi ağırır zehirlenir mi umrunda değil gibi.

ÖTV atıyorum Sıfırlansın Golf 90-100 bin TL olsun kaç kişi alır sizce ? Ben fabrika sadece Türkiye'ye çalışır diyorum. Arabandan yolda yürüyemeyiz. Veya benzin 2 TL olsun =? Tuvalet için 100 km ilerdeki şehire gideriz. Veya Iphone 11 pro max 5 bin TL olsun bütün asgari ücretliden tut inşaattaki günlük çalışan ameleye kadar herkes ondan alır. Veya bira 5 TL olsun Sigara 4 TL olsun =? Bunları kullanma yaşı 10'un altına düşer. Bilinçsiz ve futursuzca alırız. Şuan bile uygun kredi bulsunlar veya 25-36 ay taksit olsun çoğu insan gene alacağını alır.
Tabii ÖTV'nin yanında Enflasyon ile gelen zamlar var birde. Pek KDV üstünden zam yapılmayar ürünlere ama her sene kağıt üstünde yüzde 10-12 enfslanyon çıkıyor. ( Realde ben 20'nin üzerinde olduğu kanısındayım. ) Bu oranda yüzde 10-15 ürünlere zamlarıda makul karşılıyorum.

Bu iş nasıl biter nasıl düzelir derseniz. Yaa sömüreceksin Fransa İngiltere gibi. Ya zorla alacan el koyacaz girecen savaşacan Amerika gibi. Yada Almanya gibi 5-10 tane firman dünya çapında büyüyecek ve üretecek. En olmadı Arap ülkeleri gibi deli gibi yer altı kaynağın olacak vergi flan düşünmeyecen. Dubai'de flan Iphone ların en ucuz olmasının nedenide o devlet SIFIR VERGİ alıyor :D

Son düzenleme:

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
Büyük vergi mükeleflerinin vergi borcunu sıfırlamasalar bu kadar ağır vergilere de ihtiyaç olmaz.İç borçlanma artıkça vergi de artıyor para basmak iç piyasayı azcık rahat ettirsede sonuç değişmeyecek bu gün hetö höte diyenler yarın başka bir bahane bulurlar suçlu olarak cezayı da vatandaş öder.

Rint

Profesör
Reaksiyon puanı
360
Uçmanın bedeli vardır ?

Szayel

Profesör
Reaksiyon puanı
1,147
Foruma ne zaman yaş sınırı gelecek acaba. Anket içeriğinden bile seviye anlaşılıyor. Devlet bile yaş sınırı getirmiş bari bizde en azından siyasete getirelim olmaz mı @Creative hocam

Creative

Kör Cerrah
Emektar
Reaksiyon puanı
17,303
Foruma ne zaman yaş sınırı gelecek acaba. Anket içeriğinden bile seviye anlaşılıyor. Devlet bile yaş sınırı getirmiş bari bizde en azından siyasete getirelim olmaz mı @Creative hocam
Mantıklı aslında, 18 yaşını doldurmayan giremesin.. Bunu diğer arkadaşlarım ile tartışacağım.

xPhoenix06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,187
ÖTV'nin başlıca kullanıldığı yerler Araba- Telefon -Bilgisayar parçaları- Alkol- Sigara - Tütün - Kürk deri elbiseler yat kat tarzı genelde devlete göre LÜKS sıradan bir vatandaşın ihtiyacı olmayan ürünler (!!!)
Telefon, araba ve bilgisayar lüks bi ürün yani? :D

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Ekonominin temeli üretim/ihracata dayalı olmadığı için. Dolar kuru dolarla dışa borçlandığımız için artıyor ülkeye giren dolarda az olduğu için dolar değerleniyor arz/talep olarak.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Gül gül öldüm.

Komik ama bu gerçekten böyle hee :) Çoğu Avrupa ülkesi veya Amerika'ya göre bizim vergi oranları onlardan düşük.
Ama teraziyi bozan bizde ÖTV gerçeği olması :D Onlarda ÖTV yok. Bizde bütün ithal ürünlere ÖTV diye bir illet eklemişler ondan çarşı pazar karışıyor. Yoksa gelir vergisi veya KDV oranları bizim düşük diğer ülkelere göre. Daha öncede yazdığım gibi devlet kendince Lüks gördüğü ürünlere ÖTV diye birşey eklemiş birde ürüne önce ÖTV'yi ekliyor sonra ki fiyattan KDV alıyor yani vergininde vergisini almış alıyor bu sistem yüzünden vergiler çok yüksek bazı ürünlerde.

1601066662961.png