Uefi destegi ogrenme

Bu konuyu okuyanlar

colognebar10

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Merhaba arkadaslar 6 yasinda bir leptopum var ilk aldigim zamanlar hizli aciliyordu ve acilirken windows logosu degil casper simgesi ile aciliyordu 2 3 sene oncesine kadar iyidi ama harddisk degisim islemi oldu pc de bilgisayarci harddisk degistirdi o zmandan beri windows logosuyla basliyor sorum su olacak ben bu bilgisayara uefi windows 10 kurabilirmiyim ya da bilgisayarcının yaptığı islemler yuzunden uefi destegi kaldirmis olabilir mi cunku anakart ı degistirmesinden supheleniyorum aida64 sonucunu asagiya birakiyorum

Ekli dosyalar

• Ekran Görüntüsü (1).png
    Ekran Görüntüsü (1).png
    212.8 KB · Görüntüleme: 271

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Merhaba arkadaslar 6 yasinda bir leptopum var ilk aldigim zamanlar hizli aciliyordu ve acilirken windows logosu degil casper simgesi ile aciliyordu 2 3 sene oncesine kadar iyidi ama harddisk degisim islemi oldu pc de bilgisayarci harddisk degistirdi o zmandan beri windows logosuyla basliyor sorum su olacak ben bu bilgisayara uefi windows 10 kurabilirmiyim ya da bilgisayarcının yaptığı islemler yuzunden uefi destegi kaldirmis olabilir mi cunku anakart ı degistirmesinden supheleniyorum aida64 sonucunu asagiya birakiyorum
BIOS larımız aynı senle sıkıntı yok. UEFI olarak Windows 10 kurabilirsin. Bu arada HDD yi SSD ile mi değiştirdi?

colognebar10

Doçent
Reaksiyon puanı
416
BIOS larımız aynı senle sıkıntı yok. UEFI olarak Windows 10 kurabilirsin. Bu arada HDD yi SSD ile mi değiştirdi?
Ssd hdd olayini hic bilmioyurn 500 gb harddisk vardi toplami 250 gb olan iki tane takmis
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ssd hdd olayini hic bilmioyurn 500 gb harddisk vardi toplami 250 gb olan iki tane takmis
500 gblik harddisk bozuldu yerine 2 tane harddisk takti boyutuna eve gidince bakicam bi 140 biri 120 diye hatirliyorum

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895

500 gblik harddisk bozuldu yerine 2 tane harddisk takti boyutuna eve gidince bakicam bi 140 biri 120 diye hatirliyorum
Anladım. Bahsettiğiniz şey partition olmalı. Öyleyse 1 tane disk var demektir. Bu arada SSD satın alın.

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Intel 4... Diye başlayan i3-i5-i7 lerden itibaren uefi desteği var intellerde. Amdyi bilmiyorum.

colognebar10

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Intel 4... Diye başlayan i3-i5-i7 lerden itibaren uefi desteği var intellerde. Amdyi bilmiyorum.
Bir sorum daha olucak dun yine forumda belirtmistim harddisk degisimi isleminden sonra pc acilirken casper logosunun altinda kucuk fontta phoenix yazisi ve altinda minik bi bar var bu bar 2 snde doluyor dolduktan sonra windows logosu ile birlikte windows baslatiliyor barın yanında press f2 for system utilities yaziyor bu harddisk degisiminden once yoktu forumdan arkadaslar anakart ını degistirmis olabilir dedi aida64 anakart bolumunun goruntusunu atsam anlayabilirmisiniz?

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Ssd gereklimi illa satın almam gerekiyormu
Windows 10 dan verim alamazsın. 120GB olsada bir SATA SSD al.

Bir sorum daha olucak dun yine forumda belirtmistim harddisk degisimi isleminden sonra pc acilirken casper logosunun altinda kucuk fontta phoenix yazisi ve altinda minik bi bar var bu bar 2 snde doluyor dolduktan sonra windows logosu ile birlikte windows baslatiliyor barın yanında press f2 for system utilities yaziyor bu harddisk degisiminden once yoktu forumdan arkadaslar anakart ını degistirmis olabilir dedi aida64 anakart bolumunun goruntusunu atsam anlayabilirmisiniz?
Laptoplara kendi anakartı dışında anakart takamazsın kasası gereği. Endişlenemene gerek yok. Zaten orijinal Casper ın anakartı. Phoenix SecureCore Tiano UEFI BIOS var oradan belli.

colognebar10

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Hocam seneye yeni bir bilgisayar aldığımda önerinizi göz önünde bulundurup bir ssd alıcağım ama şuan almayı düşünmüyorum teşekkürler

Elimdeki flash bellek biraz sıkıntıli pc ye taktığımda sıkıntı var gosteriyo sonradan geliyor kullanabiliyorum ama sıkıntı çıksın istemiyorum windows 10 u bir cd ye yazdırsam olur mu

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Hocam seneye yeni bir bilgisayar aldığımda önerinizi göz önünde bulundurup bir ssd alıcağım ama şuan almayı düşünmüyorum teşekkürler

Elimdeki flash bellek biraz sıkıntıli pc ye taktığımda sıkıntı var gosteriyo sonradan geliyor kullanabiliyorum ama sıkıntı çıksın istemiyorum windows 10 u bir cd ye yazdırsam olur mu
Olur.

drocco

Profesör
Reaksiyon puanı
991
Windowsu tekrardan UEFI olarak kur

colognebar10

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Peki anladigim kadariyla benim pc uefi destekliyor ama uefi kurulu degil suan bunun icin bios tan yapmam gereken bi ayar varmı

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
ben eski laptobumda i5 4210u işlemci vardı ve uefi format atabiliyordum...
Bende şuan laptobumda İ5 2450M var ve UEFI kullanıyorum. Hatta arkadaşımda İ5 460M var onda da UEFI var. Lenovo İdeacentre Q180'nin işlemcisi İntel Atom D2700 onda da UEFI var bunu nasıl açıklayacaksın? Hatta Windows XP'de bile UEFI var dediğini sil o Haswell ve üzeri yorumunu yani 4 ile başlayan saçmalığı. Sil. İnsanlara yanlış bilgi verme.

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Üstte dediğimi salla aklımda yanlış kalmış. Arama kısmına msinfo yaz sistem özetine bak görürsün.

Ekli dosyalar

• 2020-07-10_15-08-34.png
    2020-07-10_15-08-34.png
    140.1 KB · Görüntüleme: 334

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Üstte dediğimi salla aklımda yanlış kalmış. Arama kısmına msinfo yaz sistem özetine bak görürsün.
O dediğin de doğru değil. Onun gösterdiği şey sadece Windows'u nasıl kurduğunu gösteriyor. Ona bakılmaz UEFI desteğini anlamada.

colognebar10

Doçent
Reaksiyon puanı
416
O dediğin de doğru değil. Onun gösterdiği şey sadece Windows'u nasıl kurduğunu gösteriyor. Ona bakılmaz UEFI desteğini anlamada.
Rufus ile yazdırdım flash bellege bundan sonraki adımlarım ne olacak? Detaylı bir şekilde anlatabilirseniz iyi olr :)

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
O dediğin değil bu dediğin de değil bu da değil diye diye bana bir sürü cevap yazacağına "Arkadaş yanlış bilgi vermiş uefi desteğini şu şekilde öğrenebilirsiniz" diye yazabilirdin. Bende mesajımı düzeltirdim ona göre ama vazgeçtim. Olduğu gibi bırakacam.

colognebar10

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Teşekkürler son bir sorum daha olucak 148gb lık iki tane harddisk var pcde 1 tanesinde windows kurulu digerine de fotograflarimi yedekledim sadece windows un oldugu surucuyu formatlama gibi bir secenegim var mı?

Usui Takumi

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,177
Teşekkürler son bir sorum daha olucak 148gb lık iki tane harddisk var pcde 1 tanesinde windows kurulu digerine de fotograflarimi yedekledim sadece windows un oldugu surucuyu formatlama gibi bir secenegim var mı?
Evet var. Yalnız ikisinin de boyutu aynı olduğundan dikkatli olun. Fotoğraflarınızı yandesk disk veya megaya upload etmenizi öneririm nolur nolmaz. Yanlışlıkla fotoğrafların olduğu sürücüyü silersiniz başınıza iş açılır.

colognebar10

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Evet var. Yalnız ikisinin de boyutu aynı olduğundan dikkatli olun. Fotoğraflarınızın boyutu azsa yandesk disk veya megaya upload etmenizi öneririm nolur nolmaz. Yanlışlıkla fotoğrafların olduğu sürücüyü silersiniz başınıza iş açılır.
Mademki oyle bi durum var fotograflari telefona atarım teşekkürler

Surucu kısmına gelince yapacagım islemler ne sekilde olucak internetten gordugum kadarıyla silip yeni bir seyler olusturuyorlar pek anlamadım surucu kısmına girmeden direk yukseltsek olmazmi

Son düzenleme:

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
Mademki oyle bi durum var fotograflari telefona atarım teşekkürler

Surucu kısmına gelince yapacagım islemler ne sekilde olucak internetten gordugum kadarıyla silip yeni bir seyler olusturuyorlar pek anlamadım surucu kısmına girmeden direk yukseltsek olmazmi
Yükseltme yapılmıyor oradan. Sadece sizi bilgilendirmek amaçlı "Yükselt" butonu var.

colognebar10

Doçent
Reaksiyon puanı
416
Yükseltme yapılmıyor oradan. Sadece sizi bilgilendirmek amaçlı "Yükselt" butonu var.
Eminmisiniz iki secenek var biri yukselt digeride gelismis ayarlar foto birakiyorum asagiya

Ekli dosyalar

• Screenshot_2020-07-10-16-12-02-198_com.google.android.youtube.jpg
    Screenshot_2020-07-10-16-12-02-198_com.google.android.youtube.jpg
    23.5 KB · Görüntüleme: 90

Jarvisit

Tech is my home
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
2,840
Evet var. Yalnız ikisinin de boyutu aynı olduğundan dikkatli olun. Fotoğraflarınızı yandesk disk veya megaya upload etmenizi öneririm nolur nolmaz. Yanlışlıkla fotoğrafların olduğu sürücüyü silersiniz başınıza iş açılır.

DISK 0 olan sürücü genelde Windows’un olduğu sürücüdür. Ayrıca EFI/UEFI konusu işlemci değil anakartla ilgilidir.

Eminmisiniz iki secenek var biri yukselt digeride gelismis ayarlar foto birakiyorum asagiya

Gelişmiş yaparak diskini biçimlendir. Yükseltme sorun çıkarabilir.