Bu konuyu okuyanlar

Burak Özgen

Müdavim
Katılım
13 Mart 2018
Mesajlar
1,824
Reaksiyon puanı
271
Puanları
83
Yaş
25
UEFA, Fenerbahçe'nin kendisiyle yaptığı Finansal Fair Play anlaşmasına sadık kalması ve yükümlülüklerini yerine getirmesi nedeniyle, "sattığın kadar al" şartında esneme yapmaya hazırlanıyor.
301
Fenerbahçe'nin, Finansal Fair Play (FFP) anlaşmasındaki performansı, UEFA yetkililerinin dikkatini çekti. Yeni yönetimiyle, yeni bir yola çıkan sarı-lacivertlilere İsviçre'den güzel haberler yakında... UEFA, geçtiğimiz sezonlarda anlaşmaya sadık kalmak için büyük gayret gösteren Fenerbahçe'yi zorlayan 'sattığın kadar al' şartını esnetmeye hazırlanıyor. Böylece Fenerbahçe, har vurup harman savurmadan minimum seviyede bonservis ödemeleriyle transfer yapabilecek.

TEDBİR ŞARTI KALKIYOR
Bu durum, sarı-lacivertlilerin önünde hiç kısıtlama kalmadığı anlamına gelmiyor. UEFA kulüpten yine bütçe disiplini istiyor. Fenerbahçe bu sezon, bütçesinde hiç açık vermemek, yani zarar etmemek zorunda. Bunu başarmak için en önemli şart, transferde fazla açılmamak. Bu sezon 'sattığın kadar al' kuralının yanı sıra, UEFA A listesine dahil edilecek oyuncu sayısı ve 5.5 milyon Euro'luk UEFA gelirindeki tedbir gibi başka kısıtlamaların da kalkması bekleniyor.

KAP BİLDİRİMİ NE DİYORDU?
F.BAHÇE'NIN 2016'da Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yaptığı açıklamada, bahsedilen sınırlandırmaların "Kriterlere uyum gösterilmesi" durumunda sona ereceği belirtiliyor. İşte o 3 önemli madde:
bullet.jpg
Şirketimiz, UEFA A listesine dahil edilecek yeni oyuncu transferlerinde belirli bir sınırlandırmayı kabul etmektedir. Bu sınırlama, sezon bazında net transfer gelirlerinin pozitif olması şartını içermektedir. Mali kriterlere uyum gösterilmesi durumunda, 2018-19 sezonundan itibaren sınırlandırma sona erecektir.
bullet.jpg
Şirketimiz UEFA A listesine 2016-17 sezonunda 22 oyuncu, 2017-18 sezonunda 23 oyuncu dahil edebilecektir. Mali kriterlere uyum durumunda, 2018-19 sezonundan itibaren bu sınırlandırma sona erecektir.
bullet.jpg
Şirketimiz toplam 7.5 milyon Euro tutarına kadar UEFA katılım gelirlerine tedbir konulmasını kabul etmekte olup, bu tutarın 2 milyon Euro'luk kısmı 2015-16, 2016-17 ve 2017- 18 sezonlarında 3 eşit taksit halinde UEFA'ya ödenecektir. Kalan 5.5 milyon Euro üzerindeki tedbir şarta bağlı olup önümüzdeki sezonlarda bu anlaşmada yer alan operasyonel ve mali kriterlere uyum gösterilmesi durumunda UEFA tarafından kaldırılacaktır.

DENK BÜTÇE İÇİN GELİRLER ARTMALI
BONSERVİS kısıtlamasının kalkacağı transfer sezonunda "denk bütçe" şartı daha önemli hale geliyor. Çünkü Fenerbahçe, bu şartı tutturursa hem UEFA nezdinde ki saygınlığını hem de gelecek sezonlar için yeni esneklikler kazanma şansını artıracak. Denk bütçe şartının yerine getirilmesi için en önemli nokta ise futbol gelirlerinin artması. Ali Koç'un mazbata töreninde taraftara yaptığı, "Forma satış rekoru kıralım, kombineleri hemen bitirelim" şeklindeki çağrısının altında yatan asıl gerçek bu. Yönetim, hem taraftarın kattığı değer hem de getireceği yeni sponsorluklarla gelirleri artıracak ve böylece Fenerbahçe transferde daha fazla hareket şansı elde edecek.
 
Üst