Ucuz SSD Alırken Dikkat Edilmes Gerekenler

Bu konuyu okuyanlar

serimarda

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tabii ki kimse basit bir işlem için bilgisayar başında beklemekten hoşlanmaz. Bu süreyi kısaltmak için eski sabit diskinizi değiştirip bir SSD alabilirsiniz. Windows saniyeler içinde açılır, programlar akıcı olur ve oyunlar bambaşka bir seviyeye varır. SSD kısacası bilgisayarınızı hızlandırır. Laptop sahipleri ayrıca başka avantajlara sahip olacaklar. Öncelikle SSD’lerde hareketli bir parça olmadığı için darbelere çok daha dayanıklıdır ve titreşim yaratmıyorlar. Ayrıca elektrik sarfiyatları çok daha düşük. Bu disklerin tek dezavantajı isi fiyatları. Kullanıcı her GB için standart bir sabit disk ile kıyaslanınca çok ciddi bir ücret ödüyor. Fakat fiyatlarda gittikçe düşüyor. Düşük seviye modeller, 120 ile 256 GB kapasiteli olanlar, artık 100 Euro’dan ucuza elde edilebiliyor. Ben sizin için 15 tanesinin test analizlerini topladım ve karşılaştırdım.
Geçmişte, SSD alıp sistemini hızlandırmak isteyenler, ekonomi yapmak isteyenler 64 GM gibi yetersiz bir kapasiteye mahkûmdular. Bu ancak bir işletim sistemi için, birkaç program ve belki büyük bir oyun için yeterliydi.
Az Parayla Daha Fazla Alan
Intenso
Bugünlerde, bu tip SSD’lere para harcamak hiç de anlamlı değil. Bu tip diskler artık 50 dolar civarında ve hesaplanırsa GB bazında ödenen bedel daha yüksek. En üst seviye modellerin fiyatlarından örnek vermemiz gerekirse: Transced SD340 256GB, Intenso Top III 256GB ve SanDisk Ultra Plus 256GB modellerinden birini seçerseniz, GB başına 38 Euro centi ödemiş oluyorsunuz. Yani yüksek kapasite aslında ekonomikliği de yanında getiriyor. Ama her zaman değil, örneğin Samsung 840 Evo, 1TB’lık kapasitesi ile kullanıcıya GB başına 43 Euro centi ödetiyor. Ayrıca 256GB’lık bir kapasite bir işletim sistemi ve çok sayıda program için yeterli; kullanıcıya hızlıca ulaşabileceği diğer dosyaları için de yeterince yer sunuyor. Aslında alandan biraz fedakârlık yaptığınızda, 120 veya 128GB’lık modeller oldukça enteresan kabul edilebilecek hızlara çıkabiliyorlar.
[h=4]Daha Fazla Performans[/h]
Verbatim
Tercih ettiğiniz SSD ekonomik bir model diye hızdan vazgeçmiş olmuyorsunuz. Prensipte, testteki en yavaş SSD bile standart bir sabit diskten 5 kat daha hızlıydı. Hatta daha pahalı SSD modelleriyle kıyaslandığında, testteki çoğu SSD fiyat performans bareminde oldukça iyiydiler. Aslında en son noktada belirleyici olan şey, sıkıştırılamayan verinin yazma hızı ve erişme süresi. Fakat kurulumlardan sonraSSD’nin yazmaya ilişkin özellikleri çok da önem arz etmiyor. Pratikte veriye ulaşma işlemlerinin %90’ı okuma bazlı. Geniş bir film ve fotoğraf arşivi olanlar için mesela, bu veriler sıkıştırılamayan verilerdendir. Bu veriyi okuma yazmaktan daha önemli. Neredeyse tüm modeller oldukça iyi bir performans ortaya koydular. Sadece listenin en sonunda yer alan Adata S510 ve Verbatim SSD 120 GB modelleri, sıkıştırılmış veya sıkıştırılamayan veride testin ortalamasının altında performanslar ortaya koydular. Bunların okuma hızları sırasıyla 490 MB/saniye ve 205 MB/saniye.
Fakat bazı uygulamalar, yazma hızının yüksek olduğu modellerde çok daha hızlı çalışıyorlar. Pahalı en üst seviye modellerde, okuma ve yazma hızı neredeyse aynı. Ama transfer hızı 300 MB/saniye ye kadar aşağılara düşebiliyor. Bu nedenle asıl dikkat edilmesi gereken SSD’nin kayıt yuvalarının nasıl çalıştığı. Basitçe anlatmak gerekirse buralara veri ancak eski veriler silindiği zaman yazılabiliyor. Üstüne yazma söz konusu değil. Sonuçta yazma hızı söz konusu olduğunda ilgili denetçi daha yüksek bir kapasitede kullanılıyor. Verbatim SSD 120 GB ve Adata S510 120 GB çarpıcı derecede bir tutarsızlık sergiliyor. Bu iki cihaz diğer SSD’lerle karşılaştırılınca saniyede 300 MB’dan daha yüksek bir hız kaydına uğruyorlar. Ayrıca erişim süresinde ve IOPS kapasitesinde de belirleyici oluyor. (IOPS, saniyede yapılan veri operasyonu) Samsung 840 Evo 120 GB ve Transcend SSD340 256 GB modellerinin performansları orta sınıf sayılamayacağı söz konusu. Erişim süreleri bir milisaniyenin onda biri ve IOPS değerleri saniyede 10000 işlemin altında. Karşılaştırmamız gerekirse: Samsung 840 Evo 1 TB, okuma ve yazma için 0,03 ve 0,02 milisaniyelik tepkiler veriyorlar. Ayrıca saniyede 42.660 işlem yapabiliyorlar. Burada daha ekonomik modellerin bu verilerin yakınına bile gelemeyen performanslarını hatırlatmalıyız. Özellikle arama ve endeksleme gibi işlemlerde kısa erişim süresinin faydası ortaya çıkacaktır. Günlük kullanım içinse, kullanıcının işlemleri bu kadar net sınıflandıramayacağı için, test edilen tüm modellerin oldukça tatmin edici skorlara ulaştıklarını vurgulamalıyız. Bu testte PCMark7 benchmark süite ile simüle edildi. En hızlı kelepir Toshiba Q Series Pro iken, ikinci Samsung 840 Evo 120 GB oldu. Intenso Top 3 256 GB, Adata S510 120 GB ve Verbatim SSD 120 GB da oldukça iyiler, fakat genel skorlarının biraz düşük olduğuna da değinelim.
[h=4]Disk Kapasitesi[/h]
SSD’lerin elektrik sarfiyatlarının düşüklüğü, cihazların başka bir avantajı: Standart bir 3,5 inçlik sabit disk yaklaşık 5 watt civarında elektrik sarf ederken, bunun SSD’lerde yaklaşık 1 watt olduğunu belirtelim. Enerji sarfiyatı düşük 2,5 inçlik sabit disklerde de sarfiyatı 0,5 watt seviyesinde olan modeller de var. Testte en etkileyici model Intenso Top 3 256 GB oldu, etkileyici bir 1,0 watt’lık sonuç ortaya koydu. Adata S510 120 GB ve Verbatim SSD 120 GB daha da düşük sonuçlar gösterdiler fakat yetersiz kapasiteleri ve performanslarının yanında fiyatları da yüksek. Mesele elektrik sarfiyatı olduğunda düşük fiyatlı modeller, yüksek fiyatlı modellerden daha çok enerji harcıyor. Intel SSD 320 120 GB bu alanda etkileyici bir skor ortaya koydu. Sonuçta bakılırsa düşük fiyatlı SSD’ler onları satın alırken ne bekliyorsanız onu size sağlıyor: Ucuz ve hızlılar. SSD’ler için geliştirilen yeni NVMe arayüzü yakın gelecekte hızı ciddi derecede artırırken, fiyatların da düşmesi bekleniyor. Yeni tip cihazların transfer hızlarının 700 MB/saniye olması bekleniyor, bu da SATA 600 arayüzü kullanan test edilen modellerden yaklaşık 200 MB/saniye daha yüksek.
ALINTIDIR

tomyblack

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
SDD ler hakkinda henuz hic bilgim yok fakat masaustu bilgisayarima 480-500 gb civarinda bir sdd dusunuyorum, marka ve performans bakimindan ne onerebilirsiniz? Tesekkurler. Yurt disinda yasiyorum biraz bakindim buradaki fiyatlar 480 yada 500 gb bir sdd yaklasik 175 ila 225 euro arasinda
ornegin SanDisk 480 Gb SSD Extreme PRO 250 euro civarinda
Samsung 512Go SSD 2.5" 850 PRO 265 euro
OCZ 480Gb SSD ARC 100 SATA 3.0 2.5 172 euro ama pek begenilmemis
Samsung 500Go SSD 2.5" 850 EVO 183 euro
Crucial 512Go SSD 2.5" MX100 200 euro
Dusundugum 1. yada 2.

Son mesajlar