Ubuntu Sorun Çözüm Başlığı

thex

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar kubuntu 10.10 kurdum. Şimdi bunu direkt ubuntu 10.10 yapmak istiyorum. Ubuntu masa üstünü sudo apt-get install ubuntu-desktop ile kurdum. Kubuntuyu nasıl TAMAMEN kaldırabilirim

piyorto

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
ubuntu da wine kurdum.ardından rar lı dosyalar için winrar dosyasını indirdim.

masaüstüne kayıt ettim.üstünde sağa tıkladığımda ve wine ile aç dediğim zaman hata veriyor.acaba winrar dosya dahil olmak üzere windows programlarını tam olarak wine nasıl yükleyebiliriz.

Reaksiyon puanı
2,146
winrarı ne yapacaksın zaten rar açacak programlar var ubuntu için de, linuxa geçtiysen bu kadar bağımlı kalmamalısın windowsa

muhibbi

Asistan
Reaksiyon puanı
11
ubuntu da wine kurdum.ardından rar lı dosyalar için winrar dosyasını indirdim.

masaüstüne kayıt ettim.üstünde sağa tıkladığımda ve wine ile aç dediğim zaman hata veriyor.acaba winrar dosya dahil olmak üzere windows programlarını tam olarak wine nasıl yükleyebilirsin.
Yada aşağıdaki komutu kullan bilirsin.
Kod:
 sudo apt-get install rar

Ubuntu yazılım merkezinde "RAR" diye aratırsan karşına çıkar. kurarsan arşiv yöneticiyle rar dosyalarını aça bilirsin.
Bu ara muktemlen winrar kurmaya çaışırken aldığın hata yetki hatasıdır.
Aşağıdaki komutile konsoldan dosyaya yetki vererek tekrar deneye bilirsin.
Kod:
 chmod u+x dosya_isimi

yada Özelliler - Erişim Yetkileri Altında bulunan "Bir program gibi çalışmasına izin ver" seçeneğini işaretlersen exe dosyalarını wine da kura bilirsin.

ubuntuman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
arkadaşlar hepinize selamlar Amd Radeon 6870 satın aldım kasım ayından beri de ubuntu masaüstümü 23" monitörüm olmasına rağmen, hadi compiz i tüm efektleri geçtim 1280*1024 gibi bu monitöre göre düşük sayılacak bir çözünürlükte kullanmak zorunda kaldım Amd nin sdk driver sürümünü çıkarmasını bekliyorum ancak hala bir gelişme olmadı. Ubuntuda dışardan driver desteği olduğunu biliyorum, modifiye driver 5 serisine eklenti yapılmış olabilir, bu tarz bir çözüm üretebilen oldumu acaba önerebileceğiniz bir çözüm varmıdır? Yoksa resmi driveri beklemek zorundamıyız?.

eoktay

Asistan
Reaksiyon puanı
7
iyiakşamlar arkadaşlar bu konuya yüzlerce sayfa yazıldığı için okuyamadım önceden sorulmuşsa kusura bakmayın lütfen.benim problemim dizüstü bilgisayarıma ubuntu 10.10 kurdum güncellemeleri falan yaptım bana gereken programları da yükledim herşey çok güzel bir şekilde çalışıyordu.ancak bugün pc yi açtım ubuntu yu seçtiğimde dos ekranı gibi bişey geldi.geçen günde kurmuştum yine aynı şey oldu silip tekrar yükledim ancak bugün yine açılmıyor kullanıcı adı ve şifre gibi bişey istiyor dos ekranında onları giriyorum ama açılan bişey yok öylece kalıyor.bilgisayarımda windows 7 professional var ubuntuyu kurarken windows içine kur deyip öyle kurdum.yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim..

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
iyiakşamlar arkadaşlar bu konuya yüzlerce sayfa yazıldığı için okuyamadım önceden sorulmuşsa kusura bakmayın lütfen.benim problemim dizüstü bilgisayarıma ubuntu 10.10 kurdum güncellemeleri falan yaptım bana gereken programları da yükledim herşey çok güzel bir şekilde çalışıyordu.ancak bugün pc yi açtım ubuntu yu seçtiğimde dos ekranı gibi bişey geldi.geçen günde kurmuştum yine aynı şey oldu silip tekrar yükledim ancak bugün yine açılmıyor kullanıcı adı ve şifre gibi bişey istiyor dos ekranında onları giriyorum ama açılan bişey yok öylece kalıyor.bilgisayarımda windows 7 professional var ubuntuyu kurarken windows içine kur deyip öyle kurdum.yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim..

O dosa ekranı geldiğinde kullanıcı adını ve şifreni girdikten sonra startx yaz ve grafik arayüzün gelmesi için enter'la. Masaüstün geldiğinde güncelleştirmerini yap. Durumun düzelmesi gerekir.

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Kullanıcı adını ve şifreni girdiktekten sonra startx komutunu verince verdiği hata ne, ya da hiç bir şey olmuyor mu?

Kullanıcı adını ve şifreni girdikten sonra öncelikle şu komutları vererek sistemi güncelleştirerek onarmaya çalışalım;

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

startx

eğer sistem yine açılmazsa

sudo apt-get install ubuntu-desktop

komutunu kullan ve sonra yine startx komutunu yaz.

eoktay

Asistan
Reaksiyon puanı
7
açılışta ubuntu recovery i seçtim orda güvenli kip gibi bişey grafik yapılandırmasını düzelt dedim sonra x oturumunu yeniden başlat dedim şimdi açıldı güncellemeleri yapıyorum ama kapatıp açarsam tekrar açılır mı bilmiyorum

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Eğer düzelmezse sırasi ile vermiş olduğum komutları dene.

eoktay

Asistan
Reaksiyon puanı
7
startx yaptığımda hiçbişey olmamıştı önceki mesajımda söylediğim gibi güvenli mod gibi bir seçenek vardı ordan açtım tekrar güncelleme geldi karşıma onları yaptım düzeldi şu an kapatıp açınca bir problem görünmüyor.ilgin ve yardımların için çok teşekkür ederim.

styleer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bilgisayarım da windows 7 ve ubuntu kurulu.

windows 7 kullandığım zaman ubuntunun kurulu olduğu hdd'de ayrılan bölümü göremiyorum.sanırım ek bir yazılım ile arada bağlantı kurmak mümkün.benim sorunum ise şu şekilde olacak : örneğin ubuntu kullanıyorum ve windows'un kurulu olduğu dizinin görünmesini istemiyorum aynı windows 7 de ubuntu görünmediği gibi.

işletim sistemlerin birinden diğer sistemdeki içeriklerin girişi yasaklamak ve görünmesini kesinlikle istemiyorum.bunu ubuntu ile nasıl gerçekleştirebilirim.

pumperking

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Merhabalar
sorunum mbr olayında.bilgisayarımda windows7 ve ubuntu 10.10 yüklü.sistem açılırken ilk sırada ubuntu olduğu için belli bir süre sonra ubuntu açılıyor.işte ben o listenin başında windowsun olmasını power tuşuna basınca ek bişey yapmadan windowsun açılmasını istiyorum
windows7 de easy bcd programı ile mbr'ı kurcaladım fakat o açılış ekranında bir değişiklik yapamadım.yaptığım değişiklikler, sistem başlarken windowsu seçtikten sonra oldu.
yani kısacası pc başlarkan ubuntu yerine ilk olarak windowsun açılmasını istiyorum hmm bi de resim ekleyeyim daha iyi anlaşılır :)

2edt8nt.jpg

http://i52.tinypic.com/2edt8nt.jpg

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Merhabalar
sorunum mbr olayında.bilgisayarımda windows7 ve ubuntu 10.10 yüklü.sistem açılırken ilk sırada ubuntu olduğu için belli bir süre sonra ubuntu açılıyor.işte ben o listenin başında windowsun olmasını power tuşuna basınca ek bişey yapmadan windowsun açılmasını istiyorum
windows7 de easy bcd programı ile mbr'ı kurcaladım fakat o açılış ekranında bir değişiklik yapamadım.yaptığım değişiklikler, sistem başlarken windowsu seçtikten sonra oldu.
yani kısacası pc başlarkan ubuntu yerine ilk olarak windowsun açılmasını istiyorum hmm bi de resim ekleyeyim daha iyi anlaşılır :)

Ubuntuyu aç. Sonra Sistem>>>Yönetim>>>Başlangıç Yöneticisi uygulamasını çalıştır. Oradan istediğin işletim sistemini varsayılan olarak atayabildiğin gibi kaç saniye sonrra sistemin açılmasını da ayarlayabilirsin. Eğer uygulama sende yüklü değilse Ubuntu yazılım merkezinden "Başlangıç Yöneticisi" diye arattır ve kur.

pumperking

Profesör
Reaksiyon puanı
3
Ubuntuyu aç. Sonra Sistem>>>Yönetim>>>Başlangıç Yöneticisi uygulamasını çalıştır. Oradan istediğin işletim sistemini varsayılan olarak atayabildiğin gibi kaç saniye sonrra sistemin açılmasını da ayarlayabilirsin. Eğer uygulama sende yüklü değilse Ubuntu yazılım merkezinden "Başlangıç Yöneticisi" diye arattır ve kur.

hocam çok teşekkür ederim.yazdıklarınız linux ile yeni tanışanlar için altın değerinde.
Saygı ve sevgilerimle...

antimatter

Profesör
Reaksiyon puanı
14
wubi ile ubuntu 9.04 kullanıyorum, bugün ati ile ilgili bir güncelleme yükledim, en son açılma anında görüntü donup kalıyor...
ubuntuyu başlatamıyorum, bu sistemi nasıl açarım, içerde kurtarmam gereken belgeler var...
yardım lütfen...

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
wubi ile ubuntu 9.04 kullanıyorum, bugün ati ile ilgili bir güncelleme yükledim, en son açılma anında görüntü donup kalıyor...
ubuntuyu başlatamıyorum, bu sistemi nasıl açarım, içerde kurtarmam gereken belgeler var...
yardım lütfen...

Siyah ekrana düşebiliyor musun?

antimatter

Profesör
Reaksiyon puanı
14
kullanıcı adı kısmı geliyor ve sonrasında renkler karelenip görüntü siyah bir ekranda dolup kalıyor,

---------- Post added at 23:09 ---------- Previous post was at 22:56 ----------

burada bir soru daha sorayım asıl probleme ilaveten;
sistemi açamazsam içerideki belgeleri nasıl kurtarabilirim?

antimatter

Profesör
Reaksiyon puanı
14
konuyu tekrar gündeme getireyim, acil yardıma ihtiyacım var arkadaşlar...

yardım lütfen...

kullanıcı adı kısmı geliyor ve sonrasında renkler karelenip görüntü siyah bir ekranda dolup kalıyor,

burada bir soru daha sorayım asıl probleme ilaveten;
sistemi açamazsam içerideki belgeleri nasıl kurtarabilirim?

keyloger

Rektör
Reaksiyon puanı
235
Keşke sistem Wubi ile kurulmuş olmasaydı, o zaman işlerimiz çok daha kolay olurdu. Ancak şimdi recovery console üzerinden birşeyler yapılabilir, şu an net olarak ne yapılması gerektiğini bilmiyorum ama yardım eden arkadaşlarımız olacaktır. :)

raxetul

Profesör
Reaksiyon puanı
31
Donduğunda CTRL ALT F2 yada F1 tuşlarına bastığında metin tabanlı login ekranına gelebiliyor musun?

antimatter

Profesör
Reaksiyon puanı
14
donduğu anda ekranın bi kısmı karelenip kalıyor hiçbirşey yapamıyorum...
kurcalarken recovery modları filan denedim, grafik sorunu gider gibi birşey görüp onu denedim ama düzelmiyor...

antimatter

Profesör
Reaksiyon puanı
14
neyse...
bahaneyle 9.04 den 10.10 a terfi etmiş oldum...
pahalıya patladı ama değişiklik iyidir diyelim artık :)

Reaksiyon puanı
2,146
En iyi download manager hangisi arkadaşlar?
Bi kaç program denedim 300'e çıktı anca pardus'un iso dosyasını indirirken.
Windows'ta Orbit ile 800 küsür ile indiriyorum.

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Ubuntu'da Chromium 8.0.552.237 (70801) versiyonunu kullanıyorum. Bu son sürüm mü oluyor? Kendim nasıl güncelleyebilirim bunu?

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Ubuntu'da Chromium 8.0.552.237 (70801) versiyonunu kullanıyorum. Bu son sürüm mü oluyor? Kendim nasıl güncelleyebilirim bunu?

Ubuntunun hangi versionunu kullanıyorsun. Chromiumda dev-beta-stable kanallar vardır.

https://launchpad.net/~chromium-daily/+archive/stable
https://launchpad.net/~chromium-daily/+archive/beta
https://launchpad.net/~chromium-daily/+archive/dev

adreslerinde ubuntu versionunu seçerek depona eklersin depoya eklediğin programlar ubuntu güncelleme yaptığında otomatik güncellenir. Stable kanalını kullanmanı öneririm.