Ubuntu Sorun Çözüm Başlığı

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
O zaman soru ve sorunlara hız kesmeden devam edeyim.:D Az evvel canım sıkıldı kendimi Ubuntu'ya tamamen bağlanmak zorunda hissettim bilgisayarımı Ubuntu'yla formatladım yani Windows'u da uçurdum.(Bilmiyorum iyi mi yaptım zaman gösterecek)
Bilgisayarımda 1 adet 160 gb sabit disk var 80 gb olan bölüme Ubuntu kurarken takas alanı istedi bende ikinci bölümü seçtim (70 küsür gb olanı) devam dedim:unsure: acemilik işte:D bu takas alanını küçültmek istiyorum hatta biraz baktımda gerek de yokmuş. İkinci bir bölüm olarak tekrar kullanmak istiyorum ne yapmalıyım, saygılarımla
bu da uçbirim görüntüsü

Harddisk bölümlerini grafik arayüzde son derece kolay silip veya bölebileceğin "Gparted" isimli bir yazılım var.

Ubuntu yazılım merkezine gparted yazıp gelen seçeneğin yanındaki kur seçeneğini tıklarsan sisteme hemen kurulur. Bölümlemeni istediğin gibi ayarlayabilirsin. Program kurulduktan sonra"Sistem >>>Yönetim>>>Gparted" şeklinde rahatça bulup kullanabilirsin.

Arayüzünü kurcala anlamdığın bir şey olursa kesinlikle hareket etmeden önce foruma sor. Muhakkak bilen bir arkadaşımız sana hemen yardım edecektir.

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Linux mint kurdum bir değişiklik olsun kde li olsun dedim ama en baştan çuvalladım.
İnternete bağlanamıyorum (Sanırım benden kaynaklanan bişey ilk baş bağlandı dil paketinin birazını yükledi sonra ben yanlış bir yeri elledim sanırım :D artık internete bağlanamıyorum ingilizce olduğu içinde hiçbirşey yapamıyorum)
Bu da ekran görüntüsü böyle bişey oluyor sonra tık yok :huh:

Hazır yazmışken bide şunu sorayım sağ alttaki menüleri gizleyen yer bi kere aç kapa yaptım resimdeki gibi kaldı :( Neden ki acaba ?

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Linux mint kurdum bir değişiklik olsun kde li olsun dedim ama en baştan çuvalladım.
İnternete bağlanamıyorum (Sanırım benden kaynaklanan bişey ilk baş bağlandı dil paketinin birazını yükledi sonra ben yanlış bir yeri elledim sanırım :D artık internete bağlanamıyorum ingilizce olduğu içinde hiçbirşey yapamıyorum)
Bu da ekran görüntüsü böyle bişey oluyor sonra tık yok :huh:

Hazır yazmışken bide şunu sorayım sağ alttaki menüleri gizleyen yer bi kere aç kapa yaptım resimdeki gibi kaldı :( Neden ki acaba ?

Diğer sorunun için başka bir arkadaş yardımcı olur. İnternet için terminale şu komutları girip dener mi sin? "sudo dhclient" tırnaksız yazıp onayla sonra şifreni gir. İp ile ilgili bir takım bilgiler gelecektir. Eğer başka bir sorun yoksa internete bağlanabiliyor olman lazım.

Erngnctrk

Asistan
Reaksiyon puanı
8
SystemError: Failed to lock /var/cache/apt/archives/lock

ubuntu'da graphic driver ını yüklerken böyle bir sorun çıkıyor yukleyemiyorum.
bu neden kaynaklanıyor?

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
ubuntu sümükleri akan bir çocuk windows duştan yeni çıkmış bihter dir :D

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
SystemError: Failed to lock /var/cache/apt/archives/lock

ubuntu'da graphic driver ını yüklerken böyle bir sorun çıkıyor yukleyemiyorum.
bu neden kaynaklanıyor?

konsoldan yükleme yaparken synaptic i kapat veya synaptic ile yükleme yapıyorsan aynı anda console ile yapma

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Conky denen zımbırtının ayarları nasıl yapılıyor :( 2 gündür uğraşıyorum ve sonuc sadece kapkara bir işe yaramaz birşey :D (Yani ilk kurduğum gibi ) Bu conky nin bunun gibi olması için ne yapmam lazım ? (Açık şekilde anlatırsanız sevinirim linux hakkındaki bilgilerim sıfır gibi bişeyde :D )

post34

Doçent
Reaksiyon puanı
37
Ubuntuda yazı tipi (TTF) dosyalarını toplu bir şekilde ekleyebiliyor muyuz? Yoksa tek tek yüklemek mi gerekecek

serkan94

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
22
oho :D 10.10 ilk sorunu yazılım merkezi açılmıyor sildim tekrar yükledim olmadı configure yaptım olmadı sinir olmaya başladım acaba bi bug mı mevcut anlamadım :mrgreen:

XabraL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
@ Jeaquarez fabricio hernandez gutierrez ernesto gustavo mendez

orjinal cd elime geçti, sonuç yine aynı :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

yüklenmiyor, hata aynı. bios'ta mı bir yanlışımız var?

HapS

Profesör
Reaksiyon puanı
63
Ubuntuda yazı tipi (TTF) dosyalarını toplu bir şekilde ekleyebiliyor muyuz? Yoksa tek tek yüklemek mi gerekecek

kullanıcı home dizini içinde .fonts diye bir dizin aç içine kopyala bütün tff fontlarını

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
@ Jeaquarez fabricio hernandez gutierrez ernesto gustavo mendez

orjinal cd elime geçti, sonuç yine aynı :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

yüklenmiyor, hata aynı. bios'ta mı bir yanlışımız var?

Hala Wubi ile uğraşıyorsan hata CD'lerden kaynaklanmıyordur. :)

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
ubuntuda sağ tıklama menüsünü nasıl değiştirebilirim ? Sayfayı yenile seçeneği koymak istiyorum . Bir bilgisi olan varmı acaba ?

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
songbird ü kurmak istiyorum getdeb de bir paket var ama sanırım bende bu depo yok ve sonbird bulunamadı yazıyo :( Bu depoyu nasıl bulacam ?

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Merhaba arkadaslar. Linux Mint bolumu olmadigi icin ve Ubuntu ile ayni tabani kullandigi icin(Eskiden di ama ben Ubuntu tabanli surumunu kullaniyorum) buraya yaziyorum.

Gerci sorun GParted ile. Simdi Mint isletim sisteminde Gparted kullanarak bolumleme yapmak istedim. Ama izin vermedi. Hatayi hatirlamiyorum, ama "ayir" komutunu kullandigimda islem yapilamiyor gibi bi sey demisti. Neyse bende kurcalamak istedim. Belki kendim hallederim diye. Gparted menulerinden sirayla Aygit-Bolum Tablosu Olustur seceneklerini sectim. Butun bilgiler silinecektir diye uyari verdi. Tamam dedim.

Bi de baktim tum hard disk silinmis. Tum hard diski de secmemistim halbuki. Bi tane kullanmadigim bolum vardi onu secmistim. En azindan oyle hatirliyorum. C, D ne varsa hepsi duzlendi tek parca gorunuyor.Bilgisayari da kapatamiyorum acilmayacak diye.

Bu kadar kolay silinecegini sanmamistim. Ne bileyim en sonunda "uygula" secenegi yada ona benzer bir sey olur sanmistim ama olmadi malesef. Harddisk tek parca gorunuyor.

Bunu geri almanin bi yolu yok mu aceba arkadaslar? Simtemi geri alsak falan kurtulur mu bilgiler? Ne yapabilirim?

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
Merhaba arkadaslar. Linux Mint bolumu olmadigi icin ve Ubuntu ile ayni tabani kullandigi icin(Eskiden di ama ben Ubuntu tabanli surumunu kullaniyorum) buraya yaziyorum.

Gerci sorun GParted ile. Simdi Mint isletim sisteminde Gparted kullanarak bolumleme yapmak istedim. Ama izin vermedi. Hatayi hatirlamiyorum, ama ayrilamiyor gibi bi sey demisti. Neyse bende kurcalamak istedim. Gparted menulerinden Sirayla Aygit-Bolum Tablosu Olustur seceneklerini sectim. Butun bilgiler silinecektir diye uyari verdi. Tamam dedim.

Bi de baktim tum hard disk silinmis. Tum hard diski de secmemistim halbuki. Bi tane kullanmadigim bolum vardi onu secmistim. C, D ne varsa hepsi duzlendi tek parca gorunuyor.Bilgisayari da kapatamiyorum acilmayacak diye.

Bunu geri almanin bi yolu yok mu aceba arkadaslar? Simtemi geri alsak falan kurtulur mu bilgiler? Ne yapabilirim?

Malesef sistemi geri yükleme gibi bir şansın yok. Sistemini yeniden başlattığın anda harddiskindeki herşey tümüyle silinecek. Eğer usb harici harddiskin varsa önemli dosylarını yedekle diyceğim ama onu düşünmüşsündür zaten.

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Malesef sistemi geri yükleme gibi bir şansın yok. Sistemini yeniden başlattığın anda harddiskindeki herşey tümüyle silinecek. Eğer usb harici harddiskin varsa önemli dosylarını yedekle diyceğim ama onu düşünmüşsündür zaten.
Fazla umutlu degildim ama yine de denemek istemistim. Linux kismindaki dosyalari Usb ile alabilirim ama Windows tarafini goremiyorum. Harddisk su anda tek parca gorunuyor.

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
20 gün önce bende aynı hataya düştüm. Sistemi yeniden başlattığımda herşey toz buluttu. :) Tüm datalarım çoktan öteki dünyaya gitmişti. Aslında çok önemli dosyaların varsa win ortamında onları kurtarabilirsin? Linux sistemde ise fdisk diye bir uygulama var. Terminalden çalışıyor. Onu deniyebilirsin. Şuan için yapılabilcek birşey yok.