Ubuntu Sorun Çözüm Başlığı

XabraL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
@jea

dediklerini yapamıyorum çünkü uçbirime girmek için ubuntunun açılabiliyor olması lazım. ama açılmadığı için şimdi yeniden yüklüyorum.

XabraL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
acmiyor..

su an yeniden yukledim. yani kaldirdi ve tekrar yukledi.

su an ekran karti surucusunu tekrar yukluycem ve guncelleme olayina girecez.. oncelikle hangi islemi yapmaliyim_

J@N_BerK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İyi günler Ubuntu'yu yeni kurmuş bulunmaktayım.NVDIA GeForce FX 5200 ekran kartına sahibim.Ancak çöznürlüğüm 1024x768 olmuyor.640x480'den yukarı çıkmıyor.1024x768 olarak ayarlıyorum fakat yine de aynı çözünürlükte gözüküyor.
Şimdiden teşekkürler.

XabraL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
youtube için dns ayarı yine yapamadım

Reaksiyon puanı
2,146
Resimlerle anlatmaya çalıştım, kablolu bağlantıya göre. Panelden bağlantına tıkla;

34q2z54.jpg

efewex.jpg

slibnb.png

XabraL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
onu biliyorum sağol.. aynısı yapıyorum ama olmuyor. firefoxu kapatıp yeniden açtım yine girmedi

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
onu biliyorum sağol.. aynısı yapıyorum ama olmuyor. firefoxu kapatıp yeniden açtım yine girmedi

Komut satırında sırayla şunları yaz:

Kod:
sudo chattr -i /etc/resolv.conf
sudo chattr -a /etc/resolv.conf
sudo gedit /etc/resolv.conf
Karşına açılan belgeye şunları ekle:

Kod:
nameserver 208...
nameserver 208...
(OpenDNS adreslerini yazacaksın. Veya dilersen 8.8.8.8 ve 8.8.4.4'ü de kullanabilirsin.)

Ardından kaydet ve kapat belgeyi. Sonra şunu yap:

Kod:
sudo chattr +a /etc/resolv.conf
Artık ayarların silinmez. Tarayıcını yeniden başlat.

XabraL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
iyide güncelleme yaptıkda ne oldu. sistem çöktü işte. açılmadı daha. şimdi yeniden kurdum. ama pek uğraşamıycam... bu güncellemeleri yapmasak olmuyormu? mesela ben xp de hiç yapmam güncelleme?

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
iyide güncelleme yaptıkda ne oldu. sistem çöktü işte. açılmadı daha. şimdi yeniden kurdum. ama pek uğraşamıycam... bu güncellemeleri yapmasak olmuyormu? mesela ben xp de hiç yapmam güncelleme?

Çökmedi sistemin. GRUB2 çöktü, yeniden yüklemen için gerekli bilgileri verdim. Ubuntu CD'si ile sistemi yeniden açman lazım. (Açılmıyor deme, açılması lazım.) Ayrıca GRUB2 de durduk yere çökmez. Kullanıcının ayarları kurcalaması sonucu çöker. Senin yaptığın bir işlem bunu tetiklemiş.

Güncelleştirmeleri kapatmaman tavsiyemdir.

XabraL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
açılmıyor diyorum inanmıyorsun.

şimdi yeni kurduğum ubuntuya o dediğin ayarlayı yaparsam bir daha çökmez değilmi?

XabraL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ben senin GRUB2 kullandığını unutmuşum yine uyku sersemi. Keşke herkes Jaunty kullansa. :)

Karmic CD'nle sistemi başlat dediğim gibi. Uçbirim'i aç. sudo fdisk -l komutu ile sistem bölümlerini listele. Linux olan kısım sda3 gibi bir kısım olacak. Onu aklında tut. Sonra bu bölümü sisteme bağla: sudo mount /dev/sda3 /mnt. Daha sonra /mnt altında yetki almak için yine Uçbirim'de sudo chroot /mnt yaz. Bu bitince de sudo grub-install /dev/sda yaz. Yüklemeyi kontrol etmek için sudo grub-install --recheck /dev/sda yaz.

İşin bitince sistemi yeniden başlat. Bu sefer olması lazım. Akşamki işlemle sana GRUB'u yükletmiş olmalıyım, /boot/grub/menu.lst dosyası var ise silebilirsin. :)

bu mesaj burada dursun. ubuntuyu açınca bunları uygulayacağız

---------- saat 22:02 eklendi ---------- önceki mesaj saat 21:59 eklenmişti ----------

Nasıl açmaya çalıştığından bahset?

şu an windoswtayım mesela. cd yi takıp yeniden başlatıyorum ve gelene ekranda ubuntuyu seçiyorum.. bir ayrıntı var burada : eskisi gibi 27 saniye geri sayım yok :scared::(
sadece 2 seçenek var
xp
ubuntu

altta da f8 e basın xp için bilmemne ayarları

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
bu mesaj burada dursun. ubuntuyu açınca bunları uygulayacağız

---------- saat 22:02 eklendi ---------- önceki mesaj saat 21:59 eklenmişti ----------

şu an windoswtayım mesela. cd yi takıp yeniden başlatıyorum ve gelene ekranda ubuntuyu seçiyorum.. bir ayrıntı var burada : eskisi gibi 27 saniye geri sayım yok :scared::(
sadece 2 seçenek var
xp
ubuntu

altta da f8 e basın xp için bilmemne ayarları

"Bilgisayarımda hiçbir değişiklik yapmadan Ubuntu'yu dene"

Bunu mu seçiyorsun?

--Ayrıca o mesaj GRUB2'yi yeniden yüklemek için. Onu uygulamana gerek yok şu an. Bir ayar değil o, kurulum. Senin GRUB2'n şu an zaten kurulu.

XabraL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
su an yine cökmemesi icin ne yapmalıyız?

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
su an yine cökmemesi icin ne yapmalıyız?

Neden çöktüğünü bilemediğim için bir şey diyemem ancak güncelleştirmeleri devre dışı bırakmaman tavsiyemdir. GRUB'un yüklenmesi zor bir şey değil. Çökerse yeniden yapılandırırız.

XabraL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Peki hocam şimdi ekran kartını tanıttım.
bunun gibi ses kartınıda tanıtmam/yüklemem gerekmiyormu?

gvn

Profesör
Reaksiyon puanı
19
güncellemeleri bende hiç güncelleme yüklemem xD

bu arada sadece ekran karrtı yüklemem gerekiyor

digerlerini tanıyor diye biliyorum

XabraL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ben güncelleme filan yapmadım şu an kendisi sordu ve onayladım. sonra pc yeniden başlattım. açılışta ingilizce bişeyler yazdı.. ubuntu düşük grafik modunda çalışacak ok?
ok dedim. neden böyle bişey dedi acaba.

...

şimdide ati paneli açmak istersen bu hatayı veriyor.

...
ekrangrnts.png

XabraL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
evet kurdum.. daha önce anlattığın gibi yaptım.

birde ben şu an donanım sürücülerine girip yazılımı etkinleştirdim aynı zamanda... senin verdiğin programı kaldırmak istiyorum. yani onu kullanıcam.. uğraşmayalım boşver.. zaten bir faydası yok. yine videolar açılmıyor (yavaş açılıyor)ve yine kasılma var... nasıl kaldıracağız onu=?

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Donanım sürücülerine girip de FGLRX sürücüsünü mü etkinleştirdin? :) 2 tane sürücü yüklemişsin resmen. Birbirleriyle çakışıyorlardır. Kartının ATI sürücüsü var, o kalsın. Donanım Sürücüleri kısmından FGLRX sürücüsünü devre dışı bırak. Videolar konusu Adobe Flash'ın alanıdır, yüklü değildir, yükleriz.

XabraL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ikisinin çakışması mümkün değil çünkü birisi çalışmıyor..
videoların yavaş açılması sürücü ile alakalı bence. adobeyi yükledik zaten.

sen şimdi onu nasıl kaldıracağımı söylede ben gidecem.. sana zahmet oluyor sağolasın

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Sen FLGRX'i devreye soktuğun an diğeri tabi çalışmaz.

Uçbirim'i aç:

Kod:
cd /usr/share/ati
sudo sh ./fglrx-uninstall.sh

Sistemi yeniden başlat.

XabraL

Asistan
Reaksiyon puanı
0
öncelikle şunu söyliyimde. sen hala anlamadın galiba...
ekrangrnts.png

ben flgrx daha etkinleştirmeden bu hatayı vermişti... bu hatayı verdiği için donanımı etkinleştirdim anladınmı?

şimdi ben catalist control center ı kaldırmak istiyorum... ok? yardım edersensevinirim.... vaktim az çıkmam lazım..

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Sen dediğimi dener misin? Yanlış yapılandırıldığı için de alıyor olabilirsin o hatayı.