Ubuntu Kurmalı Mıyım ?

nightmare777

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Geçen gün arkadaş sebebiyle ubuntunun yeni sürümüne bktım netten (10.10 du yanılmıyosam) görüntüler falan çok hoşuma gitti.Arkadaşta çok met etti açıkcası.Bende düşünüyorum kendi pc'me ubuntu kurmayı fakar soru işaretlerm var biraz

ilk olarak benim emektar 1Gb ram , GeForce 6500 ,Pentium 4 ,3.06 ghz ve Xp kurulu

oyunu falan geçtim zaten. Ama ben bu makineye ubuntu kursam xp den daha verimli daha az kasarak daha rahat çalışabilirmiyim?

hiçbi program açık değilken ubuntu 10.10 kaç mb ram harcıyor?

ubuntu için driver bulmak problem olurmu? malum eski makina

Ayrıca benim aklıma gelemyen (malum ubuntu hakkında ayrıntılı bilgim yok) sizin ekleyeceğiniz akıl verceğiniz başka hususlar olursada menuniyetle kabul ederim.

Şimdiden teşekkürler:)

gubu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
nightmare777 eğer elinde Ubuntu 10.10 cdsi varsa ubuntuyu kurmadan da deneyebilirsin. Sürücü konusunda sıkıntı yaşayacağını sanmıyorum. Takıldığın yerde arkadaşın da sana yardımcı olacaktır. xp ile ne gibi bir çalışma yapıyorsun bilmiyorum ama ubuntunun daha performanslı olacağına inanıyorum.

Reaksiyon puanı
66
ubuntu kursan XP ye göre daha rahat çalışırsın. oyun tasarım benzeri şeyler yapmiyacaksan tavsiye ederim. driver konusunda sıkıntı çekmesin merak etme. ram konusundada bir şey söyleyemem:) ubuntu kullananlar sana yardımcı olacaktır:)

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Kur gitsin zaten kurulumu hızlı basit yok lisans gir yok sözleşmeyi kabul et yada bir crack bul gibi sıkıntıların yok ki.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bir Linux kullanıcı olarak kurmazsan hata edersin diye düşünüyorum. :)

keyloger

Rektör
Reaksiyon puanı
235
300-350 mb arası ram tüketir büyük ihtimalle, ama xp gibi demode olmuş bir sistemden sonra, teknolojiyi ellerinde tuttuğunu hissedersin. :)

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
İlk kurulumda 130-140 MB ile masaüstü geliyor. Kurmanı kesinlikle öneririm. Her güzel şeyin(window$) bir sonu vardır.Gelecek Linux'da.

Bu da resimli kanıt :)

KadZe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben de kurmadan önce denemeni öneririm. Driver sorunu yaşayacağını sanmıyorum.Tamamını gerekli ayarları yaptıktan sonra ubuntunun kendi serverlarından sorunsuz yapabilirsiniz. Tek tek driver arayıp bulup kurma derdin olmaz. Avantajları çok.Ancak unutmak ki xp den vistaya geçiş gibi olmuycak :) tamamen farklı bir işletim sistemine geçiş olucak.Alışman gerekecek.

contempt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Xp kullanan biri için Ubuntu ya geçmek rüya gibidir. Ama rüyanı kabusa çevirmek istemiyorsan birz oku bilgi sahibi ol ve Ardına bakma derim....

Lonesomecowboy

Doçent
Reaksiyon puanı
198
Linuxun kendine göre zorluklarına alışırsan,artık windowsa dönmezsin.Ben pardus'un verdiği hatalara illallah dedim ve tekrar xpye döndüm.
Örn:program kurmadaki güçlükler,wireless kartımı tanıtamam,videolarda bozulmalar vs.vs.
Bende crea v100 3g netbook var.Ubuntuya övgüler bitmek bilmiyor,bu nedenle tekrar linuxa dönmek gibi bir fikir oluştu kafamda.ancak wireless kartımı tanıtamam diye korkuyorum.ayrıca videoda kodek problemi var mı?Yani her formatı oynatabilecek programlar mevcut mu?
Yukraıda da anlattığım g,b, 3 başlıkta sorunum olmasaydı linux ile yoluma devam edecektim.Bu sorunlar ubuntuda var mı? Varsa ne durumda?bilgilendirirseniz sevinirim.

KadZe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Paylaşıcaklarım fikir verir mi bilmiyorum ama şöyle anlatayım.
Ben toshiba marka notebook uma Ubuntu 10.4 kurmuştum. touch pad dışında bir driver sorunu yaşamamıştım. Ama şu var ki örneğin webcam ı da tanımıştı ve çalışıyordu.ancak webcam le ilgili ufak tefek renk ayarlarını cam ın kendi arayüz programı olmadıgı için ayar yapıp müdahale edemiyordum. codec ise yine ubuntu serverlarından dogru programları secıp ındırırsen sorun olmuyor. Bunları bende ubuntu hakkında bilgilerin paylaşıldığı sitelerden edindiğim bilgilerle denemiştim. Belki başlarda biraz sıkıcı gelir ama sonraları windowsa göre daha sorunsuz. Performansı windows a göre az da olsa biraz daha artıcaktır.Ben kulandığım bazı çizim ve tasarım prog. dolayısyla windows a döndüm ama ev kullancıları için bende hertürlü çözümü ubuntu sunuyor.

REDFOKS

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
201
ubuntu linux'un en güzel dağıtımlarında biri sürücülerde sıkıntı yaşamasın ayrıca açılış ve kapanış süresine hayran kalacağına eminim yanlız şu var linux'e alışmak sabır ister ..

devkazanı

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
merak edip bende kurdum.Senelerce windows kullanmış ve özellikle 7'ye iyice alışmış biri olarak ubuntu tuhaf geldi doğrusu. İe ile (activex) çalışan siteleri açamıyorum.Oyun kuramıyorum.Microsot office kuramıyorum.(open office tabiiki bir alternatiftir.)Ancak program kurmak için oluşturulmuş kütüphane mantığı çok hoş.Ancak o da internetten indiriyor nihayetinde.
Bir de şu var.Bedava diye illa geçmelisiniz diye birşey olmamalı.Windows 7 nin kullanım kolaylığına erişmesi için daha çok zaman var.
Bir ev kullanıcısına da bana göre hitap edebilmesi için örneğin müzik,video vs. codeclerin yüklenmesi lazım.Şimdi adam yükleyecek veya yüklenmiş bir pcyi açtığında müzik dinleyecek.Codec yüklü değilse sinirlenmez mi.Ben bile deli olmuştum.Bi de bunları mı yükleyeğiz internetten diye.
Küçük sorunlar bunlar.Amma sanki linuxun yaşam alanı sınırlanmışta bize bu sınırlı alanda özgürsünüz deniyormuş gibi geliyor.Bilemiyorum.Ben windows 7de rahatım ve rahatımı bozarak ubuntuyla cebelleşemem.

KadZe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ubuntuyu kullanmak için çektiğimiz sıkıntı windows u öğrenirken çektiğimizden fazla değildir. Unutmayalım ki windows 7 alan bir ev kullanıcının da bazı kodecleri yüklemesi gerecek.Hatta media player yetmeyip bir medya oynatıcısı daha kurmak isteyecek.Bunun yanında microsoft office gibi ofis programlarını yüklemesi gerecek ve bunlar için ya para ödereyerek lisans alıcak yada bizlerin yaptıgı gibi crack liycek. Ancak program kurmanın zorlugundan bahsettiğiniz linuxta openoffice uygulaması ve windows ta sonradan kurmak durumunda oldugunuz bir çok yazılım iştetim sistemini kurdugunuzda elinizin altında hazır bulunuyor ve lisans yada crack ihtiyacınızda kalmıyor. Tabi bu bir tercih meselesidir. Yani o şöyle bu böyle diye benim babam seni döver gibisinden bir şey yarıştırmaya gerek yok. Benimkisi sadece dilim döndüğünce fikrimi beyan etmekti.Yanlış anlaşılmasın.

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
İlk kurulumda 130-140 MB ile masaüstü geliyor. Kurmanı kesinlikle öneririm. Her güzel şeyin(window$) bir sonu vardır.Gelecek Linux'da.

Bu da resimli kanıt :)

Yeme beni hüsam :mrgreen:

496 mb bellek sahibi bi bilgisayar da elbette o kadarcık kullanıcak
arkadaş 1 gb bellek var diyo
ubuntu 1 gb bellekte 350-400 mb bellek kullanıyo
4 gb bellekle ne kullanır onuda sen düşün :cool:

RunoadeS

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Ubuntu ve Pardus başlangıç için çok iyi seçimler. Başta biraz bocalayabilirsin ama hiç bir zaman pes etme. Bir sorunun olduğu zaman forumlara yazıp yardım iste. Hemen cevap gelecektir.

Ben 3 senedir Linux kullanıyorum. Pardus ile başladım. Ubuntu derken şu an zor bir dağıtım olan Archlinux'la bile başa çıkabiliyorum. Sana şimdiden özgürlük dünyasına hoş geldin diyorum :)

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
@ramboberk, efektleri açmazsan sende de ram miktarı aynı seviyeye gelir. Yani durum senin dediğin gibi değil. Bol bulduğunu kullanma gibi bir durum olamaz. Sen, 7 uygulama açıp bunlardan 2 tanesi firefox ve Opera olduğunda ayrıca her birinde 10 sekme açarsan elbetteki çok ram kullanır. Benim sistemimde P4 1.4, 512 Mb ram ve 32 MB ati ekran kartı var. Babalar gibi Ubuntu çalışıyor. Her ne kadar beceremezsemde Open Arena bile oynayabiliyorum. :)

Krazky

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Ubuntu kullanmanı bende tavsiye ederim. Normal bir kullanıcı olduğunu varsayarak hiç zorluk çekmeyeceğini hatta aşık olacağını söyleyebilirim. Ben ilk Ubuntu 9.10 ile tanıştığımda resmen aşık olmuştum. Sıkıntı çekeceğin anlarda sana bizde elimizden geldiğince seve seve yardım ederiz... Aynı zamanda Ubuntu Türkiye'yi ziyaret edip Ubuntu hakkında çok şey öğrenebilirsin...

Linux kullanmanın en güzel ayrıcalığı ücretsiz olması...

nightmare777

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.Baya baya kurcam gibi :) oyun oynamam fm dısında,öle arada bi photoshop kullnırıdm ama alternatifleri var. öyle extradan yağtığım pek bişey yok pcde açıkcası oyüzden makul geldi :)

seumina

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Wubi ile ubuntuyu direk windows üzerinden kurabilirsin.Eğer beğenmez isen windows program ekle kaldır ile de kaldırabilirsin.
Bu yöntemle dene sonucu kendin gör.

futureng

Asistan
Reaksiyon puanı
1
playonlinelinux adlı uygulama ile linux da bazı windows uygulamalarını da çalıştırabilirsin.

svksy

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Merak edip on gün önce ubuntu kurdum. Bilgisayar kullandığımı henüz hissettim. On yıldır kendimi kandırıyormuşum. Olağanüstü bir derya. Ama öğrenecek o kadar şey var ki, sanki sonu gelmeyecek gibi. Sanal ortamda hep bir çözüm yolu buluyorsunuz. Bu bölüme yazan herkes çok haklı şeyler söylüyor. Önce Programı indirip iso. yazdır. Wubi adlı kurucu programını windows ile çalıştır. Windows içine kur. Kendisi boot ayarlarını yapıyor. Açılışta Windows ya da Ubuntu'yu seçerek başlıyorsun. Eğer sevmezsen Windows' un program kaldırma bölümündeki Ubuntu program başlığıyla kaldırma yapabilrsin. Ubuntu' dan eser kalmıyor. Boot sadece Windows' a kalıyor. Şimdi 10.10 sürümü çıktı. Hemen dene ama asla Windows gibi değil. Önce karamsarlığa düşebilirsin. Sabırlıysan çok seversin. İnsanı en çok program kurma mantığı zorluyor. Ofisi çok kullanışlı ve güzel tasarlanmış. Ofiste hazırladığın belgeler windows'ta açılıyor. Tersi de geçerli. Ben hiç sürücü sorunu yaşamadım. Medya işleme programları Windows' tan kaliteli. Ama sanırım Windows içine kurulunca açılışı biraz yavaş oluyor.
Yani gerçekten kırmızı hapı tercih ediyorsun.

Lonesomecowboy

Doçent
Reaksiyon puanı
198
Linux gerçekten farklı bir platform.Ancak yine de tamamen windowstan kopmak mümkün değil.Zira kullandığımız bir çok program windowsa uygun olarak hazırlanıyor.En iyisi 2 sistemi bir arada kullanmak.Ancak bu benim gibi netbook kullananlar için sorun,çünkü kısıtlı kaynak var ve 2 işletim sistemi ciddi şekilde yavaşlatır diye düşünüyorum.Ya tamamen linux kullanacaksınız veya windowsta kalacaksınız.Arası yok!

nightmare777

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Arkadaslar bu gece itibariyle denemek amaçlı win7 içine ubuntu kurdum,yaklaşık bi iki saattirde deneyitoum kurcalıyorum.Ve açıkcası çok beğendim win7 gözümden bi anda düştü.Hele firefoxda 8 sekme açılıyken ram kullanımında sadece ve sadece 302 mb 'ı görünce kafamdki tüm tereddütler gitti.Masaüstü pc'im memleketten geldiği an Ubuntu kurcam.Ayrıca çokta karışık değil çok az kurcalamayla herşeyi bulabiiyorsunuz,bulamağınız şeyler içinde google amca yardıma koşuyor zaten :) Şu an için tek sıkıntım Football Manager 2011 'i oynayamayacak olmam,fakat onuda çeşitli simülatör vb programlarla deneyeceğim.Ama gerçekten farkı hisseidyorsunuz herkeze öneniririm :)

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
yavaş yavaş linux un kıymeti biliniyor galiba
doğru yoldasınız gençler ancak henüz linux deryasının kıyısında kulaç atıyorsunuz
hele ortalara doğru gelin bakalım
su boyunuzu bi geçsin :D

nightmare777

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşlar peki bu "Wine" programı nasıl kullanılıyor.Kullanılmasından ziyade windows programlarını aynen windowstaki gibi ektra pencere ekran vs. olmadan direk çlıştırabiliyormu? birde oyunlarda performansı ne kadar etkiliyor? örneğin ve en önemlsi football manager oynayabilirmiyim p4 3.06 1 ram , geforce 6500 ekran karrtıyla ?