Ubuntu diğer işletim sistemimi görmüyor?

bortu2

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Benim sorunum şu ki harddiskimde problem yok gorunuyor ancak su an pcmde c de winxp var d de ise dosyalar linux kurmak istiyorum xpnin yanına ancak gormuyor xpyi onun için direk tumunu temizleyip kurayımmı abi diyor :D varmıdır bu sorunun cozumu hdtune gibi programlarla harddiski tarattım sorun yok gorunuyor ne yapmalıyım ubuntu dvdimdende kaynaklanmıyor daha once attım sorun nedir acep?:blink:

sorun cozum baslıgından bi cevap alamadıgım için buraya açtım mazur gorun.

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
kurulumda iken disk bölümlendirme kısmında mı görmüyor windowsu

bortu2

Asistan
Reaksiyon puanı
7
kurulumda iken disk bölümlendirme kısmında mı görmüyor windowsu

evet kurulumda bolumlemeye gelınce windows xp kurulu filan demiyor bu diskin tumunu temizle yada bolumleme aracını kullan dıyor win7 de denedim onuda gormedi harddiskim bi aralar bozulmustu ama yapmıstım acaba ondanmıki yada farklı bi yol varsa onu soleyin normal kur ekranını bide metin kipindede denedim yok gormuyo ama xp kurarken xpde c yi dyi goruyor?:blink:

REDFOKS

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
201
disk bölümleme kısmında işletim sistemlerini renklerle gösterip bölümleme yapmanı sağlıyor die biliyorum daha dikkatli bakarsan olayı çözersin..

ramboberk

Profesör
Reaksiyon puanı
74
normalde windows un yanına yükle seçeneği olması gerek
yani yanyana kur
olmaması benide şaşırttı
hdd tek part mı görünüyor yoksa hdd üzrindeki partlar görünüyormu
eğer part ların varda görünmüyorsa o zaman sanırım hdd sürücün ile ilgili bi sorun olabilir

ozZ

Asistan
Reaksiyon puanı
6
elinizde bi xp kurulum cd si varsa makineyi onunla boot edip bi baksanız acaba vindos kendi bölümünü kurulum sırasında görecek mi?

yok eğer o da " sistemde şuan zaten bi vindos kurulu" felan demezse sorunu direk o partition da ararız.

bortu2

Asistan
Reaksiyon puanı
7
winhdowsda baktıgımda c ve d gorunyor ancak linuxta yukarda filan ayrı renk yok sadece tumunu sil ve yukle bide bolumleri elle belirt var ikiside harddiski bos goruyor(windows hariç windows hepsini goruyor)aslında winxpdekiler pekte onemli deil galiba son cozum olarak tumunu temizlicem :S

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Windows altında Ubuntu'yu kurmak için bir 10 GB yer ayırabilirsen, elle belirtme seçeneği ile o 10 GB'lık kısmı seçebilirsin. Kurulum sırasında XP'yi görmüyor anladığım kadarıyla. Normalde görmesi lazım. Galiba 9.10 CD'si ile deniyorsun. Açıkçası ilk defa duyuyorum böyle bir şeyi. Aklıma gelen tek şey, elle belirtme seçeneğini kullanman. Ha yok Windows önemsiz, diyorsan o zaman tümünü sil gitsin.

bortu2

Asistan
Reaksiyon puanı
7
Windows altında Ubuntu'yu kurmak için bir 10 GB yer ayırabilirsen, elle belirtme seçeneği ile o 10 GB'lık kısmı seçebilirsin. Kurulum sırasında XP'yi görmüyor anladığım kadarıyla. Normalde görmesi lazım. Galiba 9.10 CD'si ile deniyorsun. Açıkçası ilk defa duyuyorum böyle bir şeyi. Aklıma gelen tek şey, elle belirtme seçeneğini kullanman. Ha yok Windows önemsiz, diyorsan o zaman tümünü sil gitsin.

windows altında 10 gb ayırıp oraya kurmayı deneyecegim ancak su bölümleri elle belirt secenegini bi turlu yapamadım bolumu ayarlıyorum
herseyini yapıyorum baglama noktasını home yaptım boot yaptım ama hep kök dosya tanımlı deil diyor bolumleri elle belirti nasıl kullanacagımı biri soleyebilirmi yada anlatımı varsa link verebilirmi? teşekkürler yorum yapanlara.:blink:

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
/ (root) dizinini bağlamadığın için alıyorsun o hatayı. Sen / bölümünü bağla oraya. O /home, /boot ve diğer dizinler zaten ana dizin (/) altında bulunuyor.