Ubuntu 9.04 kullananlar... Yardım Lütfen.

Bu konuyu okuyanlar

mdkbet

Müdavim
Reaksiyon puanı
86
Aşağıdaki sorulara cevap verebilirseniz çok memnun olurum
ubuntunun eski versiyonlarında altyazı ve video kalitesiyle ilgisi sorunlarım olmuştu

1. ilk kurulumda dili türkçemi ingilizcemi seçtiniz.
2. altyazılı film-dizi izlerken hangi programı kullanıyorsunuz.
3. türkçe altyazılarda sorun var mı ? (mesela ş,ğ gibi karakterlerin çıkmaması)
ve son olarak ekran kartı driverları kurulu durumdamı? video kalitesinden memnunmusunuz ?

adem54

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Türkçe seçtim, inglizce seçmem için mantıklı bir sebep yok.

Kaffein zaten alt yazı desteklemiyor mu?

Sorun yok sanırım.

Kaliteden memnun değilim, linuxlardaki ses iğrençliğinden nefret ediyorum.

halilmali

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
ilk kurarken türkçe seçtim. yükledikten sonra türkçe dil paketlerini indirip hemen kuruyor. o konuda bir problem yaşayacağını sanmıyorum. kurulumu da çok hızlı 20 dk. gibi bir sürede kuruluyor. Açılış hızıda gayet iyi benim 3.5 senelik emektar datronum 1 dk. dan kısa sürede açılıyor.
default olarak totem media player kurulu geliyor. onda dediğin gibi bazen türkçe karakter sorunu olabiliyor. ben vlc yi kullanıyorum altyazılı filmlerde hiçbir sorun çıkmıyor.
ekran kartım intelin onboard gm915. hiçbir kurulum yapmama gerek kalmadı. seninde kalacağını sanmıyorum. en fazla ati veya nvidea kartın varsa program ekle/kaldır dan bu markaların paketlerini indirmen yeterli olacaktır.

HapS

Müdavim
Reaksiyon puanı
63
mdkbet

ttf fontlari yükle iyi bir medya oynatıcısı olan vlc kur sorunların düzelsin

yusufsan21

Müdavim
Reaksiyon puanı
35
Eğer ingilizce bilmiyorsan Türkçe seçmen lazım tabi ki.

Ses kalitesi demişsiniz ben yüksek seslerde de müzik dinliyorum ses çok güzel.

Ayrıca eğer karakter sorunun varsa sana tavsiyem eğer windowsun varsa ordaki fontları al Ubuntuya yükle sorun kalmaz.

Videoya gelince sistem/yönetim/donanım sürücüleri bölümünde yüklemen gereken sürücüler bulunur.

Bi de eğer ingilizce yüklemişsen ona Türkçe dil paketini yükleyebilirsin.

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
İlk kurarken İngilizce seçtim, zaten Türkçesi %100 değil ve bazı yerlerde uyumsuzluk problemi yapıyor çok çok nadir de olsa. İngilizcen varsa ingilizce kullan derim. Video için VLC kullanıyorum. Altyazı ayarlarını yapmaz isen (benim ing. dili tabi ubuntu) ç ğ ı gibi harfler çıkmıyordu. Altyazı ayarlarından, font falan oynamıştım bi şekilde düzeltmiştim. Nvidia 8600GTM ekran kartım var, son driverı kurulu gayet sorunsuz bir şekilde ubuntunun kendi görüntüsüde, üzerinde izlediğim videolarda.

mdkbet

Müdavim
Reaksiyon puanı
86
arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ederim anladığım kadarıyla kurmamda bir sakınca yokmuş

linuxu genellikle serverlara kurup grafik arabirimle çok muhattab olmadığım için medya ile ilgili kısımları soriyim dedim
ben hep ingilizce kuruyorum çünkü konsoldan ssh yapınca tr karakterlerde bazen sorun çıkıyor yada hp serverlardan ilodan bağlanınca
pardusta hiç sorun yok ama ubuntuyu en son kullandığımda yukarıdaki problemler beni sinir etmişti
tabiki bi şekilde hallediyorum ama artık bu tip sorunlarla uğraşmak istemiyorum :)

haa unutmadan restricted extrasları kurdunuzmu siz ?

mdkbet

Müdavim
Reaksiyon puanı
86
ubuntuyu kurdum
şu anda herhangi bir sorun gözükmüyor
bir linux işletim sistemi ilk defa bütün donanımı tanıdı hayret ettim
notebook'un dahili bluetooth adaptörünü bile tanıdı

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
ubuntuyu kurdum
şu anda herhangi bir sorun gözükmüyor
bir linux işletim sistemi ilk defa bütün donanımı tanıdı hayret ettim
notebook'un dahili bluetooth adaptörünü bile tanıdı

Kurmuşken 64 bit kursaydın birde dosya sistemi ext4 değilmi. Otomatik olarak ext3 gelir manuel ext4 seçersin. 64 Bit ubuntu ve ext4 dosya sistemini kullanmanı öneririm.

mdkbet

Müdavim
Reaksiyon puanı
86
Kurmuşken 64 bit kursaydın birde dosya sistemi ext4 değilmi. Otomatik olarak ext3 gelir manuel ext4 seçersin. 64 Bit ubuntu ve ext4 dosya sistemini kullanmanı öneririm.

başta karar veremedim sonra eski olan kararlıdır mantığı ile ext3 olarak kurdum :)
64 bit içinde aynı şeyi düşündüm o yüzden 32 bit kurdum
64 bit versiyonu indiriyim o zaman
birde flash player sorunu var diye duymuştum 64 bit için

zelenga

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
ext4'ün ve 64bit sürümünün ne kadar bir getirisi olur...

karcx

Müdavim
Reaksiyon puanı
39
Tavsiye:
ext4 kurmak için henüz erken.....
ext3 ile devam edin..
ext4 biraz daha olgunlaşmasını bekleyin..

maske500

Doçent
Reaksiyon puanı
0
valla ben kurdum donanımı tanımadı,bende nasıl yükleyeceğimi bilmediğim için kaldı öyle.geçen bi giriyim dedim güncelleme vardı yüklemeye çalıştım onda da bağlantı hatası verdi.benimde canım sıkıldı çıktım kaç gündür de girmiyorum.anlayan biri varsa bana bi mesaj atıp yardımcı olsa çok süper olur aslında.:helpsmilie:

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
başta karar veremedim sonra eski olan kararlıdır mantığı ile ext3 olarak kurdum :)
64 bit içinde aynı şeyi düşündüm o yüzden 32 bit kurdum
64 bit versiyonu indiriyim o zaman
birde flash player sorunu var diye duymuştum 64 bit için

Ben 64 Bit kullanıyorum hiç bir sorun yok çokda hızlı çalışıyor zaten flash sorununu adobe tarihe gömdü

64 bit indirip kurduğun zaman şu komu
t gerekli eklentileri (Flash player eklentisini, video codecleri ve bazı fontları) kuruyor zaten hiç bir ek ayar yapmana gerek yok.

Komut : [SIZE=+1]sudo aptitude install ubuntu-restricted-extras

[/SIZE]Evet haklısın Ext4 tam kararlı sürüm değil veri kaybı yaşanıyor diyorlar ama hiç bir sorun yaşamadım yaşayanada rastlamadım çok önemli dosyaların yoksa bilgisayarda ext4 öneririm (ubuntunun çok hızlanmasının sebeplerinden birisidir). Önemli dosyaların varsa tabiki ext3 kullanmalısın.

ext4'ün ve 64bit sürümünün ne kadar bir getirisi olur...

2 Katı performans

valla ben kurdum donanımı tanımadı,bende nasıl yükleyeceğimi bilmediğim için kaldı öyle.geçen bi giriyim dedim güncelleme vardı yüklemeye çalıştım onda da bağlantı hatası verdi.benimde canım sıkıldı çıktım kaç gündür de girmiyorum.anlayan biri varsa bana bi mesaj atıp yardımcı olsa çok süper olur aslında.:helpsmilie:

sadece donanım demişsiniz ayrıntılı olarak marka ve model verirseniz bi bakarım. Evet ubuntu 9.04 çıktığı ilk gün ve ikinci gün sunucular çok yoğun olduğu için güncelleme hataları vardı (Türkiye sunucularında) ama ondan sonra bir sorun yoktu. hala bu sorunu yaşıyormusunuz bi bakın, yaşıyorsanız yansıları değiştirerek çözebiliriz ondada yardımcı olurum.

hellmarch

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Ubuntu 64 bit'de flash uygulamalarında sorun var diye bir başlık görmüştüm başka bir forumda. Doğru mudur efenim bu? Şahsen 32 bitte sorun yaşadımda. Verdiğiniz komuttan extraları kurdum sonrada flash player'ı fakat hala sorun vardı. Bende Kubuntu'ya geçtim Kubuntu'da sorun yok şimdilik. Ubuntu'nun 64 bit versiyonunu ext4 ile denemek isterim.

zelenga

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
64bit kurdum kullanıyorum ama kurulumda bir türlü ext4 dosya sistemi ile kurmayı başaramadım..

kurulacak yeri elle belirle seçeneğine girip..kuracağım bölümü ext4 ile biçimlendirdim ama devam et dediğimde hata verdi..olduramadım yani

mdkbet

Müdavim
Reaksiyon puanı
86
64bit kurdum kullanıyorum ama kurulumda bir türlü ext4 dosya sistemi ile kurmayı başaramadım..

kurulacak yeri elle belirle seçeneğine girip..kuracağım bölümü ext4 ile biçimlendirdim ama devam et dediğimde hata verdi..olduramadım yani

takas alanı belirlemediğin için hata veriyor olabilir. 1yada 2GB bir alanı swap olarak biçimlersen sorun düzelebilir.

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Ubuntu 64 bit'de flash uygulamalarında sorun var diye bir başlık görmüştüm başka bir forumda. Doğru mudur efenim bu? Şahsen 32 bitte sorun yaşadımda. Verdiğiniz komuttan extraları kurdum sonrada flash player'ı fakat hala sorun vardı. Bende Kubuntu'ya geçtim Kubuntu'da sorun yok şimdilik. Ubuntu'nun 64 bit versiyonunu ext4 ile denemek isterim.

32 bit ubuntu kullanıyordum flash sorunum yoktu 64 bit ubuntuya geçtim çıktığından beri kullanıyorum hiç bir sıkıntı yaşatmadı flashla ilgili. Verdiğim komut extraları kuruyor ama içinde flash playerda var tekrardan flash kurmanıza gerek yok. Birde firefoxu açınca eklentilerinizde şu iki uygulama varmı adları Gnash ve swf player. Varsa bu ikisini kaldırıp sadece adobe flash playeri etkinleştirin.

zelenga

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
32bit'den 64bit'e geçiş yaptım..Bazı hatta çoğu vidyoyu oynatamıyordu ve codec bulamıyordu..Örneğin Lost ve Fringe oynatamadım..
EnziM 'in verdiği komutu kullandım 108 mb'lik paket yığını indirdikten sonra sorun çözüldü..
[SIZE=+1]sudo aptitude install ubuntu-restricted-extras[/SIZE]

vidyoları açabilmeme rağmen küçük resim simgeleri görünmüyor hala...

sdelta

Müdavim
Reaksiyon puanı
140
Ext4 kullan kesinlikle, Ext4 olmayan bi ubuntu 9 hiç bence.. Hızını ext4 ten alıyor. 32bit & 64bit e gelecek olursak bana göre 32 mbit kaldı artık.. denecek bir zaman, ayrıca karşılaştırma yapıldığında 64bit ubuntu 32bit ubuntuya göre çok çok daha iyi.

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
32bit'den 64bit'e geçiş yaptım..Bazı hatta çoğu vidyoyu oynatamıyordu ve codec bulamıyordu..Örneğin Lost ve Fringe oynatamadım..
EnziM 'in verdiği komutu kullandım 108 mb'lik paket yığını indirdikten sonra sorun çözüldü..

vidyoları açabilmeme rağmen küçük resim simgeleri görünmüyor hala...

Küçük resim simgelerimi :wacko: ekran görüntüsü ekleyebilirmisin.

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
simge boyutu % kaç belki ondandır. Ubuntuda mouse ile mp3 dosyasının üstüne gelince hiç bir program açmadan şarkıyı dinleyebiliyorsun. Denemedim ama filmin üstüne gelip beklermisin biraz belki onuda otomatik oynatıyordur :)

zelenga

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
[SIZE=+1] ubuntu-restricted-extras [/SIZE]güncellemesini yüklemeden önce açamadığım film dosyalarının simgeleri resim şeklinde görünmüyor[SIZE=+1]..
Örnek:

lostsimge.png

24simge.png

[/SIZE]

EnziM

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Bu codec sorunu veya ubuntunun bir sorunu değil aslında bu sorunda değil :)

Bilgisayarım/Düzen/Tercihler/Önizleme/Diğer önizlenebilir dosyalar/Örneklendirmeleri göster/Local Files Only olarak düzeltin bu never olursa önizleme olmaz.

Örnek 1

Örnek 2

setcom_2000

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Aşağıdaki sorulara cevap verebilirseniz çok memnun olurum
ubuntunun eski versiyonlarında altyazı ve video kalitesiyle ilgisi sorunlarım olmuştu

1. ilk kurulumda dili türkçemi ingilizcemi seçtiniz.
2. altyazılı film-dizi izlerken hangi programı kullanıyorsunuz.
3. türkçe altyazılarda sorun var mı ? (mesela ş,ğ gibi karakterlerin çıkmaması)
ve son olarak ekran kartı driverları kurulu durumdamı? video kalitesinden memnunmusunuz ?

ubuntu 9.04 için;
1. kurulumda dili Türkçe seçtim.
2. paket yöneticisi ile VLC yi indirip kurdum. VideoLAN - Free and Open Source software and video streaming solutions for every OS! adresinden istersen 1.0rc sürümünü indirebilirsin. gayet memnunum.
3. Türkçe altyazılarda sorun yaşamadım.Tüm karakterler çıkıyor.
ve son olarak ekran kartım nvidia. sistem ilk kurulumdan sonra kendisi eğer istersem sürücüleri yükleyebileceğini söyledi bende yükle dedim. sonra tüm görsel efektler aktif oldu. pencere sallanmaları falan... video kalitesinin Windowstan bir farkı yok diyebilirim. Sonuçta Windowsta da VLC kullanıyorum.

zelenga

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Bu codec sorunu veya ubuntunun bir sorunu değil aslında bu sorunda değil :)

Bilgisayarım/Düzen/Tercihler/Önizleme/Diğer önizlenebilir dosyalar/Örneklendirmeleri göster/Local Files Only olarak düzeltin bu never olursa önizleme olmaz.

"never" işaretli değil..buna rağmen gösterilemiyor..
Sanırım bu, sonradan güncelleme yükleyerek çalıştırılabilinmesini sağladığımız vidyo dosyalarının sistemle tam bütünleşememesi/tanımlanamaması gibi bir sorun :wacko:

Büyük bir sorun değil benim için ama takıldı mı takılıyor insan :turned:

mdkbet

Müdavim
Reaksiyon puanı
86
64 bit kurdum sonunda ext4 ile birlikte
sorularıma cevap veren herkese teşekkür ederim
birde smplayer video oynatıcı kurdum
şu anda kadar hiçbir sorun çıkmadı (hayret:) )

smplayer'ı mutlaka deneyin

şu ana kadarki tecrübeme göre, vlc den daha güzel olduğunu söyleyebilirim.

görüntüsü de aşağıdaki gibi
SMPlayer - General Info

zelenga

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Linux programlarında gördüğüm en büyük eksiklik görünümlerinde...
Gereksiz bir şekilde düğmeler ve menüler düzensiz veya aşırı ayrıntılı.
Ya da tasarımları yetersiz diyeyim.
Örneğin en basitinden bir klasördeki mp3'leri oynat diyecem, diyemiyorum malesef.. İlle de programı açıp müzik dosyalarını içine atıcam o liste oluşturacak, ıvır zıvır...
Zaten kendini kanıtlamış Winamp gibi bir programı neden örnek almazlar..
Gerçi Winamp klasik görünümü dışında diğer modern tırıvırı da kullanışsız geliyor bana ama neyse..

İşin özü 64bit ubuntu kurdum ve filaş animasyonlarında sıkıntı yaşıyorum..SDN vidyolarını izleyemiyorum ama youtube vidyolarını izleyebiliyorum zorla da olsa..Bu olay da linux'a tahammülümü zorluyor malesef:::

---

not: yalnız bu pencerelerin esneme/sallanma efektine çok alıştım..Bir ara win7 kullandım garipsedim sabit pencereleri :)