Ubuntu 8.10 çıktı!

Bu konuyu okuyanlar

Nemesis

Müdavim
Reaksiyon puanı
13
Ubuntu 8.10 (Intrepid Ibex) indirilmeye hazır. Yeni sürümün masaüstü ve sunucu gibi ayrı versiyonlarında "Harika kablosuz ağ ve 3G desteği", güvenlik, bütün bir Java stack'i gibi önemli vurgular var. Ubuntu 8.10 Desktop Edition'ın tanıtım turunda doğal olarak masaüstü geliştirmeleri yer alıyor. E-posta ve kişisel bilgi yönetim araçları Evolution'ın etrafında oluşturulmuş. Anlık mesajlaşma istemcisi çeşitli protokollere aynı anda bağlanabilen Pidgin. İnternet tarayıcı olarak Firefox 3 standart geliyor. F-Spot fotoğraf yöneticisi epeyce gelişmiş özellikler sunuyor. Çoklu ortam tarafında Rhythmbox ve Totem önplana çıkmış. Ubuntu 8.10 Desktop Edition'da İnternet radyosu dinlemek, kategorize etmek, Magnatune gibi ücretsiz müzik alışveriş yerlerine erişim ve yerel ağda müzik yayını gibi çoklu ortam güzellikleri standart. BBC içeriği de Ubuntu'yla birlikte geliyormuş.

Ofis paketi OpenOffice. Erişilebilirlik için görme sorunları olan kullanıcılara Orca Yardımcı Teknolojileri ile konuşma sentezi ve uygulama olaylarına tepkiler gibi erişilebilirlik destekleri düşünülmüş. En kısa zamanda biz de biraz kullanıp izlenimlerimizi size aktaracağız. Tabii tüm bunların güzel yanı diğer büyük Linux dağıtımlarında olduğu gibi indirdiğiniz bir kurulum diskinin içinden sisteme kurulması ya da birkaç tıklama uzakta olması: üçüncü parti yazılım avına çıkmaya gerek yok.
Sunucu sürümü, Ubuntu Server Edition 8.10'da da yenilikler var tabii. gcc derleyicisinde artık güvenlik-sağlamlaştırıcı özellik ve uyarılar standart olarak açık geliyor. Dell'in katkıda bulunduğu DKMS yeni çekirdekler çıktıkça mevcut kernel sürücülerinin otomatik olarak yeniden derlenmesine olanak tanıyor. Çekirdeğin, çalıştırılan dosyaların bellekteki yerlerini rastgele hale getirme yeteneğinden yararlanmak üzere çoğu ağ servisleri pozisyondan bağımsız çalıştırılabilir dosyalar (Position-Independent Executables, PIE) olarak derlenmiş. Böylece belli bazı olası güvenlik açıklarının saldırganlar tarafından kullanılması daha da zor hale getiriliyor.
Kurulum profillerine iki ekleme var: Tomcat Java Server ve Virtualization Host. Ana yazılım depolarında Sun'dan OpenJDK 6, Apache Tomcat 6, ClamAV ve SpamAssassin gibi eklentiler yenilik listesinde yerini almış. Bir de ufw (uncomplicated firewall) ile genel servisler güvenlik duvarını kendi ayarları için haberdar edebiliyorlar ve sistem yöneticisi de "ufw allow <servis_adi>" gibisinden tek bir komutla güvenlik duvarı ayarlarını hızlıca yapılandırıyor.
Ubuntu'nun yeni sürümüyle birlikte Kubuntu ve Xubuntu'nun da yeni sürümleri çıkmış. Kubuntu şimdi KDE 4.2.1 ile geliyor. KDE 4.1'e yaptığımız incelemeyi bu bağlantıdan, Ubuntu'ya yabancıysanız daha önce yapmış olduğumuz kapsamlı incelemeyi bu bağlantıdan okuyabilirsiniz. O incelemeden bu yana geçen zamanda Ubuntu'nun çok daha gelişmiş olduğunu unutmayın. Ubuntu 8.10 Intrepid Ibex'i buradan indirebilirsiniz. Xubuntu için buradan, Kubuntu için buradan buyurun.
Dilerseniz Ubuntu'yu forumlarımızda 8.10 Intrepid Ibex konusunda tartışabilirsiniz.

Kaynak

vlk4n

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Evet ubuntu 8.1 çıktı harika bir sistem tüm ihtiyaçlarınızı giderebiliyor. Windowsa hiç ihtiyaç duymuyorsunuz

TBM

Müdavim
Reaksiyon puanı
358
incelemeler sonucunda windows gibi kusursuz olduğu ve hatta daha iyi olduğu gibi bişeler söylenirse video vb. gösterilirse ubuntuya geçebilirim

sersiler

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Nedense benim düzüstüde fonksiyon tuşlarıyla ubuntunun bi alıp veremediği var bundan önceki sürümde bluetooth ışığı sürekli yanıp sönüyordu bir türlü kapatamadım wifi ışığıysa hiç yanmıyordu ama wifi vardı şimdiki sürümdede bu sorunlar devam ediyor ve üstüne birde ekran ışık düzeyini artırınca sistemin kilitlenmesi eklendi:D

umitcorlu

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ubuntuyu indirebileceğim bi adres verbilirseniz sevinirim

cihanser

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Ubuntuyu indiriyorum . Tükçe mi acaba . Lkd den indiriyorum . Ben pardus kullanıyourm ubuntuya ilgim epeydir var ..