Turksat, HD Yayın için Sipariş Alıyor!

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Satılan onca LCD televizyona rağmen HD kanal seçeneği sunamayan yayıncı şirketler, teknoloji tutkunlarını üzmeye devam ediyor. Türksat KablTV üzerinden HD yayına başladı.

Ekonomik krize rağmen ülkemizde değişmeyen tüketici alışkanlıklarından biri de normalin üstünde fiyatlara sahip televizyon alımları oldu. Özellikle yüksek çözünürlüklü LCD televizyonların satışlarının artmaya devam etmesi, bunun en açık göstergesi.

Yeni teknolojilerin bu kadar kısa zamanda günlük hayatta kullanılması çok sevindirici bir gelişme olmasına rağmen, alınan TV'lere yayın yapacak kanalların az olması, tüketicileri zor durumda bırakıyor.

tele-receiver2_hd1237047334.jpg

KabloTV abonelerine sunulan yeni cihaz

Yüksek tanımlı (HD) çözünürlükte yayın izlemek için mutlaka ödemeli kanalları tercih etmek ya da özel cihazlar üzerinden uydu aracılığıyla yabancı kanalları takip etmek gerekiyor.

HD Kanallar Geldi

Bu seçeneklere şimdi Türksat da katıldı. Şimdilik sadece çağrı merkezleri üzerinden sunulan seçenekler sayesinde, bazı kanalların HD olarak verildiği TeleDünya aboneliğini başlatabiliyorsunuz.

kanallar1237047115.jpg

TeleDünya'nın sunduğu kanallar

Fiyatlandırma

Dijital kanallara geçmenin bir de bedeli var. Bunun için kullanmanız gereken cihazın parasını 12 ay boyunca ayda 32 TL'lik taksitlerle ödemeniz gerekiyor. Sonrasında HD yayını alabilen cihaz sizin olurken, aboneliğinizi ayda 9 TL üzerinden devam ettirebiliyorsunuz.

:: Bu seçenek size mantıklı geliyor mu?

Yazan: Hakkı Alkan
SDN - http://shiftdelete.net

pafter

Doçent
Reaksiyon puanı
4
HD yayın büyük bir gelişme ama bu şartlarda biraz daha bekleyebilir.
Sanıyorum gelecekte parasız tv izleyemeyeceğiz.

AliA

Ordinaryüs
Emektar
Reaksiyon puanı
529
384 TL çok değil mi o cihaza?

HD yayını kalsın, o parayla Digiturk alır maç izlerim. :D

BaRY

Profesör
Reaksiyon puanı
12
Geçen ay almayı düşündüm, iyice araştırdım, uydu net ile bağlatılırsa, birisinin kurulumu bedava hatta, ama hd set top box için 210 lira (taksitle 384), vermeye bu kriz ortamında hiç içim elvermedi, vazgeçtim, hem zaten 2 tane hd kanal var, birz fazla olsa belki zorlardım.

Jordan

Asistan
Reaksiyon puanı
3
2 tane HD kanal için (ki o 2 kanalı da ay da 1 ya da 2 defa açar izlerim) bu kadar para verilmez. D-smart HD konusunda şu an için ilk tercih.

resimadam

Asistan
Reaksiyon puanı
0
7 senedir kablotv izliyorum bütün kanallar aynı iken tutupta dvb-c kullanmak pek mantıklı değil 2 hd kanal var diye digital diye geçilmez.yanlış bilmiyorsam bizim digiturk almanyanın kablo şebekesindende yayın yapıyormuş digiturk dsmart gibi bir platformla anlaşmadıkça başarılı olacağını hiç sanmıyorum teledünyanın sonradan 200 kanala çıkacak falan demişler tutup yabancı kanalları koyarlar bundan bana ne:)
türkiyede hd kanallar çok az zaten bu konudada en güzel seçenek dsmart'ı hd uydu alıcı ile almak 3-4 kanalı var yaklaşık 500 700 arası masrafı var receiver'ın. digiturktede durum tamamen aynı hd kanalları izlemek için digiturk plus almak lazım başka türlü izlenmiyor herhangibir hd uydu alıcınız olsa bile, eskiden digiturk modül satardı şimdi onlarda receiver'a donmuşler bunların hepsi bir firmayla anlaşmalı belli olan maksat cihaz satmak

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
Bu lcd tvler ben evin eşyasını kurarken cıksaydı alırdım.Ama şimdi bunun eskimesinii bekleyeceğim.Yani 10 yıl sonra ölmezsek bir lcd tv alırım:)

cevaps

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Zaten normalde karasal yayın uydudan kat kat iyi değil mi? Tabii kablotv'nin sunduğu kanal sayısı 2 olunca komik oluyor ama sağam altyapılı ve çok kanallı sisteme geçilse uydudan daha kaliteli diye biliyorum. Çoğu avrupa ülkesi uydudan karasal yayına geçmemiş miydi?

mustifanci

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Zaten normalde karasal yayın uydudan kat kat iyi değil mi? Tabii kablotv'nin sunduğu kanal sayısı 2 olunca komik oluyor ama sağam altyapılı ve çok kanallı sisteme geçilse uydudan daha kaliteli diye biliyorum. Çoğu avrupa ülkesi uydudan karasal yayına geçmemiş miydi?
Kalitelimi olur bilmiyorum ama görüntü kirliliğinden ve yasa dışı televizyonların kontrolü için kesinlikle şart

Alex1024

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Bu HD yayınlar mpeg2 mi yoksa mpeg4 (DVB-S2) mi olacak belirtilmemiş. Ama sanırım mpeg2 formatında olacak, bir HD kanalı technisat skystar ile seyredebiliyorum...

resimadam

Asistan
Reaksiyon puanı
0
hd yayınlar mpeg4 ve genelde dvb-s2 kullanıyor dvb-s'ten hd yayın yapan tek tük kanal var

Rapchy

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
119
İstemez gerektiğinde internetten blueray indirip izliyoruz işte yeter :D

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
sadece 2 kanal için gerçekten de yüksek para.

bir an önce kanal sayılarını arttırmaları lazım.

F-rekans

Profesör
Reaksiyon puanı
1
HD olmasa bile National Geographic ve Discovery Channel için değer diye düşünüyorum... Eğer National Geographic izlemek istersek Dijitürk, Discovery Channel izlemek istersek D Smart almak gerekiyor. Burda ikisinide aynı içerikte sunuyor, bence fiyatına göre iyi... İlerleyen zamanlarda bu iki HD kanal dığında diğerlerini de HD olarak hizmete sunarlar. (Fiyat ne olur bilemem)

Böyle bir kararsızlığım var çözümü olan var mı?.. :D

gelgel

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
pc lerde tv karti olanlarvar ve ne demekse HD ye gecince otomatik görüntü alinirmiymis ne ;)

gedop

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
5 seneye herhalde hepsi hd olur kampanya üstüne kampanya patlatırlar bizde paşa paşa şunki receiverları çöpe atar hd receiverları alırız. Kanal sayısını arttırsalar ben bugün alacamda. Az sayıda kanala fazla para ödemek saçma geliyor. Aynı olay dsmart ta ve dijitürkte de var sanırım.