Türkiye'nin en kapsamlı İngilizce eğitim kanalını açmak istiyorum - Destek ve görüşleriniz?

Bu konuyu okuyanlar

Englisher

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Öncelikle herkese merhaba.

10 yaşımdan beri İngilizce ile ilgileniyorum ve şu an bir üniversitenin hazırlık bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışıyorum. Bildiğiniz gibi İngilizce öğrenmek toplumumuzun sorunlarından biri. Bu soruna çözüm üretmek amacı ile çok kapsamlı bir İngilizce eğitim kanalı açmak istiyorum YouTube'da. Her ne kadar bilgisayar ve internet ile ilgili bilgi ve tecrübe sahibi olsam da her şeyi bilmem mümkün değil tahmin edebileceğiniz gibi.

Bu nedenle teknik ve diğer konularda bilgi ve tecrübelerine ihtiyacım var. Sizin yapacağınız en ufak bir yardım, belki de ileride sizin ya da bir yakınınızın İngilizce öğrenmesine yardımcı olacak. Aynı zamanda İngilizce öğrenmeye ihtiyacı olan diğer tüm insanlara fayda sağlamış olacaksınız. Daha rahat geri dönüş olabilmesi için başlıklar halinde sorulara bakalım.

Ekipman

En temel ihtiyacım tahmin edebileceğiniz gibi kamera ve mikrofon. En az 1080P video çekebileceğim uygun bir kameraya ihtiyacım var. Her şey yolunda giderse ileride daha iyi bir kameraya geçebilirim fakat görüntü kalitesi açısından 1080p altına inmek istemiyorum. Günümüzdeki YouTube videoları neredeyse bir standarda ulaştı ve artık izleyen herkes belli bir kalite bekliyor. Canlı yayınlar için orta halli bir kamera da düşünüyorum.

Bir diğer konu ise mikrofon. Dersler aynı zamanda işitsel olacağı için ses kalitesi oldukça önemli bir rol oynuyor. Eğer sesimi dinleyene iyi aktaramazsam bir anlamı kalmaz. Bu nedenle dinleyenleri kalite konusunda rahatsız etmeyecek bir mikrofona ihtiyacım var.

Bu konuda ekipman önerileri bekliyorum.

Ryzen 5 3600, RTX 2060, 16GB 3200mhz işlemcili bir bilgisayarım var. Video düzenleme konusunda yeteceğini düşünüyorum.

Web sitesi

Her ne kadar YouTube içinde playlist sistemi olsa da internet kullanımında tecrübeli olmayanlar için dersleri takip etmek onlar için kolay olmayabilir. Bu nedenle basit tasarımlı, konuları kolayca bulup takip edebilecekleri bir web sitesi kurmak istiyorum. Fakat videoları web sitesine gömülü olarak koymak istemiyorum. Eğer videolar gömülü olursa videoların beğeni ve yorum alması düşebilir, bu da kanalın büyümesini engelleyebilir diye düşünüyorum. Derslerin üzerine tıklanıp yeni sekmede YouTube'da açılırsa daha iyi olur gibi geliyor bana.

Derslerin anlatım biçimi

Önemli konulardan birisi de anlatım biçimi. İlk aklıma gelen fikir şu: Çizim tabletimi kullanarak tahta rahatlığında ekran kaydı ile anlatmak. Bunun için de şöyle bir programa ihtiyacım var. Tam ekranda çalışacak, arka planı beyaz olan, mouse ile tıkladığım noktada yazı yazabileceğim, grafik tabletin kalemi ile de istediğim şekilde çizim yapabileceğim (kelimelerin altını çizme, ok çıkarma vb.) bir programa ya da bu fikre yakın bir çözüm önerinize ihtiyacım var. Videonun sol ya da sağ altına da anlatım yaparken videomu koyarım.

Ders anlatırkenki tavır ve tutumlar

Bu konuyu öğrencilerime danıştığımda farklı farklı geri dönüşler aldığımdan dolayı sizin de görüşünüzü almak istedim. Özer Kiraz ve Fercan Kasap (FK Language) üzerinden örnek vermek gerekirse şöyle bir durum ortaya çıkıyor. Özer hocanın donanım ve bilgi açısından daha iyi olduğu fakat anlatım yaparken biraz sönük, durgun ya da Fercan Kasap kadar samimi gelmediğini söylediler. Fercan Kasap'ın da daha samimi, daha komik olduğunu fakat derslerinin biraz dağınık ve düzensiz gittiğinden şikayet ettiler. Her iki hocanın da sanki kitlesi farklı gibi görünüyor. Benim hitap etmek ve yardımcı olmak istediğim kitle çok geniş. Yaşı küçük olanlar, öğrenciler, çalışanlar, ev hanımları, yetişkinler vs. hemen hemen her kitlenin faydalanması için orta yolu bulmam gerek.

Argo kelimeler gençlerin hoşuna gitse de küçük çocuklar ve yetişkinler için bu durum iyi olmaz diye düşünüyorum. Bu nedenle argo kullanmayacağım. Bir diğer konu da ders anlatırkenki espri ve araya sıkıştırılan komik film sahneleri, kesitleri vb. Bazıları bu konuda dikkat dağıtabilir derken bazıları da hoşlarına gittiğini söylüyor. Karar veremedim hala.

Video uzunlukları

Karar aşamasında zorlandığım konulardan bir diğeri de video uzunlukları. Videolar kaç dakika olsun diye sorduğumda her kafadan bir ses çıkıyor. Kanalın amacı mümkün olduğunca basit, anlaşılabilir ve kafada çok az soru bırakacak şekilde İngilizce öğretmek olduğu için videolar detaylı ve bol örnekli olacak diye tahmin ediyorum. Bu da süreyi biraz uzatıyor. Kimi 10-15 dakikanın ideal olduğunu, kimi kısa, kimi de uzun olmasını istedi. Bir öğrencim de örneğin 30 dakikalık bir video denk gelirse muhtemelen izlemeyeceğini fakat o 30 dakikalık video 10 dakikalık 3 farklı video olursa izleyeceğini söyledi ama bundan pek bir anlam çıkaramadım. 30 dakikalık tek bir video izlemek ile 10 dakikalık 3 videoyu izlemek arasında ne gibi bir fark var çözemedim doğrusu.

Kanalın genel düzeni ve içerikler

Öncelikle ilk video kanalı ve kendimi tanıtma. Sonrasında gramer, dinleme, konuşma, yazma, okuma ve kelime öğrenme üzerine 6 ayrı açıklama ve giriş videosu. Daha sonra ise her bölümün sıra ile kendi videosu. Gramer #1-#2-3, Dinleme 1#-2#-3# gibi. Bunların yanı sıra kendi çabası ile İngilizce öğrenmiş birinin, yani benim, İngilizce öğrenmeye başladıktan bugüne kadar İngilizce'yi nasıl öğrendiğimi ve nasıl bir yol izlediğimi görmeleri ve fikir oluşturmaları için. Bir nevi öğrenme sürecimin vlog'u gibi. Ayrıca haftalık canlı yayın yapmayı da düşünüyorum.

Discord sunucusu

Konuşma pratiği ve takipçiler için bir platform oluşturma amacıyla Discord sunucusu da açmayı düşünüyorum. Bildiğiniz gibi Discord sunucularında birçok troll ya da ortamı sabote etmek isteyen kişiler olabiliyor. Bunu önüne geçmek için de sunucuya katılmak isteyenleri her ne kadar uğraştırıcı ve zaman alıcı olsa da tek tek Skype vb. bir görüntülü konuşma programı ile kısaca kendini tanıtmasını isteyeceğim. Bu fikir bana hala gerçekçi gelmese de şimdilik başka bir çözüm gelmedi aklıma.

Kanal ismi

Kendi ismim Tolga Aldağ. Kanal için bir isim bulamadım henüz. Kanal ismi markalaşır ise büyümesi ve akılda kalıcılığı daha iyi olur diye düşünüyorum. Kanala kendi ismimi de verebilirim fakat şunu da düşünüyorum ayrıca. "İngilizce eğitim", "Kolay İngilizce" vb. basit bir isim olursa bir farklı kalmaz diğer kanallardan çünkü buna benzer isimde birçok kanal var. Barış Özcan'ın kanalı ciddi anlamda büyüdüğünden onun ismi artık markalaşmış gibi bir şey mesela. Bir diğer yanda ise "Deep Turkish Web" örneği var. Bu isim de bir nevi markalaşmış. Bir ortamda Deep Turkish Web dendiği zaman aklımıza o iki genç geliyor hemen.

Aklımdaki sorular şimdilik bu kadar. Tüm görüş, fikir, tavsiye ve desteğinize açığım. Yorumlarınızı yazdığım başlıklar altında cevaplarsanız hem benim hem de sizin tavsiyelerinize yorum ve ekleme yapacak olanlar için daha faydalı olabilir.

Örneğin

Ekipman:

Canon 600D ............

Video uzunlukları:

15 dakikalık videolar olsa daha iyi olur ama ..........

Şimdiden görüş ve öneriniz için hepinize teşekkür ederim. Umarım hepinizin desteği ile tüm İngilizce öğrenmek isteyenlere yardımımız dokunur. :)

crna

Asistan
Reaksiyon puanı
192
Merhaba hocam tamamini okumadim yazinizin ama okudugum bir yere dair su yorumu yapmak isterim misal ben sizin otuz dklik videonuzu izlemem tiklamam cunku yarim saat kim izlicek derim. Ama on dakika olursa acarim izlerim aa ne guzel kisacik derim. Bu insanin algisiyla alakali.

Englisher

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Merhaba hocam tamamini okumadim yazinizin ama okudugum bir yere dair su yorumu yapmak isterim misal ben sizin otuz dklik videonuzu izlemem tiklamam cunku yarim saat kim izlicek derim. Ama on dakika olursa acarim izlerim aa ne guzel kisacik derim. Bu insanin algisiyla alakali.

Geri dönüşünüz için teşekkürler. Birçok kişi sizinle aynı görüşte. Şu an aklımdaki ortalama süre 15 dakika civarı.

TRTURKEYTR

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,380
Bence maks. 12 dakikalık videolar yapmanız yönünde.

Englisher

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Bence maks. 12 dakikalık videolar yapmanız yönünde.

Galiba süre konusunda genel kanı bu yönde. Geri dönüşlerde çoğu kişi 10-15 dk arası videolar görmek istediğini söyledi. Uzun video yapmaktan vazgeçtim diyebilirim şu an.

Waddler

Müdavim
Reaksiyon puanı
612
projeniz baya hazır gibi ve bayağı beğendim ben, başarılar dilerim. Discord kararınızda da size katılıyorum, sağlam bir sosyal alan oluşturmanız için bir mod belirleyip tek tek ufak bir karakter analizi yaparak alabilirsiniz sunucuya :)

esragungor

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
voscreen projesine benzer bir modül de ekleyebilirsiniz, kelime ezberi için gayet başarılı

TeknoTakip

Doçent
Reaksiyon puanı
444
türkçe içerikle uğraşmak pek mantıklı değil bence. global bir kanal olmazsan gelebileceğin nokta hep sınırlı olacaktır. ha tabi ingilizce öğretmenliği anca türkçe yapılabilir o ayrı.

_emre_emre_

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,265
Web sitesi

Her ne kadar YouTube içinde playlist sistemi olsa da internet kullanımında tecrübeli olmayanlar için dersleri takip etmek onlar için kolay olmayabilir. Bu nedenle basit tasarımlı, konuları kolayca bulup takip edebilecekleri bir web sitesi kurmak istiyorum. Fakat videoları web sitesine gömülü olarak koymak istemiyorum. Eğer videolar gömülü olursa videoların beğeni ve yorum alması düşebilir, bu da kanalın büyümesini engelleyebilir diye düşünüyorum. Derslerin üzerine tıklanıp yeni sekmede YouTube'da açılırsa daha iyi olur gibi geliyor bana.
ufak bi website yapıp atabilirim özelden ama zaman bulursam(bedavaya yaparım)