Türkiye'de Okuma Düzeyi

Yalpagan

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Herşeyden önce eğitim sistemini değiştirmeleri gerek. 2 yıl önce zorla öğrettikleri konuların çoğunu hatırlamıyorum. İlgili olduğum derslerde hep başarılı oldum, ilgisiz olduğum derslerde başarısız olmadım ama bir süre geçince konuları vb. şeyleri hep aklından çıkıyor insanın.

Bir de şöyle birşey var: "Bu dersi sevmiyor olabilirsiniz, ama çalışmak zorundasınız."

Fen(özellikle Fizik ve altdalları) kitabı okumaktan nefret ederim, kitaplardan soğutur. Bir tarih kitabı okumaya başladığımda 4-5 saat boyunca okurum. Sevdiğiniz türde kitapları okumakta fayda var.

BLACKPOWERTURBO

Profesör
Reaksiyon puanı
3
kitabin kapagini açmadim bu zamana kadar açmayida düşünmüyorum başkalarin hayal gücüyle gelişeçekse bu beyin varsin gelişmesin
hayat kisa

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
kitabin kapagini açmadim bu zamana kadar açmayida düşünmüyorum başkalarin hayal gücüyle gelişeçekse bu beyin varsin gelişmesin
hayat kisa
söylediğin hem mantıklı, hem mantıksız :)
mesela bende pek kitap okumam. ama günde 10 kitap okuyandan eksiğim olduğunu sanmıyorum.
mesela sınıfta fuul kitap okuyan kızlar var. ben edebiyat ve sözel konularda onlardan daha iyiyim. kendimi onlardan daha iyi ifade edebilirim. bir de kitap oıkusam ne tam prof olurum :p

kitap okumak iyidir. ama iyi kitaplar okumak iyidir. saçmasapan kitaplardan kimse okuyupta hayır beklmesin.
hayır amacıyla yapılmayan işten hayır gelmeyeceği gibi
fayda sağlasın diye yazılmayan kitap ta fayda sağlamaz.

mesela satsın ve para kazanayım diye yazılmış bir kitap içeriği ne olursa olsun fayda sağlamaz(bence)
mesela mevlana nın mesnevisi neden çok değerli? :) neden çok işe yarıyor-faydalı :)

kısacası:
yazar para kazanmak için yazarsa sadece yazar olur.
insanlara fayda sağlasın diye yazarsa(öncelikli amacı bu olursa) aynı zamanda sanatçı ve halk kahramanı gibi bir şey olur ve tarihler boyu hatırlanır.

alınmasın ama ben ahmet ümit in 100 sene ne 100 ü 50 sene sonra hatırlanacağını sanmıyorum :)
(tavşan dağa küsmüş. dağın haberi olmamış :p)

MasterFather

Profesör
Reaksiyon puanı
59
hayat kisa

:D kusura bakma aptal gibi saatlerce tv bakmaktansa kitap okusunlar.Türk milleti olarak TV karşısında en çok zaman geçiren 2.millet olduğumuzu düşünürsek.bize bir şey kazandırmadığı ortada.

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
:D kusura bakma aptal gibi saatlerce tv bakmaktansa kitap okusunlar.Türk milleti olarak TV karşısında en çok zaman geçiren 2.millet olduğumuzu düşünürsek.bize bir şey kazandırmadığı ortada.
abi iyide bende hiç tv izlemem :)
biz niye böyleyiz ya :) ne okuruz ne izleriz ama okuyup izleyenden .... :) neyse :)
bu arada şaka yapıyorum. :) ben ara sıra kitap okurum dedim :p (en son hocanın zorla okutmak istediği ve aldırdığı kitabı hocaya gösterip çöpe attım :D)

BLACKPOWERTURBO

Profesör
Reaksiyon puanı
3
abi iyide bende hiç tv izlemem :)
biz niye böyleyiz ya :) ne okuruz ne izleriz ama okuyup izleyenden .... :) neyse :)
bu arada şaka yapıyorum. :) ben ara sıra kitap okurum dedim :p (en son hocanın zorla okutmak istediği ve aldırdığı kitabı hocaya gösterip çöpe attım :D)
ya okudukta hep ders kitabi felan özete çikardik okuyum ama gerektiginden yaptim kitap okumak isteyen okusun beni ilgilendirmiyor

XAFER37

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Ben kitap okumanın çok faydalı olacagını düşünüyorum ama malesef fazla okuyamıyorum, bunuda ilk okuldan itibaren elimize ders kitabından hariç kitap vermeyen hocalarıma bağlıyorum.
Şu an çok okumak istiyorum ama sıkılıyorum hemen, temelden alışması lazım insanların yoksa sonradan çok zor, ama şimdiki çocuklar şanslı okullarda kitap okutma olayları arttı gelecekte daha fazla okunacagını düşünüyorum.

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
ya okudukta hep ders kitabi felan özete çikardik okuyum ama gerektiginden yaptim kitap okumak isteyen okusun beni ilgilendirmiyor
valla benide ilgilendirmiyor :)
il halk kütühanesinden öğrenci olduğm halde kitap ödünç almak için kontrat imzalatıyorlar :D :D

ben daha da il halka gitmem :D

seckyn

Profesör
Reaksiyon puanı
18
Kitap çok pahalı ya :( Hadi kitabın basması etmesi sevkiyatı falan filan masrafı çokta e kitaplar neden bu kadar pahalı :D Sevkiyatı yok depolama masrafı az baskı maliyeti sıfır ama fiyatları genelde kitapla aynı :D

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Kitap çok pahalı ya :( Hadi kitabın basması etmesi sevkiyatı falan filan masrafı çokta e kitaplar neden bu kadar pahalı :D Sevkiyatı yok depolama masrafı az baskı maliyeti sıfır ama fiyatları genelde kitapla aynı :D
işte pahalı oloduğu için bizde il halk kütühanesinden ödünç alıyoz öğrenciler olarak. da kontratla :) kitabı kaçırmayalım diye :D