Türkiye'de Mart Ay'ında Chrome ve Firefox başbaşa

Neutral

Profesör
Reaksiyon puanı
179
StatsCounter verilerine göre Türkiye'de Mart Ay'ı içerisinde tarayıcı kullanım oranlarında Chrome ve Firefox başbaşa gidiyor. Tabii IE açık ara 1.ni devam ettiriyor dediğim 2.lik ve 3.lük hakkında.

Firefox %17.13 Chrome %16.77 oranlarıyla birbirleriyle yarışıyorlar özellikle Firefoxun 4. versiyonuyla birlikte son birkaç günde az da olsa arayı biraz açmış bulunmakta.

IE ise %64.92 oranıyla liderliği 1 yıl daha koruyacağa benziyor fakat 2.lik e 3.lük de kıyasıya rekabet etmektedir.

Sık sık forumlarda Chrome ve Firefoxun kullanıcıları da tarayıcıların fanatikliği hakkında konuşmalarından yola çıkarak Türkiye'nin Mart Ay'ı sonuçlarına bakmak istedim ve bu forumlardaki rekabetin doğruluğunu da kanıtlamış olduk bir bakıma.

İşte resim:

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Türkiye'de böyle bir sonuç olması normaldir :) çünkü daha millet internete e harfinden giriliyor diye biliyor :)

nevuser

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Türkiye'de böyle bir sonuç olması normaldir çünkü daha millet internete e harfinden giriliyor diye biliyor :)
--------
aynen katılıyorum üstat internet cafelerde felan internet explorer kullanılıyo ondan dolayı bu kadar iyidir diye düşünüyorum

Neutral

Profesör
Reaksiyon puanı
179
Türkiye'de böyle bir sonuç olması normaldir :) çünkü daha millet internete e harfinden giriliyor diye biliyor :)

Doğru diyorsun o büyük puntolu koyu mavi üstü oval sarı renkle sarılmış simgeyi gördünmü tıkla gir internete başka bir alternatif tam olarak bilinmiyor maalesef. Fakat ben firefox'un chrome'u kullanım oranları bakımından Türkiye'de ezdiğini sanıyordum oysa ki chrome'nda sadık kullanıcıları varmış onun için konuyu açtım.

ddddddddddd

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Güzel istatistikler Chrome kullanan bir daha başka bir tarayıcıya geçmiyor yalnız.

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
Doğru diyorsun o büyük puntolu koyu mavi üstü oval sarı renkle sarılmış simgeyi gördünmü tıkla gir internete başka bir alternatif tam olarak bilinmiyor maalesef. Fakat ben firefox'un chrome'u kullanım oranları bakımından Türkiye'de ezdiğini sanıyordum oysa ki chrome'nda sadık kullanıcıları varmış onun için konuyu açtım.

Güzel istatistikler Chrome kullanan bir daha başka bir tarayıcıya geçmiyor yalnız.

Kromuda şöyle açıklama getireyimmm. :) Arkadaşlara konu komşunun bilgiayarına format atmaya gidiyorum herif/kadın bana google yükle diyo :mrgreen: NEden diyorum; Google herşeyi buluyo diyo...O dedğini bunlarla da çok rahat yaparsın diyorum. Biz onu anlamayız sen google yükle diyo :D

Reaksiyon puanı
66
Kromuda şöyle açıklama getireyimmm. :) Arkadaşlara konu komşunun bilgiayarına format atmaya gidiyorum herif/kadın bana google yükle diyo :mrgreen: NEden diyorum; Google herşeyi buluyo diyo...O dedğini bunlarla da çok rahat yaparsın diyorum. Biz onu anlamayız sen google yükle diyo :D
:D bende buna yakın bir olay yaşadım:)

erenberk

Rektör
Reaksiyon puanı
101
Chrome'un sadık kullanıcıları tabi ki var ve günden güne bu kişilerin sayısı artıyor. Boşuna Chrome demiyoruz, bi' kullanan bir daha vaz geçemiyor :)

Neutral

Profesör
Reaksiyon puanı
179
Benim firefox'u kullanmamın tek sebebi rss haberlerinin tek tıkla aşağı doğru liste halinde son haberlerine bakabilmemdir diğer tarayıcılardaki rss haberleri böyle değil. Chrome'da ise bu tarayıcı kullanılabilir olduğundan arasıra takılırım.

Neutral

Profesör
Reaksiyon puanı
179
IE'den diyorsun da Nisan ayı itibari ile IE hemen düşüşe geçip Firefox ve Chrome atağa geçmişe benziyor :D

Nisan'da Firefox %17.13'den %18.07'ye Chrome %16.77'den %17.74'e yükselmiş bulunuyor. IE ise %64.92'den %62.92'e gerilemiş bulunuyor. Zavallım Opera ise ülkemizde de hiç rağbet görmeyip %0.75'nde kullanılıyor.

Neutral

Profesör
Reaksiyon puanı
179
Hahahahah her zaman tarayıcılarla ilgili bir konu açıldığında Chrome'lularla Firefoxcular hemen kapışırlar :D Niye Opera ile IE değil Firefox Safari ile değil :D

cihanakova

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Firefox sadece bu eklentileri dahi kullanmama yeterlidir. :D

Neutral

Profesör
Reaksiyon puanı
179
Firefox sadece bu eklentileri dahi kullanmama yeterlidir. :D

Bence değil, en çok kullanılan eklentiler Chrome'de bulunuyor zaten ;)

• Reklam Engelleme
  • IE Tab
  • Video Yakalıyıcı
  • Translate ( Sayfaları Google'dan Çeviriden )
  • Görüntü Yakalama ( Screenshot )
  • Speed Dial
  • FlashBlock
  • Firefox'ta bulunan facebook eklentileri ( Silenleri gösterme, Çeşitli Temalarla Kullanma, Beğenmedim Butonu, Sitedeki Videoları İndirme, Kişinin Hesabına Tıklamadan Fotoğrafının Büyük Halini Görme )
  • Çeşitli Youtube eklentileri
  • StumbleUpon ( Bazılarına Göre En önemlisi )
  • Lastpass
  • Greasemonkey'in tıpatıp aynısı Stylish eklentisi
  • AutoPager ( Otomatik Diğer Sayfaya Geçme )
Bunların yanında bazı kullanıcılarında kullandığı Fireburg, PFD/ PowerPoint Görünteliyici, SlideShow eklentileri de mevcut artı eklenti ve temalar sayfası Türkçe. Sadece temalar bakımından Firefox ile yarışamayacak düzeyde fazla önemsemiyor mu yoksa kullanıcılar mı uğraşmıyor orasını bilemiyorum...