Türkiye'de günde 4 milyon ekmek çöpe atılıyor

ashabulyemin

Profesör
Reaksiyon puanı
20
Türkiye'de günde 4 milyon ekmek çöpe

Türkiye'de günde 4 milyon ekmek çöpe atılıyor...
Balıkesir Fırıncılar Odası Başkanı Niyazi Tunç, Türkiye'de günde ortalama 4 milyon ekmeğin çöpe atıldığını söyledi. Tunç, bu rakamın, nüfusu 4 milyondan az olan Litvanya, Arnavutluk, Ermenistan ve bu ölçekteki 70'e yakın ülkenin ekmek ihtiyacına eşit olduğunu vurguladı.
Ekmeğin tarladan sofralara gelene kadar zor bir süreçten geçtiğini ifade eden Oda Başkanı Tunç, son yıllarda dünyayı tehdit eden açlık tehlikesinin önüne, ekmek israfına mani olarak geçilebileceğini savundu. Balıkesir'de günde ortalama 10 bin ekmeğin israf edildiğini, bunun da yaklaşık 5 bin liraya tekabül ettiğini belirten Niyazi Tunç, vatandaşların yiyecekleri kadar ekmek almasnı istedi.
Türkiye'de ekmek israfı konusunda henüz yeterli istatistik olmadığının altını çizen Balıkesir Fırıncılar Odası Başkanı, "Ülkemizde günlük ekmek tüketiminin 80 milyon tane olduğunu ve yüzde 5'inin israf edildiğini düşünürsek, her gün 4 milyon ekmeği çöpe atmaktayız. Bu tablo, israfı önleme mücadelesinin ne kadar önemli olduğunu ortaya koymaktadır. Ekmek israfı, millî servet kaybıdır." dedi.
Cihan

http://www.itibarhaber.com/ekonomi/18554-turkiyede-gunde-4-milyon-ekmek-cope

zebaniselo

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Bence bu çok önemli bir konu.afrikada her sene birsürü insanın açlıktan öldüğünü düşünürsek acınacak haldeyiz.allah sonumuzu hayırlı eylesin.

MtHan

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Bizim evde ekmek israfı hiç olmaz. Tazesi gelmeden bitiyor :D

temjelis

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Bizim evdede asla ekmekler atılmaz. Bayatlayanlar tost yapılır, kızartılır falan bi şekilde yenir. Milyonlarca aç insan var, nasıl bunlar düşünülmeden ekmek çöpe atılır ki...

thetiduygu

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Millet fakirlikten ağlıyor, 4milyon ekmeği kim atıyor peki?

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
bizim evdede hiç istaf olmaz annemden allah razı olsun sıcacık taze ekmek gelse yinede bayatları yer, kalan yemekleri değerlendirir bende elimden geldiğince evdeki ekmekleri taze ekmeğe tercih ediyorum.

neticede olayın insani boyutunun yanında dini boyutuda var.

Yavuz Şahin-1

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Yok böyle birşey kardeşim, adam zaten rakam verirken "düşünürsek" diyor. Yani adam günde 4 milyon ekmeğin sokağa atıldığını düşünüyor, ben düşünmüyorum.

halil413

Profesör
Reaksiyon puanı
0
atılan tüm yıyecekler çöpten toplanarak biriktirilip avrupadaki domuz çiftliklerine gönderiliyor millet bunun ticaretini yapıyor.

Salt Okunur

Profesör
Reaksiyon puanı
42
"Verimlilik" diye bir şey var. Üretim belli, çöpe atılan belli ise, nerelerde ekmek fazla geliyorsa, o bölgelerde daha az üretilsin. Şaka mı bu? Çözülebilecek bir problem bu sonuçta.

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
"Verimlilik" diye bir şey var. Üretim belli, çöpe atılan belli ise, nerelerde ekmek fazla geliyorsa, o bölgelerde daha az üretilsin. Şaka mı bu? Çözülebilecek bir problem bu sonuçta.

Devlet eliyle üretilmiyor ki... Üretimi kontrol edilemez, insanların firaset gösterip israf etmemesi lazım