Türkiye'de 203 üniversite olmasına rağmen eğitim neden bu kadar kötü?

Bu konuyu okuyanlar

Andromedavor

Profesör
Reaksiyon puanı
1,339
Güncel Türkiye’deki Üniversiteler Listesi ‘nde 130 devlet üniversitesi (on teknik üniversite, bir yüksek teknoloji enstitüsü ve iki güzel sanatlar üniversitesinin yanı sıra Millî Savunma Üniversitesi ve Polis Akademisi.) ve 73 vakıf üniversitesi bulunmaktadır.

Soruyu okudunuz. Neden?

xCode

Asistan
Reaksiyon puanı
38
Valla ortalama bir üniversite de yazılım mühendisliği okuyorum 2. sınıftayım ama bu sene bırakacam. Verdikleri eğitim çok tırt. İnternetteki kaynaklarla kendimi çok daha iyi geliştirebiliyorum. Tabi ingilizce içerikler ile.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Liyakat yok. Torpil gırla, hocaları denetleyen mekanizma yok. Birçok rektör veya dekan ulusal alanda yazı yayınlamamış. Yeterli bilgi ve birikimleri yok. Hocaların birçoğu memur olmak için hoca oluyor, öğrenciye bir şey anlatacağım bilinciyle değil. Siyaset eğitimin fazla içinde. Uzar gider...

Görkeem

Profesör
Reaksiyon puanı
3,392
Öğrenciler yani biz tembeliz başka bir açıklaması yok , ben öyle düşünüyorum ..:)

The Commander

Profesör
Reaksiyon puanı
1,338
Liyakat yok. Torpil gırla, hocaları denetleyen mekanizma yok. Birçok rektör veya dekan ulusal alanda yazı yayınlamamış. Yeterli bilgi ve birikimleri yok. Hocaların birçoğu memur olmak için hoca oluyor, öğrenciye bir şey anlatacağım bilinciyle değil. Siyaset eğitimin fazla içinde. Uzar gider...
Tamamen doğru, güya Türkiye'nin 9.üniversitesi olduğunu iddia eden bir üniversitedeyim. Tek söyleyebileceğim öyle üniversite girişine bu pankartı asmakla iş bitmiyor.

Frieza

Asistan
Reaksiyon puanı
87
Eğitim küçük yaştan başlar küçükken eğitimi veremezsen büyüyünce nereye giderse gitsin temel yetersizliğinden o kişi hep geri kalır, bizim ülkenin eğitim sorunlarından biri temelin zayıf olması ve geçiştirilmesi ya neyse zaten üniversitede veya lisede öğrenir diye, çok yanlış zaten sonuçları görüyoruz, tabii kendini bir şekilde yetiştirip geliştirebilen kişiler her zaman başarılı olur o da ayrı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ve en önemlisi ezbere dayalı bir eğitim sistemimiz var maalesef o da bir eksi ?

ARCANDY

Profesör
Reaksiyon puanı
2,749
Yeni nesil dediler, yeni nesil dediler sonra neden bu kadar kötü.

Reaksiyon puanı
10,560
Hocalar yetersiz ve uygulama ve Laboratuvar dersleri eksik ve yetersiz.
Öğrencilerin bir çoğu programlarda kendini gelistirebilmek için yeterli bilgisayarı alamıyor. Yabanci dil için yurtdışına çıkma imkanı bulamıyor.
Ve tek başına bir meslek olabilecek dersleri 4 ayda öğrenmen gerektiğinden öğrenmek yerine ezberlemek çıkmış sorulara çalışma gibi kolaya kaçma mevcut

barismarley

Öğrenci
Reaksiyon puanı
14
Eğitim küçük yaştan başlar küçükken eğitimi veremezsen büyüyünce nereye giderse gitsin temel yetersizliğinden o kişi hep geri kalır, bizim ülkenin eğitim sorunlarından biri temelin zayıf olması ve geçiştirilmesi ya neyse zaten üniversitede veya lisede öğrenir diye, çok yanlış zaten sonuçları görüyoruz, tabii kendini bir şekilde yetiştirip geliştirebilen kişiler her zaman başarılı olur o da ayrı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ve en önemlisi ezbere dayalı bir eğitim sistemimiz var maalesef o da bir eksi ?
Sistemin ezber dayalı olması en gerizekalının da başarmasını sağlar. Sistem ezbere değil mantığa dayalı olsa şuan okuyanların belki de %90ı bu işin içinde olmazdı ve zaten çok başarı yokken bu konuda başarı daha da çok düşerdi.

Son düzenleme:

iMaKaNDi

Doçent
Reaksiyon puanı
251
kendi üniversitem açısından fiziksel koşullardan bahsetmek istiyorum.
1-öğrencilerin oturacağı bir yerde ortam koşulları mutlaka çok iyi düşünülmelidir. gerek soğuk havada ısıtma gerek sıcak havada soğutmaya yönelik. ben klima olsun filan demiyorum ama tavan pervanesi olabilir.
2-sıradan bir sınıfa 80 kişilik sıra atılmamalı.sınıf o kadar büyükse 2 ye bölsünler. en arkadaki öğrenci tahtayı göremiyor. amfilerde ses sistemi olmalı ve teknoloji kullanılmalı hoca oturduğu yerden tablete çizerek anlatsın çizdiği yazdığı ekrana yansısın. arkadakiler göremiyor tahtayı. e hoca ne kadar büyük yazıp çizecek ?
3- yeni bina yapıldı. sınıflarda sunum perdesi öğretim elemanının olduğu yere yakın şekilde monte edilmiş. neden ortaya değil?
4- wc lerde 21 yy da sabun olmayışı. elimizi kurulamak için bir şeyin olmayışı çok içler acısı.
5- kendi bölümüm için söylüyorum uygulamalı eğitimlerde lab kullanıyoruz mesela. öğrenci çok. alet edevat az. verim yok. aynı şekilde bilgisayar sınıflarında 1 pc başına 3 öğrenci oturuyor. herkes hocanın gösterdiği birşeyi yapmaya kalksa.... sıra gelecekte, öğrenci anlamadığı şeyi hocaya soracakta....

***sonrasında en büyük mesele günümüzde gençler cahil kalmamak için değil aç kalmamak için üniversiteye gidiyor.
üniversitelerin kalitesini büyük oranda akademik kadronun çalışmaları belirliyor. benim üniversitem akademik camiada başı çekiyor ama baksanıza yukarıdaki enteresan sıkıntılara. yukarıda yazdıklarım o kadar basit hallolunacak şeyler ama yıllardır devam eder.

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
203 üniversite olacağına 30 tane olsun ama her imkanı olsun
her üniversitenden yılda binlerce mezun olacağına yüzlerce olsun ama kaliteli olsun
Her sene ünilere binlerce öğrenci gireceğine sınavları zorlayıcı olsun hakkıyla giren olsun
o zaman görün.

iMaKaNDi

Doçent
Reaksiyon puanı
251
203 üniversite olacağına 30 tane olsun ama her imkanı olsun
her üniversitenden yılda binlerce mezun olacağına yüzlerce olsun ama kaliteli olsun
Her sene ünilere binlerce öğrenci gireceğine sınavları zorlayıcı olsun hakkıyla giren olsun
o zaman görün.
imkan olayı çok önemli. özel üniversiteler bu sebepten ötürü tercih ediliyor farklı branşlarda.

hep merak etmişimdir. açıkta olan öğretmenler var atanmayı bekleyenler filan. sonrasında devlet okullarına bakıyoruz sınıflar çok kalabalık. yeri geliyor 40 kişi oluyor. çoğu yerde 30 gördüm ben. yeni okullar yapılsa eğer imkanlar el veriyorsa arazi filan varsa (ki var birçok il/ilçede vardır) öğrenciler o okula da gitse. baksanıza 30 olan sayı direk 15 e düşüyor. hem sınıflarda sayı azalıyor hem öğretmenler atanıyor. okullarda spor salonları olsa, sahalar vs. kol faaliyetleri için özel sınıflar olsa.

böyle bir ortamdan gelince öğrenci. beden eğitimi dersini top oynama olarak görürse e üniversitede verim nasıl olur ki? lisede çocuklar dallarını(mf-tm vs) 3. sınıfta seçiyor. fizik biyoloji vs sevemeyen/yapamayan öğrenci neden istemeyerek 2 yıl o dersleri okuyor. lisenin ilk yılı hayat öğretilsin öğrenciye. en basiti fırın çamaşır makinesi vs nasıl çalıştırılır. diksiyon kursu verilsin. yüzme dersi verilsin. çocuklar lisede ilk yılını rahat geçirsin. sosyal bir alışkanlık hobi edinsin. ilk yıl hafif hafif dersler konulsun. öğrenci anlasın nereye yatkın hangi derse, gelecekte ne istiyor. geleceğe dair bir şey bilmeden üniversiteye gidince gençlerimiz beklenilen performansı gösteremiyor.