Türkiye Felaketin Eşiğinden Döndü!!!!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338

109658.jpg

Bu iddia gündemi değiştirir!
09 Aralık 2009 Çarşamba 13:15

İddianın sahibi akademisyen Deniz Ülke Arıboğan... Ona göre PKK dev bir isyana hazırlanıyordu, açılımla önleri kapandı...

Ünlü komplo teorisyeni Mahir Kaynak'ın kızı, Akşam Gazetesi yazarı Deniz Ülke Arıboğan çarpıcı bir iddia ortaya attı.

Bundan 1.5 yıl önce söylediği "Kürt sorunu kapıda ve 2 yıla kadar bölünme tehditi ortaya çıkacak" sözü ile gündemi sallayan Arıboğan'a göreaçılımın gerçek sebebi PKK'nın hazırlandığı isyanın önünü kesmek!

PKK DEV BİR İSYANA HAZIRLANIYORDU AÇILIMLA ÖNLERİ KESİLDİ

Arıboğan'ın derin analizine göre Türkiye, açılım paketi ile bir isyanın eşiğinden döndü.

Arıboğan'a göre PKK uzunca bir süredir halkı isyana teşvik etmeye hazırlanıyordu. Arıboğan şöyle devam ediyor: "Doğu ve Güneydoğu konusunda büyük bir hazırlık yapılıyordu ve Öcalan'ın yakında hapisten çıkacağına dair ifadeler mitinglerde konuşuluyordu. Bu konuda uluslararası destek de sağlanmış gibi duruyor, şartlar Türkiye'nin aleyhine gelişiyordu."

Arıboğan'ın analizinden çıkan sonuca göre, bu isyandan hemen önce 'açılım' çalışması başlatılarak isyanın 'haklılığının' önü kesildi. İsyan sadece 17 santime sıkıştı kaldı...

ÖCALAN'IN KONFORUNU SAVUNUR HALE GELDİLER

İşte o yazıdan önemli bölüm;

1- Açılımın halka anlatılması ve yürütülmesi konusunda üslup hataları olsa da mantığı ve zamanlaması son derece doğruydu. Bugün ortaya çıkan ayaklanma görüntüleri açılım politikası başlatılmadan gerçekleşseydi, hem uluslararası meşruiyeti daha yüksek hem de kitlesel tabanı daha yaygın olurdu. Uzunca bir süredir hazırlanan bir ayaklanma ortamının tabanı, -Amerikalıların pek bayıldığı terminolojiyle- önceden/önleyici (pre-emptive/preventive) vuruşla zayıflatıldı.

2- Açılım politikası, isyan başlatma planları yapan radikal Kürtçü grupların prematüre doğumuna yol açtı ve kamuoyu karşısındaki en kabul edilebilir tezlerini ellerinden aldı. Ana dillerini kullanamama, Kürtçe TV izleyememe, Kürtçe adların kullanılmasının yasaklanması gibi birçok konu masaya yatırıldı ve geniş kesim bu konuyu tartışmaya başladı. Bu gelişme dünya kamuoyu tarafından da yakından izlenen bir ilerlemeydi. Şimdi ise ayaklanmanın gerekçesi 17 santimetrekareye sıkıştı ve Öcalan'ın odasının konforundan başka savunulacak bir durum kalmadı. Tezi olmayan hareketin anlamı da olmaz, sadece geçici müddetle şiddet kullanabilir. Bu da onlardan birisi haline geldi.

DTP'NİN KAPATILMASI GEREKLİ

Bu yazı ile Kürt açılımının perde arkasındaki derinliği ortaya seren Deniz Ülke Arıboğan, yazıyla ilgili CNN Türk'e de canlı bağlantı yaptı...

"Açılım tabanla militanlar arasındaki ilişkiyi kesecek bir şey" diyen Arıboğan, "Bu açılım stratejisine rağmen ortalığın kan gölüne dönmesi bu kitlenin marjinal kalmasını sağlıyor. Bu uluslararası areda destek bulamaz" dedi..

Arıboğan bir çarpıcı tespitte daha bulundu ve PKK'nın halk ile Kürtleri çatıştırmak istediğine dikkat çekti ve şunları söyledi; "Bugüne kadar DTP'nin kapatılmasına hep karşı çıktım ama şu anda farklı düşünüyorum. Devlet ile Kürtçülerin çatışmasıın, halkla kürtlerin çatışmasına dönmesini önlemek lazım..."
İNTERNETHABER

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
İsyan bir kere çıkar, ölen ölür, kalan kalır. Neyin, kimin ne olacağı belli olur. Her gün isyan çıkacak korkusuyla taviz ve şehit verilmemiş olur. Yok efenim isyan çıkacaktı, bizde açıldıkça açıldık diye bir anlayış olmaz, olmamalı. Vatanını ve bayrağını sahiplenecek kaç Türk genci var SDN de diye sorsam, eminim bir adım öne çıkacaklarla bile bastırabilirler bu isyanları.

Neanderthal

Profesör
Reaksiyon puanı
18
İdam geri gelsin bakalım bir tane isyan çıkıyormu.

|BeyabaN|

Profesör
Reaksiyon puanı
9
ben açılımın bir kısmını destekliyorum. desteklediğim kısımda, pkk yı desteklemeyen kürt vatandaşlarımızın sorunlarının giderilmesi kısmı. çünkü onlarda pkk nedeniyle çok zorluklar çekti. desteklemediğim kısım ise açılımla pkk lıların affedilmeleri. herkesin yaptıklarının bir bedeli vardır, Türk kanı dökenler en ağır şekilde bedelini ödemelidir.

madaf

Asistan
Reaksiyon puanı
1
İsyan bir kere çıkar, ölen ölür, kalan kalır. Neyin, kimin ne olacağı belli olur. Her gün isyan çıkacak korkusuyla taviz ve şehit verilmemiş olur. Yok efenim isyan çıkacaktı, bizde açıldıkça açıldık diye bir anlayış olmaz, olmamalı. Vatanını ve bayrağını sahiplenecek kaç Türk genci var SDN de diye sorsam, eminim bir adım öne çıkacaklarla bile bastırabilirler bu isyanları.

o korkma lafını ordan cıkartalım şu dakka isyan cıksa tmm kayıplarımız olur ama milli duygular tamamiyle gercek türklerde saklıdır buda bizim değil basit bi şekilde isyan edenlerin sonu demektir

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Arkadaşlar geçlik güzel konuşuyorsunuz...
asmak kesmek kolay...

yaşamayanlar için daha da kolay...

hangimiz gerçek anlamda bir isyan gördük...

bir isyanın nasıl bastırıldığını gördük?

Toplumsal olayları başlatmak çok kolaydır...
milleti gaza getirirsin vurun parçalayın dersin...
millet ayaklanır bir birine girer...

ama ondan sonra durdurmak çok zordur...
ne kadar durun desende durmaz...

Bu gün ben 1864 deki Soykırım ın acılarını yaşıyorum...

Demek ki bir anda olup biten bir şey değil ki kaç kuşak geçmiş benim görmediğim atalarımın yaşadığı ızdırapları ben yüreğimde hissediyorum...

Bir isyan çıksa bunun etkisi bir gün iki gün mü sürecek?

Hep daha rahat yaşamak istediğimiz bir Türkiye hayali kuruyoruz... Daha müreffeh yaşayalım, işsizlik olmasın maalar yüksek olsun falan diyoruz peki bu tür İsyanlar çıkarsa halk bir birine girerse Türkiye kaç sene geriye gider bunu tahmin edebiliyo muyuz? Geri toparlanabilecek miyiz onu biliyor muyuz?

Durduk yere düşmanlık tohumları serpmenin ne manası var?

Bu ülkede birlikte bunca sene yaşadık neden daha fazla yaşayamayalım...

sen burda isyan çıksın Kürtlerin hepsini öldürelim diyerek neye hizmet ediyorsun bu ülkeye mi?
Bu mu senin ülke sevgin? Ülkeyi kaosa sürüklemek mi?
Sen burda isyan çıksın Kürtleri öldürelim derken bu ülkeye bağlı hiç bir suç işlememiş Kürt vatandaşımız burda bu yazıyı okuduğu zmaan ne hissediyor bunu biliyor musun? onu niye terörün kucağına yitiyorsun?

Çocuk gibi konuşmanın manası yok!!!

Ülkenin geleceğini lise talebeleri belirlemez...

Daha kendi ayağı üstünde durmayı beceremeyen gençler belirlemez...

Hükümetler Ordular İstihbarat kurumları belirler...

Ortamı gerecek laflar yapmayı bırakın lütfen...

NETWORK

Profesör
Reaksiyon puanı
115
Tek cozum kurtlere soykırım yapmaktır baska turlu ısın ıcınden cıkılmaz..

QaFeİN

Profesör
Reaksiyon puanı
19
Abim Hep Der ''Bu Ülkeye 2. Bir Kurtuluş Savaşı Şart Edirne'den Gireceksin Kars'tan Çıkacaksın Ne Eşikte Ne Beşikte'' Önceden Bu Lafa Hak Vermezdim Ama Şimdi Hak Verıyorum

BaRY

Profesör
Reaksiyon puanı
12
İsyanı kürtler değil, sabır taşı çatladı çatlayacak olan Türk halk çıkaracak.Sineye çeke çeke, artık gerildik.

globy7

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ver polise vur emrini bak sokakta bi tanesi kalıyomu bu p..'lerin ee ne demişler adam sandım eşşeği kaba serdim döşşeği eşşek eşşek çıkınca boşa gitti bizim döşek hesabı

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
Ülkenin geleceğini lise talebeleri belirlemez...

Daha kendi ayağı üstünde durmayı beceremeyen gençler belirlemez...

Hükümetler Ordular İstihbarat kurumları belirler...

Ortamı gerecek laflar yapmayı bırakın lütfen...

Ülkenin geleceğini belirleyemez dediğin o lise talebelerinden, orta okul talebelerinden kaçı çanakkale cephesinde vatanı için savaşırken can verdi, nasıl canları pahasına işgal altındaki bir devletten yeni bir vatan ortaya çıkardı, hiç düşündün mü? Şimdi gelmiş, ülkenin geleceğini lise talebeleri belirleyemez diyorsun. Bırak ülkenin geleceğini belirlemede söz sahibi olmayı, sen bugün üzerinde yaşadığın ve vatanım dediğin toprakları bizzat onlara borçlusun.

Okuman için bir alıntı yapmak istiyorum.

"Türk genci, devrimlerin ve rejimin sahibi ve bekçisidir. Bunların lüzumuna, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır; rejimi ve devrimleri benimsemiştir. Bunları zayıf düşürecek en küçük veya en büyük bir kıpırtı ve bir hareket duydu mu, bu memleketin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adliyesi vardır demeyecektir. Hemen müdahale edecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla, nesi varsa onunla kendi eserini koruyacaktır. Polis gelecektir; asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, "polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi degildir" diye düşünecek, fakat asla yalvarmayacaktır. Mahkeme onu mahkum edecektir. Yine düşünecek: "Demek adliyeyi de ıslah etmek, rejime göre düzenlemek lazım!" onu hapse atacaklar. Kanun yolundan itirazlarını yapmakla beraber; bana, İsmet Paşa'ya, meclis'e telgraflar yağdırıp haksız ve suçsuz olduğu için tahliyesine çalışılmasını , kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki, "Ben inanç ve kanaatimin icabını yaptım. Müdahale ve hareketimde haklıyım. Eğer buraya haksız gelmişsem, bu haksızlığı meydana getiren sebep ve amilleri düzeltmek de benim vazifemdir!" İşte benim anladığım Türk Genci ve Türk Gençliği."

Tarih: 5 Şubat 1933.
Yer: Bursa
M.K.Atatürk (Bursa Nutkundan...)

ahky

Profesör
Reaksiyon puanı
65
Felaketin eşiğinden falan dönülmüş değil daha.Bugün camlardan Türk bayrağı sallanıyo sadece,yarın millet inerse sokağa,o zaman görürler felaketi.

zeroaxa

Profesör
Reaksiyon puanı
6
Sonunu düşünmeden hareket etmeyi çok severiz nedense.

Ülkem siyasetini hep askeri darbeler ve asker eskileri şekillebdirdiği ve onlardan kalma yasaları hala kullandığımız için bu haldeyiz.

Bir kaç yıl öncesine kadar kimsenin haberi bile olmayan dersim isyanında askerliğini yapan dedemin anlattıklarıyla büyüdüm.Gariptirki dayım,teyzeoğlum ve sonundada ben 99 da askerliğimi tuncelide yaptım

o günkü o isyana sinsi olamkla suçladığımız amerika ve ingiliz milleeti(sinsilikleri siyaset ustaları olamalarından.Biz ise bileği güçlü savaşçı bir millet olarak kafa yormak yerine kafa koparmayı daha kolay buluyoruz) gibi birçözüm arayışında olmasaydık eğer bugün kalkıpta dersimde şu acılar yaşandı diye tepemize çıkamazdı kimse.

Kimse kusura bakmasın demokratik olmasada onun çevresinde küreselleşen bir dünya,bunun yanında ikili ve çoklu anlşmalar,örgütler,yaptırımlar ve hak araması geçerli yada geçersiz bir çerçeve oturtulmuş sebeplerle hareket etmeden hiç bir işin sonunu göremezsin

kaldıki bu ülkede darbeler hep bu şekilde halk kesimleri karşı karşıya getirilerek kıyımlar sonunda yapılmıştır.

sessiz olmak çok zor,her gün izlediğimde lanet ederek bakıyorum bu maşalara ve düşünüyorum;bunların arasında bir bomba patlasa hiç acımam hatta rahatlarım o an ama bunun @elbruz46 arkadaşın dediği gibi uzun vadede çok zararları var

sinek öldürmeyle sıtmadan kurtulamazsın bataklığın kurutulması lazım ve malesef sineği öldürdüğün teknikle bataklığı kurutamazsın,farklı bir metod uygulaman gerekir

soğukkanlı olmalı ve üçbeş çapulcunun yaptıklarını tüm yörenin kabahati gibi görmemeliyiz.Bu kadar açık değilmi bu.

bunların yaptıklarına bunlar gibi karşılık vererek aynı oyunun oyuncuları oluruz.Belki adımız hain olmaz ama verdiğimiz zarar onların verdiği zarardan daha az olmaz

emptyheart

Profesör
Reaksiyon puanı
25
ne yani aman isyan çıkmsın diye agızlarına bir parmak bal mı sürüldü
eger öyleyse açılım olmazsa yine isyan çıkıcak ozaman ,
budurumda isyan etmesinler diye dedikleri yapılıyo peki bizim kaarımız ne itediklerini öyle yada böyle alıyolar tek çıkar ülke kaosa sürüklenmesin diye başka bir kaosa sürüklenio
bölünme olmuyomu yani şimdi bence oluyo çünkü bende derimki şehitler boşamı oldu masumla boşamı öldü kahrolsun bunu yapan derim al sana bölünme

ennteresan

Asistan
Reaksiyon puanı
1
en caydırıcı ceza idamdır. isyan çıkarsa çıkaranı cezalandırırsın. bu devletşn bi düzeni var bozmak isteyenleri cezalandırsan nasıl kaos olur ki? kürt türk ermeni rum millet ve din farkı gözetmeksizin eşit şekilde yargılayıp uygun cezayı verirsin. böyle söyleyince kolay geliyor da neden uygulanamıyor? neden pkk diye bağarıp polisi(ki toplumda huzuru sağlama da önemli teri olan) taşlayan veletler sokaklarda görülüyor? neden insanlar insan olmanın bilincinden çıkıp yalandan milliyetçilik yapıp eylemlerini haklı göstermeye çalışıyor. geldiğimiz yer aynı gideceğimiz yer aynı. hepimiz bu dünyanın nimetleriyle yaşayan insanlarız. hepimizin yaşadığı ortak toprak parçası dünya.

Elbruz46

Rektör
Reaksiyon puanı
1,338
Ülkenin geleceğini belirleyemez dediğin o lise talebelerinden, orta okul talebelerinden kaçı çanakkale cephesinde vatanı için savaşırken can verdi, nasıl canları pahasına işgal altındaki bir devletten yeni bir vatan ortaya çıkardı, hiç düşündün mü? Şimdi gelmiş, ülkenin geleceğini lise talebeleri belirleyemez diyorsun. Bırak ülkenin geleceğini belirlemede söz sahibi olmayı, sen bugün üzerinde yaşadığın ve vatanım dediğin toprakları bizzat onlara borçlusun.

Okuman için bir alıntı yapmak istiyorum.

"Türk genci, devrimlerin ve rejimin sahibi ve bekçisidir. Bunların lüzumuna, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır; rejimi ve devrimleri benimsemiştir. Bunları zayıf düşürecek en küçük veya en büyük bir kıpırtı ve bir hareket duydu mu, bu memleketin polisi vardır, jandarması vardır, ordusu vardır, adliyesi vardır demeyecektir. Hemen müdahale edecektir. Elle, taşla, sopa ve silahla, nesi varsa onunla kendi eserini koruyacaktır. Polis gelecektir; asıl suçluları bırakıp, suçlu diye onu yakalayacaktır. Genç, "polis henüz devrim ve cumhuriyetin polisi degildir" diye düşünecek, fakat asla yalvarmayacaktır. Mahkeme onu mahkum edecektir. Yine düşünecek: "Demek adliyeyi de ıslah etmek, rejime göre düzenlemek lazım!" onu hapse atacaklar. Kanun yolundan itirazlarını yapmakla beraber; bana, İsmet Paşa'ya, meclis'e telgraflar yağdırıp haksız ve suçsuz olduğu için tahliyesine çalışılmasını , kayrılmasını istemeyecek. Diyecek ki, "Ben inanç ve kanaatimin icabını yaptım. Müdahale ve hareketimde haklıyım. Eğer buraya haksız gelmişsem, bu haksızlığı meydana getiren sebep ve amilleri düzeltmek de benim vazifemdir!" İşte benim anladığım Türk Genci ve Türk Gençliği."

Tarih: 5 Şubat 1933.
Yer: Bursa
M.K.Atatürk (Bursa Nutkundan...)

O gençleri cepheye süren Hükümetler Ordulardı...

Onlar kendi kafasından hüküm veriş iş yapmadı...

Hepsi işin uzmanı Subayların emrinde savaştı...

Benim burada bahsettiğim Düzenli birlikte Emir komuta altında hareket eden gençler değil...

Sokakta kimden talimat aldığı belli olmadan kendi kafasına göre düşman belirleyip saldıran gençliktir...

Konuyu çarpıtmanın anlamı yok...

Çanakkale bir SORUMLU KOMUTAN EMRİ altında BELLİ BİR DÜŞMANA karşı savaşan genç ile

Bilmem hangi siyasi partinin çıkarları doğrultusunda kışkırtılmış genç karşılaştırılamaz...

Bu DTP için de gereçrli onların sokağa döktüğü gençlik için de geçerli,
Başka bir partinin sokağa dökmekle tehdit ettiği ve durmadan kışkırttığı gençlik için de geçerli...

Devlet Sorumluluk İster.
Kimse kendi kafasına hukuk üretip yargya varıp ceza kesemez...

O gençler gerekirse DEVLETİN SEFERBERLİK EMRİ İLE görevlerini bir Komutanın emri altında çok iyi yapabilirler...

Ama Bu gün kim söyleyebilir ki en vatansever partilerin içinde bile provokatörlerin yerleşmediğini?

Yazık değil mi bir kaç provokatör yüzünden o sokaklarda can verecek gençlere?

Üstelik provokatörlerin kışkırtması ile sokakta can veren o gençler gerçekten vatana mı hizmet etmiş olacak yoksa yabancı servislere mi?

Can verdiğinde ŞEHİT diyebilecek miyiz onlara!!!

Lütfen biraz sağduyulu olalım...

Bu ülke korkmayın sahipsiz değil...

Ordusu var devleti var...

Kimsenin de haddine değil insiyatif alarak gençleri bir kaos ortamına bir çatışma ortamına sürüklemek?

Lütfen kışkırtmayalım ortamı...

zeroaxa

Profesör
Reaksiyon puanı
6
ne yani aman isyan çıkmsın diye agızlarına bir parmak bal mı sürüldü
eger öyleyse açılım olmazsa yine isyan çıkıcak ozaman ,
budurumda isyan etmesinler diye dedikleri yapılıyo peki bizim kaarımız ne itediklerini öyle yada böyle alıyolar tek çıkar ülke kaosa sürüklenmesin diye başka bir kaosa sürüklenio
bölünme olmuyomu yani şimdi bence oluyo çünkü bende derimki şehitler boşamı oldu masumla boşamı öldü kahrolsun bunu yapan derim al sana bölünme
birincisi şehitler ölü değildir

ikincisi hiç birşey boşuna değildir,öyle olsaydı Çanakkale ve diğer cephelerde şehit olan onca insanın ardından yapılan teslimiyet anlaşmasıyla hepsinin emeği boşa gitmiş olurdu

kaldıki açılımı yapan bu hükümet olduğu halde ne yazıkki acılı Şehit ailelerinin bazıları verilen madalaya ve taktir nişanlarını yerlere atarak üzerine bastı halbuki onlar Türkiye devletinin nişanlarıydı

mantık karmaşasına düşen kardeşlerim bu konuyu birdaha düşünüp tekrar karar versinler rica ediyorum

Şehitlerimizi sınıflandırmayın pkk ile savaşırken Şehit düşen kişiyle görevi başındayken elektirik çarpması sonucu Şehit düşen kişi aynı rütbededir.Şehitlik boşuna değildir,onlar bu vatana hizmet ederken hayatlarını verdiler hiç bir kuvvet yada anlayış bunu değiştiremez

BuzzKnight

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Bu ülkeye Şeriat şart..Hırsızlık mı yaptı kes elini bidaha mı yaptı diğer elini kes bakalım Hırsızlık yapacak el kalıyormu ondan sonra.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...