Türkiye avrupa birliğine katılırsa ne olur

Zalkren

Asistan
Reaksiyon puanı
277
Sizce ne olur? yanıtlarınızı bekliyorum

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Kıbrıs müzakeresi sonuca bağlanmadıkça ilerlemez. Görüşmelerin tıkandığı müktesebat maddelerinden birisi Kıbrıs Rum yönetiminin bir devlet olarak Türkiye tarafından tanınması. Aksi halde 35 maddenin görüşülmesine devam edilmeyecek.

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Katılırsa mı ne olur?
Katıldığı anda böyle kafasına göre yok efendim şu vergisi yok efendim bu vergisi diye kafalarına göre vergi ekleyemeyecek Türkiye. Avrupa birliği vergi oranları neyse onu uygulamakta mükellef duruma gelecek. Eğer ki Türkiye kendi pata birimini kullanmak istemezse merkez bankası Avrupa merkez bankasına bağlı olacak ve bağımsız kararlar veremeyecek v.s.

Zalkren

Asistan
Reaksiyon puanı
277
Y
Katıldığı anda böyle kafasına göre yok efendim şu vergisi yok efendim bu vergisi diye kafalarına göre vergi ekleyemeyecek Türkiye. Avrupa birliği vergi oranları neyse onu uygulamakta mükellef duruma gelecek. Eğer ki Türkiye kendi pata birimini kullanmak istemezse merkez bankası Avrupa merkez bankasına bağlı olacak ve bağımsız kararlar veremeyecek v.s.
Yani Türk vatandaşı huzura erebilecek mi

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Ayrıya yanlış hatırlamıyorsam Türkiye Avrupa birliğine girmeden bazı Avrupa birliği haklarından yararlanan 1-2 ülkeden birisi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Y

Yani Türk vatandaşı huzura erebilecek mi
Bana kalırsa evet, huzura erecek.

KaTaRaN

Profesör
Reaksiyon puanı
2,513
Zaten katılmış gibi değil miyiz şuan?
Euro kullanmamak ve seyahat dışında başka bir sorun yok gibi

Zalkren

Asistan
Reaksiyon puanı
277
Ayrıya yanlış hatırlamıyorsam Türkiye Avrupa birliğine girmeden bazı Avrupa birliği haklarından yararlanan 1-2 ülkeden birisi.

Bana kalırsa evet, huzura erecek.
Dolar düşer mi pc topluyucam da hızlıca düşsün. tek derdim o

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Var.
Dolar düşer mi pc topluyucam da hızlıca düşsün. tek derdim o
Türkiye kendi para birimini kullandığı sürece revelüasyon yapılmadıkça ve Türkiye petrol gibi katma değerli ve sürekliliği olan ihracatlar yapmadığı sürece zor.

Peki şuanki vergiler kalkar mı?
Kafalarından vergi ekleyemezler eklenen vergiler kaldırılır.

Bir çok haktan yararlanamıyoruz.
Hayır değiliz. Eğer katılmış olaydaydık sen Almanya’ya gidip Mercedes alıp hiçbir ek vergi ödemeden Türkiye de kullanabilecektin.

xPhoenix06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,187
Kafalarından vergi ekleyemezler eklenen vergiler kaldırılır.
Peki Avrupa Birliği'ne katıldığımız gibi para birimimiz Euro olarak mı değişecek yoksa TL kullanmaya devam edecek miyiz? Eğer değişmezse bunu Türkiye mi belirler AB mi?

Zalkren

Asistan
Reaksiyon puanı
277
Erdoğan açıklama yaptı AB girmek için bir şeyler falan filan tam hatırlamıyorum...
Peki girebilir miyiz?

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Bizim Avrupa Birliğine almayacaklarını ilk olarak belirteyim...

Alırsalar ülke için çok iyi olur. ( Bizim insanımız cin fikirli olup sürekli sistem açıklarını kovalağı için çok büyük fayda sağlayacaktır. Okumak için yurtdışına rahatça okumaya veya çalışmaya gitme kendini geliştirebilme Avrupa birliği mali desteklerinden yararlanma ekstra krediler. Oralardan eş bulup vatandaşlık ve mal sahibi olma vb liste uzar gider.

Yakın zamandan bir örnek ile Bulgaristan girdi mesela. Ne oldu çoğu genç Avrupa ülkelerine rahatça eğitim almaya veya Çalışmaya gidebildi. ( Orada asgari ücret çok düşükken ülkelerine veya aileleri yüksek meblalar gönderebilmeye başladı ve şahıslan zengileşmeye yaşam standartları artmaya başladı. )
Avrupa birliği senin vergine karışmaz genel olarak. Vergi sistemine pek müdahale etmez ama Avrupa birliği ülkeleri arasında vergi anlaşmaları olduğu için düşük rakamlar ile ürün gelebilir. ( Araba telefon Bilgisayar parçası gibi ama tevlet ekstra vergilere devam edecektir )
Sonra Bulgaristan Avrupa birliğinin para birimine geçmedi mesela. Ama ne yaptı kuru sabitledi. Eskiden 1 TL 1.2 ile 0.9 Leva flandı ama şuanki durumda bakıyorsun 1 Leva 4 TL. ( Burgar vatandaşları günü birlik Türkiye'ye alışverişe geliyor yada Tatile Türkiye'ye geliyor ucuz diye. )

PropHeTe

Profesör
Reaksiyon puanı
2,398
Bunun tek bir yolu var o da eğer nüfusun tamamı yada en az %99 u Hristiyan olur ise belki ön görüşmeye çağırırlar onun dışında hayal bile ettirmezler bunca suriyeli mülteci varken o da yalan olur. Unutmayın Avrupa sizi kıskanıyor, imf de borç alabilmek sizbize yetersiniz diye kampanya başlatmış ((! =

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Peki Avrupa Birliği'ne katıldığımız gibi para birimimiz Euro olarak mı değişecek yoksa TL kullanmaya devam edecek miyiz? Eğer değişmezse bunu Türkiye mi belirler AB mi?
Bunun kararını Türkiye verir. Eğer Türkiye Euro kullanmak isterse bunun koşulları var, bu koşulları yerine getirirse Euro kullanmaya başlayabilir fakat koşulları yerine getirmezse Avrupa birliğine katılsa bile Euro kullanamaz.

drjacob

Profesör
Reaksiyon puanı
704
katılmaz , katırlırsa bizim için iyi olur ama almazlar yedirmezler

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059

Aynen öyle 85 milyon üstü nufuslu bir Müslüman Türkiye Avrupa'yı baştan fetih etmeye çıkar öyle bir şey olsa serbest seyahat gelse hele düşünemiyorum kimler nerelere gider nerelere ayak basar.

Mxns

Asistan
Reaksiyon puanı
91
Batmakta olan gemiye binersek tüm kaynaklarımızı daha hızlı eritiriz.

• Beğen
Reactions: TBM

xPhoenix06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,187
Arkadaşlar biz şuan da ne reddedildik ne de kabul edildik bu kararın sonuçlandırılması/sonlandırılması için herhangi bir tarih verildi mi? Mesela 2023'te karar verilecek vs. gibi?

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Ankara antlaşmasına istinaden her koşulu yerine getirdiğimizde sizi almıyoruz diye bir yanıtı Türkiye’ye veremezler. Ankara antlaşması açıktır.

Arkadaşlar biz şuan da ne reddedildik ne de kabul edildik bu kararın sonuçlandırılması/sonlandırılması için herhangi bir tarih verildi mi? Mesela 2023'te karar verilecek vs. gibi?
Anlara antlaşmasına istinaden Türkiye’yi red edemezler.

TBM

Dekan
Reaksiyon puanı
358
Mümkünse girmeyelim. Sormuyorlar ki girmek istiyor musunuz diye bize.

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Bir tane video izledim sanırım karar 2021 veya 2023'te açıklanacak umarım doğrudur.
Hayır öyle birşey yok. Türkiye şuan müzakere aşamasındadır. Müzakereler 35 fasıldan ibarettir. Türkiye bu 35 fasılı yerine getirdiği zaman Avrupa birliği parlementosunda oylama yapılır ve karar verilir. Fasıllar bitmeden biz sizi almayacağız diyemezler.

Kabul edilmemekte bir red edilme şekli değil mi ?
Kaşın kara der gözün kara der. En olmadı siz kokereç yiyonuz alamayız der konuyu kapatır :)
35 fasıl yerine getirildikten sonra hiçbir engel kalmaz.

İlgili 35 fasıl maddesi resimde mevcut.
C99E39B5-828A-483F-98ED-09B6C25940CF.jpeg

Abdullah Alkan

Doçent
Reaksiyon puanı
417
Bana kalırsa şuan Türkiye'nin Avrupa birliğine girmesi ne Türkiye'nin işine geliyor nede Avrupa birliğinin.
Yıllardır aynı tartışma kendimi bildim bileli biz oraya girmeye çalışıyoruz, onlarda bizi bir şekilde birşeyleri bahane edip almamaya.
Bunca yıldır olmayan şeyin Türkiye bir süper güç haline gelene kadar olacağını da sanmam.
Avrupanın bize muhtaç olacağı bir döneme gelirsek o zaman anca gireriz biz oraya, tabi o zaman girmemize gerek kalırsa.

ByMoToRisT

Asistan
Reaksiyon puanı
181
Müslüman olduğumuz için hayalini bile kurmak saçma. Asla bizi yanlarında istemezler. :)

Düşük bir ihtimalle euro kullanırız. Euro olmasa bile TL değişir.

Yönetimde bayağı bi değişim olur ki bu muhtemelen bizim aleyhimize olur.