Turkcell ' den Büyük Ayıp

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Juggernaut

Profesör
Reaksiyon puanı
41
Can Dündar, 'Mustafa' filmi için Turkcell'e sponsorluk teklif etti. Turkcell de yaklaşık 350 bin euro'ya sponsor olmayı kabul etti. Ancak filmi izleyen Turkcell yöneticileri 'Bizim toplumun her kesiminden müşterimiz var. Bu filme sponsor olursak bir kesimin tepkisini çekeriz' diiyerek sponsorluktan son anda vazgeçti. Can Dündar'ın filmine Sabancı Holding sponsor oldu..Vatan Gazetesi'nde Ercan İnan
fft16_mf124776.Jpeg
olayın perde arkasını şöyle yazdı:

Bu yıl, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 70’inci ölüm yıldönümü. Bugüne kadar Atatürk ile ilgili yapılmış film ya da belgesellerde, hep kahraman bir lider gösterildi. Atatürk yüceleştirilirken, insan yönünü toplum olarak atladık. Türk şairi, edebiyatçısı, romancısı da atladı.

Can Dündar’ın ‘Mustafa’ filmi işte böyle bir boşluktan çıktı. O yüzden de adı Atatürk değil, Mustafa oldu.

Dündar, “Mustafa” projesine start verdiğinde filmine sponsor arayışına girdi.

Turkcell, sponsorluk teklifine olumlu yanıt verdi. Can Dündar ile Turkcell yetkilileri arasında toplantılar yapıldı ve el sıkışıldı. Edindiğim bilgilere göre Turkcell bu projeye yaklaşık 350 bin euroluk bir destek vermeyi kabul etti.

Ancak film bittikten sonra ilginç bir gelişme yaşandı.

Turkcell’in CEO’su Süreyya Ciliv, filmin bir kopyasını istedi.

“Sponsoru olduğumuz filmi izlemek istiyoruz. Bu konuda yönetimdeki diğer arkadaşlarımızın da görüşünü almak istiyorum” dedi.

Filmin bir kopyası Turkcell’e gönderildi. Turkcell üst yönetimi filmi izledi.

Filmi izlendikten sonra ani bir kararla Turkcell filme sponsor olmaktan vazgeçti.

Can Dündar’a sponsorluktan çekilme nedenine dair herhangi bir açıklama yapılmadı.

Ancak Turkcell yönetiminde filmi izledikten sonra ortaya çıkan ve sponsorluktan da geri adım atılmasına neden olan görüş şuydu: “Bizim Turkcell olarak toplumun her kesiminden müşterimiz var. Böyle bir filme sponsor olarak müşterilerimizin bir kısmını karşımıza alma riskini üstlenemeyiz.”

İnsanın inanası gelmiyor ama ne yazık ki Turkcell ve Mustafa filminin yöneticileri arasında iplerin kopmasına, Turkcell yönetiminde ortaya çıkan bu görüş neden oldu.

Filmin senaristi ve yönetmeni de olan Can Dündar, Turkcell’in son saniye golü ile zor duruma düşmüştü. Neyse ki devreye Sabancı Holding girdi. Can Dündar ile görüşen Güler Sabancı, Mustafa filmine, Holding olarak sponsor olmayı kabul etti. Yine edindiğim bilgilere göre Sabancı Holding’in filme sponsorluk katkısı yaklaşık 300 bin euro civarında olacak.

http://www.milliyet.com.tr/Ekonomi/...urkcell neden Mustafa filmine sponsor olamadi

Chester Merve

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Avea'ya gitseydin böyle olmazdı Can. :mrgreen:

Şaka bir yana, Atatürk'le ilgili bir şeyde "Toplumun her yerinden müşterimiz var." diyerek nasıl işin içinden çıkabiliyorlar anlamadım. Film bir sağ-sol filmi değil ki. (Anladığım kadarıyla.)

Stone

Profesör
Reaksiyon puanı
10
Adıda "Türkcell" bu kuruluşun.......

byuCk

Doçent
Reaksiyon puanı
1
Turkcell haklı. Tarafsız olmaları gerekiyor. Ne laikci ne islamcı ne kürdü alevisi TÜRKÜ vs.

centigrade

Doçent
Reaksiyon puanı
4
gunde belki onlarca sponsorluk anlaşması yapılıyor ülkemizde veya onlarcası bozuluyor.

neden Turkcell in yaptığı ayıp! olarak addediliyor.sonuçta karşınızdaki ticari bir firma ve çıkarlarını düşünmek zorunda.ayrıca yazıda sanki bi eksiklik var gibi veya ben bir çıkarımı yanlış yaptım.

Ancak Turkcell yönetiminde filmi izledikten sonra ortaya çıkan ve sponsorluktan da geri adım atılmasına neden olan görüş şuydu: “Bizim Turkcell olarak toplumun her kesiminden müşterimiz var. Böyle bir filme sponsor olarak müşterilerimizin bir kısmını karşımıza alma riskini üstlenemeyiz.”

benim anlamaıdğım kısım bu.nerden haberleri olmuş Turkcell den böyle bir açıklama gelmemiş sanki sadece çıkarım yapılmış.sanki biraz karalama kampanyası yapılıyormuş hissi uyandı bende.

ayrıca bu durum yazarın dediği gibiyse dahi ,ve sözleşmede geri çekilme haklarıda varsa bunu neden büyütüyorlar ve haber yapma ihtiyacı duymuşlar enterasan.

işin içinde Atatürk' ün hayatının olması sanki suistimale açık bir konu gibi durduruğundan ve can dündar denen şahsiyet toplumun yumuşak karnına kombine atak yapmakta usta olduğu için bu işten vazgeçmiş olmasınlar.

Turkcell 'i yönetenler her türlü şirketlerinin çıkarlarını gözetmekle yükümlüyse ve bunun için para alıyorlarsa kimsenin kimseye ayıp olacak bir hareket yapmadığı kanaatindeyim...

pesimist

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
2,035
Sorun teşkil eden bir haber. Kim aktifleştirdi bilmiyorum ama kilit...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...