Soru Türkçe yazılım mühendisliği okursam kolay iş bulabilir miyim?

zicco7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
100 bin sıralamada Antalya akev gibi bir ünide İngilizce olmayan bir bölüm çok dezavantajlı olur mu. İngilizcemi üni okurken geliştirmeyi düşünüyorum.

Linux ?

Öğrenci
Reaksiyon puanı
10
Yazından tam anlaşılmıyor ama sanırım şunu kastettin: İngilizcen iyi değil ve Türkçe bölüm dezavantajlı olur mu?
Eğer buysa cevap: Hayır, aynı eğitim verilecek hemen hemen zaten.

cskn95

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Senin nerede okuduğun kaç puan aldığın kimsenin umurunda değil. GitHub hesabı aç, bir şeyler yap, yükle. Oyun mu yapacaksın? İş başvurusunda ilk soracakları şey daha önce oyun yaptın mı olacak. Mobil mi? Uygulaman nerede?

Sıradan Kullanıcı

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
8,087
Ha ingilizce okumuşsun ha Türkçe fark yok yazılım için. Önemli olan senin kendini doldurman. Liseden sonra yazılımla uğraşıp bu işi meslek olarak yapan bir sürü tanıdığım var illa Yazılım Mühendisliği şart değil bu iş için. Tabi şirketlere girip çalışmak için diploma önemli fakat serbest çalışanlar pek diploma bakmıyor işe bakıyor.

MTATurkey

Asistan
Reaksiyon puanı
213
100 bin sıralamada Antalya akev gibi bir ünide İngilizce olmayan bir bölüm çok dezavantajlı olur mu. İngilizcemi üni okurken geliştirmeyi düşünüyorum.
Elbette ki İngilizce okumanın bir takım avantajları var fakat kimse de sen bölümünü İngilizce okudun diye kapıları açmıyor, iş tamamen kendini geliştirip güncel tutabilmende. Fakat ben İngilizce bölüm okumasanız da dediğiniz gibi kendinizi İngilizce'de geliştirmenizi kesinlikle öneriyorum.

kmurat

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,733
İş bulmak her meslekte ve her zaman zor.
Kolay bulunan bir iş yok.
Kolayca ve sınavsız ve referanssız bir işe alınırsan, bil ki seni dolandıracaklar.

zeuszeus2023

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ha ingilizce okumuşsun ha Türkçe fark yok yazılım için. Önemli olan senin kendini doldurman. Liseden sonra yazılımla uğraşıp bu işi meslek olarak yapan bir sürü tanıdığım var illa Yazılım Mühendisliği şart değil bu iş için. Tabi şirketlere girip çalışmak için diploma önemli fakat serbest çalışanlar pek diploma bakmıyor işe bakıyor.
Liseden sonra yazılımla uğraşıp iş bulanların yaptığı işler ve kazandığı para konusunda bilgin var mi?

drjacob

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
742
iş yok ben bulamıyorum , o yüzden yurt dışına çıkmaya bak.

Sıradan Kullanıcı

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
8,087
İnternet Caffe de çalışan birini tanıyor.
Üzülerek söylüyorum ki çevrenizle çevremi karıştırıyorsunuz :)
Liseden sonra yazılımla uğraşıp iş bulanların yaptığı işler ve kazandığı para konusunda bilgin var mi?
Yabancı bir şirkete çalışıyor evinden, İzmir gibi bir şehirde rahatlıkla yaşamını sürdürüp birikim yapacak düzeyde para kazanıyor diyebilirim, kazandığı rakamı söylemem uygun olmaz lakin TL ile maaş almadığını söyleyebilirim.

kmurat

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,733
Hikaye.
Ne iş yaptığını bile söyleyemiyor.
Sende yap o zaman.

Sıradan Kullanıcı

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
8,087
Hikaye.
Ne iş yaptığını bile söyleyemiyor.
Sende yap o zaman.
Bir firmanın stok kontrol sisteminin yazılım ekibinde çalışıyor.

Bu rahatsızlık sebebiniz ne? 21 yaşında birinin sizden katbekat fazla para alması mı? Konunun başından beri iğneliyorsunuz.

Ek olarak ben yazılımcı değilim farklı bir alanda mühendisim. Doğal olarak yazılım işinde çalışmıyorum bu kadar basit?

kmurat

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,733
Yedim hikayeni.

cskn95

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4

İnternet Caffe de çalışan birini tanıyor.
1-2 tane sertifika, dolu portföy ve GitHub profiliyle diploma olmadan da bir yerlerden başlayabilirsin, daha önce çalıştığın yerleri referans gösterip yükselebilirsin. Yazılım sektöründe görülmemiş, duyulmamış şeyler değil. Yazılımı üniversitede değil Hintli abilerden öğrendiğin için diploman çok umursanmıyor. Elinde diplomayla kapıya gidersin, adam göz ucuyla bakar ve sana o kutsal cümleyi kurar: "GitHub aç bakalım yeğen ne projelerde çalışmışsın...".

kmurat

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,733
1-2 tane sertifika, dolu portföy ve GitHub profiliyle diploma olmadan da bir yerlerden başlayabilirsin, daha önce çalıştığın yerleri referans gösterip yükselebilirsin. Yazılım sektöründe görülmemiş, duyulmamış şeyler değil. Yazılımı üniversitede değil Hintli abilerden öğrendiğin için diploman çok umursanmıyor. Elinde diplomayla kapıya gidersin, adam göz ucuyla bakar ve sana o kutsal cümleyi kurar: "GitHub aç bakalım yeğen ne projelerde çalışmışsın...".
Sen kaç iş başvurusu yaptın şimdiye kadar yiğen?
Bu senin multi hesabın mı oluyor?

Bu palavracılar da altta kalmamak için her şeyi yapabiliyor.

cskn95

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4

Mesajlara bak?Çocuk gibisin vallaha ya yiğenli miyenli konuşunca adam mı oldun? Birinin üslubundan yaşı direkt belli oluyor zaten. Bilmediğin sektörler hakkında çok atıp tutma da bilenlere rezil olma. Engelle tuşunu siteye koyandan Allah razı olsun.

突厥汗國

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
1,242
Yazılımcı olman için Dil hatta Extra dil bilmen dahı gerekir, bu senın açından + olacaktır.
Avrupa'da calısmak ıstersen senın acından Çok rahat Bir etken olacaktir.
Dil Bilmeden YAZILIM Sektörüne atılman sana Pek ıyı bır sonuc vermeyecegını acıkca söyleyebılırım Bir Yazılımcı olarak.
Okul ve donanım senın kafa anlama yetegıne baglı olan seylerdir.
Dil kurslarına erken yasta katılmak hasır nesir olmak Windowsları ıngılızce kullanmak Kelime pekıstrmek senın zekana ıyı gelecektir.

Dil+Donanımdır. Avrupada veya Türkiye hatta sartlarında bile en az ingilizce, almanca dilleri ragbet suan görüyor..

kmurat

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,733
Mesajlara bak?Çocuk gibisin vallaha ya yiğenli miyenli konuşunca adam mı oldun? Birinin üslubundan yaşı direkt belli oluyor zaten. Bilmediğin sektörler hakkında çok atıp tutma da bilenlere rezil olma. Engelle tuşunu siteye koyandan Allah razı olsun.
16 yaşındasın ve başkalarından duyduklarını gerçek sanıp bilge adam Fantazisi yaşıyorsun. Hayatında 3 satır kod yazmışlığın yok.

Varsa bir örnek at, görelim.

Sıradan Kullanıcı

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
8,087
Muhtemelen orta yaş sendromuna girmiş, gençlerin yazılımda kendini geliştirip 2 3 yılda kazandığı parayı ömrü boyunca kazanamadığı için kıskançlıktan sağa sola saldıran bir tip. O yüzden çok uğraşmayın he deyin geçin.

İkinci bir ihtimal ise çocuğu veya tanıdığı bir yazılım mühendisi ve kendini geliştiremediği için iş bulamamış, bunu kabullenmeyip yazılıma boş diyor. Para kazanma muhabbetine yine kedi erişemediği ciğere mundar dermiş misali çok tepki gösteriyor.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,285
Ben alaylıyım. Şansım dikkat çekmeyen bir alanda bilgi sahibi olmak oldu. Yani bu işler illa okula bakmıyor.

Fakat okul büyük bir avantaj. Ölüsü de dirisi de cidden CV'de çok şık duruyor. Benim gibi ilk işinizi "Ağbi sözel bölüm okudum ama fıstık gibi adamım, deneyin çok memnun kalacaksınız" gibi aramaktansa isterse Sütçü İmam olsun "Okulunu okudum, şimdi de işimi istiyorum" demenin ciddi bir ağırlığı var.

Ama okul adamı direkt işe sokmuyor. Size aslında iyi bir yazılım anlayışı katar ancak bunun üzerine çok şey katmanız lazım. Bu da kesinlikle "Hintli abiler" değil. Hintli abiler köri kokan pis bir odada iki üç dolara günü geçirmenin derdinde, yaşam koşulları sizin alışık olduğunuzun çok çok altında. Sizden beklenen şey Türkiye'de ve Batı'da elit yazılımcılar olmanız. Yalnız anlaşılmasın, Hintlilerle derdim yok. Onlara iki üç dolar yeterken size ayda 300 dolar küfür gibi gelir.

Hâliyle alaylı da olsanız okullu da olsanız yine üniversitelerin verdiği dökümanlara işiniz düşecek. CS50 diye bir program var mesela. Harvard bilgisayar bilimlerini giriş dersini kamuya açık yayınlıyor ve ödevlerini size de paylaşıyor. Çok eğlenceli olduğu gibi, orada anlatılan konuları iyice özümsemiş yazılımcı ile sadece framework kasmış, dünyayı frameworkten ibaret gören yazılımcı arasında ciddi bir sınıf farkı var. Framework yazılımcısı bugün para kazansa da yarın yok.

Üniversitelerde verilen eğitim biraz eski, doğru. Hocalar da antika tipler. Ama orada verilen eğitim her zaman geçerli olan bir eğitim ve olayın temellerini öğreniyorsunuz. Gereken önemi verin derim. Bir gün frameworkleri yazan belki siz olursunuz.

Başlığa cevabım şu: Nasıl ki Arapça bilmeyen İmam olmazsa İngilizce bilmeyen bilgisayar şeycisi de olmaz. Şey'in yerine istediğinizi koyun. Ünvanınızda "Bilgisayar" kelimesi geçsin istiyorsanız ve ciddiye alınmanın derdindeyseniz İngilizce'yi tırmalayın. Türkçe kaynaklar ya eksik, ya eski, ya da kusurlu. Esas belgelere İngilizce'de ulaşırsınız.

Bu arada github olayı tam geyik. Aklında fikir yoksa anca todo aplikasyon koyarsın çeşit çeşit. Beni ağlata ağlata mülakata almış senior yazılımcıların github'ı bomboştu.

Son düzenleme:

cskn95

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
@Finix hocam yanlış anlaşılma olmasın, aşağılamak amaçlı söylemiyorum ama üniversiteye gitmediğiniz mesajdan anlaşılıyor ?

Türkiye'de okullar öyle CS50 gibi falan değiller maalesef. Hocalar resmen otomatik slayt okuyucular, geçip iki tuşa basıp mıymıy konuşup gidiyorlar. Öğrenciler de pek öğrenci değil, muhtemelen bu yüzden. 100 kişilik sınıfta sizin gibi öğrenme hevesi olan, kendine bir şeyler katmaya çalışan 3-5 kişi zor bulursunuz. Verilen projelerde çoğu kişinin son gece kopyala yapıştır yaptığına çokça şahit oldum. Kızların işi zaten daha da kolay, masum erkek kardeşlerimizle aynı ekipte olup gözlerini boyayarak sınıf geçenler var? Şu anda 20K'ya çalışan bir arkadaşım var üniversiteden, doğrudan kendisi de itiraf ediyor, staja torpille girdim, hiçbir şey bilmiyordum orada öğrendim diye. Bu tipler gerçekten çoğunluklar. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi bitirmiş bi' arkadaşım da 3.sınıfta daha IDE açmayı bilmeyen adam gördüm diyordu bana.

Kısaca okullar rezaletler. Üniversiteden bir şey almak için tırnaklarınla ve dişlerinle kazıman lazım. Diploma güven verme konusunda da çok işe yaramıyor artık. En azından ben pek faydasını hissedemedim. Her defasında GitHub sordular, tecrübelerimi sordular.

GitHub'ın anlamı da şirketler senin elle tutulur ne yaptığını görmek istiyorlar. Okul okumuş olman, diploman varlığı dışında bi' anlam ifade etmiyor. Ben bunu okumasın diye yazmıyorum, okumadan çok daha zor ama okuyunca da iş bitmiyor. Sadece okul okumuş birisi torpilsiz aç gezer. Staj başvurusunda bile benden alanla ilgili projelerimi isteyen şirketler vardı. Stajyerde tecrübe arıyor adamlar...
Bu da kesinlikle "Hintli abiler" değil.
Yazılımın büyük çoğunluğunun "fancy googling" olduğu günümüzde bir gerçek. Hintli abiler burada devreye giriyor. Durup kimse zaten bunlardan ders almıyor. YouTube'a yazıyorsun, "Flutter SQL connection" diye karşına çıkan 10 kanalın 7-8'i en az Hintli abi oluyor. Takıldığın library'leri böyle böyle öğreniyorsun. Stackoverflow'da da tonla var bu abilerden. İşin syntax tarafı değil bunlar, zibilyon kütüphane var okulda hiçbirini göstermiyorlar ki sana. int x = 3 tamam geç kafası var. Default kütüphaneler, default syntax.

busrazegn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Yaklaşık 3-4 senedir profesyonel olarak çalışıyorum. İngilizce'nin eksikliğini çok fazla hissediyorum. Ayrıca şimdiye kadar görüştüğüm hiçbir firma okuduğum okulu, bölümü, diploma puanımı vs. sormadı. Çünkü işverenler de biliyor ki bu iş okulda öğrenilebilecek bir iş değil. Kolay mezun olabileceğin bir okulda kendin bir şeyleri öğrenmek mi yoksa ders ağırlığından başını kaldıramadan mezun olmak mı dersen ben ilkini tercih ederim. Şu anda her firmanın işe alırken sorduğu şeyler geçmiş projelerin, bildiğin yazılım dilleri, yaptığın projelerde yazılım dillerini nasıl kullandığın ve en önemlisi İngilizce bilip bilmemen.

kmurat

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,733
Bu @gereksiz kullanıcı kardeşlerin okul ile ne dertleri var? Anlamak zor. Belki Liseyi bile okuyamamışlar. Hint videoları izleyerek işi öğrenmişler. Eminim üç satır kod bile yazamıyorlar. Ama sallıyorlar. (İkisi de aynı kişi zaten)

Kütüphaneleri hintsiz çözemiyorlarmış. İzlemeye devam edin.

İngilizce konusuna gelirsek, Antalya zaten bir Turizm Başkenti. Bolca uygulamalı çalışma yapma şansı olacak zaten kendisinin. Tabi kendisini odaya kapatıp oyunlarla zamanını heba etmezse.

İngilizce günümüzde her meslekte önemli. Tornacı dahi olsanız.

cskn95

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Kütüphaneleri hintsiz çözemiyorlarmış. İzlemeye devam edin.
Yazılım sektöründe olan kişiler arasında dönen şu "Hintli" geyiğini bu kadar ciddiye almana mı güleyim yoksa yazılan 4 paragraftan bunu çıkarmış olmana mı bilemedim.

Okumuş olsan geyiği, şakayı anlardın. Ya da biraz sektöre dahil popüler kültürün olsa. Benim okulla derdim yok, okudum işime bakıyorum. Okurken de çalışıyordum, lisedeyken de. Yakın arkadaşım daha 2.sınıftayken mezun olmuş şirkette çalışan mühendislerden daha çok para kazanıyordu. Bir yandan e ticaretle uğraşan ilaç şirketi için internet reklamları çıkarken diğer yandan Karmod, Aktur, Pilotcar gibi şirketlerle yazılım çözümleri üstünde çalışıyordu. Hatırlarım adam 30 bin TL'lik sözleşme bağlamıştı daha diplomasız öğrenciyken.

Yazılım hakkında, sektör hakkında en ufak bilgisi olmayan lise terk 20 yaşında çocuksun burada özgüvenle sallıyorsun. Gel Bursa'ya sana diplomasız yapılan işleri, kazanılan paraları göstereyim.

Okuduğunu anlamadan mahrum, hayatında tek kitap okumamış cahilin tekisin. Yazılan mesajların tek tük kelimelerini cımbızlayıp kendi kendine laf sokma dertlerindesin. Dediğim gibi üslubundan zaten yaşın belli oluyor. 20 bile şüpheli. Kalkmış bir de aynı kişi diyor ?
Bir şu mesaja bak,

Bir de bu cevaba bak? Hadi hayırlı akşamlar ezik ruhlu kardeşim. İnsanlara sanal alemde çıkışarak egonu tatmin etmeye devam et sen.

kmurat

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,733
......... İŞ BAŞVURUSU .............

İnternet üzerinden başvuru

CV
Vesikalık Foto
Diploma / lar
Sertifika / lar

Mail ile gönderilen belgeler değerlendirilir ve bir geri dönüş olur veya olmaz. Genelde 100 başvuruda 1 - 3 geri dönüş olur.

Şahsi başvuru

Güvenlik görevlisi karşılar ve ziyaret sebebi öğrenildikten sonra bir boş salona veya odaya yönlendirir ve bir başvuru formu verir.

Diploma ve varsa sertifika kopyaları birlikte istenir.

Her 100 başvuruya 1 veya bir kaç geri dönüş olur.

Görüşmeye Çağrı

Başvurunuz değerlendirilir ve görüşmeye çağırılırsanız, ilk görüşeceğiniz kişi, şirketin İnsan Kaynakları sorumlusu olur.

Teknik bilgi gerektiren mesleklerde bir de bilgili bir bölüm şefi görüşmeye katılır ve sizi genelde sözlü olarak sınar. Onlar onay verirse ilk kez çalışacağınız bölümün Müdürü ile gçrüşürsünüz.

Sonra ilk ay sınama ayı olur ve beğenmedikleri yeni kişiler ile ilişiği keserler.

Küçük veya Orta ölçekli şirketlerde.

Müdür de, İnsan Kaynakları da, Bölüm sorumlusu da aynı kişi olabilir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Yazılım sektöründe olan kişiler arasında dönen şu "Hintli" geyiğini bu kadar ciddiye almana mı güleyim yoksa yazılan 4 paragraftan bunu çıkarmış olmana mı bilemedim.

Okumuş olsan geyiği, şakayı anlardın. Ya da biraz sektöre dahil popüler kültürün olsa. Benim okulla derdim yok, okudum işime bakıyorum. Okurken de çalışıyordum, lisedeyken de. Yakın arkadaşım daha 2.sınıftayken mezun olmuş şirkette çalışan mühendislerden daha çok para kazanıyordu. Bir yandan e ticaretle uğraşan ilaç şirketi için internet reklamları çıkarken diğer yandan Karmod, Aktur, Pilotcar gibi şirketlerle yazılım çözümleri üstünde çalışıyordu. Hatırlarım adam 30 bin TL'lik sözleşme bağlamıştı daha diplomasız öğrenciyken.

Yazılım hakkında, sektör hakkında en ufak bilgisi olmayan lise terk 20 yaşında çocuksun burada özgüvenle sallıyorsun. Gel Bursa'ya sana diplomasız yapılan işleri, kazanılan paraları göstereyim.

Okuduğunu anlamadan mahrum, hayatında tek kitap okumamış cahilin tekisin. Yazılan mesajların tek tük kelimelerini cımbızlayıp kendi kendine laf sokma dertlerindesin. Dediğim gibi üslubundan zaten yaşın belli oluyor. 20 bile şüpheli. Kalkmış bir de aynı kişi diyor ?

Bir şu mesaja bak,

Bir de bu cevaba bak? Hadi hayırlı akşamlar ezik ruhlu kardeşim. İnsanlara sanal alemde çıkışarak egonu tatmin etmeye devam et sen.
Fena basmışım kuyryğuna ki, yazmış döktürmüşsün. Çok önemli diyorsan paylaşsana github'unu.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,285
@Finix hocam yanlış anlaşılma olmasın, aşağılamak amaçlı söylemiyorum ama üniversiteye gitmediğiniz mesajdan anlaşılıyor ?

Türkiye'de okullar öyle CS50 gibi falan değiller maalesef. Hocalar resmen otomatik slayt okuyucular, geçip iki tuşa basıp mıymıy konuşup gidiyorlar. Öğrenciler de pek öğrenci değil, muhtemelen bu yüzden. 100 kişilik sınıfta sizin gibi öğrenme hevesi olan, kendine bir şeyler katmaya çalışan 3-5 kişi zor bulursunuz. Verilen projelerde çoğu kişinin son gece kopyala yapıştır yaptığına çokça şahit oldum. Kızların işi zaten daha da kolay, masum erkek kardeşlerimizle aynı ekipte olup gözlerini boyayarak sınıf geçenler var? Şu anda 20K'ya çalışan bir arkadaşım var üniversiteden, doğrudan kendisi de itiraf ediyor, staja torpille girdim, hiçbir şey bilmiyordum orada öğrendim diye. Bu tipler gerçekten çoğunluklar. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi bitirmiş bi' arkadaşım da 3.sınıfta daha IDE açmayı bilmeyen adam gördüm diyordu bana.

Kısaca okullar rezaletler. Üniversiteden bir şey almak için tırnaklarınla ve dişlerinle kazıman lazım. Diploma güven verme konusunda da çok işe yaramıyor artık. En azından ben pek faydasını hissedemedim. Her defasında GitHub sordular, tecrübelerimi sordular.

GitHub'ın anlamı da şirketler senin elle tutulur ne yaptığını görmek istiyorlar. Okul okumuş olman, diploman varlığı dışında bi' anlam ifade etmiyor. Ben bunu okumasın diye yazmıyorum, okumadan çok daha zor ama okuyunca da iş bitmiyor. Sadece okul okumuş birisi torpilsiz aç gezer. Staj başvurusunda bile benden alanla ilgili projelerimi isteyen şirketler vardı. Stajyerde tecrübe arıyor adamlar...

Yazılımın büyük çoğunluğunun "fancy googling" olduğu günümüzde bir gerçek. Hintli abiler burada devreye giriyor. Durup kimse zaten bunlardan ders almıyor. YouTube'a yazıyorsun, "Flutter SQL connection" diye karşına çıkan 10 kanalın 7-8'i en az Hintli abi oluyor. Takıldığın library'leri böyle böyle öğreniyorsun. Stackoverflow'da da tonla var bu abilerden. İşin syntax tarafı değil bunlar, zibilyon kütüphane var okulda hiçbirini göstermiyorlar ki sana. int x = 3 tamam geç kafası var. Default kütüphaneler, default syntax.
Sorun değil. :) Hatta ara ara yer verdiğin yüceltmelere teşekkür etmem gerekir.

Elbette ki Harvard ile bizim taşra üniversitelerini aynı seviyede görmüyorum. O kadar da üniversitelerden bihaber değilim ki başka bir bölüm okudum en azından. :D Fakat üniversitelerin zayıflığından ötürü bütün müfredatın geçersiz ve eski olduğuna hükmeden bir grup var. Üniversitelerin salt sektörde aranan framework bilgisine adam yetiştirmesi gerektiğini düşünüyorlar. Hani ilk sene C#, ikinci sene javascript gidelim gibi saçma sapan bir anlayışları var. Zamanında üniversitede alınmış kararlara belli belirsiz çok saldırıyorlar. C++ görünce çocuklar sinir krizi geçiriyor resmen. İşletim sistemleri, veri yapıları, bilgisayar mimarisi vs gibi her türlü dersi gereksiz görüyorlar ve bu dersleri almalarının tek sebebi olarak üniversitelerdeki anlayışın eski olmasını düşünüyorlar. Hocalar yetersiz olabilir, ama müfredatın içi boş değil. Siz de at gözlüğü ile bu işe bakıyorsunuz gençler.

kmurat

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,733
Sorun değil. :) Hatta ara ara yer verdiğin yüceltmelere teşekkür etmem gerekir.

Elbette ki Harvard ile bizim taşra üniversitelerini aynı seviyede görmüyorum. O kadar da üniversitelerden bihaber değilim ki başka bir bölüm okudum en azından. :D Fakat üniversitelerin zayıflığından ötürü bütün müfredatın geçersiz ve eski olduğuna hükmeden bir grup var. Üniversitelerin salt sektörde aranan framework bilgisine adam yetiştirmesi gerektiğini düşünüyorlar. Hani ilk sene C#, ikinci sene javascript gidelim gibi saçma sapan bir anlayışları var. Zamanında üniversitede alınmış kararlara belli belirsiz çok saldırıyorlar. C++ görünce çocuklar sinir krizi geçiriyor resmen. İşletim sistemleri, veri yapıları, bilgisayar mimarisi vs gibi her türlü dersi gereksiz görüyorlar ve bu dersleri almalarının tek sebebi olarak üniversitelerdeki anlayışın eski olmasını düşünüyorlar. Hocalar yetersiz olabilir, ama müfredatın içi boş değil. Siz de at gözlüğü ile bu işe bakıyorsunuz gençler.
Propaganda meselesi.
Okumaya karşı genel bir kışkırtma var.