Türkçe, Türkçe yazılır. MSN Türkçesiyle değil

googlog

Profesör
Reaksiyon puanı
46
Türkçe, Türkçe yazılır. MSN Türkçesi’yle değil

YORUM YAZMADAN ÖNCE:
Türkçe yazanlar için hatırlatmalar;
* Cümle büyük harfle başlar, nokta ile biter.
* Noktadan sonra boşluk bırakılır, yeni cümle başlar.
* “gelcem, gitcem, gidiyom” denmez “geleceğim, gideceğim, gidiyorum” denir.
* “Herkez” denmez “herkes” denir.
* “Yaaaa” çok laubali bir sözdür.
* “bU şEkiLDE” yazmak sadece okuyanı yorar.
* “Yanlız” değil “Yalnız” denir.
* “ğ” harfi “g” şeklinde yazılamaz.
* “Dahi” anlamındaki “de” ayrı yazılır. Yani “Bende, sende” denmez, “Ben de, sen de” denir.
* “Geldimi?” yazılmaz “Geldi mi?” yazılır. Soru takıları ayrı yazılır. “OKmi?” değil, “Tamam mı?” denir.
* “ahmet, belgin, duru” denmez. “Ahmet, Belgin, Duru” denir. Özel isimlerin, illerin, ülkelerin ilk harfleri büyük yazılır.
* “ki” eki, bağlaç olarak kullanılıyorsa ayrı, ilgi zamiri ve yapım eki olarak kullanıyorsa birleşik yazılır. Ayşe’ninki, evdeki, sabahki, dünkü, bir de baktim ki.. gibi.
* “v” yerine “w” yazılmaz…
…
Yani Türkçe, Türkçe yazılır. MSN Türkçesi’yle değil.
* Türkçe klavyesi olmayanlar için: lütfen buraya tıklayın , yazınızı yazın ve Türkçeleştirdikten sonra seçip aşağıdaki kutuya yapıştırın. Teşekkürler.
sendemibrutus.JPG

* Türk Dil Kurumu | http://www.tdk.gov.tr * Dahi anlamındaki de ayrı yazılır | http://www.dahianlamindakideayriyazilir.com/

Kaynak

PROVDR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
abi bana hep saçmam gelmiştir bu büyük harfle başlamak ya da özel isimleri büyük harfle yazmak, cümle büyük harfle başlamasa ne olur? dikkat edersen noktalama işaretlerine ve diğer kurallara çoğunlukla uyarım...

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
abi bana hep saçmam gelmiştir bu büyük harfle başlamak ya da özel isimleri büyük harfle yazmak, cümle büyük harfle başlamasa ne olur? dikkat edersen noktalama işaretlerine ve diğer kurallara çoğunlukla uyarım...

Senin de şu sözün bana saçma geliyor!

googlog, "Türkçesi'yle" değil, "Türkçesiyle". Türkçe'de özel isimlere gelen iyelik ve yapım eklerinden sonra gelen çekim ekleri kesme işareti ile ayrılmaz.

googlog

Profesör
Reaksiyon puanı
46

googlog, "Türkçesi'yle" değil, "Türkçesiyle". Türkçe'de özel isimlere gelen iyelik ve yapım eklerinden sonra gelen çekim ekleri kesme işareti ile ayrılmaz.

Öğrenmiş olduk.
Bu arada bunu ben yazmadım.Bir sitede gördüm çok hoşuma gitti.Önemli bir konu olduğunu düşünüyorum.
Kaynakta verdim.
İnşallah daha çok dikkat ederiz. :)

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Güzel yazı.

Karikatür çok güzel. Bu halimle bile yerlere yattım. :D

googlog

Profesör
Reaksiyon puanı
46
Güzel yazı.

Karikatür çok güzel. Bu halimle bile yerlere yattım. :D

Evet karikatür ince düşünülmüş.Brütüs konusunu kendi istediği tarzda çok güzel anlatmış gerçekten :)

Brütüs konusunu bilmeyenler için anlatalım.

Wikipedia'dan alıntı.

Et tu, Brute? efsaneye göre Julius Sezar'ın son sözleridir. Türkçe'ye "Sen de mi Brutus?" veya "Sen bile mi Brutus?" olarak çevrilmiştir.

15 Mart M.Ö. 44'te Julius Sezar, Marcus Junius Brutus liderliğindeki kızgın bir grup senatör tarafından sırtından hançerlenmiştir. Brutus Sezar'ın en yakın arkadaşıydı. Sezar'ın önce saldırganlara karşı koymaya çalıştığı, fakat Brutus'u görünce, bu sözleri (Et tu, Brutus?) söylediği ve kendisini kadere bıraktığı (karşı koymayı bıraktığı) rivayet edilir.

Sezar'ın aslında bu sözleri söylemediğine neredeyse kesin gözüyle bakılmaktadır. Antik kaynakların onun ya hiçbir söz söylemeden sessizce öldüğünü ya da "Καὶ σὺ τέκνον;" (Kai su, teknon?), yani Yunanca "Sen de mi, oğlum?" (Suetonius, De Vita Caesarum, LXXXII) dediğini belirtirler. Latince hâli William Shakespeare tarafından oyunu Julius Sezar'da kullanılmış ve ünlenmiştir.

İnsanlar bu özdeyişi ihanete uğradıklarını hissetikleri zaman söylerler.

PROVDR

Asistan
Reaksiyon puanı
0

kanka benden niye alıntı yaptın:):flowers:

PROVDR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Türkçemizin kuralları sana saçma geldiği için olmasın?

1. benim saçma bulduğum şey bir Türkçe kuralı değil yazım kuralıdır.
2. bir kural değişebilir, bana göre ilk harfin büyüklüğü/küçüklüğü önemli değildir,
öyleyse kullanan kullanır kullanmayan kullanmaz.ben bir makale yazacak olsam sırf ilk harfler küçük diye okuyan olmayacak mı?
3. çok kırıcısın.

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
1. benim saçma bulduğum şey bir Türkçe kuralı değil yazım kuralıdır.
2. bir kural değişebilir, bana göre ilk harfin büyüklüğü/küçüklüğü önemli değildir,
öyleyse kullanan kullanır kullanmayan kullanmaz.ben bir makale yazacak olsam sırf ilk harfler küçük diye okuyan olmayacak mı?
3. çok kırıcısın.

1-) Yazım kuralı dediğimiz şey Türkçe'nin yazım kurallarıdır zaten!
2-) Bu kuralı sen değiştiremezsin. Bu kural da zaten mantıklı olan kuraldır. Türkçe'nin yazım kurallarıdır.
3-) Türkçe konusunda hata yapan babam bile olsa O'nu da kırarım. Kusura bak lütfen.

PROVDR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
1-) Yazım kuralı dediğimiz şey Türkçe'nin yazım kurallarıdır zaten!
2-) Bu kuralı sen değiştiremezsin. Bu kural da zaten mantıklı olan kuraldır. Türkçe'nin yazım kurallarıdır.
3-) Türkçe konusunda hata yapan babam bile olsa O'nu da kırarım. Kusura bak lütfen.
saçma sapan bir tartışma ortamı oldu ama;

1.'ye cevap- yazım kuralı evrenseldir her dilde geçerlidir(ilk harf büyük, özel harf büyükle başlar vs,vs)
2.'ye cevap-zaten ben değiştirme/değiştirmeme olayıyla ilgilenmiyorum, ilgili kurumlardaki zatlar bunlarla ilgileniyordur.
3.'ye cevap-çok güzel bir davranışmış taktir ediyorum seni:bored:

yusufsan21

Dekan
Reaksiyon puanı
35
Derdimiz bir değil ki bin. Artık bakıyorum filmlerde ve dizilerdeki örnek kişiler bile düzgün konuşmuyor. Kemal Hoca bile "yapıyo" diyorsa gerisini siz düşünün.

Slokr

Profesör
Reaksiyon puanı
33
internete yazarken büyük harfleri kullanmıyorum çünkü shift e basıp zaman kaybetmek istemiyorum ama her kelimeyi harf eksiksiz yazarım

SmiLey

Profesör
Reaksiyon puanı
55

Hayır arkadaşım.Yukarıdaki arkadaş haklıdır.Bazı edebiyatçılarımız da onun gibi düşünüyor.Attila İlhan da buna örnektir. Ama msn Türkçe'si konusuna %100 katılıyorum...