Türk Yönetim Felsefesi

emubaltaci

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
129
Türk ve Japon şirketleri arasında bir kürek yarışı düzenlenmesinekarar verildi. Her iki takımda, performanslarının en üst düzeyinevarabilmek için uzun ve zorlu bir hazırlık döneminden geçti. Büyük güngeldi ve iki takımda, kendini hazır hissediyordu. Japonlar yarışı birkilometre farkla kazandılar...Yarış sonrası Türk takımı çok sarsılmıştı.Türk Şirket yönetimi yarışınaçık farkla kaybedilmesinin nedeninin bulunmasına karar verdi.
Yapılanaraştırmalar, analizler ve uzun çalışmalar sonucu hata bulundu veçözüm önerisi getirildi.Japonların takımında 8 kişi kürek çekiyor, 1 kişi dümencilik yapıyordu.Türk Takımında ise 1 kişi kürek çekiyor, 8 kişi dümeni kullanıyordu.9 kişilik Türk takımı Japonlarla bir yarış yapmak üzere yeniden yapılandı.

Yeni yapılanma şekli ! şöyleydi;- 4 dümen müdürü,- 3 bölgesel dümen müdürü,- Kürek çekmekle görevli kişinin performansından sorumlu 1 Dümen yöneticisi,- ve 1 kürek çekme elemanı. İkinci yarışı Japonlar iki kilometre arayla kazandılar.

Tepesi atanTürk şirketi yönetim kurulu hemen harekete geçti. Yarışınkaybedilmesinden sorumlu tutulan kürekçi kovuldu ve müdürlere sorununçözümüne olan katkılarından dolayı ikramiye verildi

alabula

Profesör
Reaksiyon puanı
40
evet bir zamanlar böyle yönetildi bu ülke ;(

emubaltaci

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
129
şimdide pek farklı degil arkadaslar emin olun

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
:D :D acı gerçek mi desem bilmem ki :*

Ya ben gördüğüm bi olayı anlatmak istiyomm bizzat şahit oldum gözlerimlee o_O

Bankaya japonyadan misafirlerimiz gelmişdi bende azcık sempati duyduğum için yakın markaja almıştım bunları :D :D

Nese sadede geleyimm çıkışta bunlar bir kaç gün burda kalacağından valizlerini bir arabadan diğerine aktaracaklardı..

O kısacık adam nasıl arı gibi çalıştıysa kısa sürede bütün valizleri diğer arabaya aktardı ama görmeliydiniz anlatamam yani kaçtane valiz vardı ben sayamadımmm :D :D

Çalışkan insanlar hoş hepimiz biliyozz ama ben de paylaşimmm dedim :p

emubaltaci

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
129
çalışkanlıktan cok baska bir ozellige sahipleer
şirketlerini sahipleniyorlar
bizim gibi bana ne laann mantıgı yok
aman benmi kurtaracam!! :S

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
Evet emu haklısın :) çok şekerler yaw :D :D

emubaltaci

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
129
biz daha şekeriz :)

dead_ghost

Profesör
Reaksiyon puanı
1
:D katkılarından dolayı :D

ama şuda var kendimizi şöyle avutalım japon şirketleriyle dünya üzerinde ABD dahil kimse başedemiyor.Adamlar yönetim nedir biliyor ;)

Reallist

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Send by msn friend "biz turkler böyleyiz işte kamu kurumunda ; özel sektör nispeten daha az kamuya gore "

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Şöyle de bir versiyonu var:

Bir şirket, ticari mallarını depolayabileceği büyükçe bir hangar tutmuş. Sonra demişler ki, bu kadar malı başıboş bırakamayız, buraya bir bekçi tutmamız lazım. Kısa süre sonra toplantı yapmışlar ve demişler ki; Biz bekçiyi işe aldık ama işini iyi yapıyor mu bilmiyoruz. En iyisi bir de kontrol görevlisi alalım. Bir sonraki toplantıda ortaklardan biri "bunları oraya koyduk tamam ama başlarında müdür yok, müdür de almamız lazım" demiş. Bu da uygun görülmüş ve oraya bir de müdür koymuşlar. Sonraki toplantıda başka bir ortak demiş ki; Bunların arasındaki iletişimi sağlayacak bir de koordinasyon sorumlusu alalım. Onu da almışlar. Sonra demişler temizlikçi de alalım bari, çaycı da olsun, müdürün yardımcısı yok ona da yardımcı alalım, bir de sekreter olsun derken derken çalışan sayısı 100'ü geçmiş. Ortaklar bakmışlar personel gideri çok fazla, en iyisi bekçiyi işten çıkaralım demişler.

ulash

Doçent
Reaksiyon puanı
10
herkesin paşa olduğu bir ülkede maraba bulması çok zor gerçekten. ama herkesin maraba gibi çalıştığı bir ülkede de bu marabalar paşalaaaar gibi yaşıyor işte :)

özel.üye

Asistan
Reaksiyon puanı
4
Biz de şirketlerimizi savunuruz ama onlar bizi ezmek peşinde. :) Bize hakettiğimiz değerleri vermiyorlar. Bize gerekli sosyal hakları vermeyip .. gibi çalıştırıyorlar. Yok ya sahiplenecek mişim... İlk önce o benim varlığımı bilsin bana emeğimin karşılığını versin bak o şirketi ben nerelere getiriyorum...

Burda depo görevlisine asgari+ssk(belki)+yemek+yol(belki) verilip bir de yüksek performans bekleniyor. Yurtdışında depo görevlisi bir arkadaşım 2.000 dolar üstünde maaş alıyor ve sosyal hakları da mevcut. Hangisi adil. Hangisi sahiplenmeli işini siz düşünün...

Bir arkadaşım gemici. Geçenlerde Türk Şirketinde iş buldu ve gitti. Yabancı bayraklı Şirketlerin yarısı kadar maaş veriyorlardı. Mecbur kriz ortamında kabul etti. Gemi yeni gemiydi 10 gün ağır işlerini yaptırdılar sonra kaptanın bir akrabası gelecekmiş çıkardılar çocuğu... Normalde Yabancı Gemiler İTF'e bağlı olur adam çıkarmak o kadar kolay değildir. Vallahi gemilerini bağlarlar adamın. O kadar önemlidir onlar için önce çalışanların güvenliği yer alır. Şimdi bu çocuk Yabancı Şirkette çalışmasında ne yapsın he ne yapsın.

Türk toplumu olarak bilincimizde hep şu var; akraban olsun arkadaş olsun gırrla geçsin günlerimiz. Hiç kimse bu çocuk işinin eri mi güvenilir mi tecrübesi var mı işi yapabilir mi diye sormuyor ama. Ahmetin akrabası mısın vayy koçum benim gel işe başla. Ben Mehmet'i tanıyorum " Al yavrum dükkan senin" :S olacak iş mi bu ya.Çok insan harcıyorsunuz böyle çok. Bu ülke ahmedin mehmetin tanıdığıyla kalkınmaz.

Konuyla biraz alakası vardı yazayım dedim. Vallahi içimi döktüm...

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Siza yasanmis gercek bir olay anlatayim arastirablirsiniz,
Olamayan Sivas Seker fabrikasinin muduru, soforu, odacisi, kapicisi, guvenlik gorevlisi hepten yakin zamanda emekli oldu.
Yanliz isteki en kucuk tuhaflik.
Hala seker fabrikasi ortada yok, ustelik yeni personel tayin edildi :mrgreen:

F-rekans

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Olamayan Sivas Seker fabrikasinin muduru, soforu, odacisi, kapicisi, guvenlik gorevlisi hepten yakin zamanda emekli oldu.

Hönk... :D 4 senedir sivastayım şeker fabrikasının (!) olduğunu bilmiyordum... :D Acaba part-time çalışacak eleman alıyorlar mı? :D

özel.üye

Asistan
Reaksiyon puanı
4

Farkettiniz mi muhasecisi emekli olmamış. Lütfen beni de o gruba dahil eder misinizz :D O kadroya başvuruyorum.Bende emekli olmak istiyorum bende. Muhasebesiz olmaz bir şirket olamaz olmamalı... Sizde çalışmak için gönüllüyüm :D:D:D Şeker gibi bir fabrika işte daha ne isteyeyimm :sorcerer:

sivaspor

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Sivasta kime sorsaniz seker fabrikasinin arsasini gosterirler,
tabelasi bile var :)
Burda ilgili bir haberde var.
Sivas Seker