Türk Korsanlar Meclise Yürüyor

Ordo ab chaO

Profesör
Reaksiyon puanı
42
İlk örneği İsveç'te görülen Korsan Partisi'nin bir örneği de ülkemizde kuruluyor. Türkiye Korsan Partisi'nin hedefi ne?

İlk örneği İsveç'te kurulan ve büyük ilgi gören, hatta yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde büyük başarı sağlayıp buraya parlamenter gönderen Korsan Partisi'nin bir örneği de ülkemizde kurulmak üzere.
463px-Piratpartietsvg1251465423.png
Daha emekleme döneminde olan bu yapılanma 26 Ağustos 2009 tarihinde açtığı İnternet sayfasıyla adını duyurdu. Açılan Wikipedia sayfasında kurulması planlanan partinin programı, hedefleri ve daha birçok bilgiyi görebiliyorsunuz. Sitede bu hareketi kimlerin kurduğu açıklanmıyor.

GKHNCKR

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Benim anlamadığım bu hareket hiç bir şeye telif hakkı ödemeyiz mi diyor? Bunlar meclise giripte bu yönde bir karar çıakrtırsa kim ne üretecek ki? hangi firma yazılım yapar ya da hangi sanatçı albüm çıkartır? Göreceğiz...

DogukanDogu

Profesör
Reaksiyon puanı
8
Merak etme "open source" diye bir olay var dünyada.Artık şirketler istedikleri gibi insanları köle gibi kullanamayacaklar. :)

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Benim anlamadığım bu hareket hiç bir şeye telif hakkı ödemeyiz mi diyor? Bunlar meclise giripte bu yönde bir karar çıakrtırsa kim ne üretecek ki? hangi firma yazılım yapar ya da hangi sanatçı albüm çıkartır? Göreceğiz...

Hayır aslında; yasakçılığa karşı çıkıyorlar. Örneğin Fransa'da müzik indirdiği tespit edilenin interneti kesiliyor. Ya da Kore'de bir internet kullanan herkes üye olduğu her yere gerçek adı soyadı ile üye olmak zorunda kanunen. Buna benzer sınırlayıcı birçok kanun çıkıyor dünya ülkelerinde. Bu tartışmalar çok su götürür fakat senin soruna cevap vereyim; bu yasaklar böyle devam ederse kısa süre içinde Windows 23.000 $, Photoshop 128.000 $, CorelDraw 200.000 $, Winzip 900 $ gibi fiyatlara çıkar. O halde bunun aksi yönde kararlar çıkarsa yazılım yapan firmalar ya da sanatçılar ürünlerini kime satacak? :)

GKHNCKR

Profesör
Reaksiyon puanı
47
Tşkler Elmacık. konuyu biraz daha kapsamlı anladım. Ama ben fiyatların bu kadar astronomik olacağını düşünmüyorum. Sonuçta rekabet gittikçe artıyor. Linux gittikçe pazar payını büyütüyor. Böyle bir ortamda fiyatlarıda artırmaya giderlerse iyice gözden düşer.

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
O fiyatlar tabi ki işin şakası fakat korsan indiremeyen milyonlarca kişi 200-300 dolarlık ürünleri bile alamazlar. (Windows gibi.) Ben bilgisayar sattığım için biliyorum, fiyatı 10 lira düşürmek için bilgisayarın özelliklerini ya da aldığı markayı değiştirmeyi düşünüyor insanlar. Korsan tamamen biterse, bilgisayar teknolojisi açısından 80'li yıllara döneriz. Sadece üniversiteler ve çok büyük şirketler bilgisayar kullanabilecek duruma gelir.

Şu anda sıradan bir kullanıcının bilgisayarındaki programların fiyatını toplasan bilgisayarın fiyatını bulur. Hele ki bu kişi bilgisayarla çalışmak zorundaysa, bilgisayar aldıktan sonra iki bilgisayar parası daha harcar ki ancak o yazılımları kullanabilsin.

İşte tam da burada korsan partisine iş düşüyor. :) Fiyatlar gerçekten makul seviyelerde olsa, aslında o zaman hak eden firma daha çok kazanır. Örneğin ürünün 100 lira, ama sadece 10 kişi alabiliyor. Sen ne kazanıyorsun? 10x100 = 1.000 lira. Fakat ürünü 10 liraya indirsen, o ürünü 1.000 kişi alabilir. O zaman ne kazanırsın? 10x1.000 = 10.000 lira. Yani ürünü 10'da 1 fiyatına satmakla 10 kat daha çok kazanabilirsin. Fakat firmalar kendilerine güvenemiyorlar; çünkü ürünü gerçekten makul fiyatlarda satsalar korsan sayesinde ürünleri bu kadar tanınmaz ve fazla alıcı bulamazlar.

Şu anda korsan sayesinde her bilgisayarda Windows var. Korsan olmasaydı Windows asla bu kadar yayılamazdı. Şimdiye kadar birçok firmaya baskın düzenlediler, milyarlarca lira ceza kestiler, hapse girenler oldu. Fakat milyonlarca ev kullanıcısına neden hiç dokunmadılar bugüne kadar? Çünkü korsan onların ekmeğine yağ sürüyor. :)

Bu konuda Java'nın yapımcısı olan Sun firmasını donanım konusunda olmasa da yazılım konusunda çok takdir ediyorum. Çünkü yaptıkları yazılımları herkesin kullanımına ücretsiz sunuyorlar. Bazılarını da ticari amaçlara özel olarak makul fiyatlarla satıyorlar. Peki nereden mi kazanıyorlar? Eğitimden ve yazılımlara sağladıkları destekten. Oldukça da iyi kazanıyorlar. Microsoft gibi bir firmadan tek farkları, bir defa yap sat modeliyle oturdukları yerden değil, gerçekten emekleriyle kazanıyorlar, hepsi bu. :)

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Bende türkiyede yürüyecekler sandım..:):D

MdbK

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Türkiye gibi halkının ekonomik anlamda birçok sıkıntı çektiği bir ülkede insanların müzik, film ve kitap gibi kültürsel gelişim için önemli ve gerekli olan ürünlere para ayıramaması gayet doğal bir durum. Zaten bu partinin amacı haksız kazanç sağlayan insanları desteklemek değil. Yani başka birisinin emek harcadığı bir ürünü internetten indirip bunu yasal olmayan yollarla satan insanlara destek olmak değil.

Size gayet basit birşey soracağım. Diyelim ben sevdiğim bir şarkıcının bir albümü satın aldım. Daha sonra albümü bilgisayarımda mp3 formatına çevirdim ve albümü arkadaşıma hediye ettim. Buraya kadar herşey yasal. Arkadaşım da benim yaptığım şekilde albümü bilgisayarında mp3 formatına çevirdi. Bu da yasal. O zaman aynı işlemi internet üzerinden gerçekleştirmemiz de yasal olmalı. Yapılan şey tamamen aynı. Çıkar sağlama amacı olmadan paylaşım. Dosya paylaşımı konusunda yasaklar tamamen mantıksızdır. Çünkü ruhsatlı silah satan birisi nasıl kendisinden silah alıp da birisini öldüren kişi yüzünden suçlu duruma düşmüyorsa, paylaşım yapan kişi de paylaştığı dosyanın iyi veya kötü amaçla kullanılmasından sorumlu tutulamaz.

Enki_

Asistan
Reaksiyon puanı
5
destek vermekten öte böyle birşeyin içinde bulunmak bile beni olağanüstü.

Cursed

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bi süredir internet ortamında konuşulan ff 'te tartışılan bir mevzuu bu. türkiye 'de de açılması.türkiye'de siyasilere baskı yapacak kadar güçlenmesine kimse olası bakmasada söz sahibi olunup genel anlamda türkiye 'nin de çorbada tuzunun olduğunu göstermek adına mümkün. trt 'nin pusula programının yapımcısı bizzat bu konuyla iligli bi kaç hafta önce bir program yaptı. türkiye' deki oluşumun muhtemel kurucularından bikaçıyla röportajda var. isteyen trt nin kendi sitesinden orjinal olarak mp4 formatında indirebilir 45dk lık programın tamamını.
TRT.Podcast

warhead

Doçent
Reaksiyon puanı
9
korsan parti kütahya millet vekili olarak bende geliyom :D

İLHAN-1

Asistan
Reaksiyon puanı
0
tek basına ıktıdar olursa cok guzel olur :D
guzel bır acılım yaparlar:D

Rom.

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
177
Çorum milletvekilliğine adayım :p :D

İnternet ortamında bi örgütlenme olursa gerçekten başarılı olabilir.

soldier01

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Türkiyede film şirketleri batar bizde avrupadaki filmleri indiririz :)

dduygusal

Asistan
Reaksiyon puanı
1
bi süredir internet ortamında konuşulan ff 'te tartışılan bir mevzuu bu. türkiye 'de de açılması.türkiye'de siyasilere baskı yapacak kadar güçlenmesine kimse olası bakmasada söz sahibi olunup genel anlamda türkiye 'nin de çorbada tuzunun olduğunu göstermek adına mümkün. trt 'nin pusula programının yapımcısı bizzat bu konuyla iligli bi kaç hafta önce bir program yaptı. türkiye' deki oluşumun muhtemel kurucularından bikaçıyla röportajda var. isteyen trt nin kendi sitesinden orjinal olarak mp4 formatında indirebilir 45dk lık programın tamamını.
TRT.Podcast
sey bunu indirmek yasalmı :lol::lol::lol:

dead6012

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tokat adayıda benim sloganım
Bu gemide olmak için bilet alman gerekmiyor .

LaserJet

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Böyle bir oluşum yoğun ilgi göreceğe benziyor..

DogukanDogu

Profesör
Reaksiyon puanı
8
İçerik hiç bir zaman bitmez.Bazılarının dediği gibi "film,müzik,yazılım üretilmez" savı tamamen gerçek dışı ve büyük şirketlerin uydurduğu yalanlardan bir tanesi.Aksine herkes içeriğine sahip çıkıp direk pazarlarsa daha iyi olur yani arada müzik ya da film şirketi olmadan (mafya) sanatçı ya da yazılımcı net üzerinden direk halka ulaşabilir. :)

moz

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Cesurca bir yaklaşım olduğunu kabul etmek zorundayım fakat Don Kişot formatından öteye geçemeyecek bir oluşum sonuçta.

noname82

Asistan
Reaksiyon puanı
8
seve seve destek olurum.. en azından bana diğerlerinden daha yakın.. sorunlarımı çözmeye yönelik..