Haber Türk Hava Kurumu: 20 hava aracı yangınlara müdahale ediyor

Bu konuyu okuyanlar

Jarvisit

Tech is my home
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
2,841
THK'den yapılan açıklamada, THK'nin tüm yangınlara daha önceden olduğu gibi Orman Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmiş ihale kapsamında müdahale ettiği vurgulandı.

1627598873597.png

Kamu yararına çalışan THK'nin gerçeğe aykırı şekilde haberlere alet edilmesi ve kamuoyunun yanıltılmasının kabul edilemez olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Milletimizi derinden üzen orman yangınlarıyla topyekün mücadele edilirken, asılsız iddialarda bulunanlar ağır vebal altındadır. Öte yandan, ciğerlerimiz yanarken daha önceden detaylı açıklama yapılmasına rağmen, (görev yapmayan ve yıllık maliyeti 11 milyonu bulan) pilotların işten çıkarılması hususundaki iddiaların ısrarla tekrarlanması en hafif deyimiyle kötü niyetlerin göstergesidir. Bununla birlikte teknisyenlerimiz de halen görevlerine devam etmektedir. Şu anda Manavgat dahil ülkemizin çeşitli bölgelerinde, 3 adet Beriev BE -200 10 bin litre kapasiteli amfibik yangın söndürme uçağı, 15 adet Mi-8 2 bin 500 litre kapasiteli genel maksat helikopteri, 2 adet genel maksat yangın söndürme CH-47 Chinook 7 bin 500 litre kapasiteli helikopterler, olmak üzere orman yangınlarına müdahale eden tüm araçlar içinde, kiralama yoluyla temin ettiğimiz ve halen kurumumuzca operasyonları yönetilen toplam 20 hava aracımız Manavgat'taki yangın dahil ülkemizin her bölgesinde devam eden yangınlara ara vermeden müdahalede bulunmaktadır."

Ceon

Asistan
Reaksiyon puanı
325
Farklı ülkelerden yardım almadıkça bu yangınların ardı arkası kesilmeyecek gibi duruyor ama öncelikle itfaiye ekibimizin sonra bu yangınları durdurmaya çalışan herkesin yardımıyla inşallah en kısa zamanda bitecek ???.

Toki4182

Asistan
Reaksiyon puanı
70
Farklı ülkelerden yardım almadıkça bu yangınların ardı arkası kesilmeyecek gibi duruyor ama öncelikle itfaiye ekibimizin sonra bu yangınları durdurmaya çalışan herkesin yardımıyla inşallah en kısa zamanda bitecek ???.
Yangınların amaçlarından biri zaten bu olabilir. Yangınlar ile mücadele için herhangi bir ülkeden özellikle Avrupalı devletlerden yardım ister veya yardımlarını kabul edersek onların üstünlüğünü kabul etmiş oluruz. He ama der ki ben uçakları kaldırttım yoldalar o konu ayrı ama...
"Yardıma ihtiyacınız varsa yardım edelim" derse işte bu siyasi malzeme olarak yarın Türkiye'ye karşı kullanılır. Şuan Rusya üç uçak göndermiş sanırım. Bizim müttefiklerden yardım almalıyız. Rusya, Azerbaycan, Pakistan... gibi Yunanistan gibi ülkelerden yardım alırsak üstünlüklerini kabullenmiş oluruz.

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,194
Yangınların amaçlarından biri zaten bu olabilir. Yangınlar ile mücadele için herhangi bir ülkeden özellikle Avrupalı devletlerden yardım ister veya yardımlarını kabul edersek onların üstünlüğünü kabul etmiş oluruz. He ama der ki ben uçakları kaldırttım yoldalar o konu ayrı ama...
"Yardıma ihtiyacınız varsa yardım edelim" derse işte bu siyasi malzeme olarak yarın Türkiye'ye karşı kullanılır. Şuan Rusya üç uçak göndermiş sanırım. Bizim müttefiklerden yardım almalıyız. Rusya, Azerbaycan, Pakistan... gibi Yunanistan gibi ülkelerden yardım alırsak üstünlüklerini kabullenmiş oluruz.
Rusya uçak göndermedi, daha öncesinde kiraladığımız uçakları kullanıyoruz. Gereksiz düşünceler içerisindesin. Yardım alınması güçsüzlük göstergesi değildir. Bu tür düşüncelere kapılacağına hangarda çürüyen uçakların neden kullanılmadığını, pilotların iş akitlerinin neden feshedildiğini sorgulayabilirsin. Hiçbir devlet "Türkiye'de yangın çıkaralım, yardım edelim de üstün olalım" gibi bir düşünceye girecek değil. Bu düşüncenin saçmalığını kavramanı umuyorum zira her konuda bunu belirtmen gereksiz.

Apple Lover

Müdavim
Reaksiyon puanı
708
Bu yangınların amacı tamamen bir terör saldırısı bunu medyada çok dile getirmeselerde bu bir saldırı

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Selamlar.

1- Türk Hava Kurumu'nun uçakları müsait ve yangına müdahale ediyorsa neden uçak kiralandı? (Nitekim açılan ihaleye bakarsanız zaten THK'nın katılamadığını, yani THK uçaklarının saf dışı bırakıldığını görebilirsiniz.)
2- Türk Hava Kurumu'nun dediği gibi 20 uçak varsa neden Cumhurbaşkanlığı İletişim Daire Başkanı Fahrettin Altun "3 uçak var" diye tablo yayınladı?
3- 20 tane "yangın uçağı" kiralamak aslında yangın çıkacağına dair kesin bir bilgi olduğunu göstermez mi? İşin içinde "kira" varsa, sonuçta bu ticari bir iştir. Düşünün bir ticari şirketsiniz, "ben orman yangını söndürme uçağı işi yapacağım" diye astronomik ilginç bir karar veriyorsunuz, 20 tane uçak alıyorsunuz, milyonlarca dolar yatırım yapıyorsunuz. Yangın çıkmayacaksa böyle bir riski kimse almaz. Ancak yangın çıkacağı kesin ise böyle bir yatırım yapılır.

Son düzenleme:

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882

Kardeşim üstünler çünkü, bazı konularda onlar üstün bazı konularda biz üstünüz. Lakin ortalık cehenneme dönmüşken aman gururumuz yere düşmesin diye gurur yaparsa hükümet, bu devlet yönetmek değil kabile yönetmek olur. Senin siyasi gururundan bana ne, senin o kadar özel uçağın varken... Ülke yanarken havadan yetersiz güce sahipsen başlarım öyle gurura.

Her sene istisnasız bu bölgeler de yangın çıkar, bir devlet büyüğü çıkıp demiyor mu " Burada her sene yangın oluyor bu aylarda, hava sıcaklıkları da çok kritik, biz yangın başlamadan bir saha çalışması yapsak, oluşabilecek riskleri analiz etsek" yok. Onun yerine beyefendi düğüne gidiyor.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Selamlar.

2- Türk Hava Kurumu'nun dediği gibi 20 uçak varsa
Selamlar. Ufak bir düzeltme: THK'nin açıklamasında 3'ü amfibik yangın söndürme uçağı (Be-200 ES), 15'i genel maksat helikopter (Mil Mi-8), 2'si genel maksat yangın söndürme helikopteri (Boeing's H-47 Chinook) olmak üzere toplamda 20 adet hava aracı var olduğu belirtiliyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kurumun yetkili kayyumu düğündeymiş, bunu kendi ağzı ile söylemesi ülkemin ne hale geldiğinin göstergesidir.
Google'da THK artınca ilk sırada ormanlar yanarken kayyum THK başkanı düğüne gitmiş haberleri geliyor.

Yalnız düğün değil nikâhtaymış. ??

Son düzenleme:

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Yok aslında iki açıklama da THK başkanına ait.

Kod:
https://youtube.com/watch?v=W52xvX-lgf8

CNNTÜRK TV'de Göksu Öngören Özgür moderatörlüğündeki "Ne Oluyor?"da düğüne gitmek durumunda kaldığını söylüyor.

Habertürk TV'deki yayında ise düğün değil bir nikaha katıldığının açıklamasında bulunuyor.

Constantin87

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,930
THK'den yapılan açıklamada, THK'nin tüm yangınlara daha önceden olduğu gibi Orman Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilmiş ihale kapsamında müdahale ettiği vurgulandı.

Ekli dosyayı görüntüle 160308

Kamu yararına çalışan THK'nin gerçeğe aykırı şekilde haberlere alet edilmesi ve kamuoyunun yanıltılmasının kabul edilemez olduğu belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Milletimizi derinden üzen orman yangınlarıyla topyekün mücadele edilirken, asılsız iddialarda bulunanlar ağır vebal altındadır. Öte yandan, ciğerlerimiz yanarken daha önceden detaylı açıklama yapılmasına rağmen, (görev yapmayan ve yıllık maliyeti 11 milyonu bulan) pilotların işten çıkarılması hususundaki iddiaların ısrarla tekrarlanması en hafif deyimiyle kötü niyetlerin göstergesidir. Bununla birlikte teknisyenlerimiz de halen görevlerine devam etmektedir. Şu anda Manavgat dahil ülkemizin çeşitli bölgelerinde, 3 adet Beriev BE -200 10 bin litre kapasiteli amfibik yangın söndürme uçağı, 15 adet Mi-8 2 bin 500 litre kapasiteli genel maksat helikopteri, 2 adet genel maksat yangın söndürme CH-47 Chinook 7 bin 500 litre kapasiteli helikopterler, olmak üzere orman yangınlarına müdahale eden tüm araçlar içinde, kiralama yoluyla temin ettiğimiz ve halen kurumumuzca operasyonları yönetilen toplam 20 hava aracımız Manavgat'taki yangın dahil ülkemizin her bölgesinde devam eden yangınlara ara vermeden müdahalede bulunmaktadır."
Zaten sizi eleştiren herkes kötü niyetli asla açıklamanıza inanmıyorum.