Tüm Odalara Ethernet Prizi Koyma

Bu konuyu okuyanlar

Allback

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
0
Merhaba,

Taşınacağım eve komple tadilat yaptırıyorum. Hazır her yer kırılıp, dökülmüşken tüm odalara uydu ve ethernet prizi koydurmak istiyorum. Evde daha önce oturan kişi evin içine kadar fiber internet kablosunu çektirmiş.

1-) Ben buradan kapının girişine 4 portlu modemimi koyup, tüm odalara cat6 ethernet kablosu çektirsem herhangi bir sorun yaşar mıyım.

2-) Odalara çektirdiğim kabloyu duvara monte edeceğim 2'li ethernet prizine bağlasam (ekte resmi var), aynı anda 2 prizi de kullanabilir miyim? Hem uydu alıcı hem de oyun konsollarına bağlasam, ya da aynı anda prizden 2 ayrı bilgisayara kablo çeksem IP çakışması olur mu?

3-) Çatıdan gelen uydu kablosunu da aynı modem gibi tüm çoklayıcı ile odalara dağıtırsam, aynı anda tv izlerken bir problem yaşar mıyım? Elektrik hattını çekecek olan kişi sadece aynı kanalı aynı anda izleyemezsiniz dedi, doğru mudur?

4-) Sizin önereceğiniz herhangi bir şey var mı?

http://www.kanberusta.com/images/Siva-Alti-Priz/SAP0310.jpg

Teşekkürler

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296
Her koyduğun ethernet prize ayrı cat5 çektir gerekirse swicth takarsın aynı anda kullanırsın

uydu işine gelince her odaya ayrı priz koyuyorsan çatıyada o kadarlık LNB koyman lazım evet aynı anda izlemen için çoklu LNB alman şart

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Resmini gösterdiğiniz priz network değil, telefon prizidir. Dikkat edin.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

8-10 çıkışlı ufak bir uydu santralı ile tüm odalara dağıtım yapılabilir. (fiyatları 100-150 tl arası)

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Merhaba,

Taşınacağım eve komple tadilat yaptırıyorum. Hazır her yer kırılıp, dökülmüşken tüm odalara uydu ve ethernet prizi koydurmak istiyorum. Evde daha önce oturan kişi evin içine kadar fiber internet kablosunu çektirmiş.

1-) Ben buradan kapının girişine 4 portlu modemimi koyup, tüm odalara cat6 ethernet kablosu çektirsem herhangi bir sorun yaşar mıyım.

2-) Odalara çektirdiğim kabloyu duvara monte edeceğim 2'li ethernet prizine bağlasam (ekte resmi var), aynı anda 2 prizi de kullanabilir miyim? Hem uydu alıcı hem de oyun konsollarına bağlasam, ya da aynı anda prizden 2 ayrı bilgisayara kablo çeksem IP çakışması olur mu?

3-) Çatıdan gelen uydu kablosunu da aynı modem gibi tüm çoklayıcı ile odalara dağıtırsam, aynı anda tv izlerken bir problem yaşar mıyım? Elektrik hattını çekecek olan kişi sadece aynı kanalı aynı anda izleyemezsiniz dedi, doğru mudur?

4-) Sizin önereceğiniz herhangi bir şey var mı?

http://www.kanberusta.com/images/Siva-Alti-Priz/SAP0310.jpg

Teşekkürler
1.-Her bir modemdeki ethernet çıkışı farklı 1 ıp verir örneğin modemın ethernet portu mu var 4 odaya ethernet çekersın, sorunda olmaz,
2 -Prize gelince 1 ethernet kablosunu 2 lı ethernet portuna bağlarsan çakışma olur,
3- Uyduya gelince her tv de aynı kanalı izlersin ancaki ama her odada ayrı tv kanalları izlemek istiyorsan uydudan, her oda için ayrı kablo çekmen lazım örneğin 4 odaya tv koymak istiyor ve hepsinde farklı yayın izleyeceğim diyorsan 4 tane ayrı kablo indirmen gerekir, her odaya bu şekilde her odada tv izleyebilrisin rahatça.

Anlamadığın bir nokta varsa sorabilirsin elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım,

Allback

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
0
Resmini gösterdiğiniz priz network değil, telefon prizidir. Dikkat edin.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

8-10 çıkışlı ufak bir uydu santralı ile tüm odalara dağıtım yapılabilir. (fiyatları 100-150 tl arası)

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Prizin görselini google'dan buldum, dediğiniz gibi yanlış olabilir. Doğru olanın takıldığından emin olurum. 2 prizden de internet almak istiyorsam 8'li switch alarak kaç çıkış almak istiyorsam o kadar hat çektirmem gerek yani. Yoksa prizlerden sadece 1 tanesini kullanabilirim.

Uydu kablosu için kafama takılan, apartmana sistemi kuran elektronik şirketi, uyduya kaç tane LNB koymuş olabilir ki? Her dairede 2 tv olsa, 32x2=64 tane LNB bağlaması lazım. Bu yüzden çoklayıcı tarzı bir şey kullanmıştır diye tahmin ediyorum. Bende sayın eSa'nın dediği gibi çoklayıcı alarak bu işi çözebilirim diye düşündüm. Olmaz diyorsanız, odalara boşuna uydu kablosu çektirmeyelim.

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Uydu santralleri o şekilde çalışmaz. siz 2 veya 3 farklı uydunun lnb sini bir santrala girer ve diğer dairelere aktarırsınız. Yani 3x8 çıkışlı santral demek 3 giriş 8 çıkış demektir. Çatıda en fazla 3 çanak vardır diye düşünüyorum. (bizde öyle de :) )

yani 3 uydu dan gelen tüm sinyali tek kablo üstünde toplayıp daireye iletir. Bu arada santral lnb leri farklı oluyor.

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Hangi odada kaç adet ethernet çıkışı istiyorsan oakdar farklı ethernet çıkışı çekmen lazım, örnek veriyorum salonda 2 ethernet salona switch ten 2 tane ethernet kablosu çekeceksin,

Anladığım kadarıyla daire merkezi uydu sistemi, apartman yöneticine danış hat çekmek ile ilgili hat çekemezsin diyemezler, uydu ssitemler merkeze gider merkezden dağıtıcı ile dairelere dağıtırlır, Dağıtıcı
http://www.eksenuydu.com/images/products/00/04/84/484_buyuk.jpg

neskalii

Profesör
Reaksiyon puanı
23
Sorun olmaz istediğin odaya dediğin gibi çekersin doğru priz kullanarak :) hayalimdki düzeni yapıyosun bu arada umarım başarırsınız :)

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296
Bence uydu için merkezi sistemde her daireye öyle 3 er 4der tane boş yer olduğunu düşünmüyorum en fazla 2 tanedir ,onlarıda salon ve oturma odası olarak çektir zaten bir kaç yıla çanakların yerini karasal dijital aletler almaya başlayacak

Allback

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
0
Cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar. Kapının girişine portmanto koyucam, onun arkasına gizlenecek şekilde duvarda dikdörtgen delik açıp, içine uydu çoklayıcı ve modemi koyabileceğim şekilde kutu koydurdum. Salona 2 adet, diğer 2 odaya da 1'er adet cat6 kablo çektirdim. Ayrıca her odaya da 1 tane uydu kablosu çektirdim. Sistem umarım başarı ile çalışır. Aslında ilerde çocuk odası yapmayı düşündüğüm oda için de kamera kayıt sistemleri kablosu çektirmeyi düşünüyordum ama vazgeçtim. Ayrıca internet araştırmalarında gördüğüm ama talepte bulunmak için geç kaldığım 2 konu daha var. İlerde bu tarz bir işe girişenler olursa işine yarayabilir diye düşündüm.

1-) Güvenlik sitemi kurmak isterseniz kamera vs için 2+1 cctv kablosu çektirin bulunsun ilerde lazım olabilir.
2-) Ups hattı için kablo çektirin merkezden odalara 1 adet ttr elektrik kablosu olarak alınabilir 3x1-1,5 gibi. Bu sayede elektrik kesilmelerinde veya dalgalanmalarda cihazların zarar görmesi önlenebilirmiş.

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Odaya uydu çoklayıcı koydum derken ? merkezı sistemden gelen 1 uydu hattını ( merkezı sistem diye tahmin ediyorum bilgi verilmemiş ) daire içerisinde çoklayıcı yaptığınız zaman sinyal kalitesi gözle görülür düşer, hatta çalışmayabilir.

honline Bazı sitelerde mevcuttur kardeşim, benim bulunduğumda sınır yok hat masraflarını karşıladığın zaman ( kablo güçlendirici v.s. ) istediğin kadar çekebiliyorsun.

Mackle LLC

Asistan
Reaksiyon puanı
1
onlar hakkında fikrim yok ama evinize bağlatacağınız interneti ne bağlatacaksınız ? Her odada ethernet olacağına göre her odada bilgisayar olacaktır düşünceme göre :D

Reaksiyon puanı
16,118
onlar hakkında fikrim yok ama evinize bağlatacağınız interneti ne bağlatacaksınız ? Her odada ethernet olacağına göre her odada bilgisayar olacaktır düşünceme göre :D
ilk mesajda superonline fiber var demiş dairenin ilk sahibi fiber kabloyu çektirmiş kullanmış.

Allback

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
0
Odaya uydu çoklayıcı koydum derken ? merkezı sistemden gelen 1 uydu hattını ( merkezı sistem diye tahmin ediyorum bilgi verilmemiş ) daire içerisinde çoklayıcı yaptığınız zaman sinyal kalitesi gözle görülür düşer, hatta çalışmayabilir.

honline Bazı sitelerde mevcuttur kardeşim, benim bulunduğumda sınır yok hat masraflarını karşıladığın zaman ( kablo güçlendirici v.s. ) istediğin kadar çekebiliyorsun.

Yani ben elektrikçinin yalancısıyım diyim :) Çoklayıcı koyarak odalara tv yayını dağıtılabilir dedi. Bende daha önceden de duyduğum bir bilgi üzerine öyle olduğu zaman tüm odalar aynı kanalı izlemez mi dedim. O da hayır her oda ayrı kanalı izleyebilir hatta istese de aynı kanalı izleyemez. Diğer tv'de o kanal kapatılmadığı sürece sinyal bulunamadı hatası verir dedi. Bende bu konulardan çok anlamadığım için bişey diyemedim.

Evde süperonline Fiber internet var. Ev zaten 2 oda bir salon. İki oda da bilgisayar var. Salonda da Digitürk Plus var, tv yayınını durdurma, geçmiş bölümleri izleme özelliği falan olan, o yüzden ona internet lazım, TV'de internet özelliği var ama wi-fi olmadığı için ona da ethernet bağlantısı gerekiyor. Oyun konsollarına da internet lazım ama onlar wifi ile bağlanabildiği için salona 2 adet kablo çektirdim...

Lazzz

Rektör
Reaksiyon puanı
3,278
Yani ben elektrikçinin yalancısıyım diyim :) Çoklayıcı koyarak odalara tv yayını dağıtılabilir dedi. Bende daha önceden de duyduğum bir bilgi üzerine öyle olduğu zaman tüm odalar aynı kanalı izlemez mi dedim. O da hayır her oda ayrı kanalı izleyebilir hatta istese de aynı kanalı izleyemez. Diğer tv'de o kanal kapatılmadığı sürece sinyal bulunamadı hatası verir dedi. Bende bu konulardan çok anlamadığım için bişey diyemedim.

Evde süperonline Fiber internet var. Ev zaten 2 oda bir salon. İki oda da bilgisayar var. Salonda da Digitürk Plus var, tv yayınını durdurma, geçmiş bölümleri izleme özelliği falan olan, o yüzden ona internet lazım, TV'de internet özelliği var ama wi-fi olmadığı için ona da ethernet bağlantısı gerekiyor. Oyun konsollarına da internet lazım ama onlar wifi ile bağlanabildiği için salona 2 adet kablo çektirdim...

Ya o leektrikçi tam tersini söylemiş sana çoklayıcı bizim dairede var 1 uyduyu 2 odaya bölüyor, ama aynı paket yayınlarını izleyebiliyorsun yanı içerideki tv trt paketi izliyorsa diğer tvde de trt paketindeki kanalları izler, faklı kanllarda yayın olmaz, benim durum böyleydı 2. bir hat daha çektirdim sorun çözüldü, kaç odada farklı tv izlemek istiyorsan izlemek istediğin oda sayısı kadar merkezi uydu sıstemınden dairene o kadar kablo çektirmen lazım örn, 4 oda da tv izliyeceğim dedin sayalım 4 tane farklı uydu hattı gelmesı lazım dairene. Yoksa yukarıda dediğim gibi sinyal kaybı yaşarsın, yada izleyemezsin, Örnek vereyım 1 hortumdan su akıyor sen ona 4lü başlık tak 4 tane ayrı yere su atacak ama az atacak sinyal de o iş olacak.

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Uydu splitter denen ufak aparatlar var. Elektrikçi onlardan bahsediyordur. Ancak çok verimli değiller, izlenenmek istenen aynı kanallar aynı frekansta olunca görüntü çok bozuluyor. Birinde açıksa diğer tv kapalı olması en uygun kullanım şekli oluyor.

Reaksiyon puanı
16,118
Uydu splitter denen ufak aparatlar var. Elektrikçi onlardan bahsediyordur. Ancak çok verimli değiller, izlenenmek istenen aynı kanallar aynı frekansta olunca görüntü çok bozuluyor. Birinde açıksa diğer tv kapalı olması en uygun kullanım şekli oluyor.
ne nazlı şeyler en iyisi bu: Turkcelltv+

Allback

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
0

Aynı kanalı aynı anda göstermezse çok problem olmaz. Zaten aynı kanalı 2 farklı tv'de açmam diye düşünüyorum. Ama ikisi de aynı kanalı izlemek zorundaysa bu kötü olur. Kaldı ki ben böyle olduğunu duydum ve söylediğimde hayır, aynı kanalı izleyemezler dedi. İnşallah sorun olmaz yoksa çatıdan ayrıca hat çektirmek zorunda kalıcam...

eSa

Dekan
Reaksiyon puanı
352
Uydu frekans ve sinyal bunlar bana uzak. Ancak kanallar farklı bile olsa bazı ortak sinyal mhz ya da nebileyim birşeyleri varmış. Bunların da farklı olması gerekiyor muş. muş. muş. :D (başkasının yalancısıyım. Rastlarsam biryerde bir yazı neyim eklerim buraya)

Allback

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
0
Yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Ev tadilatı bittikten sonra olumlu/olumsuz tüm izlenimlerimi bende burada paylaşırım. Sizin de öğrendiğiniz yeni bir bilgi olduğunda paylaşırsanız sevinirim...

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Cevaplarınız için teşekkürler arkadaşlar. Kapının girişine portmanto koyucam, onun arkasına gizlenecek şekilde duvarda dikdörtgen delik açıp, içine uydu çoklayıcı ve modemi koyabileceğim şekilde kutu koydurdum. Salona 2 adet, diğer 2 odaya da 1'er adet cat6 kablo çektirdim. Ayrıca her odaya da 1 tane uydu kablosu çektirdim. Sistem umarım başarı ile çalışır. Aslında ilerde çocuk odası yapmayı düşündüğüm oda için de kamera kayıt sistemleri kablosu çektirmeyi düşünüyordum ama vazgeçtim. Ayrıca internet araştırmalarında gördüğüm ama talepte bulunmak için geç kaldığım 2 konu daha var. İlerde bu tarz bir işe girişenler olursa işine yarayabilir diye düşündüm.

1-) Güvenlik sitemi kurmak isterseniz kamera vs için 2+1 cctv kablosu çektirin bulunsun ilerde lazım olabilir.
2-) Ups hattı için kablo çektirin merkezden odalara 1 adet ttr elektrik kablosu olarak alınabilir 3x1-1,5 gibi. Bu sayede elektrik kesilmelerinde veya dalgalanmalarda cihazların zarar görmesi önlenebilirmiş.

IP kamera kullanırsan mevcut ethernet kablolarınıda kullanırsın. İnternet olan her yerden izlersin.
İki uydu cihazı aynı kablodan aynı anda yayın izlemesi için aynı dikey/yatayda olmalı. Mesela trt1 izlerken trtspor izleyebilirsin ama ntv veya star izleyemezsin. Bunun iki yolu var istediğin yere 1tl ye satılan Y aparat alırsın yada bazı uydu cihazlarının arkasında girişin yanında çıkış var ama cihazın menüsünden ufak bir ayar var. Tek cihaz açık olmalı.

Allback

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar eve taşındıktan sonra izlenimlerimi bildiririm demiştim. Aynı sistemi kurmayı düşünenlere yardımı olabilir.

1-) Tüm odalara (2 adet salona, 1'er adet 2 odaya) ethernet ve uydu hattı çektirdim. Kapı girişine sigorta kutusu koyup kabloları burada topladım.

2-) Kabloları priz ile duvara monte ettim. Superonline'ın verdiği modemdeki 4 porta da bağlantıları yaptım. Tüm prizlerde sorunsuz bir şekilde interneti kullanabiliyorum.

3-) Kapı girişindeki kutu içinde topladığım uydu kablolarını Digitürk için kullanılan uydu çoklayıcısına (10 TL) bağladım. Digitürk'ün kullanmaya başladığı yeni tip mdu5 lnb'ler santral görevi gördüğünden tek lnb'den gelen kablo ile her cihaza ayrı ayrı çıkış yapılabiliyormuş. Bendeki LNB de mdu5'miş. Problem olmadı o yüzden...

4-) Hatları çektirip, üstlerini kapadıktan sonra aklıma geldiği için yapamadım ama belki bu işe girişenlere yardımı olur. Bir tane de UPS alıp, tüm eve elektriği buradan dağıtabilirsiniz. Böylece elektrik kesilmelerinde elektronik cihazlarınızı zarar görmeden kapatabilirsiniz...

T

türk evladı

SDN Okuru
Meraba anladıgım kadarıyla kablolama sıstemınn nasıl daha saglıklı oldugunu konusuorsunuz ben 1 senedir dt8 cat6 0.75 2+1 cam yangın alarm herturlu kabloyu cektm ınsaat halındekı malıklere oncelıkle yapılacak ıslem ınsaat halındeyken cok kolaydır saftlar kapnmadan boru veya klıpsleyerek yurursunuz boruyu tavsıye ederm cunku herhangi kabloda asınma arıza oldu kılavuz olarak kullanıp yenı kabloyu temız sekılde cekersınz bahsedılen konu suki uydu kablosu 4 odaya ayrı ayrı kablo cekmek ıstıorsan canaklardan merkez panosuna ınen enaz bı adet swıtch denılen 8.16.32.64 gbi devam eden santraller var bunlara gelen genellıkle hotbırd eutelsat ve turksat tr 4 er grıs turksat ve hotbırdtr 1 gırıs eutelsat yani (digiturk) cıkıslarda dairelere dagıtılan 2 turksat bı kablo hem hotbırd hem eutelsat tek kablo uzerınden dıgıturk ızlersn ama hotbırd ızlemek ıcın o kablonun ucuna dieseqk (dayzek) denen ayırıcı aparatı takarsan hem hotbırd hem eutelsat ızlersn senn yapman gereken sey ıstedgn odadan ıstedgn kadar kablo santralın oraya cek 8 kablo cektn dıyelm 8 lı swıcth al senn dairelere gelen oncekı kabloları cıkar kısaltıp senn santrale sat a sat b sat c die yazar onlara gr cıkıslara cektgn kabloları tak ve mis gbi goruntu her odada ayrı ayrı keyıf yazmaya ama en buyuk onerm kabloları boruyla cek sonra pısman olma usendgım ıcın ayrıntıya fazla grmedm herkese ıı aksamlar