Tüketim Çılgınlığı Denemem

mekolac44

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Herkese Selamun Aleykum;

Forumda çokça çıkan "x önerisi bütçe z ,y alacağım" konularından yola çıkarak bu denemeyi yazmayı düşündüm.
Tüketim Çılgınlığı

Gelin görün ki modern dünyada mutluluk ve zenginlik arasında acayip bir orantı vardır. ”Çok tüketirsen mutlusun” anlayışı vardır. Ben araştırmaları severim. Araştırmalara bir bakin ki bu sadece ve sadece 13000 $’ a kadarmış, üstelik 13000 $’ a kadar olan kısım sadece geçici bir mutluluk veriyormuş. Bu tüketim çılgınlığı nereye gidiyor diye incelediğimiz zaman ise 2050 yılına varıyoruz. İddaya göre tüketim böyle devam ederse 2050 yılında Dünya gibi 2 tane gezegene ihtiyaç duyacağız. Günümüzün bize dayatmış olduğu Teknoloji çağımızın en çok özellikle tüketim konusunda çılgınlaşmıştır. Son zamanlarda üreticiler insanların bu tüketim çılgınlığını sömürmeye başlamıştır. Örneğin cep telefonlarının pilleri çıkarılmaz, dijital fotoğraf makinelerinde iç aksam plastik kullanılmak suretiyle kullanım ömürleri ciddi manada kısalır. Bu olay taaa 1924 yılına dayanır. Philips, Osram ve General Electrics gibi dönemin ampul devleri bir kartel oluşturarak 2500 saat olan ampul ömürlerini 1000 saate çekmişlerdir. Şimdi size soruyorum ; bize tüketimi zorlayan bu sistem bize neyi veya neleri tüketmemizi istiyor ?

Mehmet Emin Kolaç
06.01.2013

Yararlanılan kaynaklar:
[http://arsiv.ntvmsnbc.com/news/162516.asp
http://www.sizinti.com.tr/konular/ay...-paradoks.html
Pcnet 2012 Ağustos Sayısı

mekolac44

Doçent
Reaksiyon puanı
5
edit yapmak için neye ihtiyacım var?

eddie dean

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Örneğin ceptelefonlarının pilleri çıkarılmaz, dijital fotoğraf makinelerinde iç aksamplastik kullanılmak suretiyle kullanım ömürleri ciddi manada kısalır. Bu olaytaaa 1924 yılına dayanır. Philips, Osram ve General Electrics gibi döneminampul devleri bir kartel oluşturarak 2500 saat olan ampul ömürlerini 1000 saateçekmişlerdir. Şimdi size soruyorum ; bize tüketimi zorlayan bu sistem bize neyi veya neleri tüketmemizi istiyor ?

Bu kısmına kesinlikle katılmıyorum. Bu şirketlerin ömrü için, istihdam için gereklidir. Eğer sana değil 2500 saatlik değil bir ömürlük ampul verse bu adam kaç adet satabilir? Tüm insanlara bu ürünü sattıcak sonra doğal olarak piyasada talep olmayacağı için arzda olmayacak. Bu yüzden işsizlik doğacak. Her zaman işin duygusal kısmındayız. Ne zaman bir şey üretsek en iyisini üretip, ömürlük ve piyasadaki fiyatlarının en düşüğü olsun istiyoruz ama yanlış düşünce.

Kimse teknolojinin son halini satamaz ki satmazda. Aslında isterse yaparda satarda fakat sonrasında sana yenilik diye ortaya çıkaracağı bir şey olmayacak en azından bir süre. Belki bi kaç yıl belki biraz daha fazla belkide yeni buluşlar ortaya çıkana kadar yenilik üretemeyecek. Bu sadece teknoloji değil başka sporda da böyledir. Bolt koşar fakat her olimpiyat oyunlarında bir kademe üstünü koşar. İsterse daha ilk olimpiyatta ömrü boyunca koşabileceği kırabileceği en iyi rekoru kırar ve para ödülünü alırdı. Ama o zaman rekoru sadece bir keracağı için ödülüde yalnızca bi kere alabilirdi. Çünkü hayatının en iyisini koşmuştur bir kere ikinci şansı olmayacaktı. Sporda da teknoloji ya da herşeyde bu kural geçerlidir. Eğer kurala uymazsan barınamazsın.

Tüketim çılgınlığıda biraz insanda bitiyor. Yine şirketleri üreticileri savunuyor gibi olacak belki ama bunlara kanmamak lazım. İktisatta "marjinal fayda" kavramı vardır ( örn.: Susuzluğunu giderme ihtiyacı olan birine birinci bardak suyun sayısal faydası 5 puandır 2. bardak suyun 2. ye düşer 3. nün 0 olur artık doyum noktasıdır. Bunun üstüne içtiği her bardak su 4. 5. 6......+ bardaklar -2 -3 -5 olarak devam edecek ve kişiyi rahatsız eder. Marjinal fayda budur.) ve bir ürün sana belli bir yere kadar fayda sağlar sonrasında zarar verir. İşte bu analizi iyi yapıp, tüketim çılgınlığı kervanına kontrollü bir şekilde girmek gerek. Özellikle dokunmatik telefonlar kısmına.

mekolac44

Doçent
Reaksiyon puanı
5
imla hataları word'den kopyaladığım için oldu ciddi kaymalar olmuş [MENTION=39818]Mai Nai[/MENTION] den geniş edit talep etmekteyim raporla olmaz bu iş

Bu kısmına kesinlikle katılmıyorum. Bu şirketlerin ömrü için, istihdam için gereklidir. Eğer sana değil 2500 değil bir ömürlük ampul verse bu adam kaç adet satabilir? Tüm insanlara bu ürünü sattıcak sonra doğal olarak piyasada talep olmayacağı için arzda olmayacak. Bu yüzden işsizlik doğacak. Her zaman işin duygusal kısmındayız. Ne zaman bir şey üretsek en iyisini üretip, ömürlük ve piyasadaki fiyatlarının en düşüğü olsun istiyoruz ama yanlış düşünce.

Kimse teknolojinin son halini satamaz ki satmazda. Aslında isterse yaparda satarda fakat sonrasında sana yenilik diye ortaya çıkaracağı bir şey olmayacak en azından bir süre. Belki bi kaç yıl belki biraz daha fazla belkide yeni buluşlar ortaya çıkana kadar yenilik üretemeyecek. Bu sadece teknoloji değil başka sporda da böyledir. Bolt koşar fakat her olimpiyat oyunlarında bir kademe üstünü koşar. İsterse daha ilk olimpiyatta ömrü boyunca koşabileceği kırabileceği en iyi rekoru kırar ve para ödülünü alırdı. Ama o zaman rekoru sadece bir keracağı için ödülüde yalnızca bi kere alabilirdi. Çünkü hayatının en iyisini koşmuştur bir kere ikinci şansı olmayacaktı. Sporda da teknoloji ya da herşeyde bu kural geçerlidir. Eğer kurala uymazsan barınamazsın.

Tüketim çılgınlığıda biraz insanda bitiyor. Yine şirketleri üreticileri savunuyor gibi olacak belki ama bunlara kanmamak lazım. İktisatta "marjinal fayda" kavramı vardır ( örn.: Susuzluğunu giderme ihtiyacı olan birine birinci bardak suyun sayısal faydası 5 puandır 2. bardak suyun 2. ye düşer 3. nün 0 olur artık doyum noktasıdır. Bunun üstüne içtiği her bardak su 4. 5. 6......+ bardaklar -2 -3 -5 olarak devam edecek ve kişiyi rahatsız eder. Marjinal fayda budur.) ve bir ürün sana belli bir yere kadar fayda sağlar sonrasında zarar verir. İşte bu analizi iyi yapıp, tüketim çılgınlığı kervanına kontrollü bir şekilde girmek gerek. Özellikle dokunmatik telefonlar kısmına.

Fark ettiyseniz [MENTION=298471]eddie dean[/MENTION] ben bu denemede zaten bunu eleştirdim ben bu kapitalistlerin ve emperiyalistlerin bu kuralına karşı gelmek için bu denemeyi yazdım

Mai Nai

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
157
imla hataları word'den kopyaladığım için oldu ciddi kaymalar olmuş @Mai Nai den geniş edit talep etmekteyim raporla olmaz bu iş

Özel mesajla da atabilirsin içeriği.

Edit yetkisi ise hemen verebileceğimiz bir yetki değil maalesef.

eddie dean

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Tabiki haklısın, insanı alışverişe zorluyorlar çeşitli kampanyalar ya da her ne şekilde olursa insanı işin içine çekiyolar. Artık dünyanın iliklerine işlemiş, dediğin gibi "x önerisi bütçe z ,y alacağım" diyen insanlar değişmedikten sonra oyun değişmeyecek. Ama şöyle de bir şey var insanların sanırım gereksiz yere boşa harcayacağı parası var demek ki harcıyorlar.

by10ur

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Dünya'ya geldiğin de zaten para kazanıp tüketmeye odaklanıyorsun toplum sayesinde para kazanıp tüketmek için okuyorsun başkalarının sahip olamayacaklarına sahip olarak mutluluğu elde edeceğini düşündürüyorlar sistem böyle yürüyor taki yeni araba ev her şeyin düzene girdiğinde bitmek bilmeyen aç gözlülük ve yenilen ürünler sayesinde hep devam ediyor aldıkların eskiyor yenilerine ihtiyacın varmış gibi hissediyorsun toplum sayesinde hissettiriliyorsun aslında mantıklı düşünürsen ev araba çok para gibi kavramların mutluluk getirmeyeceğini fark edebilirsin burada ev almayın araba almayın değil tabi olay ihtiyacınıza göre alın bi ev var bide Ev var o aradaki farkı herkes fark etse zaten insan kelimesi o zaman anlam kazanır

cocukgozlukcop-E756-F4CC-BFF8.jpg

mekolac44

Doçent
Reaksiyon puanı
5
[MENTION=39818]Mai Nai[/MENTION] ye detaylı edit için mesaj inşallah düzelteceğim. Bu arada teşekkür ederim burada daha yeniyim

mekolac44

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Dünya'ya geldiğin de zaten para kazanıp tüketmeye odaklanıyorsun toplum sayesinde para kazanıp tüketmek için okuyorsun başkalarının sahip olamayacaklarına sahip olarak mutluluğu elde edeceğini düşündürüyorlar sistem böyle yürüyor taki yeni araba ev her şeyin düzene girdiğinde bitmek bilmeyen aç gözlülük ve yenilen ürünler sayesinde hep devam ediyor aldıkların eskiyor yenilerine ihtiyacın varmış gibi hissediyorsun toplum sayesinde hissettiriliyorsun aslında mantıklı düşünürsen ev araba çok para gibi kavramların mutluluk getirmeyeceğini fark edebilirsin burada ev almayın araba almayın değil tabi olay ihtiyacınıza göre alın bi ev var bide Ev var o aradaki farkı herkes fark etse zaten insan kelimesi o zaman anlam kazanır

cocukgozlukcop-E756-F4CC-BFF8.jpg

Çok haklısınız [MENTION=23685]by10ur[/MENTION]

mekolac44

Doçent
Reaksiyon puanı
5
olumlu , olumsuz vaya gaz niyetine ne olursa olsun yorumlarınızı bekliyorum.

mekolac44

Doçent
Reaksiyon puanı
5
hacılar bu silinmeler uyarı mı oluyor

marancı

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Yayınlamadan önce bence birkaç kişiye okutun, tartışın. Bu ilk denemeniz ise bence başarılı.