TTnet bu fatura ne ?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Bekçi
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Bekçi

Doçent
Reaksiyon puanı
3
Daha interneti açtıralı 1 ay oldu. 50 tl civarı bir para ödemeyi beklerken 100 tl geldi. Ayrıntılar aşağıda..Cevap bekliyorum
Fatura Tarihi : 01/03/2012
ERİŞİM ŞEKLİ : ADSL
ERİŞİM TARİFE TİPİ : NETLMTSZ+NETDİSK
ERİŞİM HIZI : 8 Mbps'a Kadar

KULLANIM ÜCRETLERİ TUTAR (TL)
İnternet Kullanım Ücretler Toplamı 82,93
TTNET ÜCRETLER TOPLAMI 82,93
% 18 KDV Uygulanan Toplam Tutar 82,93
% 18 KDV 14,93
% 5 ÖİV Uygulanan Toplam Tutar 82,93
% 5 ÖİV 4,15
Damga Vergisi 1,62
DEVLETE ÖDENEN VERGİLER TOPLAMI 20,70
TOPLAM FATURA TUTARI 103,63
ARA TOPLAM 103,63
Gelecek Aya Devir 0,13
ÖDENECEK TOPLAM 103,50
Yalnız YüzÜçTLElliKr

WebNick

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
12
Açma parası,
hava parası,
ayak bastı parası,
canım istedi parası,
akşam hanımla kavga ettim cezayı sana kesiyorum parası,

özetle konu ttnet olursa her şeye hazırlıklı olmak lazım

Mrfurkans

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
TTNet bu 250 falan gelmediğine dua et. İndirirken 100 kb/s geçmez ama faturayı çakarken rahat geçiyor gördüğünüz üzere.

--- Mesaj Güncellendi ---

Allahdan yeni internet servisleri geliyor bizim il'e gelir gelmez kurtulucam bu internet servisinden bu kadar madur ettiği yeter.

Premium1234

Asistan
Reaksiyon puanı
0
kendin kaşındın sana ilk ay şu kadar para ödeyeceksin diyo kısaca ttnet , benimde öyle olmuştu 40 TL gelmesini beklerken 100 küsür bişey geldi. o vergisi şu vergisi dayıyoda dayıyo vergileri.

Bekçi

Doçent
Reaksiyon puanı
3
cidden ttnetdestek adlı kişiden detaylı açıklama bekliyorum. Özel mesajla da fatura noyu gönderebilirim.
--- 2 yıl taahhütlü açtık bide...

HRNKC

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
20
20 lira hatta verirsin, 20 lira devlet alır, ÖİV adı altında soygun yaparlar ben bu memleketin ta ............................................................................................................................ ............. ....... ...... !

Bekçi

Doçent
Reaksiyon puanı
3
kendin kaşındın sana ilk ay şu kadar para ödeyeceksin diyo kısaca ttnet , benimde öyle olmuştu 40 TL gelmesini beklerken 100 küsür bişey geldi. o vergisi şu vergisi dayıyoda dayıyo vergileri.
ben adama özellikle sordum ben her ay 50 tl civarı mı ödeyeceğim diye...evet dedi adam bişe eklemedi üstüne.. şimdi ben gidip kavga etsem ne olacak.. sorun ben değil de bizim peder ödüyo parayı. Artık konuşur durur.. :)

Premium1234

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ben adama özellikle sordum ben her ay 50 tl civarı mı ödeyeceğim diye...evet dedi adam bişe eklemedi üstüne.. şimdi ben gidip kavga etsem ne olacak.. sorun ben değil de bizim peder ödüyo parayı. Artık konuşur durur.. :)

anlaşmayı yaparken hep öyle her ay şu kadar ödersiniz diyolar ama nedense faturaya eklenecek kdv , ötv , bilmem ne vergisi onlardan hiç bahsetmezler.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
4 ay önce hattimi devrettim ve tam 4 aydir son ay faturasi geliyor bir bilgisi olan var mi bu konuda

neskalii

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
23
4 ay önce hattimi devrettim ve tam 4 aydir son ay faturasi geliyor bir bilgisi olan var mi bu konuda

bana 6 ay sonra ödediğim fatura tekrar faturalandırlılmıştı kapadıktan sonra 10 sene sonrada tel faturası gelmişti saçmalıklar için birerbir bi kurum herşey mümkün bunlarla..

MasterFather

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
59
bir de. izinsiz takip sistemi kurmuş.hem sansürcü hem dolandırıcı.

Öncelikle TR-069 protokolünün hemen hemen bütün sağlayıcılar da kullanıldığını biliyoruz. Fakat bu protokol tamamen kullanıcıların modem panelleri üzerinden kontrol edilebiliyor kapatılabiliyor. Temel olarak modem üzerinde bir takım erişimler sağlayan bu protokol vasıtasıyla modemin bağlantı durumu, firmware bilgilerinin güncel olup olmadığı, uzaktan firmware yükleme, yapılandırmaları sıfırlama gibi bir takım özelliklere sahip. Fakat ülkemizde durum biraz farklı çünkü bu bölüm kullanıcılardan saklanmaya çalışılıyor fakat biz ne yapıyoruz kapatıyoruz :)

Gizlilik ve hız açısından yapılması gereken bu protokolün kapatılmasıdır.

TR-069 protokolü ile neler yapabilirler ?
Servis etkinleştirme ve ayarlarını değiştirme.
Sıfır ayar - ya da tek tuşla ayar hizmeti verebilmek için servisin ilk ayarlarının yapılması.
Servisin tekrar kurulması (cihaz fabrika ayarlarına döndükten sonra)
Müşteriye Uzaktan Destek
Cihazın durumunun ve fonksiyonelliğinin teyit edilmesi
Elle tekrar ayarlama
Firmware ve Ayar Yönetimi
Firmware güncelleme, sürüm düşürme
Ayar yedekleme, geri getirme
İnceleme ve İzleme
Başarım (TR-143) ve bağlantı testleri
Parametre değerini öğrenme
Günlük dosyası elde etme

Kendi modemim üzerinden örnek verecek olursam, Airties modemlerde Yönetim bölümünde gizlenmiş olarak TR-069 bölümü bulunuyor. Bu bölümü açtığınız taktirde sayfaya erişemiyorsunuz. Özellikle son firmware sürümüne sahip ve TTNET tarafından kullanıcılara verilen modemlerde bu bölüm kapalı. Normal olarak bu bölümün var olduğunu dahi göremiyorsunuz. Yani Yönetim altında bu bölümü görmezseniz şaşırmayın.

Fakat eski firmware sürümlerine sahip Airties modemlerde bu panele ulaşabiliyorsunuz. Zaten bu protokol desteği eski modemlerin hiç birinde hemen hemen bulunmuyor. Fakat TTNET bir takım raporlamalar alması için bu protokole ihtiyaç duyarak Airties modemlerde kullanmaya karar verdi.

K2bQTFh.png

Telnet üzerinden modeme root olarak ulaştığım da kullanılan sistemin BusyBox v1.14.1 olduğunu görebiliyoruz. Aslında bir nevi modemin içinde özelleştirilmiş BusyBox sürümü mevcut.

6aTY4xm.png

help komutunu verdiğimiz de modem üzerinde izin verilen komutları görebiliyorsunuz. Bu bizim için önemli. Burada gözükmese de wget'in çalışması güzel bir haber. Bazı modemlerde wget kapalı olabilir.

auTpdly.png

ps komutuyla modem üzerinde çalışan process'lerde göründüğü üzere Agent adında bir işlem çalışmıyor. Ben bir takım işlemlerle bu protokolü modemde kapattım. TR-069 aktif olan modemlerde agent adıyla birden fazla process çalışıyor. Her ne kadar kill process yapsanız da bir süre sonra tekrar aktif oluyor onun için boşuna sonlandırma işlemini denemeyin.

Bu protokolü kapatmanızı teker teker anlatamam çünkü her modem üzerinde farklı işlemler gerekebilir. Fakat ipucu vermek gerekirse eski firmware sürümlerini indirin bunları decompiler vasıtasıyla ayıklayın içerisinde bulunan TR-069 bölümünü modem üzerine çekmeniz gerekiyor. Yada eski firmware'leri yüklemeyi deneyerek bu bölümü arayın. Bunun dışında konu biraz firmware düzenleme işine giriyor oda teknik bir iş.

Raporlamalar anladığım kadarıyla anlık sürekli yapılıyor. Protokolü kapatırsanız bağlantı hızınızı tekrar ölçün farkı göreceksiniz.Püf noktası açısından yukarıda resimli olarak gösterdiklerim zaten sizlere fikir verecektir.

http://www.trsec.net/threads/ttnet-%C4%B0zinsiz-%C4%B0zleme-ve-raporlama-yap%C4%B1yor.4125/