Trt 6 (Trt Şeş)

Trt 6 nın açılması

• Kullanılan toplam oy
    43

Bu konuyu okuyanlar

alacam

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Sizce Trt 6 nın kurulması iyi mi oldu? Anket

alacam

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Biraz geç açtım ama hadi neyse.BU bir flood mesaj değildir.

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
Seçenekler hoşuma gitmedi.

SAdece eleştirmeyeyim bir de öneri de bulınayım.
a-Bir ihtiyaçtı
b-Gerek yoktu

ya da ayrı secenekler

a:Birleştirici olur
b:Kutuplaştırır...

hta1905

Profesör
Reaksiyon puanı
1
PKK Kürt kökenli vatandaşlarımızı sömürüyordu.Devlet kontrolünde bir yayın onların da kendilerini bu ülkenin bir parçası olarak hissetmelerini sağlayacaktır diye düşünüyorum.Sonuçta o kanalda yayınlanan programlar Türkiye'ye dair olaylar.

Serkannd

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
10
Türkiye Cumhuriyeti Devleti kaç milletten meydana gelmiştir haberi yokmu bu hükümetin diğer milletler istemezmi kendilerine kanal.. Laz TV - Arap TV - Çerkez TV vs.. Bu gidişle Hepsi Olmazmı ??.. Görüşüm Her Milletin Söz Hakkı Olduğundan Birlik ve Bereberliğe aykırı bir durum diye düşünüyorum

honline

Profesör
Reaksiyon puanı
296
pkk daha türkçe bilmeyen insanları istedği gibi dolduruşa getirip devleti öcü gibi gösteriyordu
bence yapılacak yayınlarla bu insanlara pkk nın ne pislik bir örgüt olduğu anlatılabilir

TazzzY

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
275
Türkiye Cumhuriyeti Devleti kaç milletten meydana gelmiştir haberi yokmu bu hükümetin diğer milletler istemezmi kendilerine kanal.. Laz TV - Arap TV - Çerkez TV vs.. Bu gidişle Hepsi Olmazmı ??.. Görüşüm Her Milletin Söz Hakkı Olduğundan Birlik ve Bereberliğe aykırı bir durum diye düşünüyorum

Laz Tv Diyorsan uydudan büssürü karadeniz tv vardır Çerkez kanalıda mevcuttur Arap kanalıda ztn uydun varsa ordanda bağlana bilirisn dostum kürtlere normal kanal açma izni yoktu sebebide terör olaylarına karışır tarafsız yayın yapamaz diye ama siz her hizmetin altında bir kurt yada o hizmeti kabullenmiyorsunuz Bi kerede kabul edin kürt tv açılmasıda onları dışlamamızdır

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
laz kanalı karadeniz tv leri mi?

tazzy yanlışın var.Karadenizde yaşayanları laz sanırız:)
Laz da çerkez veya kürt gibi bir köken.lazca diye de dilleri var.
Uyy uşaguumm...diyenler laz değidir yani...

TazzzY

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
275
laz kanalı karadeniz tv leri mi?

tazzy yanlışın var.Karadenizde yaşayanları laz sanırız:)
Laz da çerkez veya kürt gibi bir köken.lazca diye de dilleri var.
Uyy uşaguumm...diyenler laz değidir yani...

Ee onlar kendilerini öle sanıyorlar ben öle sanmıyorum :) Ya sonuçta var kanalları özgürce açabiliyorlar izleyebiliyorlar ama kürtlerde öle bi özellik yok yasak açmakta izlemekte ama artık özgürleşiyorlar Türkiye demokratik bir ülke bu atılan adım geç bile kalındı..

xxBlackPearl

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Çok gecikmiş.. olumlu bir karar ..Türkiye ki bütünlük ve kardeşliği pekiştireceğine inanmakla beraber , AKP hükümetinin aldığı küçümsenmeyencek radikal kararlardan biri diye düşünüyorum... Tartışmaya girmek yerine olumlu düşünmeliyiz herkes de bi önyargı var böyle olursa yapılan iyi şeylerin görüleceğine pek inanmıyorum...

RosenRood65

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Arkadaslar saten uydu üzerinde kürtçe kanal vardı fakat bunlar sürekli pkk alehine yayın yapıyorlardı her gecen gün bi tane daha çıkıyordu .Şimdi Kürt kökenli vatandaşlar onlarımı İzlesin yoksa Trt'nin Türkiye alehine yayınladıgı programlarımı izlesin Sadece negatif düşünen arkadaslar Altı cizili soruya cevap versinler...!!

Serkannd

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
10
Arkadaslar saten uydu üzerinde kürtçe kanal vardı fakat bunlar sürekli pkk alehine yayın yapıyorlardı her gecen gün bi tane daha çıkıyordu .Şimdi Kürt kökenli vatandaşlar onlarımı İzlesin yoksa Trt'nin Türkiye alehine yayınladıgı programlarımı izlesin Sadece negatif düşünen arkadaslar Altı cizili soruya cevap versinler...!!

tamam haklısın kürtlerinde her insan gibi TV izlemeye hakkı var kabul ediyorum..

ama neden kürtçe ? (sorunca bunu)

kürt vatandaş türkçe bilmiyor.. cevabını alıyorum.. yada kültür zenginli bilmem ne..

Kürtçe TV veriyorsan Kürt gibi davranmasınada İzin Vereceksin O Zaman... kürtlerin her türlü gelenek-göreneklerinede uyum sağlayacaksın.. her türlü töre olayına göz yumacaksın.. çünkü töre cinayetlerini vs Türk halkı yapmıyor..

''eğer doğuda yaşayan kürtlerin %10'u PKK'ya destek verseydi Türkiye Cumhuriyeti Devleti'' yıllar önce bölünmüştü

bu sözü bana yıllarca doğuda yaşayan bir hocam söylemişti.. Bence Haklı.. Kürt halkı kürt olduğu için gurur duymuyor ki sen ona kürtçe TV veriyorsun bir çok arkadaşım kürt olduğu için dışlanıyor.. Çoğu gizelmeye çalışıyor kürt olduğunu neden? demek bir sorun var kürtlerde zamanla sindirmek yerine milliyetçilik duygularını tetikledi bence bu hareket..

TazzzY

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
275
tamam haklısın kürtlerinde her insan gibi TV izlemeye hakkı var kabul ediyorum..

ama neden kürtçe ? (sorunca bunu)

kürt vatandaş türkçe bilmiyor.. cevabını alıyorum.. yada kültür zenginli bilmem ne..

Kürtçe TV veriyorsan Kürt gibi davranmasınada İzin Vereceksin O Zaman... kürtlerin her türlü gelenek-göreneklerinede uyum sağlayacaksın.. her türlü töre olayına göz yumacaksın.. çünkü töre cinayetlerini vs Türk halkı yapmıyor..

''eğer doğuda yaşayan kürtlerin %10'u PKK'ya destek verseydi Türkiye Cumhuriyeti Devleti'' yıllar önce bölünmüştü

bu sözü bana yıllarca doğuda yaşayan bir hocam söylemişti.. Bence Haklı.. Kürt halkı kürt olduğu için gurur duymuyor ki sen ona kürtçe TV veriyorsun bir çok arkadaşım kürt olduğu için dışlanıyor.. Çoğu gizelmeye çalışıyor kürt olduğunu neden? demek bir sorun var kürtlerde zamanla sindirmek yerine milliyetçilik duygularını tetikledi bence bu hareket..

Söylediklerinden birşey anlamadımki neyi anlatmaya çalışıyorsun anlamadım devletin ne yapmasını bekliyorsun ?

Bagcivan

Doçent
Reaksiyon puanı
5
bize göre iyi oldu ama kürtlere görede şimdilik tv mizi açtırdık yakında bizim devletimizide kabul edecekler demelerinden korkuyorum

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Öncelikle kürt kökenli değilim, Tatar türklerine dayanıyor soyum. Bazı gerçekler, gözlerinizi kapatınca yok olmuyor. Siz ne kadar Türk muhabbeti yaparsanız yapın bu ülkede kürt kökenli vatandaşların sayısı oldukça fazladır. Öyle bir - iki milyon da değil bu sayı.

Yıllarca bu devlet, Şu an da bazılarının yaptığı gibi, gözlerini kapadı doğuya karşı, Ne bir tesis, ne bir eğitim hizmeti ne de sağlık hizmeti doğru düzgün götürülmedi doğuya. 1 hafta kadar önce izledim galiba, hamile bir bayanı 7 saatte ancak hastaneye götürebildiler.

Doğuda kürt kökenli vatandaşların yoğunlukta olduğu şehirlerde ki imkansızlıklar, dolayısla onları canlarından bezdirdi. Ve bu bezginlikte onları, yanlış kişilere sığınmaya sevk etti.

Seslerini duyarabilmek için, ses getirici olaylara(pkk eylemleri) destek olmak zorunda kaldılar. Ben burda pkk'yı tasvip etmiyor, bilakis onların bu örgüte destek vererek yanlışa düştüklerini söylüyorum. Ancak kendilerine dikkat çekmek için istemeyerekte olsa bu duruma katıldılar.

Sizler nasıl ki 1 gün internet kesilse ve ya yavaşlasa serzenişte bulunuyorsanız, O insanlar da yaşamak için gereken her türlü desteğin olmamasından yakınıyorlar, Ve de Acı gerçek olarakta haklılar.

Eğer siz onlara doğruyu anlatmaz, Aş - iş götürmesseniz, onlarda alternatiflere yönelirler. Devletin her geçen gün orayı ihmal etmesi demek, pkk'nın oralarda propagandasını yapmak için fırsat vermek demektir. Onlara, " Bakın, kürt'sünüz diye sizi önemsemiyorlar, buralara yatırım yapmıyorlar" diyerek onları kendilerine çekiyorlar.

Yıllarca bu böyle devam etti. Ancak son zamanlar da ki örgütün çözülmesini gördüğünüz üzere ne kadar yanlışa düştüklerine birer birer itiraf ediyorlar örgütten kaçanlar.

Şimdi kendizi bu insanların yerine koyun, Elektrik yok, su yok, yol yok, sağlık hizmeti yok, Eğitim hizmeti yok, O yok bu yok. İnsanında bir sabrı vardır değil mi? Bakın Bu insanları yönlendirmke ne kadar kolay değil mi? Yani onlara " Biz kendi Devletimizi kurarsak, kendimizi daha iyi imkanlara kavuştururuz" diyerek kendilerinin yanlarına çekmek, zor olmasa gerek.

Bu Ayıp herkesin ayıbı, Devlet yıllarca onları görmezden geldi(Kürt olduğundan değil, halk olarak), Onlar yıllarca devlete kin besleyip askeri vurdu sivil halkı vurdu(pkk), bu olaylardan dolayı kimse doğuya gitmek istemedi. Sonuç olarak bu kısır döngüye girdi.

Şimdi ise Devlet onlara kısa yoldan ulaşmak için kanal kurdu. İmkanlar arttıkça yatırımlarda artacak. Bunları onlara anlatmanız lazım. Bakın pkk Trt 6'nın kurulmasından ne kadar rahatsız oldu. DTP yine aynı şekil. Demek ki ortada bu bölücü örgütün hoşuna gitmeyen bir durum var. zaten bu örgüt bu insanların bilinçlenmesini istemiyor. Bu yüzden bu hazımsızlık var. Cahil insanı kandırmak kolaydır, Cahilin gözü kara'dır.

Bazıları bu insanları dışlayarak bölücü terör örgütün ekmeğine yağ sürmekte. Daha dikkatli söylemlerde bulunmak gerekir. "Kürt demek, pkk demek", değildir. Ama siz onları ayrı tutarsanız, onlarda kendilerine sahip çıkanları tutarlar...

ZorhaK

Rektör
Reaksiyon puanı
259
Hem Türkiye bölünmez diye bağıracaksın hem de yaşamın her alanında kürt kökenli vaandaşlara ön yargıyla yaklaşacaksın.

Sonuç olarak vatan bölünmez diye bağıranlar vatanı bölmekte pkk dan daha etkin olabiliyorlar.

Vatan bölünmez diyorsan kürt ve pkk ayrımını iyi yapacaksın.Klavyeye ,kürtler de bizim vatandaşımızdır kurtuluş savaşında binlerce kürt kökenli şehidimiz vardır deyip de kürtlere karşı gerçek hayatta ön yargılarından arınamazsan bu iş yürümez.

Ayrıca Aziz şehitlerimizin istatistikleri çıkarılmıştı yakın zamanda.Doğu ve güneydoğudan azımsanmayacak kadar şehidimiz var.

Son olarak:Size nerede ve kimin çocuğu olarak doğacağınız sorulmamıştı.Ya aynı duygu ve düşüncelerinizle ŞırnakBatman gibi bir ilde doğmuş olsaydınız.Ve size çevrilen önyargılı bakışları hissetseydiniz?Biraz empati kurun arkadaşlar...

Ben Elazığlıyım Gakgoşlar diyarı Elazığ..
Yine de gurbet ellerde ön yargılı bir çok tutumla karşılaştım.Bir de düşünün ki Hakkarili olduğumu vay halime ya da halimize..

4ReacTiv

Doçent
Reaksiyon puanı
5
Çok iyi oldu.Pkk nın elinden büyük bir koz alındı dtp nin davraşlarıda bu yüzden..

Size sadece bir örnek ile kanıtlamak istiyorum..

Yıllar önce kürtçe şarkı kasetleri yasakken bu kasetler el altından kapış kapış gidiyordu.Daha sonra serbest olunca kimse almaz oldu.Hemen olmasada yavaş yavaş rojtv yi bitirecektir.Yasaklar her zaman çekicidir.

Bu olaya karşı çıkanlar,ilerde toprak vs isterler diye karşı çıkıyorlar ama yanılıyorlar.Yukardaki örnek bu tez i desteklemektedir...

AYT@C

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Kesinlikle cok iyi oldu..

Roj Tv yi izleyip Türkiye karşıtı propaganda izlememek için alternatif olustu ...

Güzel bir adım kesinlikle ...
Sadece Kürt kökenli vatandaşlarımız için değil diğer etnik kökenler içinde böyle şeyler düşünülebilir ..

leylak

Doçent
Reaksiyon puanı
4
bence iyi ve kötü yönleri var ama ne kadar dogru Trt 6 nin olmasi..onu ALLAH bilir !

by_erdal21

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Çok geç kalınmış bir olay.Sanırım 95 yılında Med tv açılmıştı.Tahammül edemeyenler kardeşlik edebiyatı yapmasın lütfen komik oluyor.Lazın,Çerkesinde olsun.İsteyin olsun.BBC onlarca dilde yayın yapıyor.İran Sahar televizyonu Türkçe,Azerice,Kürtçe,Arapça yayınlar yapıyordu.Abartılacak bir olay yok.

Son mesajlar