Rehber Tpm 2.0 Desteklemeyen Bilgisayarlara Windows 11 Kurmak

Bu konuyu okuyanlar

DYREX

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
64
haftaya Microsoft'un yayınlayacağı insider sürümü kurmayı düşünüyorum acaba 2. yönetm o sürümde de işe yarar mı

Kalenderadam

Doçent
Reaksiyon puanı
205
Yeni sızıntı yapan 10X tabanlı Windows 11 sürümünde bazı yenilikleri bizi karşılamıştı. Paylaşılan sistem gereksinimlerine göre sisteminde Secure Boot özelliği ve TPM yongası olmayan kişiler UEFI Windows 11 kurulumunu yapamayacaktı. Class 3 anakarta sahip olan kişiler için bir sorun olabileceği için TPM özelliği olmayınca gelen "Bu bilgisayar Windows 11 desteklemiyor." hatasının çözümünü belirteceğim.

İlk yöntem;
  • İlk önce Windows 11 imajını USB belleğimize yazdırıyoruz.
  • Ardından da Windows 10 imajı üzerinden bir dosyayı almamız gerekiyor. Eğer elinizde Windows 10 imajı yoksa dosyayı buradan da indirebilirsiniz.
  • Bu dosyayı Windows 11 imajını yazdırdığımız USB bellekte olan "sources" klasörüne kopyalıyoruz. Gelen ekranda dosyayı değiştirme seçeneğine basacaksınız.
  • Ardından da USB belleğinizi boot etmeyeceksiniz çünkü bu durumda yine aynı hata ile karşılaşacaksınız. USB aygıtınızın içindeki setup dosyasını çalıştırıp yükseltme seçeneği ile Windows 11'e geçebilirsiniz.
Ekli dosyayı görüntüle 156270

İkinci yöntem;
  • Herhangi bir Windows 10 imajını alıp USB belleğinize yazdırın.
  • Ardından da Windows 11 imajındaki install.wim dosyasını alıp install.esd olarak adlandırın ve Windows 10 yazdırdığınız USB bellekteki "sources" klasörüne atın. Gelen uyarıda dosyayı değiştirme seçeneğini seçin.
  • Ardından da direkt olarak boot edip kurulum yapabilirsiniz.
Ekli dosyayı görüntüle 156321
Öneriz için teşekkürler fakat benim tpm özelli var fakat işlemci i56600 windows 11'i destekler mi?

Kalenderadam

Doçent
Reaksiyon puanı
205
TPM özelliği ve Secure Boot desteği varsa kurulum yapabilmeniz gerekiyor. Yani bu işlemlere gerek kalmıyor.
Bahsettiğiniz özelikler var fakat windos 11 denetleyicisinin "Bu bilgisayarda windows 11 kurulamaz" bilgisi yer almakta. İşlemci ile alakalı ola bilir mi? WhyNotWin11 bir üçüncü parti bir uygulamayla denetlediğimde sadece işlemci sarı bir ibare ile göstermekte.

Son düzenleme:

fortekno

Asistan
Reaksiyon puanı
189
@fortekno hocam galiba BIOS'u kuramadı ya da yanlış kurdu, inşallah doğru kurmuştur. 2 gündür kayıp hemen 155'i arayıp kayıp ihbarı vermek gerek.
Güzel tespit :D
Bios'u kuramadım pc naneyi yedi şimdilik. Şu an külüstür ötesi bir PC'den yazıyorum.
Başıma gelenlere gelecek olursak ilk önce Efi Shell'in Pegatron A15 Anakartı güncelleme konusundan faydalanarak işlemlere başladım, YouTube'daki bir Pegatron A15 videosunun altına Efi Shell'in yorum yaptığını gördüm ve iletişime geçtik, sağolsun çok yardımcı oldu.
Güncelleme için Flaş'ı hazırladım ve PC'yi flaş ile boot ettim sonrasında Win98 logosu geldi ve kurlumun ilk adımı başlamış oldu ama 30 saniye sonra falan pc yeniden başlatıldı ve yine win98 logosu geldi bu işlem toplam 4 kez oldu ve ben de sonuncusunda bu işte bir terslik var diyerek "Ctrl+Alt+Del" ile PC'yi yeniden başlattım ve bu sefer yine flaştan boot etmesin diye esc'ye basıp boot menüsünü açıp Windows'umu açmak istedim ama ekrana ne menü geldi ne de başka bir şey. Ben de flaşı çıkarttım ve güç düğmesi ile pc'yi kapattım, o kapatış son kapatışım oldu:)
Şu an PC hiçbir tepki vermiyor; ne şarj ışığı yanıyor ne de başka bir şey, anladığım kadarıyla BİOS'um silinmiş. Yarın bilgisayarcıya götüreceğim İnşAllah.

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993
Bahsettiğiniz özelikler var fakat windos 11 denetleyicisinin "Bu bilgisayarda windows 11 kurulamaz" bilgisi yer almakta. İşlemci ile alakalı ola bilir mi? WhyNotWin11 bir üçüncü parti bir uygulamayla denetlediğimde sadece işlemci sarı bir ibare ile göstermekte.

Ayrıca TPM yongası gereksinimi ve işlemci desteği kısıtlaması kalktı.

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
İlginç bir durumla karşı karşıyayım. PC Healt Check W11 ile uyumlu değil dedi. Buraya kadar normal. BIOS arayüzüne girip TPM'yi etkinleştirdim. Ancak bilgisayarı yeniden başlattıktan sonra PC Healt Check uygulamasına giremiyorum. Bu ekranda kalıyor. Daha önce bu hatayı alan oldu mu?
Ekli dosyayı görüntüle 157171
Sorunu çözebildin mi?
Geçici dosyaları sildikten sonra uygulamanın son sürümünü tekrar indirip çalıştırmayı deneyebilirsin.

The Punisher

Doçent
Reaksiyon puanı
606
Güzel tespit :D
Bios'u kuramadım pc naneyi yedi şimdilik. Şu an külüstür ötesi bir PC'den yazıyorum.
Başıma gelenlere gelecek olursak ilk önce Efi Shell'in Pegatron A15 Anakartı güncelleme konusundan faydalanarak işlemlere başladım, YouTube'daki bir Pegatron A15 videosunun altına Efi Shell'in yorum yaptığını gördüm ve iletişime geçtik, sağolsun çok yardımcı oldu.
Güncelleme için Flaş'ı hazırladım ve PC'yi flaş ile boot ettim sonrasında Win98 logosu geldi ve kurlumun ilk adımı başlamış oldu ama 30 saniye sonra falan pc yeniden başlatıldı ve yine win98 logosu geldi bu işlem toplam 4 kez oldu ve ben de sonuncusunda bu işte bir terslik var diyerek "Ctrl+Alt+Del" ile PC'yi yeniden başlattım ve bu sefer yine flaştan boot etmesin diye esc'ye basıp boot menüsünü açıp Windows'umu açmak istedim ama ekrana ne menü geldi ne de başka bir şey. Ben de flaşı çıkarttım ve güç düğmesi ile pc'yi kapattım, o kapatış son kapatışım oldu:)
Şu an PC hiçbir tepki vermiyor; ne şarj ışığı yanıyor ne de başka bir şey, anladığım kadarıyla BİOS'um silinmiş. Yarın bilgisayarcıya götüreceğim İnşAllah.

Vay anam vay vay EFI Shell forumdan ayrılmasına rağmen gene de yardım ediyor.

Cihazın Kasa ise biliyorsan BIOS'u resetleyebilirsin ama Dizüstü ise bilgisayarcıya götürüp BIOS'unu resetleyebilirsin.

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,993

Cihazın Kasa ise biliyorsan BIOS'u resetleyebilirsin ama Dizüstü ise bilgisayarcıya götürüp BIOS'unu resetleyebilirsin.
BIOS çökmüş ama... :D

Kalenderadam

Doçent
Reaksiyon puanı
205

Ayrıca TPM yongası gereksinimi ve işlemci desteği kısıtlaması kalktı.
Bilgilendirme için teşekkür ederim, fakat insider test sürümünde sorguladığımda hala gerekli özelikleri karşılamıyor diyor?

fortekno

Asistan
Reaksiyon puanı
189

Geçen pazartesi yaptırdım bilgisayarı, arasına 250₺ sıkışmış ondan açılmıyormuş :D
Bios ve io çipi programlandı. Şu an çalışıyor:)

The Punisher

Doçent
Reaksiyon puanı
606
Geçen pazartesi yaptırdım bilgisayarı, arasına 250₺ sıkışmış ondan açılmıyormuş :D
Bios ve io çipi programlandı. Şu an çalışıyor:)

BIOS'a tam olarak ne yaptı neden bu kadar fazla ücret istendi, ayrıntılı bir şekilde anlatabilir misiniz?

fortekno

Asistan
Reaksiyon puanı
189
BIOS'a tam olarak ne yaptı neden bu kadar fazla ücret istendi, ayrıntılı bir şekilde anlatabilir misiniz?
Bios ve i/o çipini anakarttan çıkartıp EEPROM cihazı denilen bir cihaza takıyor ve yeniden programlıyor.
Aslında fazla zahmetli bir işlem değil, EEPROM BİOS programlama ile ilgili YouTube'da videolar bulabilirsin.
Bence daha ucuz olması gereken bir işlem ama piyasa bizim elimizde değil. Çip başına 150₺'den 300 olacaktı, 250'ye anlaştık.