Toshiba Satellite C55-A-1U6 Boot Sorunu

Bu konuyu okuyanlar

Exinie

Öğrenci
Reaksiyon puanı
52
Arkadaşlar bilgisayarda FreeDOS bile yok Windows kurucam fakat bilgisayarın tek sorunu DVD veya USB den boot olmuyor DVD den boot ederken press any key de bir tuşa basıyorum fakat donuyor ve usb den yapınca klasik windows 7 deki gri siyah ekran geliyor hata kodu çıkıyor birisi bana biosu güncelle dedi link verdi fakat dosya .exe ve pc de windows yok ve 1.40 bios sürümünü indirmek için en az 1.30 istiyor ve 1.50 ise işlemcim uyumlu değil

Özgür Ç..

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,465
Bios exe dosyayı olmaz USB, ye Windows ISO kurup boot sekmesinden açmanız gerekir ve 3.0 soketi okumaz 2.0 olucak.

Exinie

Öğrenci
Reaksiyon puanı
52
Son düzenleme:

tıgermsı

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Arkadaşlar bilgisayarda FreeDOS bile yok Windows kurucam fakat bilgisayarın tek sorunu DVD veya USB den boot olmuyor DVD den boot ederken press any key de bir tuşa basıyorum fakat donuyor ve usb den yapınca klasik windows 7 deki gri siyah ekran geliyor hata kodu çıkıyor birisi bana biosu güncelle dedi link verdi fakat dosya .exe ve pc de windows yok ve 1.40 bios sürümünü indirmek için en az 1.30 istiyor ve 1.50 ise işlemcim uyumlu değil
marka modelin boot menüsü giriş tuşunu bulun.
usb ye iso to usb ile windows7 iso dosyanızı yazdırın.
olmazsa bios ta boot menu den 1. seçenek usb seçin.
bunları denediyseniz. başka bir windows 7 iso dosyası bulun onu yazdırıp deneyin. birde xp atıp sonra 7 yüklemeyi denemenizi öneririm bir keresinde 7 kuramayıp xp kurdugum pc olmustu sonra 7 yapmıştım.

Exinie

Öğrenci
Reaksiyon puanı
52
Windows 7 kurulumunu boot etmiyor çünkü bilgisayar UEFI modunda ve UEFI den Legacy e alma seçeneği yok bende Windows 8.1 Home Single Language kurdum UEFI sorunsuz çalışıyor

escape-e

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Konu eski olabilir, farkındayım. Ama benim gibi Google'dan gelenler için çözümü şu videodan buldum umarım size de yardımı olur.

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,950
Bios exe dosyayı olmaz USB, ye Windows ISO kurup boot sekmesinden açmanız gerekir ve 3.0 soketi okumaz 2.0 olucak.
BIOS kurulumları çıkartıcı şeklinde ise ondan bahsediyordur. 1 sene geçmiş ama düzeltelim bakanlar için :). Ek olarak, Windows 7'nin içine xHCI sürücüsünü entegre ederek, USB 3.0'ı kullanarak UEFI ya da Legacy olarak kurabilir.

Exinie

Öğrenci
Reaksiyon puanı
52
Konuya gelen yeni cevapları şimdi gördüm. ?

Bu dizüstü bilgisayara BIOS güncellemesi yapmadan Windows 7 veya Legacy bir işletim sistemi kuramazsınız çünkü eski sürümde sadece UEFI destekliyor yeni sürümde Legacy ayarlama seçeneği eklenmiş.

Fakat şöyle bir durum da var, BIOS güncelleme dosyasını hiçbir yerde bulamadım kendi sitesindeki sürümleri kurmak için minimum hiçbir yerde bulamadığım sürümün kurulu olması gerekmekte.

Yanlış hatırlamıyor isem sanki bulmuştum ama .exe uzantılı idi ve güncellemeyi yapmak için en az %20 şarj olması gerekmekte idi ve bendeki batarya bozulduğu için çıkartmıştım o yüzden kuramamıştım. :(

EFI Shell

shellx64.efi
Süper Moderatör
Reaksiyon puanı
18,950
Konuya gelen yeni cevapları şimdi gördüm. ?

Bu dizüstü bilgisayara BIOS güncellemesi yapmadan Windows 7 veya Legacy bir işletim sistemi kuramazsınız çünkü eski sürümde sadece UEFI destekliyor yeni sürümde Legacy ayarlama seçeneği eklenmiş.

Fakat şöyle bir durum da var, BIOS güncelleme dosyasını hiçbir yerde bulamadım kendi sitesindeki sürümleri kurmak için minimum hiçbir yerde bulamadığım sürümün kurulu olması gerekmekte.

Yanlış hatırlamıyor isem sanki bulmuştum ama .exe uzantılı idi ve güncellemeyi yapmak için en az %20 şarj olması gerekmekte idi ve bendeki batarya bozulduğu için çıkartmıştım o yüzden kuramamıştım. :(
Legacy olarak Windows 7 kuramadığınız iyi olmuş. Çünkü UEFI olarak kurulan bir şey. : )

Exinie

Öğrenci
Reaksiyon puanı
52
Legacy olarak Windows 7 kuramadığınız iyi olmuş. Çünkü UEFI olarak kurulan bir şey. : )

O zamanlar USB belleği GPT olarak hazırlayıp USB sürücülerini entegre etmek aklıma gelmedi. :D

Düzenlenmiş bir Windows 7 boot etmişti fakat kurulduktan sonra Windows Boot Manager hata veriyordu. Bilgisayarı satalı çok oldu ama şuan olsa da kurmayı denesem diyorum. :D