Torrent Nedir? Torrent Hakkında Bilgi

Bu konuyu okuyanlar

Jengar

Müdavim
Katılım
3 Eylül 2006
Mesajlar
3,909
Reaksiyon puanı
23
Puanları
38
Torrent nedir? sorusuna sizlerle birlikte cevap arayalım arkadaşlar. bir indirme programıdır en kısa ve açık anlamı ile. Şimdi bundan önce ne vardı belki eskiden beri bilgisayardan dosya indirenler bilirler Rapidshare tarzı indirme siteleri mevcuttu. Bunu yaparken üyeliğiniz varsa sorunsuz indirirdiniz fakat yoksa bölüm bölüm inmesini beklerdiniz ve her an bilgisayarınızın açık konumda olması gerekirdi torrent kullanaraksa bu şekilde yapmanıza gerek kalmaz aksine indirme işlemi devam ederken siz bilgisayarı kapatırsanız tekrar açtığınızda indirme kaldığı yerden devam edecektir. Buda torrent’in en büyük avantajlarından birisidir. Torrent kullanmak birçok insan için zor gibi görünmektedir şimdilik size nasıl kurulacağını ve nasıl kullanmanız gerektiğini yazılı olarak anlatacağım.

torrentnedir.jpg


Torrent Nedir ve En Ünlü Torrent Siteleri
En ünlü torrent siteleri 2 adettir bunlar www.utorrent.com ve bittorent’tir. Size utorrent üzerinden kurulum yapıp nasıl kullanmanız gerektiğinden bahsedeceğim ilk olarak www.utorrent.com sitesine giriş sağlayın ardından çıkan sayfada ilk olarak torrent programına indirmemiz istenecek bu aşamayı birden fazla indirim yapan bir insan çabucak geçecektir fakat bilmeyenler için bunu sağlayacağım. Çıkan sayfa da sağ üst köşede dil desteği var orada indirmeyi hangi dilde yapacağınızı seçtikten sonra programın ortasında yazan indir (download) butonuna tıklıyoruz. Bu aşamayı yaptığınızı düşünüyorum bir sıkıntı olmayacaktır şimdi ise programın açılmış olması gerekir ardından programı kapatın fakat merak etmeyin program kapanmayacak arka planda çalışıyor durumda. Daha sonrasında ise torrent siteleri bulmamız gerekecek yasa kuralları gereği birçok torrent siteleri yasaklanmış durumda bunu DNS ayarlarınızdan düzenleyebilirsiniz yani eğer bu ayarları değiştirmeyi biliyorsanız erişim engeli olan indirme sitelerine giriş sağlayabilirsiniz. Böyle bir torrent sitesine giriş yaptıktan sonra zaten site görüntüsü aynı bir arama motoru şeklinde size görünecektir oradan da istediğiniz bir dizi olabilir bu bir film bu gibi medya yayınlarını indirmek için arama bölümüne yazabilirsiniz ardından şu notu eklemek isterim indirmek istediğiniz dosya ne kadar adı duyulmuşsa herkes tarafından bilinen bir dosya ise o zaman bulmak ve sonuçların çeşitliliği o kadar fazla olacaktır yani bilinirlik oldukça önemli torrent sitelerden dosya indirirken diğer işlemler için yani daha az bilindik indirmeler için rapidshare’ı kullanabilirsiniz.

torrentnedir1.jpg


Torrent Nedir ve İndirmeden Önce Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
İndirime başlamak için size şunu söyleyebilirim ki hemen acele edip ilk çıkan dosyaya tıklamayın virüs barındırıyor olabilir bunun garantisini maalesef veremeyiz bir önemli not daha yazmak istiyorum size arama sitesinde çıkan ilk yeşil indir (download) sekmesine tıklamayın kesinlikle o tamamen reklam amaçlı koyulmuş bir butondur sizin bir altında yer alan (Get Torrent File) butonuna tıklamanız gerekiyor kullanan insanlar dosyaya yorum yazarlar buna da mutlaka dikkat edin ve okuyun böylelikle zararlı dosyaları indirmekten bilgisayarınızı korumuş olursunuz. Ardından dosyanızı seçmiş varsayalım ve düzgün dosya olduğuna eminsek artık indirme başlasın isterseniz şimdi bilgisayarı kapatın çıkın dışarı işinizi halletmeye gidin hiçbir sorun yok geldiğinizde kaldığı yerden indirme işlemini yapmaya devam edecektir bilgisayarınızı açtığınızda. Bazen varsayalım bir dizi indirmek istediniz bunun izlediğiniz bölümlerini de varsayarsak o halde bize torrent bunu düşünüp bir seçenek geliştirmiş oda izlediğimiz bölümleri indirmenizi engellemek için tik işareti olan izlediklerinizi de tik olarak kaldıracağınız buton bun tıklayarak gereksiz dosya indirimini engellemiş olacaksınız. Bazen torrent daha hızlı indirmek için sizin internetinizin tüm bant genişliğini kullanacaktır bunu da düşünen torrent yazanları size indirimin hızını ayarlayabilme imkanı vermiştir bununla birlikte bir yandan izlemek istediğiniz dosya inerken bir yandan da siz internette surf yapmaya devam edebileceksiniz bu hız sınırı bölmesine Tercihler bölmesinden Band Genisliği alanına tıklayarak band genişliğinizi değiştirebilirsiniz. Şimdilik umarım Torrent sitelerin varlığı ne işe yarar bizim hangi işimizi çözerler bunlar hakkında fikir sahibi olmuşsunuzdur. İlerleyen zamanlarda daha ayrıntılı da anlatacağım özellikle çok sorun yaşayan arkadaşlarımız olduğunu biliyorum onlara yönelik neyi eksik veya olması gereken ayrıntıları beraber göreceğiz.

Torrent nedir hakkında daha fazla bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.
 
Son düzenleme:
Üst