Tor Browser güvenli mi?

emirhanöztrk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar selam geçen gün telefonuma tor browser yükledim ama sonradan Google Play'de yapılan yorumları görünce korktum açıkçası.Kısaca tor da bir siteye dahi girmedim ama genede başım belaya girer mi? Hem yasal hem güvenlik açısından

rover_xp

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,231
Orijinal tor ise bir sıkıntı olmaz. Tor browser mozilla firefoxun modifiyeli halidir.

dinaz0r

Öğrenci
Reaksiyon puanı
4
Tor Browser tarayıcıda proxy ve gizlilik odaklı calısmaktadır. Sizin gizli kalmanızı sağlıyor. Saldırganlar karşısında ip ve mac adresi gibi unsurları gizliyor. Genelde Onion uzantılı, deep web (Derin Ağ) diye tabir ettiğimiz sitelere erişim sağlamak için yaygın olarak kullanılıyor. Her hangi bir illegal işlem yapmadığınız sürece korkmanızı gerektirecek bir unsur yok.

rover_xp

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,231
Hocam izledim onu ama anlayamadım ne demek istediğini
Demek istediği şey tor browser'ın vpn olmadığı, proxychaining yaptığı ve sadece tarayıcı üzerinde çalıştığı. Ama mobil sürümü vpn olarakta kullanılabiliyor (bizzat mobilde kullanıyorum). Ayrıca güvenlidir bir şey olmaz kullansanızda. Yasadışı bir şey yaparsan sadece başın belaya girer yoksa sadece tr erişim engeli koyulan malum sitelere girersen bir şey olmaz.

defacerGLD

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
3,068
Arkadaşlar selam geçen gün telefonuma tor browser yükledim ama sonradan Google Play'de yapılan yorumları görünce korktum açıkçası.Kısaca tor da bir siteye dahi girmedim ama genede başım belaya girer mi? Hem yasal hem güvenlik açısından
umrunda olmasın onlar mesela ne var
Tor ile:

Google a girmeye çalışıp robot musun sorusuna söven
beetweb(aynen böyle yazılmış) e giriş sağlıyor zararlı diyen
katiller peşine takılan (kaynağı oturma organı herhalde)
VPN siz girip %10'da vs kalan

gibi
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam izledim onu ama anlayamadım ne demek istediğini
diyor ki tor normal sock5 proxy den farkı yok

emirhanöztrk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
umrunda olmasın onlar mesela ne var
Tor ile:

Google a girmeye çalışıp robot musun sorusuna söven
beetweb(aynen böyle yazılmış) e giriş sağlıyor zararlı diyen
katiller peşine takılan (kaynağı oturma organı herhalde)
VPN siz girip %10'da vs kalan

gibi
Mesaj otomatik birleştirildi:

diyor ki tor normal sock5 proxy den farkı yok
Hocam kısaca güvenli mi?

emirhanöztrk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Güvenden kastınız nedir ? Yasadışı işler için çokta değil. Normal gizlilik derseniz sayılır.
Güvenden kastım normal bunun gibi sitelere tor ile girersek başımıza seri katil yada bilgisayar korsanı takılır mı? Çünkü bir çok kişi tor güvensiz diyor bir çok kişi tor güvenli diyor.

KaTaRaN

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,513
Güvenden kastım normal bunun gibi sitelere tor ile girersek başımıza seri katil yada bilgisayar korsanı takılır mı? Çünkü bir çok kişi tor güvensiz diyor bir çok kişi tor güvenli diyor.
Normal kullanıcı mısın yoksa hackerlik var mı

023

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
4,606
IP adresinden bulamazlar seni, korkma. IP adresimi sorguluyorum, bırak adresi bulunduğum kıtayı bile yanlış görüyor.

gnaremoob

Doçent
Reaksiyon puanı
910
IP adresinden bulamazlar seni, korkma. IP adresimi sorguluyorum, bırak adresi bulunduğum kıtayı bile yanlış görüyor.
Yanlis gormuyor, trafik 2 relay ve 1 exit node sunucusundan gecip hedefe ulasiyor. IP sorgulama siteleri de exit node'un IP adresini goruyor ve gosteriyor.

• Beğen
Reactions: 023

023

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
4,606
Yanlis gormuyor, trafik 2 relay ve 1 exit node sunucusundan gecip hedefe ulasiyor. IP sorgulama siteleri de exit node'un IP adresini goruyor ve gosteriyor.
Ya neyse işte tam adresimi görmüyor.

gnaremoob

Doçent
Reaksiyon puanı
910
Normal kullanıcı mısın yoksa hackerlik var mı
Normal kullanicilar Tor agini kullanamaz mi :d? Tor trafiginin kucuk bir kismi illegal aktiviteler icin kullaniliyor. Dahasi "hack" bu illegal kullanimin yalnizca %4'luk bir miktari.

023

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
4,606
Normal kullanicilar Tor agini kullanamaz mi :d? Tor trafiginin kucuk bir kismi illegal aktiviteler icin kullaniliyor. Dahasi "hack" bu illegal kullanimin yalnizca %4'luk bir miktari.
Yani illegal kullanıyorsan gizli değilsin anlamında demiş, normal kullanıcıysan gizlisin anlamında.

KaTaRaN

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,513
Tor yavaş ve daha profesyonel kullanım için. Tordan facebook veya google a girmenin mantığı bence yok. Bağlantını istediğin kadar gizli yapmaya çalışsanda illa ki izini arkanda bırakacaksın. Tordan Facebook a girsen de gene Facebook senin hakkında bilgi toplayacak veya diğer siteler. Bağlantı yerin ip filtrelemen değişik gözükecek fakat normal bir kullanıcını arkasında iz bırakır. O yüzden bu tarz filtrelemeler pek işe yaramaz. Profesyonel kullanıcı arkasındaki izleri bağlandığı anda yok etmeye çalışır. Sistemden o şekilde çıkar. Fake bir hesaptan tor kullanarak millete zevk için küfür etmek için bağlansan bile siber suçlar izlerini takip ederek bulabilir. Normal kullanıcı da kullanır fakat dediğim gibi tor kullanmanın mantığına aykırı bence yoksa istediği şekilde herkes istediğini kullanmakta özgür.

404 Not Found

Müdavim
Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
2,861
Normal kullanıcıysan Brave ya da Firefox kullanabilirsin, Tor'a gerek olmadığını düşünüyorum.

• Beğen
Reactions: 023

gnaremoob

Doçent
Reaksiyon puanı
910
Tor yavaş ve daha profesyonel kullanım için. Tordan facebook veya google a girmenin mantığı bence yok. Bağlantını istediğin kadar gizli yapmaya çalışsanda illa ki izini arkanda bırakacaksın. Tordan Facebook a girsen de gene Facebook senin hakkında bilgi toplayacak veya diğer siteler. Bağlantı yerin ip filtrelemen değişik gözükecek fakat normal bir kullanıcını arkasında iz bırakır. O yüzden bu tarz filtrelemeler pek işe yaramaz. Profesyonel kullanıcı arkasındaki izleri bağlandığı anda yok etmeye çalışır. Sistemden o şekilde çıkar. Fake bir hesaptan tor kullanarak millete zevk için küfür etmek için bağlansan bile siber suçlar izlerini takip ederek bulabilir. Normal kullanıcı da kullanır fakat dediğim gibi tor kullanmanın mantığına aykırı bence yoksa istediği şekilde herkes istediğini kullanmakta özgür.

Isin icindeyim bunlari fazlasiyla biliyorum zaten. Benim degindigim nokta Tor aginin sadece kotu amacli kisiler tarafindan kullanilmadigi. Gizlilik insan hakkidir ve bunun icin kullanan bircok kisi vardir. Kuzey Kore, Iran gibi baskici hukumetlerin vatandaslari, sansurden ve izlenmekten kacmak isteyenler gibi ya da baska nedenlerle baska kisiler, ben de illegal olmayan kendimce nedenlerden dolayi sikca kullaniyorum. "Yamyamlarin, katillerin, pedofililerin cirit attigi ag, ocu" gibi algilanmasi hosuma gitmiyor.

Son düzenleme:

KaTaRaN

Müdavim
Müdavim
Reaksiyon puanı
2,513
Isin icindeyim bunlari fazlasiyla biliyorum zaten. Benim degindigim nokta Tor aginin sadece kotu amacli kisiler tarafindan kullanilmadigi. Gizlilik insan hakkidir ve bunun icin kullanan bircok kisi vardir. Kuzey Kore, Iran gibi baskici hukumetlerin vatandaslari, sansurden ve izlenmekten kacmak isteyenler gibi ya da baska nedenlerle baska kisiler, ben de illegal olmayan kendimce nedenlerden dolayi sikca kullaniyorum. "Yamyamlarin, katillerin, pedofililerin cirit attigi ag, ocu" gibi algilanmasi hosuma gitmiyor.
Bende kullandım bir aralar deepweb formlarına da girmiştim. Fakat boş geldi bana. İlgimi çekmedi yani. Bazı ilanlar da gördüm bazı videolar da izledim.(insanlık dışı şeyler) Tor ne olursa olsun yavaş oluyor gene de normal bir kullancı için çokta gerekli olmayan bir şey bana göre. Anonim olma takıntısı varsa olabilir ama anonim olucam diyip google açmakta mantıksız duckduckgo veya başka arama motorları kullanılması gerekiyor. Dediğim gibi kullanmak isteyen kullanabilir. Öyle birisine sataşmadığınız sürece bir şey de olmaz. Zaten o birisine ulaşmakta zor.

S

SDN Anonim 608469

SDN Okuru
Çok ağır olacaktır.