TOPLAMA KASA ( çok kafamı karıştırdılar bu işe son vermek istiyorum artık)

Bu konuyu okuyanlar

P@tron

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
son 1 aydır toplama kasa almak istiyorum ilk defa kendim toplayacağım için birçok kişiye sorup bilgi alıyorum ama her geçen gün kafam dahada karışıyor ha öğrendiğim şeyler oluyor 1 şey öğrendiysem 3 kerede kafam karışıyor...

Bugün vatan bilgisayara gittim asus r9 280x ve fx 6300 işlemcime çok ısınır dediler işlemci soğutucu almak istermisin istemiyrum dedim
seçtiğim güç kaynağı 80plus 600 watt idi aynen şöyle dediler bu ekran kartını bu watt çalıştırmaz neden dedim çalıştırırda 2 saat oyun oynadın diyelim sonra ekran simsiyah olur kasa çalışmaya devam eder görüntü alamazsın dediler biz bunu 750 watt yapalım dediler tamam dedim sonra evde hesapladığım sistemi 2.5 milyardı oraya gittim 2.9 milyar hesap çıkardılar evdeki hesap çarşıya uymadı misali...

Arkadaşlar ben pc oyunlarını çok seven birisiyim kendi bilgisayarım kaldırmadığı için çok geride kalmış oyunlarla idare ettim uzun süre artık acısını çıkarmak istiyorum onun için sizlere topladığım son sistemimi söyleyeceğim bu arada oyun oynamanın yanı sıra
mühendislik okuduğum için 3d modelleme ile ilgili programları baya kullanacakmışız seneye ve diğer seneler ( bunu vatan bilgisayardaki çalışanlara söyledim 3d programların alt yapısı intel olduğu için intel işlemci al dediler ve yine kafam karıştı intele girdimmi fiyat 300-400 birden artıyor) hem oyun hem 3d modellemede zorluk çekmek istemiyorum

seçtiğim sistemi aşağıda yazıyrum sizlere ve yorumlarınızı bekliyorum

CORSAIR 8GB (2x4GB) Vengeance DDR3 1600MHz CL9 Dual Kit Ram

ZALMAN Z3 PLUS MidT ATX PENCERELİ SİYAH KASA

ZALMAN ZM700-GLX SERİSİ 80PLUS 700W GÜÇ KAYNAĞI

MSI 970A-G46 AMD 970+SB950 AM3+ DDR3 2133MHz(O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 Anakart

PHILIPS 21.5" 226V4LAB GENİŞ EKRAN LED MONİTÖR

ASUS DRW-24F1ST 24X ± DOUBLE LAYER SATA DVD YAZICI

WD 3.5" 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk

AMD FX X6 6300 Soket AM3+ 3.5GHz 14MB Önbellek 95W 32nm İşlemci

[h=1]Asus R9 280X DirectCU II TOP 3GB GDDR5 384Bit AMD Radeon DX11.2[/h]

seçtiğim sistem böyle Overclock vs düşünmüyorum alacağım kasada 3 adet fan var birde diğer sistemlerin stok fanları var
şimdi vatan bilgisayardaki adamın dediği gibi bu sisteme işlemci soğutucu almalıyım?

ve bana söylediği şu oldu fx 6300 fanı çok sesli çalışıyor ...

sizlerden gelecek ve benim için önemli yorumlarınızı önerilerinizi bekliyorum

AkçakocaLı

Profesör
Reaksiyon puanı
95
son 1 aydır toplama kasa almak istiyorum ilk defa kendim toplayacağım için birçok kişiye sorup bilgi alıyorum ama her geçen gün kafam dahada karışıyor ha öğrendiğim şeyler oluyor 1 şey öğrendiysem 3 kerede kafam karışıyor...

Bugün vatan bilgisayara gittim asus r9 280x ve fx 6300 işlemcime çok ısınır dediler işlemci soğutucu almak istermisin istemiyrum dedim
seçtiğim güç kaynağı 80plus 600 watt idi aynen şöyle dediler bu ekran kartını bu watt çalıştırmaz neden dedim çalıştırırda 2 saat oyun oynadın diyelim sonra ekran simsiyah olur kasa çalışmaya devam eder görüntü alamazsın dediler biz bunu 750 watt yapalım dediler tamam dedim sonra evde hesapladığım sistemi 2.5 milyardı oraya gittim 2.9 milyar hesap çıkardılar evdeki hesap çarşıya uymadı misali...

Arkadaşlar ben pc oyunlarını çok seven birisiyim kendi bilgisayarım kaldırmadığı için çok geride kalmış oyunlarla idare ettim uzun süre artık acısını çıkarmak istiyorum onun için sizlere topladığım son sistemimi söyleyeceğim bu arada oyun oynamanın yanı sıra
mühendislik okuduğum için 3d modelleme ile ilgili programları baya kullanacakmışız seneye ve diğer seneler ( bunu vatan bilgisayardaki çalışanlara söyledim 3d programların alt yapısı intel olduğu için intel işlemci al dediler ve yine kafam karıştı intele girdimmi fiyat 300-400 birden artıyor) hem oyun hem 3d modellemede zorluk çekmek istemiyorum

seçtiğim sistemi aşağıda yazıyrum sizlere ve yorumlarınızı bekliyorum

CORSAIR 8GB (2x4GB) Vengeance DDR3 1600MHz CL9 Dual Kit Ram

ZALMAN Z3 PLUS MidT ATX PENCERELİ SİYAH KASA

ZALMAN ZM700-GLX SERİSİ 80PLUS 700W GÜÇ KAYNAĞI

MSI 970A-G46 AMD 970+SB950 AM3+ DDR3 2133MHz(O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 Anakart

PHILIPS 21.5" 226V4LAB GENİŞ EKRAN LED MONİTÖR

ASUS DRW-24F1ST 24X ± DOUBLE LAYER SATA DVD YAZICI

WD 3.5" 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk

AMD FX X6 6300 Soket AM3+ 3.5GHz 14MB Önbellek 95W 32nm İşlemci

Asus R9 280X DirectCU II TOP 3GB GDDR5 384Bit AMD Radeon DX11.2

seçtiğim sistem böyle Overclock vs düşünmüyorum alacağım kasada 3 adet fan var birde diğer sistemlerin stok fanları var
şimdi vatan bilgisayardaki adamın dediği gibi bu sisteme işlemci soğutucu almalıyım?

ve bana söylediği şu oldu fx 6300 fanı çok sesli çalışıyor ...

sizlerden gelecek ve benim için önemli yorumlarınızı önerilerinizi bekliyorum
600 w lık PSU nun o sistemi çalıştırmayacağını söyleyen amiptir kimse kusura bakmasın !! Tek hücreli yaratıktır.Sırf daha pahalı malı satmak için yapmayacakları maymunluk yok !!! Ne zaman bu işten anlayan satış temsilcileri teknoloji mağazalarında müşterilere yardımcı olacak acaba ?? En büyük arzum bunun kısa zamanda gerçekleşmesi ....

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
750W az degil mi yahu? 1000W yapsalarmis onu..

FX 6300 stok fanla sesli calisiyor orasi dogru. Islemci icin sogutucu almani tavsiye ederim, ama gidip 750W PSU almanin bir anlami yok. Ilerde Crossfire veya SLI (cift ekran karti) kullanacam diyorsan alabilirsin.

P@tron

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
600 w lık PSU nun o sistemi çalıştırmayacağını söyleyen amiptir kimse kusura bakmasın !! Tek hücreli yaratıktır.Sırf daha pahalı malı satmak için yapmayacakları maymunluk yok !!! Ne zaman bu işten anlayan satış temsilcileri teknoloji mağazalarında müşterilere yardımcı olacak acaba ?? En büyük arzum bunun kısa zamanda gerçekleşmesi ....

sistemi çalıştırırmış lakin sürekli 2 saat boyunca oyun oynarsam ekran kapanıyormuş simsiyah ekran kalıyormuş ama kasa çalışmaya devam ediyormuş bu doğrumu acaba?

- - - Mesaj Güncellendi - - -

FX 6300 stok fanla sesli calisiyor orasi dogru. Islemci icin sogutucu almani tavsiye ederim, ama gidip 750W PSU almanin bir anlami yok. Ilerde Crossfire veya SLI (cift ekran karti) kullanacam diyorsan alabilirsin.

crossfire yapmayı düşünmüyorum ...
işlemci soğutucu diyorsunuz almasam ne olur overclock vs yapmayıda düşünmüyorum daha çok 3d modelleme ve oyun için kullanacağım işlemciyi 8350de alabilirim yada 6300 hangisinden daha iyi verim alabilirim
soğutucuya verecek param yok ne yazkkki kotayı çok arttırmak istemiyorum aldığım kasada 3 adet stok fan bi işe yaramazlar mı
vatan bilgisayardakilerde işlemci soğutucu al dediler yoksa işlemciciyi en fazla 1 sene kullanırsın dediler bu doğrumudur

işlemci soğutucu sıvı soğutmamı yoksa normal fan mı
örneğin XIGMATEK APACHE III 775/1155 /1150&FM2/FM1/AM3+/AM3/AM2+ İŞLEMCİ SOĞUTUCU
böyle birşey alsam iyi verim alırmıyım yoksa illa ki sıvı soğutmamı olacak

AkçakocaLı

Profesör
Reaksiyon puanı
95
sistemi çalıştırırmış lakin sürekli 2 saat boyunca oyun oynarsam ekran kapanıyormuş simsiyah ekran kalıyormuş ama kasa çalışmaya devam ediyormuş bu doğrumu acaba?

crossfire yapmayı düşünmüyorum ...
işlemci soğutucu diyorsunuz almasam ne olur overclock vs yapmayıda düşünmüyorum daha çok 3d modelleme ve oyun için kullanacağım işlemciyi 8350de alabilirim yada 6300 hangisinden daha iyi verim alabilirim
soğutucuya verecek param yok ne yazkkki kotayı çok arttırmak istemiyorum aldığım kasada 3 adet stok fan bi işe yaramazlar mı
vatan bilgisayardakilerde işlemci soğutucu al dediler yoksa işlemciciyi en fazla 1 sene kullanırsın dediler bu doğrumudur

işlemci soğutucu sıvı soğutmamı yoksa normal fan mı
örneğin XIGMATEK APACHE III 775/1155 /1150&FM2/FM1/AM3+/AM3/AM2+ İŞLEMCİ SOĞUTUCU
böyle birşey alsam iyi verim alırmıyım yoksa illa ki sıvı soğutmamı olacak
Xigmatek Apache3 senin pek işini görmez daha kalite soğutucu alman gerekir. Xigmatek Red Scorpion veya CM HperEvo almanı tavsiye ederim veya daha ucuz olan CM T2 Blizzard Mini tavsiye ederim ucuz ve etkili

D

Deleted member 312196

SDN Okuru
[MENTION=445890]P@tron[/MENTION]

Alacagin güc kaynagi 600W kaliteli bir markaysa sorun cikarmaz.

Stok fanla bir sorun olacagi yok da, oyun oynarken isinacagi icin cok ses cikarir. Kasadaki fanlarin islemciye fazla bir etkisi yok, önemli olan islemcinin üzerindeki fanin ne kadar iyi oldugu.

P@tron

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
@P@tron

Alacagin güc kaynagi 600W kaliteli bir markaysa sorun cikarmaz.

Stok fanla bir sorun olacagi yok da, oyun oynarken isinacagi icin cok ses cikarir. Kasadaki fanlarin islemciye fazla bir etkisi yok, önemli olan islemcinin üzerindeki fanin ne kadar iyi oldugu.

[h=1]ZALMAN ZM600-LX SERİSİ 600W seçmiştim işte oradakiler olmaz deyince şimdi[/h]

[h=1]ZALMAN ZM700-GLX SERİSİ 80PLUS 700W şimdi bunu seçtim[/h]

Xigmatek Apache3 senin pek işini görmez daha kalite soğutucu alman gerekir. Xigmatek Red Scorpion veya CM HperEvo almanı tavsiye ederim veya daha ucuz olan CM T2 Blizzard Mini tavsiye ederim ucuz ve etkili

sıvı soğutmaya gerek yok değilmi normal fan şeklinde soğutucu işimi görecektir değilmi

Kuvvetmira

Profesör
Reaksiyon puanı
38
Sıvı soğutmaya hiç gerek yok, heleki Overclock yapmayacaksın.

Buğra Y.

Profesör
Reaksiyon puanı
36
[MENTION=445890]P@tron[/MENTION] Daha geçen gün başka bir teknoloji sitesinde çok güzel bir mini ATX kasa dizdiler. Fiyatı da 2500 ile 2700 arasında. Senin alacağın bileşenlere göre değişiyor çünkü fazladan seçenek sunmuşlar. Eğer modlar tarafından bi sıkıntı yoksa topladıkları bilgisayarın videosunun linkini vermek istiyorum. Sorun olur mu [MENTION=312196]edox[/MENTION]?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Üye olmasam da bilgisayar hakkındaki bildiklerimi söyleyeyim.

r9 280x çok enerji tüketen bir ekran kartı. Genellikle +570w(gerçek) psu ile kullanın ibaresini koyarlar. Bu yüzden 600lük sıradan psular 12v kanalından o kadar güç açığa çıkartmayacağı için +650 al uyarısı yaparlar.

ayrıca r9 280x ile 6300 darboğaz yapabiliyor. %85lerde falan kalması mümkün. Testleri internette de mevcut. Amd alacağına gidip intel i5-4460 ve h81m-s2pv ikilisini al. Sıkıntı falan yaşamazsın. Soğutucu almana da gerek yok.

Daha yardımcı olmamı istersen [MENTION=15063]win[/MENTION]terloot (twitter) dan ulaşabilirsin.

manasiy0k

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
2 mesaj atmış gibi olacağım diğeri onaylanınca ama,

Öncelikle r9 280x ile fx 6300 darboğazın eşiğinde kalan bir ikili. Bu yüzden kesinlikle önermiyorum. Ve sistemini de beğenmedim diyebilirim rahatlıkla.

gtx 770
i5-4460 (!)
h81m-s2pv
4x2 gskill/corsair ram.
600w (12v +550w bir psu).+kasa (Min rc-k380)
1 tb hdd/ 128 ssd.

3d Programlar için kesinlikle Nvidia tercih et derim. Cuda çekirdekleri sayesinde programlaman kolaylaşacaktır. İntel olması oyunlarda çok işine yarar. Tekli çekirdek performansları ön planda çünkü %99 oyunların. Bf4 gibi oyunlarda amd ama fx 8320 almadığın sürece onunda bir manası yok. O anakartın faz yapısı rezil. Bir benzerini ben kullanıyorum bir türlü değiştirmek nasip olmadı. Amd işlemcilerle birlikte soğutucu da şart ama intelde böyle bir derdin olmayacak.

r9 280x 12v kanalından min 550w güç istiyor rahat çalışması için. (İşlemci-ekran kartı oc vs vs.) O zalmanın sağladığı güç 510w'ın üstünde değildir. Corsair'ın vs550si bile 504w güç veriyor 12v kanalından. Bu yüzden en kötü 600w gold/650 silver/700 bronze sertifikalı ürünleri al.

KESİNLİKLE DVD-RW ALMA. 20 liradan 2. el bile bulursun günümüzde en gereksiz şey haline geldi. Bir anlamı kalmadı. 74 Liranı çöpe atmak kadar kötü bir saçmalık yapma kardeş. İyi günler. (2. el ürünlerde 15 liraya bile 0 görünümlü satanlar var. Blu-ray yazıcı değil ki alınsın..)

P@tron

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
2 mesaj atmış gibi olacağım diğeri onaylanınca ama,

Öncelikle r9 280x ile fx 6300 darboğazın eşiğinde kalan bir ikili. Bu yüzden kesinlikle önermiyorum. Ve sistemini de beğenmedim diyebilirim rahatlıkla.

gtx 770
i5-4460 (!)
h81m-s2pv
4x2 gskill/corsair ram.
600w (12v +550w bir psu).+kasa (Min rc-k380)
1 tb hdd/ 128 ssd.

3d Programlar için kesinlikle Nvidia tercih et derim. Cuda çekirdekleri sayesinde programlaman kolaylaşacaktır. İntel olması oyunlarda çok işine yarar. Tekli çekirdek performansları ön planda çünkü %99 oyunların. Bf4 gibi oyunlarda amd ama fx 8320 almadığın sürece onunda bir manası yok. O anakartın faz yapısı rezil. Bir benzerini ben kullanıyorum bir türlü değiştirmek nasip olmadı. Amd işlemcilerle birlikte soğutucu da şart ama intelde böyle bir derdin olmayacak.

r9 280x 12v kanalından min 550w güç istiyor rahat çalışması için. (İşlemci-ekran kartı oc vs vs.) O zalmanın sağladığı güç 510w'ın üstünde değildir. Corsair'ın vs550si bile 504w güç veriyor 12v kanalından. Bu yüzden en kötü 600w gold/650 silver/700 bronze sertifikalı ürünleri al.

KESİNLİKLE DVD-RW ALMA. 20 liradan 2. el bile bulursun günümüzde en gereksiz şey haline geldi. Bir anlamı kalmadı. 74 Liranı çöpe atmak kadar kötü bir saçmalık yapma kardeş. İyi günler. (2. el ürünlerde 15 liraya bile 0 görünümlü satanlar var. Blu-ray yazıcı değil ki alınsın..)

güç kaynağı olarak ZALMAN ZM700-GLX SERİSİ 80PLUS 700W GÜÇ KAYNAĞI bunu almayı düşünüyorum.

darboğaz yapar diyorsunuz lakin ben birçok kişiye sordum crossfire yapmayacaksan o işlemci o kartı kaldırır kesinlikle darboğaz sorunu olmaz diye okudum videolar izledim ve duydum şimdi siz böyle söyleyince kafam birazda olsa tekrardan karıştı

nvidia süper olur ama bütçe kısıtlı 970x ve 4460 lı sistem oluşturdum ama ne yazıkki kendi oluşturduğum sistemden daha pahalıya denk geldiği için vazgeçtim 3d modellemede amd kullanan arkadaşlarımda var nvidia kullananlarda var en çok amd yi kullanana sordum bir sıkıntı varmı vs hiçbir şikayeti olmamış bugüne kadar

intelli ve nvidialı sisteme daha fazla para vereceğime amd sistemde daha ucuza ve aynı performansta işi getirmeye çalışıyorum

ve bu arada dvd-rw alma diyorsunuz benim elimde şu an eski model kasa mevcut onun dvd-rw var
kendi alacağım kasaya onu nasıl monte edebilirim gerçekten bilmiyorum

ve en çok merak ettiğim ana kart mevzusu ana kartı belki kötü seçtim gibi geldi bana ama
alacağım ana kartında sata 3 olsa ne olur sata 2 olsa ne olur aradaki fark nedir alacağım sistem en yukarıda yazdığım sistem

Causative

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Sizin ilk başta dediğiniz sisteme 600w güç kaynağı yeterli olacaktır.
Lakin AMD bir sistem önermiyorum. Çok ısınıyor. Fazla ısınınca da performans düşüşü oluyor.

Size önerdiğim sistem;

BZQMjv.jpg

BU BİLGİSAYAR İLE GTA 5'İ ULTRA AYARLARDA OYNAYABİLİRSİNİZ.

Ayrıca bu işlemcinin stok fanı gayet yeterli olacaktır.(Overclock yapamayaksanız)

P@tron

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Lakin AMD bir sistem önermiyorum. Çok ısınıyor. Fazla ısınınca da performans düşüşü oluyor.

Size önerdiğim sistem;

BZQMjv.jpg

Ayrıca bu işlemcinin stok fanı gayet yeterli olacaktır.(Overclock yapamayaksanız)
bu sistemi çok uzun süre bende düşündüm ama ekran kartı asus r9 280x i çok beğendim 3 kat performans ve 3 kat soğutucu olayı beni gerçekten hayran bıraktı birde geleceğe dönük uzun süreli bir kart olacağını düşündüğümden satın alıyorum ...

Sakın inanma 600 Watt fazlasıyla yetecektir

o nedenle 700 watt almayı düşünüyorum ileride işlemciyi vs değiştirme durumum olursa belkide ekran kartını tabi çok uzn süre sonra ondan işimi şimdiden sağlam tutmak için psu yu iyi seçtiğimi düşünüyorum

Size önerdiğim sistem;

BZQMjv.jpg

amd çok ısınıyor diyenlerde var amd ısınıyordu ama o işlemciler çok eskide kaldı diyenlerde var amd nin çok enerji harcadığını sadece biliyorum daha önce hiç kullanmadım amd ilk deneyimim olucak
gerekirse bu sistemi aldığımda işlemci soğutucu alabilirim yada ileride sonradan takmayı düşünüyorum
over clock yapmayı düşünmüyorum yapmayacaksanız bu işlemcinin fanı yeterli olacaktır dediğiniz işlemci amd mi yoksa sizin önerdiğiniz intelmi ?