Topladığım Sisteme Göz Atar Mısınız?

Bu konuyu okuyanlar

FatabeyTheBest

Doçent
Reaksiyon puanı
544
Öncelikle sözümü bozduğum için üzgünüm acil bi durum. Konumu okuyacak herkese teşekkürler biraz uzun bir konu olacak gibi. Bu yüzden lafı dolandırmadan konuya giriyorum. 1 aya sıfırdan bilgisayar toplayacağım. Bileşenler şöyle:

-----------------------------------------------------------
İşlemci: Ryzen 5 1600 (12nm) (₺800-850)
Ekran Kartı: GTX 1650 Super (₺1500-1600)
Anakart: Gigabyte B450M S2H (₺550-600)
Ram: Marka farketmez 2x8 GB 3000 mHz <cl16 (₺550-650)
SSD: WD 240 GB (₺300)
Kasa ve PSU: Şu anlık net değil (₺700-800)
Monitör: Net değil 1ms 144Hz (₺1400-1600)
Klavye: GamePower Saber RGB (₺300-400)
Mouse: SteelSeries Rival 300S (₺250-350)
Kulaklık: GamePower Mei RGB (₺250-300)

Bileşenleri seçerken baya bi araştırma yapıp uğraştım bu yüzden aşağıya (oo kardeşim bu ne mal gibi olmuş çok kötü vs.) yazmayın. Herhangi bir bileşenin uygun olmadığını söylerken kibarca açıklamasını yaparak söyleyin teşekkürler. Şimdi sorularıma gelecek olursak:
1) Almayı düşündüğüm çevre birimlerini(Kulaklık/Fare/Klavye) çok hoşuma gittikleri için seçtim. Bunları kullanan varsa deneyimlerini, düşüncelerini belirtirse çok sevinirim. İzlediğim inceleme videolarında ürünleri beğenmeme rağmen bi çok yerde " Abi almayın şu gamepower, jamesdonkey ürünlerini üzerine ₺50(₺500) daha koyun şu MARKAyı alın" gibisinden yorumlar okudum. Açıkçası tamamen eleştirip çamur atmak için yapılan yorumlar olduğunu düşünüyorum. Sonuçta fiyat performansa oynayan ürünler.

2)Monitör noktasında öncelikle belirtmek isterim ki şu an aktif olarak bu monitörü kullanmaktayım. Bu yüzden ne alırsam alayım üzülmeyeceğim gibi. 24 inç mi alsam 27 inç mi karar veremedim 24 alsam bile gayet yeterli geleceğini düşünüyorum. Şu iki ürünü düşündüm: GamePower GPR27C1MS144HZ/ James Donkey JD27FG1MS144HZ
Aynı ürünlerin 24 inçlik versiyonları da olabilir. İkisi arasından GPnin curved olması hoş gibi. Yine iki üründe de Samsungun VA paneli kullanılmış. Bir sıkıntı yaşar mıyım ya da 1ms 144hz olması şartıyla hangi marka monitör önerirsiniz bu bütçede?

3) Ekran kartının markasını ne seçmeliyim
Zotac/MSI/Galax/Asus markaları arasında 300 liraya kadar çıkabilen fiyat farkları bulunmakta. Hepsi işimi görür mü? Ya da sakın alma dediğiniz markalar var mı?

4) Gelelim switch konusuna. Abi çok arada kaldım blue mu red mi. Çok ses olmasa daha iyi olur diye düşündüğüm için red alıcaktım ama çok hafif ve lineer olması bana sorun çıkartır gibi geliyo. 10 yıldır microsoftun eski bi klavyesini kullanıyorum. Şöyle anlatayım daha çok LoL oynuyorum elimi QWER üzerine koyduğumda klavyenin belli bir bölgesini işgal etmiş oluyorum elimle fakat tuşlar basmıyor ben kuvvet uygulamadıkça. Yani hassas değiller basınca bastığımı anlıyorum. Redden çok korkuyorum aşırı hassassa diye. Bu yüzden tacticle olduğu için blueya yöneldim fakat sesi çok fazla gibi. Kahverengi switch en iyisi benim için ama F/P kahverengi switchli klavye yok galiba. İki arada bi derede kaldım. Teknoloji mağazaları açılmaya başladı. Gidip hissetmek en iyisi sanırım. Bu konuda da görüşlerinizi belirtirseniz çok sevinirim.

Konumun sonuna geldik. Buraya kadar okuyan herkese tekrardan teşekkür ediyorum. Değerli görüşlerinizi bekliyorum.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Öncelikçe bence çevrem birimlerine böyle yüksek paralar gömme. Klavye kulaklık mause gibi parçalar zaman ile iyisi ile değişebilir. Ama ekran kartı işlemci güçkaynağı anakart gibi parçalar bir daha değişmeyecek.
Ben senin yerinde olsam 1500 TL 144 Hz monitöre vermektense 75 Hz daha büyük bir monitör alırım ve kalan parayı ekran kartı ile işlemciye aktarırdım. ( Uzun ömürlü bir monitör alacam değiştirmiyecem diyorsan almış iken 144 Hz olabilir. )

Aynı şekilde neredeyse 1000 TL çevre birimlerine masraf edeceğine idareten 200-300 TL lik ürünler alıp parayı ekran kartı ve işlemciye aktarabilirsin. Veya başlangıçta 2x8 RAM almaktansa 1x8 alıp 300 TL parayı gene ekran kartı ve işlemciye aktarabilirsin. Bunlar hemen tak fişe çalıştır parçalar kademe kademe eklenebilir sonradan.

Ryzen 5 3600 ( 1300 TL ) 3600x alacam desen 1600 TL
Daha kaliteli bir B450 kart alabilirsin bence S2H iyice en alt seviye.
Ekran kartında 1660 Tİ'a çıkabilsel onlarda fiyatlar uçmuş 2300 TL en ucuzu. Rx 5600 XT şu model nasıl mesela yada. Ekran kartında markadan çok Fiyat performans ile alacağın FPS'ye odaklan bence.

Alırken Klavye Mause kulaklık gibi parçalara özeniliyor ama aldıktan sonra hiçbir farkı yok boşuna para tuzağı gibi profesyonel oyuncu değilsen. ( 250 TL verip kulaklık aldım sağda solda atılıyor takmıyom büyük heveslerle almıştım 1-2 sene önce. şimdi aklım olsa almazdım. ) Aynı şey mause ve klavye içinde geçerli.

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Bence de klavye,mouse,kulaklık bunlara çok para bayılma. İşlemcini ve ekran kartını yükseltmen daha çok işine yarayacaktır.
Eski model klavye mouselara alıştığına göre sen trust,preo gibi markalarda bile konfor bulduğunu zannedeceksin. ?

Evinde kullandığın başka klavye mouse kulaklık(telefon kulaklığıda olur) yoksa 100 150 tl ile idareten bir şeyler alıver. Seni 1 sene rahat götürür diye düşünüyorum.

Yarın bir gün iyi bir sistem sahibi olursan daha güncel oyunlar oynama isteği oluşabilir bu seferde sisteminden istediğin performansı alamayınca pişman olursun.

Monitör konusundada güncel hangi oyunlarda 144+ fps alabilirsiniz ki ? 144hz olması gereksiz duruyor.
Lol oynamıyorum ancak 144hz almanız size büyük bir fark yaratacak mı emin olamadım moba oyun sonuçta ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayrıca ssd boyutu bence yetersiz. Win10 64bit 20gb desek, driverlar,güncellemeler,oyunlar,programlar,dosyalar derken 240 gb ı çok çabuk doldurabilirsin. 450 500 tl bütçe ayırıp 480/512 gb ssd alınabilir.

Son düzenleme:

FatabeyTheBest

Doçent
Reaksiyon puanı
544
Hocam yorumlarınız için teşekkür ederim. 2 sene önce logitech g231 kulaklık kullanmıştım sonra bozuldu ve iade etmek zorunda kaldım. Gayet memnundum. Sonra sizin de dediğiniz gibi idareten rampage sn ru-7 aldım. Ve keşke biraz daha para verip iyi bişey alsaydım dedim. Anlayacağınız mouse/klavye/kulaklık konusunda idareten almak istemiyorum uzun süre kullanıcam yani kararımı verdim gibi. Sistem yükseltme için söyledikleriniz hakkında: hocam sistemin gayet yeterli olduğunu düşünüyorum. 10 yıldır 9600gtli bir bilgisayar kullanıyorum. Artık bıktım ve topladığım sistemin beni üzmeyeceğinden eminim. Yani pek yükseltme düşünmüyorum. Kafa karışıklığım daha çok monitörle ilgili. Uzun süre değiştirmeyeceğim 144hz istiyorum bu yüzden. Az önce başka bi yerde okuduklarımdan sona 24 inçte karar kıldım. Peki GamePower/ James Donkey monitörler alınır mı? Alınmazsa AOC Acer gibi markalara mı yönelmeliyim?
Bu arada sistem güncel oyunları 2-3sene 50-60 fps oynatır sonraki senelerde ayarları kıstırmaya başlatır gibime geliyo. En çok witcher 3 oynamak istiyorum. Onun haricinde de lol felan oynayacağım. Dediğim gibi 9600gt ile bile 10 sene kullandım pcmi bunu da uzun süre kullanırım inşallah.
Edit: SSDyi yükseltmeyi ben de düşünüyordum sağolun.

Tahir.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam aynı sistem bende var ama ekran kartı olarak rx 5500xt aldım 1400 TL ye ikinci el garantili , benim size önerim ekran kartı olarak 1660super yada ti dan assagiya inmeyin , işlemci gayet güzel 1 seneye ryzen 5-7 serisinin fiyatları düşebilir
Benim tavsiyem, artan fiyatı anakartta ver minimum tuf serisi yada pro serisini tercih et WD HDD al 1 TB lik düşünüyorsan ikinci el 1,5-2 sene garantili ekran kartları kovala şu anda 5700xt 2900e satılıyor garantili ... GTX 1660ti 2200 TL
rx590 1600 TL
5500xt 1700-1800 TL
ikinci el 1,5-2 sene garantili kartları alabilirsin 1650super 1500tl yi haketmiyor birde şu sıralar fiyat pahalandi ... İstersen 0 rx570 al şu anda piyasada ki birçok oyunda sizi üzmeden highda açar piyasasıda var yeni ekran kartı bulduğunda 200-300 TL ye zarara satarsın

Hocam LoL oynuyorsanız zaten GTX 1050 ti ile 200 FPS alırsınız , 144hz monitörü çekin ben şahsen oyunları high da oynuyorum o yüzden 60 FPS alıyorum ama LoL gibi oyunları oynasam 144hz monitörü çekerdim , klavye ve mouse den kısın bence Logitech g300s gayet yeterli olacaktır

Son düzenleme:

FatabeyTheBest

Doçent
Reaksiyon puanı
544
Hocam aynı sistem bende var ama ekran kartı olarak rx 5500xt aldım 1400 TL ye ikinci el garantili , benim size önerim ekran kartı olarak 1660super yada ti dan assagiya inmeyin , işlemci gayet güzel 1 seneye ryzen 5-7 serisinin fiyatları düşebilir
Benim tavsiyem, artan fiyatı anakartta ver minimum tuf serisi yada pro serisini tercih et WD HDD al 1 TB lik düşünüyorsan ikinci el 1,5-2 sene garantili ekran kartları kovala şu anda 5700xt 2900e satılıyor garantili ... GTX 1660ti 2200 TL
rx590 1600 TL
5500xt 1700-1800 TL
ikinci el 1,5-2 sene garantili kartları alabilirsin 1650super 1500tl yi haketmiyor birde şu sıralar fiyat pahalandi ... İstersen 0 rx570 al şu anda piyasada ki birçok oyunda sizi üzmeden highda açar piyasasıda var yeni ekran kartı bulduğunda 200-300 TL ye zarara satarsın
İkinci ele hiç girmek istemiyorum ve ekran kartında da daha fazla yukarı çıkamam 1650 super rx570ten biraz daha iyi performanslı. Fırsatları kolluyorum. Ve hocalar neden anakart konusunda daha yukarı çıkmamı istiyorsunuz? S2H üzmeyecektir diye düşünüyorum 1650S ve 1600AF için.

Logitech g300s konusunda: yorumlarda uzun kullanım sonrasında tuşlarını basışı algılamadığı ile ilgili yorumlar yapılmış. Şu an 3 yıldır kullandığım ucuz everst sgm x78de de aynı sorundan muzdaribim. Gerçekten çok sinir bozucu.

@met 35 @AlteredTech @EFI Shell sizlerin değerli yorumlarını da bekliyorum hocalarım özellikle anakart ve monitör noktasında. Ayrıca @met 35 hocam 500W 80+ yeterli olacak mıdır sistem için?

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
1650super 95 watt civarı güç tüketimi ile, watt konusunda çok cimridir. kALİTE Bİ 500 WATT bu sisteme fazla bile gelir,yani.
Anakartı zaten bu forumda soğutuculu olması nedeni ile ,ilk baştan beri önerdim.İşini görecektir.

Monitörde panel tabi ki önemli. Samsung panel olması nedeni ile alınır.

EFI Shell

shellx64.efi
Reaksiyon puanı
18,895
İkinci ele hiç girmek istemiyorum ve ekran kartında da daha fazla yukarı çıkamam 1650 super rx570ten biraz daha iyi performanslı. Fırsatları kolluyorum. Ve hocalar neden anakart konusunda daha yukarı çıkmamı istiyorsunuz? S2H üzmeyecektir diye düşünüyorum 1650S ve 1600AF için.

Logitech g300s konusunda: yorumlarda uzun kullanım sonrasında tuşlarını basışı algılamadığı ile ilgili yorumlar yapılmış. Şu an 3 yıldır kullandığım ucuz everst sgm x78de de aynı sorundan muzdaribim. Gerçekten çok sinir bozucu.

@met 35 @AlteredTech @EFI Shell sizlerin değerli yorumlarını da bekliyorum hocalarım özellikle anakart ve monitör noktasında. Ayrıca @met 35 hocam 500W 80+ yeterli olacak mıdır sistem için?
@met 35'e katılıyorum. Eğer bütçen yüksekse istersen anakartı MSI B450 Tomahawk MAX yapabilirsin.

FatabeyTheBest

Doçent
Reaksiyon puanı
544
Yorumlarınız için teşekkürler. Anakartı belki yükseltebilirim. Ama SSDyi kesinlikle yükselteceğim sanırım. Peki bazılarının GamePower James Donkey markalarını gömme sebepleri nelerdir? Biraz korkmuyo değilim açıkçası. Ama sonuçta samsungun panelini kullanıyolar.

The Cyclist

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,906
Yorumlarınız için teşekkürler. Anakartı belki yükseltebilirim. Ama SSDyi kesinlikle yükselteceğim sanırım. Peki bazılarının GamePower James Donkey markalarını gömme sebepleri nelerdir? Biraz korkmuyo değilim açıkçası. Ama sonuçta samsungun panelini kullanıyolar.

Hem malzeme kaliteleri iyi sayılmaz, hem de uzun vadede hiç başarılı değiller. JD ssd'ler, diğer ssd'lere göre çok kısa bir sürede verimini kaybediyor.

Her şey dahil bütçeniz ne kadar?

FatabeyTheBest

Doçent
Reaksiyon puanı
544
Hem malzeme kaliteleri iyi sayılmaz, hem de uzun vadede hiç başarılı değiller. JD ssd'ler, diğer ssd'lere göre çok kısa bir sürede verimini kaybediyor.

Her şey dahil bütçeniz ne kadar?
7k gibi bişeye denk geliyo yukarda belirttiğim gibi. 0dan önermenize gerek yok monitör konusunda sıkıntılarım var sadece.

The Cyclist

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,906
7k gibi bişeye denk geliyo yukarda belirttiğim gibi. 0dan önermenize gerek yok monitör konusunda sıkıntılarım var sadece.

Açıkçası sizin yerinizde olsam ekipman konusunda kısa bir süre eldekilerle dayanıp bu sistemi alırdım. 5600xt ile 1650S arasında dağ kadar fark var. Sistem 7100tl'ye geliyor. Bu arada 100tl uygun olsa da Mech serisi kartlarda sorun var, onlara bakmayın.

retired

Dekan
Reaksiyon puanı
9,988
Bir kaç parçayı değiştirirseniz daha uygun ve mantıklı olacaktır. GTX1650S yerine yukarıda yazılan gibi RX5600XT alırsanız daha iyi olacaktır.

Hafiyye-iAbdülhamid-iSani

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,170

Sapphire alabilirsin 2500 TL. Rx5600xt kartı rtx 2060 a denk kart. Tek eksiği rtx olmaması. AMD nin driver sorunlarını unutmamak gerek. Ama teknobiyotik kendi blogunda son sürümle bunun çözüldüğünü söylemişti istersen git o bloga bir bak

FatabeyTheBest

Doçent
Reaksiyon puanı
544
Hocalarım sistemi bir kere alıcam. Emeğiniz için çok teşekkür ederim ama sürekli parça değiştirmeyi düşünmüyorum. İleride belki ekran kartı yükseltirim. Zaten 1600 AFnin gücünü hepimiz biliyoruz. GPU yükseltmeye kalktığımda beni üzmeyecektir. Çok yüksek sistem gerektiren oyunları oynamıyorum zaten. Şu an evdeki 10yıllık pcyi de ellemeyeceğim dursun kenarda. Yani ekipman dahil bütçem bu. Direk 7000 kasa+monitöre veremem. Ayrıca attığınız monitör TN panel. Kesinlikle VA panel almayı düşünüyorum ben. Ama gamepower ve jamesdonkeyden vazgeçtim. Philips AOC Samsung Acer gibi markalardan alacağım alınabilir değil mi sıkıntı çıksın istemiyorum.

alihanabi

Asistan
Reaksiyon puanı
93
Anakartı B450 almak yerine daha ucuzu varsa B350 tercih edebilirsin sonuçta ilk nesil işlemci. 12nm olan 1. nesil Ryzen için bi fark yaratır mı bilemiyorum ama fark yaratmıyosa dediğim gibi fazla para vermeye gerek yok.
Ekran kartında uzak durman gereken marka yerine daha çok soğutma performansına göre tercih etmek gerekir markası pek önemli değil ancak bilindik markalar soğutma ve yazılım işini daha iyi yapıyor.