Topladığım Sistem Açılmıyor!

Bu konuyu okuyanlar

RushBrawo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet arkadaşlar, büyük heyecanla parçaları aldım birleştirdim ama sonuç hüsran. Ben mi bir şeyleri yanlış yaptım, parçalardan mı arızalı denk geldi bilmiyorum. Konuya geliyorum umarım bilgi/tecrübe sahibi arkadaşlar yardımcı olur da bir çözüme ulaşırım.

Öncelikle parçaları belirteyim:

Ryzen 3 1200 işlemci
Asus prime b350m-a matx anakart
High power 500 w 80+ bronze cpu
Corsair 8gb 2400 MHz
Seagate barracuda 1 tb hdd
Msi gtx 1050ti ekran kartı
Dark ninja kasa

Parçaları birleştirdim, aynı anakarta ait bir montaj videosu izleyerek detaylara dikkat ettim özellikle. Hassas bir şekilde adım adım montajı yaptım. CPU bağlantılarını yaptıktan sonra anahtarını açtım arkadan ve sanıyorum ki bios ışığı falan yandı anakartta. Güç düğmesine basınca ön panelde güç düğmesinin üzerinde de ışıklar yandı ama hepsi bu kadar... Ne fanlara ne işlemciye güç gelmedi hiçbir takat belirtisi gözükmedi. Birkaç defa böyle denedim güç kaynağının anahtarını kapatıp açtım bios lambası olduğunu düğündüğüm o ışık bir süre sonra yanmaz oldu ve tamamen ölü bir konuma geldi sistem. Güç kaynağında problem olduğunu düşünüp 18pin kablosunda yeşil ve siyah kabloları birbirine temas ettirdim bir iletkenle ve güç verdim yani cpuya ancak böyle bi 1/20 tur dönecek kadar hareket edip duruyor. Daha sonra eski bir cpu daha vardı 300w bunu aynı şekil test ettim tamamen çalışıyor o eski cpu. Eski cpuyu bağladım anakarta, daha sonra 700w başka bir cpu bağladım ancak hiçbir şekilde takat belirtisi yok, bios ışığı da yanmıyor...

Cpu bozuk gelmiş olabilir mi?
Yapmış olabileceğim herhangi bir yanlış bağlantı vesaire cpu yakmış olabilir mi?
Cpudaki muhtemel bir bozukluk anakartı yakmış olabilir mi?
Başta yanan bios ışığı daha sonra neden yanmaz hale gelmiş olabilir?

Yardımcı olanlara şimdiden çok teşekkür ederim.

Gynx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
kardeş anakartta statik elektrik birikmiş olabilir. anakartın pilini çıkart ve anakarta dokunmadan bi 15-20 dk bekle.

RushBrawo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hocam bios ışığının yanıp sonradan tamamen sönmesi artık tepki vermemesi ve baştan itibaren takat gelmemesinin sebebi statik elektrik olabilir mi? Şu an yapamıyorum kasayı bir yere bıraktım ilgilensinler diye pazartesi gidip beraber bakacağız tekrar sök tak

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085
Dendiği gibi Anakartta sorun olmuş olabilir. Fişi çekip Anakart On/Off düğmesine 3 4 kere ard arda açıp kapayın.

RushBrawo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dendiği gibi Anakartta sorun olmuş olabilir. Fişi çekip Anakart On/Off düğmesine 3 4 kere ard arda açıp kapayın.
Hocam cpu çıkartıp test ettim ama çalışmıyor? Bu normal bir şey mi koruması falan olabilir mi klasik yöntem yeşil kablo siyah kablo temas ettirdim çalışmadı

Transistor

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,085
Hocam cpu çıkartıp test ettim ama çalışmıyor? Bu normal bir şey mi koruması falan olabilir mi klasik yöntem yeşil kablo siyah kablo temas ettirdim çalışmadı
Sorun büyük ihtimalle Anakart, PSU veya Harddiskte. Eski bir PC'n varsa değişim yaparak deneyebilir misin?

Dekota

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
kardeş anakartta statik elektrik birikmiş olabilir. anakartın pilini çıkart ve anakarta dokunmadan bi 15-20 dk bekle.
Knk buradan bende sana sorayım yeni kasa aldım hazır kasaydı herşeyi birleşik geldi ekran kartını taktım güç tuşuna bastım saniyelik ışık yandı söndü çalışmıyor neden olabilir acaba

SeeOk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
16
Knk buradan bende sana sorayım yeni kasa aldım hazır kasaydı herşeyi birleşik geldi ekran kartını taktım güç tuşuna bastım saniyelik ışık yandı söndü çalışmıyor neden olabilir acaba
psu yetersiz olabailir

Dekota

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ama hazır kasaydı bunu düşünmemişlermidir

Dekota

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
O zman doğrudan aldığım yere götürmem en doğrusu olacaktır onlar çalıştırır

Süleyman_Yildirim

Öğrenci
Reaksiyon puanı
20
Hocam sen büyük ihtimalle anakart' ve Psu arasındaki bağlantıları yanlış ve hatalı bağlamışsın buda anakartın calısmamasına sebep oluyor. bi bilgisayarcıya götür adama durmu izah et.

Dekota

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Hocam sen büyük ihtimalle anakart' ve Psu arasındaki bağlantıları yanlış ve hatalı bağlamışsın buda anakartın calısmamasına sebep oluyor. bi bilgisayarcıya götür adama durmu izah et.
Knk ben hiçbirşey bağlamadım herşey itopya da bağlandı ben sadece ekran kartını taktım