Soru Topladığım pc hakkında görüşleriniz ?

Bu konuyu okuyanlar

mehmettufan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba, aranıza yeni katıldım hayırlı günler dilerim uzun zamandır PC toplamaya ihtiyacım vardı şanslı olarak yurt dışında tanıdığım olduğu için oradan bazı parçaların ciddi oranda ucuza geldiğini fark ettim yılbaşı zamları gelmeden almam gerektiğini fark ettim ve benim için önemli olan uygun fiyatlı olmasıydı şu dönemde 14.100 TL gibi bir fiyata şöyle bir PC topladım düşünceleriniz nelerdir? Benim için öneriniz olacak mı hatam-eksiğim var mıdır varsa düzeltiniz teşekkür ederim görüşlerinizi bekliyorum :)

-MSI H510M Pro anakart.
-Corsair Vengeance LPX 16 GB (2x8GB) DDR4 3200MHz. RAM.
-Rampage hectora 700W 80Plus Bronze kasa.
-Intenso 3835440 1TB M.2 2100 MB/sn SSD.
-Manli RTX 2060 Super gallardo 8 GB GDDR6 | Ray Tracing | Dual fan GPU (yurt dışı)
-Intel i5 11400F CPU (yurt dışı)
-Cooler Master Masterliquid 240 sıvı soğutucu (yurt dışı)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982

mehmettufan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Öncelikle görüşünüz için teşekkür ederim :) ilk defa pc topluyorum ve tamamen açık kaynaklardan elde ettiğim kadarıyla ilerlemeye çalıştım. attığınız 2 örneğe de teknik verilerle bakarsak aslında kişinin sistemden ne beklediğiyle alakalı sanırım ilk örnek üzerinden gidelim 11400f işlemci ile Ryzen5 5500 arasında dağlar kadar fark, 500gb+ SSD ve Cooler Master sıvı soğutucu gibi bir fark var. rx6700 ve 2060S verilerde neredeyse kafa kafaya görünüyor,

İkinci kasayla kıyaslarsak veriler üzerinde 11400f ryzen5 5600 dende çok fark olmasada üstün görünüyor ve yine yaklaşık 520gb+ SSD ve Sıvı soğutucu gibi bir fark var ek olarak o sistem 1200 tl daha pahalıya geliyor 6700xt karşılaştırmasında yaklaşık 20-25 fps gibi bir fark var tabi oda aynı işlemcilerle yapılan karşılaştırma yani dediğim gibi kişinin beklentisine göre bir durum görünüyor umarım sistem toplandığında verilerle gerçekte alacağımız sonuçta aynı olur siparişler verildi bekliyoruz :)

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Öncelikle görüşünüz için teşekkür ederim :) ilk defa pc topluyorum ve tamamen açık kaynaklardan elde ettiğim kadarıyla ilerlemeye çalıştım. attığınız 2 örneğe de teknik verilerle bakarsak aslında kişinin sistemden ne beklediğiyle alakalı sanırım ilk örnek üzerinden gidelim 11400f işlemci ile Ryzen5 5500 arasında dağlar kadar fark, 500gb+ SSD ve Cooler Master sıvı soğutucu gibi bir fark var. rx6700 ve 2060S verilerde neredeyse kafa kafaya görünüyor,

İkinci kasayla kıyaslarsak veriler üzerinde 11400f ryzen5 5600 dende çok fark olmasada üstün görünüyor ve yine yaklaşık 520gb+ SSD ve Sıvı soğutucu gibi bir fark var ek olarak o sistem 1200 tl daha pahalıya geliyor 6700xt karşılaştırmasında yaklaşık 20-25 fps gibi bir fark var tabi oda aynı işlemcilerle yapılan karşılaştırma yani dediğim gibi kişinin beklentisine göre bir durum görünüyor umarım sistem toplandığında verilerle gerçekte alacağımız sonuçta aynı olur siparişler verildi bekliyoruz :)

UserBenchmark karsilastirma icin pek saglikli bir site degil. Hatta Tecnopat'da yasaklidir bu siteden paylasim yapmak. Olaya sadece sivi sogutucu diye bakmak mantikli degil zira aldiginiz CM ML modeli sorunlu bir model ki bu konuda konustugumuz islemcilerin hicbiri icin sivi sogutuya gerek yok. 800-900 TL'lik bir hava sogutucu cok rahat sogutuyor. 5600'un rakibi de 12400F'dir zaten. SSD farki da bence pek onemli degil zira SSD gibi bilesenleri istenildigi taktirde eklemesi cok kolaydir.

mehmettufan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
UserBenchmark karsilastirma icin pek saglikli bir site degil. Hatta Tecnopat'da yasaklidir bu siteden paylasim yapmak. Olaya sadece sivi sogutucu diye bakmak mantikli degil zira aldiginiz CM ML modeli sorunlu bir model ki bu konuda konustugumuz islemcilerin hicbiri icin sivi sogutuya gerek yok. 800-900 TL'lik bir hava sogutucu cok rahat sogutuyor. 5600'un rakibi de 12400F'dir zaten. SSD farki da bence pek onemli degil zira SSD gibi bilesenleri istenildigi taktirde eklemesi cok kolaydir.
değerli görüşleriniz için çok teşekkür ederim :) soğutucunun sorunlu bi model olduğunu bilmiyordum ona göre değişim yapayım gelmeden, karşılaştırmalar için hangi siteyi önerirsiniz daha sağlıklı olur bundan sonraki alımlar için mesela ?

karyajpg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Üstad hâlâ bu bafır olan sistem alınır mı sence? SSD'yi KINGSTON, kasayı da 4 fan olandan yaptım 16500 TL şu an ama alsam mı diye düşüniyorum AMD üzmez di mi?

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Üstad hâlâ bu bafır olan sistem alınır mı sence? SSD'yi KINGSTON, kasayı da 4 fan olandan yaptım 16500 TL şu an ama alsam mı diye düşüniyorum AMD üzmez di mi?

SSD'yi Kingston yapman iyi olur. Kasaya o parayi vermene gerek yok Cougar Gemini yapsan yeter. Bellekleri ek 204 TL vererek Kingston Fury Beast yapsan daha iyi olur.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Kasa ısınıyor falan diyenler oldu emin olamadım.

Kasayi yukseltme demiyorum ama o modele yukseltmen icin o para gereksiz. Cougar Gemini S modeline yukseltmen yeterli olur. Tek fanla geliyor o kasa. 3 tane fan alirsin yeterli olur.

eneskisla

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba, aranıza yeni katıldım hayırlı günler dilerim uzun zamandır PC toplamaya ihtiyacım vardı şanslı olarak yurt dışında tanıdığım olduğu için oradan bazı parçaların ciddi oranda ucuza geldiğini fark ettim yılbaşı zamları gelmeden almam gerektiğini fark ettim ve benim için önemli olan uygun fiyatlı olmasıydı şu dönemde 14.100 TL gibi bir fiyata şöyle bir PC topladım düşünceleriniz nelerdir? Benim için öneriniz olacak mı hatam-eksiğim var mıdır varsa düzeltiniz teşekkür ederim görüşlerinizi bekliyorum :)

-MSI H510M Pro anakart.
-Corsair Vengeance LPX 16 GB (2x8GB) DDR4 3200MHz. RAM.
-Rampage hectora 700W 80Plus Bronze kasa.
-Intenso 3835440 1TB M.2 2100 MB/sn SSD.
-Manli RTX 2060 Super gallardo 8 GB GDDR6 | Ray Tracing | Dual fan GPU (yurt dışı)
-Intel i5 11400F CPU (yurt dışı)
-Cooler Master Masterliquid 240 sıvı soğutucu (yurt dışı)
Knk bence şu daha iyi gibi.

karyajpg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Üstad zaten bu 3 fana verdiğim paraya 4 fanlı kasa alabiliyorum.

mehmettufan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Knk bence şu daha iyi gibi.
bu sisteme göre hem daha üstün i5 işlemcim hemde ekran kartım var, 500gb fazlam var,750w 80+ psu ve de ek olarak 3500tl civarında evga sıvı soğutma ile değiştirdim cooler master soğutmayı, 14.100 tl gibi bir fiyata yani kim ne derse desin bu dönemde böyle sistem imkansız gibi ama tabi yinede sizin fikriniz.. yorumun için teşekkür ederim :)
Evga Sıvı Soğutma Linki

karyajpg

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
hala çöp intel önermek cahilliktir.
Onu bunu boşverelim de hocam şu iki sistemden birini almak istiyorum birincisi şu

ikincisi şu

ikinci kasada tek fark intel işlemci. 1k farka değer mi sence?

mehmettufan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
hala çöp intel önermek cahilliktir.
ilk defa topluyorum bir daha toplama fırsatım olursa amd toplarım :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Onu bunu boşverelim de hocam şu iki sistemden birini almak istiyorum birincisi şu

ikincisi şu

ikinci kasada tek fark intel işlemci. 1k farka değer mi sence?
ben ne olursa olsun yazılım konusunda inteli daha başarılı buluyorum önceden amd işlemci de kullanmıştım yazılım konusu bazen çok uyuz olabiliyor.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,116
hadi ordan çöp inteli savunma AMD batsın dite yıllarca sabote etti intelin sabotajları nedeni yaşadıkların.