Topladığım Apu Sistem Autocad Açar Mı?

Bu konuyu okuyanlar

KADOJİ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Anakart: Gigabyte B450M S2H v2
İşlemci: AMD Ryzen 3 2200g
Ram: Corsair Vengeance LPX 16 2x8 3000MHz CL16
SSD: WD Green 240gb
PSU: Sharkoon 650w 80+
Kasa: GamePower Dark Side

Yukarıda yazmış olduğum sistem ofis programları ve AUTOCAD için bana yeterli gelir mi?​

ember_moon7

Profesör
Reaksiyon puanı
2,174
Anakart: Gigabyte B450M S2H v2
İşlemci: AMD Ryzen 3 2200g
Ram: Corsair Vengeance LPX 16 2x8 3000MHz CL16
SSD: WD Green 240gb
PSU: Sharkoon 650w 80+
Kasa: GamePower Dark Side

Yukarıda yazmış olduğum sistem ofis programları ve AUTOCAD için bana yeterli gelir mi?​

Bilgisayarı kaç paraya aldınız?

ember_moon7

Profesör
Reaksiyon puanı
2,174
daha almadım eğer autocadi açıyorsa bu sistem gün içerisinde alıcam
Başka sistem almanızı öneririm. İlerleyen zamanlarda bu işlemciye ekran kartı taktığınız zaman darboğaz yaşayacaksınız. Alacaksanız Ryzen 5 3.nesil bir işlemci almanız daha iyi olacaktır :)

KADOJİ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Autocad nvdia e.kartlarında ,daha iyi çalışır. Anladığım kadarıyla fazla bütçeniz yok O zaman ,toplamda 280, tl civarı daha fazla verin şu ikiliyi alın. İNTEL işlemci ,Ryzen 3400G den daha güçlüdür.İlerde daha iyi bi e.katı da takılır.
Ekran Alıntısı.PNG
,

GT 1030 E.kartıda, hem nvdia olması,hemde Ryzen deki dahili e kartından bi tık yukarda olması ile, Autocad için sizi biraz daha öne taşıyacaktır.
Bu İşlemciyi,, bu fiata bi daha kolay kolay bulamazsınız.

KADOJİ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Autocad nvdia e.kartlarında ,daha iyi çalışır. Anladığım kadarıyla fazla bütçeniz yok O zaman ,toplamda 280, tl civarı daha fazla verin şu ikiliyi alın. İNTEL işlemci ,Ryzen 3400G den daha güçlüdür.İlerde daha iyi bi e.katı da takılır.
Ekli dosyayı görüntüle 148467,

GT 1030 E.kartıda, hem nvdia olması,hemde Ryzen deki dahili e kartından bi tık yukarda olması ile, Autocad için sizi biraz daha öne taşıyacaktır.
dediklerinizi alıcam ama kesin açar demi bu autocadi simdi alırım açmaz felan sıkıntı yaşamıyım

ember_moon7

Profesör
Reaksiyon puanı
2,174
Ekli dosyayı görüntüle 148467,

vega 11 gt1030'dan daha güçlü :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

dediklerinizi alıcam ama kesin açar demi bu autocadi simdi alırım açmaz felan sıkıntı yaşamıyım
Bence o sistemi alma, yakın zamanda elinde patlar. Alacaksanız ryzen 5 3400g alıp, ilerleyen zamanlarda ekran kartı takarak daha fazla performans alabilirsiniz :)

Unutmadan GT1030 giriş seviyesi bir ekran kartı :)

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Ryzen 3400G ve içindeki APU ile daha zayıf bi sistem olur. Autocad için.Autocad fazla çekirdekten öte,tek çekirdek gücüne daha çok bağımlıdır.
Aşağıda 4 çekirdek i5 işlemcilerin bile 3D modellemede, ryzen 3400G nin hemen hemen muadili sayılabilecek ryzen 2400G ye attığı farkı görebilirsin. Ki ben , 4 çekirdek 8 izlek ,son nesil,i3 10100F önerdim. İ5 lerden çok daha hızlı.Listenin en altında 2400G var.

Ekran Alıntısı.PNG

Ayrıca ilerde daha güçlü e.kartı takacağın zaman 10100F e,3400G nin taşıyabileceği e.kartından daha da üst e.kartları takarsın.Çünkü ,10100F,3400G den daha güçlü bi işlemcidir.

İçerik ekibindekinin çok küçümsediği gibi bi makina değil bu ,yani.

Tabi, autocad in son sürümlerine pak bakınmayın yine de. Çünkü e.kartı olayı ağırlık kazandı, son sürümlerde.

Ekli dosyalar

• w.PNG
    w.PNG
    207.6 KB · Görüntüleme: 183

ember_moon7

Profesör
Reaksiyon puanı
2,174
Ryzen 3400G ve içindeki APU ile daha zayıf bi sistem olur. Autocad için.Autocad fazla çekirdekten öte,tek çekirdek gücüne daha çok bağımlıdır.
Aşağıda 4 çekirdek i5 işlemcilerin bile 3D modellemede, ryzen 3400G nin hemen hemen muadili sayılabilecek ryzen 2400G ye attığı farkı görebilirsin. Ki ben , 4 çekirdek 8 izlek ,son nesil,i3 10100F önerdim. İ5 lerden çok daha hızlı.Listenin en altında 2400G var.

Ekli dosyayı görüntüle 148585
Ayrıca ilerde daha güçlü e.kartı takacağın zaman 10100F e,3400G nin taşıyabileceği e.kartından daha da üst e.kartları takarsın.Çünkü ,10100F,3400G den daha güçlü bi işlemcidir.

İçerik ekibindekinin çok küçümsediği gibi bi makina değil bu ,yani.

Tabi, autocad in son sürümlerine pak bakınmayın yine de. Çünkü e.kartı olayı ağırlık kazandı, son sürümlerde.
1. olarak küçümseme değil, ekran kartı gt1030 ve giriş seviyesi
2. olarak çekirdek performansında her ne kadar intel iyi olsa da, ryzen apu topladığında gt1030'dan kat ve kat iyi performans alır. Tabii ilerleyen dönemlerde ekran kartı almak istiyorsa, maks gtxin son ekran kartlarını rahatlıkla kaldırabilir. RTX ekran kartlarını kaldıramayabilir, darboğaz yaşanabilir çünkü.

Çünkü e.kartı olayı ağırlık kazandı, son sürümlerde.
Kendinizde demişsiniz zaten.

Son düzenleme:

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,927
1. olarak küçümseme değil, ekran kartı gt1030 ve giriş seviyesi
2. olarak çekirdek performansında her ne kadar intel iyi olsa da, ryzen apu topladığında gt1030'dan kat ve kat iyi performans alır. Tabii ilerleyen dönemlerde ekran kartı almak istiyorsa, maks gtxin son ekran kartlarını rahatlıkla kaldırabilir. RTX ekran kartlarını kaldıramayabilir, darboğaz yaşanabilir çünkü.
Kat kat daha iyi performans alınmaz. Autocad için tek çekirdek performansı önemlidir ve APU işlemci ile bu performansı yakalayamazsınız. Zaten Vega 8 ile GT1030 neredeyse benzer kartlar fakat Autocad için ekran kartı olan bir sistemi toplamak daha mantıklı olacaktır. Hem 2B, hem de 3B olan çizimlerde harici grafik birimi olan sistemler daha fazla performans veriyor.

ember_moon7

Profesör
Reaksiyon puanı
2,174
Kat kat daha iyi performans alınmaz. Autocad için tek çekirdek performansı önemlidir ve APU işlemci ile bu performansı yakalayamazsınız. Zaten Vega 8 ile GT1030 neredeyse benzer kartlar fakat Autocad için ekran kartı olan bir sistemi toplamak daha mantıklı olacaktır.
Vega 8 ile gt1030 dediğiniz gibi benzer. Ancak vega 11, gt1030u dövüyor. Ayrıyetten gt1030un 64-bit ekran kartı olduğunu hatırlatırım.

ember_moon7

Profesör
Reaksiyon puanı
2,174
Neye göre ezdiğini açıklayabilir misiniz? :)
UserBenchmark: AMD RX Vega 11 (Ryzen iGPU) vs Nvidia GT 1030 ve yeni Vega 11 (ryzen 5 pro 3350g) ile düşünürsek gt1030 kenara kaldırabiliriz. Tabii APU sistemlerde ekran kartı aldığında darboğaz alma olasılığın olabilir. (Bu arada GPU hakkında konuşuyorum).

işlemciye sözüm yok, ancak gpu 2017'de çıkmış ve üretimi durdurulmuş (diye biliyorum)

Son düzenleme:

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,927
UserBenchmark: AMD RX Vega 11 (Ryzen iGPU) vs Nvidia GT 1030 ve yeni Vega 11 (ryzen 5 pro 3350g) ile düşünürsek gt1030 kenara kaldırabiliriz. Tabii APU sistemlerde ekran kartı aldığında darboğaz alma olasılığın olabilir. (Bu arada GPU hakkında konuşuyorum).
Umarım attığın siteye güven olmayacağını biliyorsundur. Neye göre neyi kenara kaldırıyorsun?

Ayrıca bana özelden FPS'lerin geçtiği videoları atıyorsun. Dual-channel ve bellek frekansı yükseltmesi ile mümkün olacağını zaten söyledim. Bu olası fakat Autocad için tek çekirdek performansı daha önemli. 2B ve 3B işlem yapılacak. Bu bağlamda 1030 daha mantıklı gibi duruyor.

Bana paylaştığın bağlantı ise tam bir fiyasko, oradaki hiç bir şeye inanılması gerektiğini bile bilmiyorsun. Boş bağlantıları bana atıp, atıp duruyorsun. Hadi diyelim ki dediğin gibi paylaştığın bağlantı güvenli, orada FPS testlerinde 1030 geçiyor.

1618876937053.png

Eğer bilmiyorsak konuya katılmamız daha iyi olur.

ember_moon7

Profesör
Reaksiyon puanı
2,174
Umarım attığın siteye güven olmayacağını biliyorsundur. Neye göre neyi kenara kaldırıyorsun?

Ayrıca bana özelden FPS'lerin geçtiği videoları atıyorsun. Dual-channel ve bellek frekansı yükseltmesi ile mümkün olacağını zaten söyledim. Bu olası fakat Autocad için tek çekirdek performansı daha önemli. 2B ve 3B işlem yapılacak. Bu bağlamda 1030 daha mantıklı gibi duruyor.

Bana paylaştığın bağlantı ise tam bir fiyasko, oradaki hiç bir şeye inanılması gerektiğini bile bilmiyorsun. Boş bağlantıları bana atıp, atıp duruyorsun. Hadi diyelim ki dediğin gibi paylaştığın bağlantı güvenli, orada FPS testlerinde 1030 geçiyor.

Ekli dosyayı görüntüle 148595

Eğer bilmiyorsak konuya katılmamız daha iyi olur.
GPU'nun değerlerine bakarak karşılaştırma yaparsanız Vega 11'in önde olduğunu göreceksiniz. GT1030 ise yorgun bir ekran kartı ve tekrar ediyorum giriş seviyesi.

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,927
GPU'nun değerlerine bakarak karşılaştırma yaparsanız Vega 11'in önde olduğunu göreceksiniz. GT1030 ise yorgun bir ekran kartı ve tekrar ediyorum giriş seviyesi.
Bana ekran kartı 64 bit bu yüzden Vega 11 daha iyi şeklinde saçma açıklamalar yaptığın için böyle oluyor.

Ayrıca yorgun bir ekran kartı demişsiniz. Umarım ikisinin çıkış tarihleri arasında pek de fark olmadığını biliyorsunuzdur. Aralarında iki çeyrek fark var.

ember_moon7

Profesör
Reaksiyon puanı
2,174
Bana ekran kartı 64 bit, Vega 11 daha iyi şeklinde saçma açıklamalar yaptığın için böyle oluyor.

Ayrıca yorgun bir ekran kartı demişsiniz. Umarım ikisinin çıkış tarihleri arasında pek de fark olmadığını biliyorsunuzdur. Aralarında iki çeyrek fark var.
Şu anki yeni nesil vega 11ler güçlü bir entegre gpu. 4.nesil ryzen apuların çekirdek performanslarına bakarak gt1030un kötü olduğunu anlarsın. Belirtmekte fayda var, ryzen 5 3400g önerdim ve diğer apularada bakabilir. Bazı performans testlerin ryzen 3 4.nesil apular ryzen 5 3.nesil apular ile neredeyse eş değer.

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,927
Şu anki yeni nesil vega 11ler güçlü bir entegre gpu. 4.nesil ryzen apuların çekirdek performanslarına bakarak gt1030un kötü olduğunu anlarsın. Belirtmekte fayda var, ryzen 5 3400g önerdim ve diğer apularada bakabilir. Bazı performans testlerin ryzen 3 4.nesil apular ryzen 5 3.nesil apular ile neredeyse eş değer.
Performans testleri dediğiniz de oyun testleri ağırlıklı genelde, konumuz ile alakası yok. Autocad tek çekirdek performansı ister, bunun için APU bir sistem yerine harici grafik birimi olan bir sistem tercih etmek daha mantıklı olacaktır. Attıklarınızdan 3-4 tanesi de 1030'u övüyordu. Bunu ne yapacağız? Hem attığınız bağlantılar sizin dediklerinizin tersini gösteriyor, hem de çoğu forum tarafından paylaşılması yasak olan bir site olduğunu hatırlatırım.

Userbenchmark gibi saçma sitelerin performans sonuçlarına bakmak pek de akıl kârı değil. Neyse, Metin abi üstte yazılması gerekeni yazmış. Daha da uzatmaya gerek yok.

Herkese iyi geceler, iyi forumlar. ?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Performans testleri dediğiniz de oyun testleri ağırlıklı genelde, konumuz ile alakası yok. Autocad tek çekirdek performansı ister, bunun için APU bir sistem yerine harici grafik birimi olan bir sistem tercih etmek daha mantıklı olacaktır. Attıklarınızdan 3-4 tanesi de 1030'u övüyordu. Bunu ne yapacağız? Hem attığınız bağlantılar sizin dediklerinizin tersini gösteriyor, hem de çoğu forum tarafından paylaşılması yasak olan bir site olduğunu hatırlatırım.

Userbenchmark gibi saçma sitelerin performans sonuçlarına bakmak pek de akıl kârı değil. Neyse, Metin abi üstte yazılması gerekeni yazmış. Daha da uzatmaya gerek yok.

Berk,son bi ekleme yapıp,ben de bırakıyorum. :)

NVDİA kartların, AMD kartlara göre ,autocad de,daha performanslı olduğunu yazmıştım.3D için.

Tablo , aşağıda.Dünyanın en saygın sitelerinden ,pugetsystem.den alıntıdır. Nerdeyse ancak görüntü vermeye yarayan ,2012 li yıllarda çıkan GT 610 nvidia e.kartı, kendisinden en az 5-6 kat güçlü , AMD nin HD 7870 gibi bi e.kartı ile, 3D modelleme de ,eşit skor alıyor,autocad olayında.

Burada önerdiğimiz kart ,GT 1030. GT 610 u katlayan bi e.kartı.

Ayrıca autocad ,2d işlemler için, e.kartı bile istemez. Sadece masaüstü görüntüsü verebilen,en kötü bi dahili e.kartı bile iş görür.Bütün yük işleemciye biner ve dediğim gibi 10100F, RYZEN APU dan güçlüdür.

w.PNG

ember_moon7

Profesör
Reaksiyon puanı
2,174

Geneli öven fanboylardan oluşuyor. + olarak i3 10.nesilde güzel işlemci. Ancak bütçesi yok gailba arkadaşın ve apu sistem almaya karar vermiş. Apu sistem alacaksa ilerleyen dönemlerde ekran kartı taksa, iyi performans verebileceğini düşünüyorum.

Berk,son bi ekleme yapıp,ben de bırakıyorum. :)

NVDİA kartların, AMD kartlara göre ,autocad de,daha performanslı olduğunu yazmıştım.3D için.

Tablo , aşağıda.Dünyanın en saygın sitelerinden ,pugetsystem.den alıntıdır. Nerdeyse ancak görüntü vermeye yarayan ,2012 li yıllarda çıkan GT 610 nvidia e.kartı, kendisinden en az 5-6 kat güçlü , AMD nin HD 7850 gibi bi e.kartı ile, 3D modelleme de ,eşit skor alıyor,autocad olayında.

Burada önerdiğimiz kart ,GT 1030. GT 610 u katlayan bi e.kartı.

Ayrıca autocad ,2d işlemler için, e.kartı bile istemez. Sadece masaüstü görüntüsü verebilen,en kötü bi dahili e.kartı bile iş görür.Bütün yük işleemciye biner ve dediğim gibi 10100F, RYZEN APU dan güçlüdür.

Ekli dosyayı görüntüle 148596
İşlemcide evet dediğiniz işlemci iyi. Ancak, o gpu çok iyi performans vermez ki arkadaş, apu sistem ile konu açmış. Belli ki bütçesi kısıtlı.

ThorJ

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,747
vega 11 gt1030'dan daha güçlü :)

Bence o sistemi alma, yakın zamanda elinde patlar. Alacaksanız ryzen 5 3400g alıp, ilerleyen zamanlarda ekran kartı takarak daha fazla performans alabilirsiniz :)

Unutmadan GT1030 giriş seviyesi bir ekran kartı :)
Bu bilgi yanlış canım.
GT 1030'un performansı, saf halinda Vega 11'den daha iyi. Ancak RAM'lere sağlam bir XMP profili açarsan ki, bu stabiliteyi bozabiliyor, o zaman GT 1030'u geçer. Vega 11'in temel amacı zaten oyun oynatmak değil, ancak iyi RAM'ler kullanıldığında performans sağlıyor.
Geneli öven fanboylardan oluşuyor. + olarak i3 10.nesilde güzel işlemci. Ancak bütçesi yok gailba arkadaşın ve apu sistem almaya karar vermiş. Apu sistem alacaksa ilerleyen dönemlerde ekran kartı taksa, iyi performans verebileceğini düşünüyorum.

İşlemcide evet dediğiniz işlemci iyi. Ancak, o gpu çok iyi performans vermez ki arkadaş, apu sistem ile konu açmış. Belli ki bütçesi kısıtlı.
10100'ün saf performansı daha iyi, ayrıca öncelikli ihtiyaç performans.
Unutma ki, APU sistemli işlemciler Pro serisi haricinde performansı diğerlerine göre daha düşüktür. 10100 bu noktada daha başarılı.

ember_moon7

Profesör
Reaksiyon puanı
2,174
Bu bilgi yanlış canım.
GT 1030'un performansı, saf halinda Vega 11'den daha iyi. Ancak RAM'lere sağlam bir XMP profili açarsan ki, bu stabiliteyi bozabiliyor, o zaman GT 1030'u geçer. Vega 11'in temel amacı zaten oyun oynatmak değil, ancak iyi RAM'ler kullanıldığında performans sağlıyor.

10100'ün saf performansı daha iyi, ayrıca öncelikli ihtiyaç performans.
Unutma ki, APU sistemli işlemciler Pro serisi haricinde performansı diğerlerine göre daha düşüktür. 10100 bu noktada daha başarılı.
Yukarıda belirttim okumadın mı? Ekran kartı giriş seviyesi ve yeni çıkan apular gerçekten iyi. Ve sözüm işlemciye değil ekran kartına...

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Apu işlemcinin ,intele göre zayıf olmasının yanısıra , APU daki e.kartı, Autocad için GT 1030 dan geride performans verir. Nvdia ve AMD e.kartlarının autocad 3D performansını ,yukardaki grafikte yolladım.

walledia

Profesör
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,927
Apu işlemcinin ,intele göre zayıf olmasının yanısıra , APU daki e.kartı, Autocad için GT 1030 dan geride performans verir. Nvdia ve AMD e.kartlarının autocad 3D performansını ,yukardaki grafikte yolladım.
Yok abi sen yanlış biliyorsun. 1030 eski, Vega 11 yeni grafik birimidir. ?

Son mesajlar