'Tık' uğruna rezalet! Vaktinden önce ezan sesi dinletip oruç bozdurdular

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Sosyal medyada tanınmak ve daha fazla izlenmek için imza atılan son Tiktok videosu, pes dedirten türdendi. Bir genç, sahilde iftar yapmak için bekleyen vatandaşlara vaktinden önce hoparlör ile ezan sesi dinletti.

KAHKAHA ATIP PAYLAŞTILAR​

Sadece sahildekilere değil, çevredeki evlerde yaşayanlara orucunu erkenden bozduran kişiler, bir de bu anların videosunu kahkahalar eşliğinde TikTok'ta paylaştı. TikTok'ta paylaşılan skandal videoya çok sayıda tepki yorumu geldi.

emin:)

Profesör
Reaksiyon puanı
1,124
Gerçekten ayıp.

egle

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
917
Sosyal medyada tanınmak ve daha fazla izlenmek için imza atılan son Tiktok videosu, pes dedirten türdendi. Bir genç, sahilde iftar yapmak için bekleyen vatandaşlara vaktinden önce hoparlör ile ezan sesi dinletti.

Sadece sahildekilere değil, çevredeki evlerde yaşayanlara orucunu erkenden bozduran kişiler, bir de bu anların videosunu kahkahalar eşliğinde TikTok'ta paylaştı. TikTok'ta paylaşılan skandal videoya çok sayıda tepki yorumu geldi.

YAZIKLAR olsun

Applemania

Profesör
Reaksiyon puanı
3,460

Böylelerine Allah akıl fikir versin.???

wittroc

44
Emektar
Reaksiyon puanı
11,154
Bugün arkadaşlarla bunun hakkında tartıştık. Burada üç beş tık için yaptığı aptallığın bedelini ötekini tarafta güzelce ödeyecek.

Airbus

Profesör
Reaksiyon puanı
1,002
Şimdi Türk toplumunun bir kesimini kast ederek "cahiller" desem burada tepki görürüm ama şu yapılanların cehaletten farklı bir açıklaması yok. Bu kişiler hep vardı. Tiktoku yasaklamak çözüm değil. Bu insanlar Tiktok çıkınca kendilerini daha fazla gösterebilir oldular böylece bizler bu tip cahil insanların aslında toplumumuzda ne kadar çok olduğunu fark ettik. Cehalet sebep, tiktok ise bir araç. Yazık, şu kafalar düzelmezse ülkecek halimiz vahim.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,996
Yapılan yanlışın ötesinde ahlaksızlık ama bu ülkede ezanın gerçekten erken okunduğu da oluyor. Okunacağı saat belli zaten, bir kontrol etmek bu kadar mı zor? Ben ezan okunduğunda her zaman kontrol ederim doğru saatte mi okundu diye.

Endless Astronauts

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
36

YAZIKLAR OLSUN! Burda gülsünler bakalım Ahirette ağlayacaklar

Graveworm

Profesör
Reaksiyon puanı
527
Evinde televizyon olmayan, hadi televizyonu geçtim saati olmayan ve ezan saatlerini bilmeyen adamlar da bunlara küfür ediyor. Ben anlamıyorum abi. Tamam bu gençlerin yaptığı yanlış, saygısızlık cart curt ama orucu bozan adamın hiç mi suçu yok ? Ulan bir saate bak! Ne kaybedersin gözün 3 saniye saate kaysa ?

Endless Astronauts

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
36
Evinde televizyon olmayan, hadi televizyonu geçtim saati olmayan ve ezan saatlerini bilmeyen adamlar da bunlara küfür ediyor. Ben anlamıyorum abi. Tamam bu gençlerin yaptığı yanlış, saygısızlık cart curt ama orucu bozan adamın hiç mi suçu yok ? Ulan bir saate bak! Ne kaybedersin gözün 3 saniye saate kaysa ?
En büyük konu insanların oruç açması vs değil en büyük konu bu yeni gençlik nereye gidecek? Yani bu Allaha saygısızlık insanlar neden birkaç tık uğruna bu kadar büyük bir günah işler? Üstelik bunların daha fazla türememesi için TikTok kapatılmalı. Üstelik başta en büyük konu insanların oruç açmaları değil demiştim ya aslında o da büyük bir sorun. Belki saatini bilmiyordur iftarın? Ezanı bekleyip oruç açan çok insan var. Üstelik gördüğünüz gibi videoda gece. Yani bu insanlar 10-20 dakika daha çabuk ezan okutup açtırmışlardır orucu belki? Yani lütfen bu kadar büyük bir sorunu küçültmeyin. Bu çok büyük bir sorun. Gençlik TikTok yüzünden bozuluyor. Ünlü olmak için herşey yapılıyor. TikTok kapatılmalı ve acilen!

Graveworm

Profesör
Reaksiyon puanı
527
En büyük konu insanların oruç açması vs değil en büyük konu bu yeni gençlik nereye gidecek? Yani bu Allaha saygısızlık insanlar neden birkaç tık uğruna bu kadar büyük bir günah işler? Üstelik bunların daha fazla türememesi için TikTok kapatılmalı. Üstelik başta en büyük konu insanların oruç açmaları değil demiştim ya aslında o da büyük bir sorun. Belki saatini bilmiyordur iftarın? Ezanı bekleyip oruç açan çok insan var. Üstelik gördüğünüz gibi videoda gece. Yani bu insanlar 10-20 dakika daha çabuk ezan okutup açtırmışlardır orucu belki? Yani lütfen bu kadar büyük bir sorunu küçültmeyin. Bu çok büyük bir sorun. Gençlik TikTok yüzünden bozuluyor. Ünlü olmak için herşey yapılıyor. TikTok kapatılmalı ve acilen!

Hocam gençlik TikTok yüzünden bozulmuyor. Gençlik zaten bozuktu, TikTok'la bizim bozulduklarına dair kanıtlarımız oluyor. Olay bu kadar basit. Yengem oruç bozarken ezan okunur okunmaz televizyona ve kendi saatine de bakar ki yanlış olmasın diye. O yüzden söyledim onları. 10-15 saniye daha aç kalınamıyorlarsa tutmasınlar oruç.

Endless Astronauts

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
36
Hocam gençlik TikTok yüzünden bozulmuyor. Gençlik zaten bozuktu, TikTok'la bizim bozulduklarına dair kanıtlarımız oluyor. Olay bu kadar basit. Yengem oruç bozarken ezan okunur okunmaz televizyona ve kendi saatine de bakar ki yanlış olmasın diye. O yüzden söyledim onları. 10-15 saniye daha aç kalınamıyorlarsa tutmasınlar oruç.
Hocam gençlik bozuktu orası doğru ama bugünün 8-9 yaşındaki çocuklar TikTokerlara hayran oluyor. Mesela benim teyzemin kızı 9 yaşında veriyorlar eline telefonu ben bir kaç kez TikTokdan zorla çıkardım o çocuğu Cemre Solmaza falan hayran bi de şu CemCel mi ne b**umsa onu destekliyor bu çocuklar onları kendilerine örnek alıyor sonra TikTok çekiyorlar yani TikTok bu sefer de çocuklar için kötü etki ediyor kesinlikle kapatılmalı. Üstelik hocam belki orucunu açmayan vardır saate falan bakmıştır ama şunu kabul etmeliyiz ki bazı insanlar sadece ezanı bekliyorlar. Ezan okundumu açıyorlar orucu. Bu TikToker gençler gitdikçe daha kötü tehdit olmaya başlıyorlar Atatürke küfreden mi dersin haşa Allahı söven mi şehitlere sallayan mı dersin şimdi de dinimiz oyuncak oluyor.

Graveworm

Profesör
Reaksiyon puanı
527
Hocam gençlik bozuktu orası doğru ama bugünün 8-9 yaşındaki çocuklar TikTokerlara hayran oluyor. Mesela benim teyzemin kızı 9 yaşında veriyorlar eline telefonu ben bir kaç kez TikTokdan zorla çıkardım o çocuğu Cemre Solmaza falan hayran bi de şu CemCel mi ne b**umsa onu destekliyor bu çocuklar onları kendilerine örnek alıyor sonra TikTok çekiyorlar yani TikTok bu sefer de çocuklar için kötü etki ediyor kesinlikle kapatılmalı. Üstelik hocam belki orucunu açmayan vardır saate falan bakmıştır ama şunu kabul etmeliyiz ki bazı insanlar sadece ezanı bekliyorlar. Ezan okundumu açıyorlar orucu. Bu TikToker gençler gitdikçe daha kötü tehdit olmaya başlıyorlar Atatürke küfreden mi dersin haşa Allahı söven mi şehitlere sallayan mı dersin şimdi de dinimiz oyuncak oluyor.

Kesinlikle katılıyorum. TikTok'un yasak olduğu baya bir ülke var. Bizde de kapatılsın benlik sıkıntı yok 1 kez indirmedim. Fakat çok kez haberlere çıktı ezanın vaktinden önce okunduğu falan. Yani herkes insan. İmam'da insan, müezzin de insan.

Endless Astronauts

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
36
Kesinlikle katılıyorum. TikTok'un yasak olduğu baya bir ülke var. Bizde de kapatılsın benlik sıkıntı yok 1 kez indirmedim. Fakat çok kez haberlere çıktı ezanın vaktinden önce okunduğu falan. Yani herkes insan. İmam'da insan, müezzin de insan.
Kesinlikle kapatılmalı ama birkaç beyin özürlüsü yüzünden kapatılmaz yine de çünki Türkiyede en az 1 beyinsiz TikToker mutlaka olmalı. Yani onlar olmazsa bizim ülkenin geleceği şekillenmez hocam (!). Atatürkün kesinlikle söylediği ve düşündüğü en yanlış şey "Benim ümidim Gençliktedir" idi. Maalesef bu ümidi yanlış çıktı.

Graveworm

Profesör
Reaksiyon puanı
527
Kesinlikle kapatılmalı ama birkaç beyin özürlüsü yüzünden kapatılmaz yine de çünki Türkiyede en az 1 beyinsiz TikToker mutlaka olmalı. Yani onlar olmazsa bizim ülkenin geleceği şekillenmez hocam (!). Atatürkün kesinlikle söylediği ve düşündüğü en yanlış şey "Benim ümidim Gençliktedir" idi. Maalesef bu ümidi yanlış çıktı.

Ama bak bir kaç beyin özürlüsü yüzünden sabahtan beri tartışma çıkıyor, çocuklara linç uygulanıyor. TikTok olmaz Youtube'dan çıkar, Youtube olmaz başka bir platformda çıkar. Aptal çok memlekette onlar çıkacak yeri her şekilde bulur.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,996

Aynısını dedim hocam. Çünkü yeri geliyor ezanın bile erken okunduğu oluyor. Daha önce yaşandı. O yüzden orucu açmadan önce saati kontrol etmek lazım her zaman.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Aynısını dedim hocam. Çünkü yeri geliyor ezanın bile erken okunduğu oluyor. Daha önce yaşandı. O yüzden orucu açmadan önce saati kontrol etmek lazım her zaman.

Sen ben ederiz saati kontrol ama 50- 60 yaş üstü amca teyze ne bilsin nerden etsin ? Orta yaş üstü insan Ezan sesi geldimi tamam okundu boz orucunu der direk.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,996
Sen ben ederiz saati kontrol ama 50- 60 yaş üstü amca teyze ne bilsin nerden etsin ? Orta yaş üstü insan Ezan sesi geldimi tamam okundu boz orucunu der direk.

Her yerde o yılın Ramazan takvimi dağıtılır, saatleri yazar. Ben de o gün saat kaçta okunacağına bakar, okunduktan sonra saatten kontrol ederim. Sadece saate bakabiliyor olmak yeterli bu durum için. 50-60 yaş artık çok bir yaş değil benim babam 59 yaşında.

OzkanK.

Rektör
Reaksiyon puanı
13,059
Sadece saate bakabiliyor olmak yeterli bu durum için. 50-60 yaş artık çok bir yaş değil benim babam 59 yaşında.

Yakın gözlüğü olmadan imsakiyeyi okuyabiliyor mu baban ? Genelde 60 yaş bandında insanlar yakın gözlüksüz göremez.

Üstüne orası açık alan fark ettiyseniz :) İnsanlar çardaklara flan gelmiş piknik edasında oruç bozmaya. Tekrar söylüyorum sen ben tabii ki kontrol ederiz. Benim telefonumda uygulama var zaten otomatik bildirim geliyor. Ama 50-60 yaş üstü amcalar teyzeler yapamaz bunu...

Ayrıca ibadetlerde her zaman önce niyet önemlidir isterse 1 saat önce bozsun bu insanlar biz ezan okundu sanıp bozduk diyerek bir şey olmaz. Burada mesele özellikle Z kuşağının tık sevdasına her şeyi videoya çekip sosyal medyada paylaşma beğeni alma sevdası... Veya utanma duygularını büyüklere saygıyı sevgiyi yitirmeleri...

Son düzenleme:

irsuya

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
3,004
Yazık gerçekden yazık yaşıtlarımdan utanıyorum.

serj

Profesör
Reaksiyon puanı
2,888
Hoparlör markası iyi reklam yapar bununla ha. Baksana, hemen başladılar ziyafete!

MG4446

Profesör
Reaksiyon puanı
1,238
Çok zeki, çok bilinçli diye övülen z kuşağı

Graveworm

Profesör
Reaksiyon puanı
527
Çok zeki, çok bilinçli diye övülen z kuşağı

Bir kaç tane kendini bilmez andaval yüzünden koskoca nesli kötülemek olmaz bence. Gereksiz tipler her nesilde var, olacaktır da. Bunları sadece günümüz teknolojisinden dolayı daha rahat görür olduk.

Yahya Furkan

contravolta
İçerik Editörü
Reaksiyon puanı
2,587
Bozuk kuşağın, bozuklaştığının büyük kanıtlarından! Bunun gibiler yüzünden ben kendimi "Z kuşağı" olarak adlandırmaktan utanır oldum. Allah akıl fikir versin.

D

Deleted member 6644497

SDN Okuru
Hayır, oruç tutanın hiç suçu yok. Neden olsun, bunu yapması için tahrik mi etmişler? Kaldı ki tahrik de bir fiili tamamen meşrulaştırmıyor. "Ne kaybedersin şunu şunu yapsan!" şiarıyla anmak istemeyeceğim fiiller dahil pek çok şey meşrulaştırılabilir, ki bu yanlış...

Başka zaman da "mağdur suçlayıcılık"tan konu açarız, kim bilecek.

Graveworm

Profesör
Reaksiyon puanı
527
Hayır, oruç tutanın hiç suçu yok. Neden olsun, bunu yapması için tahrik mi etmişler? Kaldı ki tahrik de bir fiili tamamen meşrulaştırmıyor. "Ne kaybedersin şunu şunu yapsan!" şiarıyla anmak istemeyeceğim fiiller dahil pek çok şey meşrulaştırılabilir, ki bu yanlış...

Başka zaman da "mağdur suçlayıcılık"tan konu açarız, kim bilecek.

Aynen hocam oruç tutanın suçu yok. 1 akıllı da saate bakmayı aklına getirememiş. Ramazan boyunca televizyonlardan falan da uzak durulsun mazallah kanallarda ezan okunur falan millet saati kontrol etmeden oruç bozar.

Yahya Furkan

contravolta
İçerik Editörü
Reaksiyon puanı
2,587
Aynen hocam oruç tutanın suçu yok. 1 akıllı da saate bakmayı aklına getirememiş. Ramazan boyunca televizyonlardan falan da uzak durulsun mazallah kanallarda ezan okunur falan millet saati kontrol etmeden oruç bozar.
Akıllarına getirememiş olabilirler, normal değil mi bu? İnsanlık hali. Herkes televizyon, saat ile takip etmiyor ezanı. Ezan okununca açar insan orucunu, kim nereden bilebilir bir tane aptal TikTok'çunun ezan sesi açacağını? Tabii ki bu durumda oruç tutanın suçu yok.