Ticarete atılsaydın ne yapardın?

Bepob

Profesör
Reaksiyon puanı
302
Bu aralar kafa yorduğum bir konu gelecekte düşünüyorum neler yapabilirdim diye.Peki siz olsaydınız ne yapardınız veya aklınızda neler var ? Ne yapmak isterdiniz ?

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166
Miktar ne kadar ona göre fikir yürütelim ?

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
Hep bir kahvaltı hazırlayan dükkan açma hayalim vardır :rolleyes::rolleyes::oops::oops:

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166
Belli miktar yok sadece bu aralar fikir yürütüyorum acaba yapsam ne olurdu diye
Yemek işinde sıcak para dönüyor tutulursan iyi kazandırıyor, Büyük baş ya da küçük baş çiftlik kurmakta benim aklımda var.

Bepob

Profesör
Reaksiyon puanı
302
Yemek işinde sıcak para dönüyor tutulursan iyi kazandırıyor, Büyük baş ya da küçük baş çiftlik kurmakta benim aklımda var.

Cafe tarzı yer desen neyse de küçükbaş vs farklı bir şey

tengribizmenemen

Profesör
Reaksiyon puanı
485
Göl etrafında falan bir yer Alıp köy kahvaltısı gibi bir mekan güzel olur Sıkma Börek çörek falan iyi de para var tutturursan.

BrknEs

Dekan
Reaksiyon puanı
166
Cafe tarzı yer desen neyse de küçükbaş vs farklı bir şey
Yok o benim aklımdaki sadece cafe işi de aslında zor bir iş müşteriyi bağlamak alıştırmak lazım yoksa para girişi olmadı mı yorar insanı ama son zamanlar da Franchising cafeler açılmaya başladı bu tarz yerler ismi sayesinde daha açılmadan müşterisini çekiyor kendine öyle birşey de düşünebilirsin.

ErwinSmith

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
344
Orta kalite malzeme, ancak ikram bol sinirsiz çay olmalı yemek yiyene.
Ve bunları uygun fiyata sunarsan kisa zamanda yayginlasirsin.
Artık yemeğin niteliğinden cok yanında neler beleş geliyor o konuşuluyor

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061
Rusyadan mal getirip pazarlama müdürü olurdum, malum iyi iş yapıyorlar kısa dönemde zenginim :D

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Ben olsam elektronik cihazlar satarım hele ki fiyatlar böyle yükselmişken.:)

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
matematiksel olarak her işin zengin etme ve batırma potansiyeli var.
önemli olan senin kaynaklarına hangisinin uyduğu.

sahip olduğun kaynakları listeleyip potansiyel işlerle karşılaştırıp bir sonuca varabilirsin.

daha detaylı bilgi istiyorsan kaynakların hakkında daha detaylı bilgi vermen gerekir

Bepob

Profesör
Reaksiyon puanı
302
matematiksel olarak her işin zengin etme ve batırma potansiyeli var.
önemli olan senin kaynaklarına hangisinin uyduğu.

sahip olduğun kaynakları listeleyip potansiyel işlerle karşılaştırıp bir sonuca varabilirsin.

daha detaylı bilgi istiyorsan kaynakların hakkında daha detaylı bilgi vermen gerekir

E tabiki her işin kendine göre potansiyeli var belki az belki fazla fakat sadece düşündüğüm bir konu acaba neler yapabilirdim.Hani en basitinden klasik daire al kiraya ver mantıgıyla değil sürekli iş döngüsünde olacak herhangi bir şey

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
E tabiki her işin kendine göre potansiyeli var belki az belki fazla fakat sadece düşündüğüm bir konu acaba neler yapabilirdim.Hani en basitinden klasik daire al kiraya ver mantıgıyla değil sürekli iş döngüsünde olacak herhangi bir şey
basit bir iş matematiksel olarak mümkün değil.
örnek verirsek. eğer patates alıp satmak çok kârlı bir işe herkes patates satmaya yöneleceği için piyasada arz fazlası oluşur ve patatesin fiyatı düşer.
dolayısıyla patates satmak kısa sürede kârlı bir iş olmaktan çıkar.

bu sebeple her sektörde her iş kolunda bu işi yapan herkesin hayatta kalabildiği bir düzen vardır.
böyle bir düzenin içinde kimse burada sana x iş çok kârlı diyemez.

bu işin sektörel tarafı birde pratik tarafı var.

bir iş çok kârlı bile olsa o kâra ulaşabilmek için her zaman bazı şartları yerine getirmen gerekir.
örneğin perakende ürün satışı yapacaksan, bunun birçok şartı vardır.
müşterinin bulunduğu yerlerde mağaza açmak, müşterilerinin ortalama gelir durumuna göre fiyat belirlemek.
bu fiyatların kârlı olabilmesi için ürünün mümkün olduğunca hesaplı maliyetle elde etmek.
müşterinin kalite algısına göre ürün temin etmek. kalite/maliyet oranını dikkatlice belirlemek.
mevsimsel etkiler, piyasa durumları, bölgesel etkiler (dükkanın bir arka sokağında yol çalışması olsa senin önünden daha fazla insan geçer buda fırsattır)

bunun gibi birçok şart var. bu şartların bazıları sabit bazıları ise senin bu işe olan yeteneğine göre artar.
şartlar arttıkça başarın da artar.

senin başarın bu şartlara bağlı olduğu için ya işi iyi bilmen gerekiyor yada bilen birine emanet etmen gerekiyor.
kendin biliyorsan sabredip başarıya ulaşabilirsin. bilmiyorsan ya öğreniceksin yada sermayen çoksa gerekli uzmanları istihdam edeceksin.
hatta günümüzde zenginler başarılı gördükleri küçük şirketleri direkt satın alıyorlar. 10 şirket alıp biri tuttuğunda geri kalan 9'una yatırdıkları parayı çıkartmış oluyorlar

Bepob

Profesör
Reaksiyon puanı
302
@orcnd Evet söyledikleriniz doğru birçok etken sebepler oluyor bunu iyi bilmek gerekli tabi her işinde kendine göre faydası zararı veya eksi yönü var.Mesela çiğ köfte örnek verirsek çok gelişmiş yerlerde pek gitmiyor kırsal alanda daha çok satılıyor ki tanıdığım 1-2 kişi var nasıl iş yaptığını biliyorum baya güzel.Arz talep kısmına pek katılmıyorum çünkü mesela daireleri düşünürsek ne kadar çok olursa olsun fiyatı düşmüyor ister 10 tane olsun ister 20 tane veya araba içinde geçerli fakat tabi bazı birkaç şeylerde olabiliyor.